Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)

09.05.2023
2.074
A+
A-
Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar; Banklardan kredi almak için öncelikle banklarının gerekli şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra bankaların, daha önce verdiği kredi ya da kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapmanız gerekmektedir. Çünkü bankalar, müşterilerine kredi imkanı tanıdıktan sonra verdikleri kredileri zamanında ve sorunsuz bir şekilde tekrar geri almak ister. Ancak müşterilerin ilerde ödeme konusunda zorluk çıkarmaları ihtimaline karşı kredi notu ile puanlandırma sistemine gidilir. Bu sistem sayesinde kimin kredi borcunu ödeyip, kimin ödeyemeyeceği hakkında önceden bilgi sahibi olurlar.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)
Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)

Kişiler, bankadan çektikleri kredileri zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödedikleri takdirde, kredi puanları yükselir. Ve ileride bir kredi daha çekmek istediklerinde daha kolay bir şekilde kredi alabilirler. Ama kredi borçlarını zamanında ödemeyen ve ödeme konusunda sık sık aksaklık yaşayan kişilerin kredi puanları düşer. Ayrıca kredisini zamanında ödemeyen kişiler için 90 günlük bir süreç başlatılmaktadır. Eğer kredi sahipleri yine 9 gün içinde kredilerinin aidatını ödemez ise bu sefer kişilere, faiz işlemeye başlar. Yasal sürenin dolmasının akabinde bankalar icraya gitmeden önce bir hafta daha zaman tanır. Daha sonra icra işlemleri başlatılır. Ama bu süre içinde müşterileri için kara listeye alma ve kırmızı çizgi yeme gibi durumlar da peş peşe gelir.

Kara listeye alınan, yani yasal takip süresinde olan kişiler için tekrar bir kredi çekmek oldukça zordur. Özellikle kara listeye alındıktan sonra kırmızı çizgi yiyen kişiler için artık kredi çekmek daha fazla zorlaşır. Sizler için bu yazımızda yasal takipte olan kişiler için, yani kara listeye kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veriliyor Mu?

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sorunların bir nebze de olsa geride kalması için 2023 yılında bazı bankalar şartsız, kefilsiz kredi imkanı sunmuştur. Başta ziraat bankası olmak üzere daha pek çok banka kredi puanı aramadan, ihtiyaç kredileri vermiştir. Hazine ve maliye bakanlığının, bankalar ile yaptığı çalışmalar sonucunda üç banka hiçbir koşul aramadan, ‘’temel ihtiyaç kredi desteği paketi ‘’ sunmuştur. Pek çok kişi bu paketten kolaylıkla faydalanmıştır.

Kara Listeye Kredi Var Mı?

Bankalara borcunu ödemeyen kişiler için belli süreler verilir. Bu süre zarfında hala borcunu ödemeyen kişiler için bankalar tarafından yasal süreç başlatılır. Yani banklar borçlarını ödemeyen kişileri icraya vererek, onların yasal olarak takibini sağlar.

Bankacılıktaki adı yasal süreç olan kara liste, bir nevi kişilerin takibini sağlayan bir süreçtir. Bu süreç zarfında da bankaya borcunu ödemeyen kişiler için kırmızı kalem uygulamasına gidilir. Kırmızı kalem ise kara listeden daha tehlikelidir. Çünkü gerek kara listede olan kişiler olsun gerekse, kırmızı çizgi yiyen kişiler olsun bir daha kredi çekerken çok fazla zorlanırlar. Üstelik bu terimler tek bir banka için geçerli değildir.

Yani borcunuzun olduğu banka tüm bilgilerinizi diğer bankalar ile paylaşarak isminizi ifşa eder. Bu da diğer bankalardan da kredi çekme ya da kredi kartı alma işlemlerinizi zorlaştırır. Dolayısı ile kişiler, eğer bankalarla sorunlar yaşamak istemiyorsa borçlarını düzenli bir şekilde aksatmadan ödemeye devam etmelidir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi 2023

Yasal takip sürecinde olan kişiler için yüksek miktarlarda kredi imkanları sağlanmaz. Ama bazı bankalar, özellikle de pandemi sürecinde müşterilerinin yüzünü güldürmek adına kredi imkanları tanımıştır. Ama kişilerin burada ilk  yapması gereken konu, kar listeden çıkmaları olacaktır.

Kişiler kara listeden çıkmak için ise ilk olarak tüm borçlarını kapatmalıdır. Bu sayede yasal talip süreci sona erer ve yine diledikleri bankalardan kredi çekebilirler.  Fakat sicili bozuk olan kişiler için her banka kredi vermez demek yanlış olacaktır. Bazı banklar, özellikle dijital üzerinden yoğun çalışan bazı bankalar kara listede olan kişilere de kredi imkanları sunabiliyor. Sadece doğru bankaya başvurmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Kara listeden çıkmak için birkaç işlem yapmanız faydalı olacaktır. Eğer vereceğimiz yöntemleri uygulayacak olursanız, hem kara listeden çıkabilirsiniz hem de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

 • Öncelikle ödeyebiliyorsanız, bankaya olan tüm borçlarınızı ödemeniz sizin avantajınıza olacaktır.
 • Kara listeye alındığınız bankadan otomatik ödeme talimatları vermeniz kara listeden çıkıp, kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlayacaktır.
 • Banka hesaplarında az da olsa para bırakmak, kara listeden ve düşük kredi puanından kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Kredi kartı almak ta sizin kara listeden kurtulmanıza yardımcı olacak bir detaydır.
kara listeye hemen kredi

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2023

Kara listede olup ta kredi kullanmak isteyen kişiler, için bazı bankalar kredi sağlamaktadır. Ama kredi çekebilmek için ipotek şartı ararlar. Yani üzerinizde bulunan mal varlıklarını ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Kara listeye kredi veren bankalar 2023  sayesinde acil ihtiyaçlarınız için kredi çekebilirsiniz.

Kredi miktarı ve ödeme koşulları her banka için farklılık gösterdiğinden dolayı, bu türlü detayları bankanızdaki danışman ile görüşmeniz önerilir. Ayrıca yasal süreçte olan kişiler, kredi başvurularını internet ya da cep şubeler yerine direk olarak, bankaların fiziki şubelerinden yapmaları gerekiyor. Kara listede olan kişilere kredi  imkanı sağlayan bankalar ise;

 • Alternatif banka,
 • Akbank,
 • Teb (cepteteb)
 • Aktifbank,
 • Kale bankası,
 • Odeobank,
 • Enpara qnb finans bankası,
 • Icbce türkiye,
 • Hsbce,
 • Fibanka,
 • Denizbank,
 • Aktifbank

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023

Bu bankalar, yasal takip sürecinde yani kara listede olan kişiler için kredi imkanları sağlamaktadır. Ama bazı kampanyalı krediler haricinde hiçbir banka belli bir teminat almadan, kara listede yer alan kişilere kredi imkanı sağlamaz. Yani bankalar kişilere kredi imkanı sağlamadan önce kefil veya ipotek için teminat talebinde bulunur.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi

Ziraat bankası, 2020 yılında pek çok kişiye 3 bin tl – 5 bin tl – 10 bin tl kredi imkanı sağlamıştır. Kampanaya tamamen pandemi sürecinin daha rahat atlatılması ile alakalı olup, artık bu kredi kampanyası ziraat bankasında mevcut değildir.

Ziraat bankası sicili bozuk olana kredi verirken ipotek şartı aramaktadır. Özellikle yüksek miktarda bireysel kredi çekmek için ziraat bankasına başvuruda bulunacak kişiler, ipotek göstermelidir. Bu kredi imkanlarından faydalanmak için ziraat bankasının şubelerini ziyaret etmenizde fayda vardır. Ziraat bankasının sicili bozuk olan kişilere sağladığı kredinin detayları ise;

 • Banka maksimum 36 vadeli kredi imkanı sağlamaktadır.
 • Kredi almak isteyen kişilerden ipotek istenir.
 • Kredi sürecinde bazı sigortaları yapılır. (deprem, hayat sigortası gibi)
 • Bazı kişilerden ek teminatlar da talep edilebilir.

Bu şartları taşıyan kişiler, kredi başvurusunda bulunabilir. Başvuru için hiçbir belgenin eksik olmaması da ayrıca önemli detaylardan biridir.

Halkbank Kara Listedeki Kişiler İçin Kredi İmkanı

Halk bankasından kredi çekmek isteyen kişiler, ipotek olarak üzerinde olan konutu teminat olarak vermelidir. Mortgage yasası kapsamında olan bu düzenleme ile ihtiyaçlarınız için kredi çekebilirsiniz. Özellikle yüksek miktarda krediye ihtiyaç duyan kişiler, halk bankasına evlerini teminat olarak gösterip, kredi çekebilirler. Kara listede yer alan kişilerin halk bankasından kredi çekebilmeleri için gerekli şartlar;

 • Teminat olarak göstereceğiniz, evin 1. Dereceden ipotek edilmesi,
 • Halk bankasının verdiği bu kredi için vade süresi 36 aydır.
 • Faiz oranı ise %1,77’dir.

Vakıf Bank Sicili Bozuk Olana Kredi İmkanı

Vakıf bank sicili bozuk olana kredi imkanı: Sicili bozuk olan kişiler için yani bankalar tarafından yasal takip sürecinde olan kişiler için vakıf bank sicili bozuk olana kredi imkanı sağlamaktadır. Özellikle yüksek miktarda nakde ihtiyacı olan kişiler ve bankalarca kara listeye alınan kişiler, vakıf bankın bu kredi imkanlarından faydalanabilir. Kredi için belirlenen vade sayısı 36’dır. Ödemeler ayılık ya da üç aylık şeklinde tahsis edilir. Vakıf bank verdiği bu kredi imkanı için ipotek talebinde bulunur. Bu teminatı veren kişiler için ise finansman, sağlanır. Krediyi alan müşteriler için, hayat sigortası ve konut sigortası yapılır, konut sigortası ise her ay yenilenir.

Vakıf bankın verdiği krediden yararlanmak isteyen kişiler için istenen belgeler ise;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • İpotek yaptırılacak konut için ekspertiz raporu,
 • İpotek yapılacak olan konut için tapu belgesi,
 • Adres teyidi için güncel her hangi bir ödenmiş fatura,

Tüm bu belgeleri sağlayarak, vakıf bank şubelerine giderek, kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz.

sicili bozuk olana kredi

Türkiye İş Bankası Kara Listeye Kredi

Türkiye iş bankası kara listedekiler için kredi imkanı sağlamaktadır. Dolayısı ile acil paraya ihtiyacı olan kişiler bu krediye başvuruda bulunabilir. Kredi kampanyasının adı ‘’tüketici destek’’ olmakla beraber,  konut için verilen ekspertiz raporlarının değeri %50 olarak belirlenmiştir. Eğer iş bankasının bu kredisinden faydalanmak isterseniz, mevcut konutunuzu ipotek ettirmeniz gerekmektedir.

Akbank Kara Listeye Kredi İmkanı

Akbank kara listeye kredi, sağlamaktadır. Bu bankadan eğer yüksek miktarda bir kredi çekmeyi düşünüyorsanız, öncelikle teminat göstermeniz gerekir. Teminat için evinizi ipotek ettirmeniz istenir. Ödemeler için ve çekilecek miktarın belirlenmesi için akbank şubelerini ziyaret etmeniz önerilir. Bu kredi için istenen belgeler ise;

 • Sgk çalışanları maaş bordosunu sunmalıdır,
 • Kendi iş yerini işleten kişiler, vergi levhası sunmalıdır,
 • Emekliler banka defterlerini göstermeliler,

Ayrıca bu krediden faydalanmak isteyen kişiler;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Verilen kredide belirlenen kredi taksiti aylık gelirin %50’sinden fazla olmamalıdır.
 • Ev ipoteği istenir.
 • Bu sigorta için hayat sigortası yaptırma şartı mevcuttur.

Akbank şubelerinden başvuru yapabileceğiniz gibi Akbank direkt’ten de başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Garanti Bankasından Kara Listedekiler İçin Kredi

Konut ipotetiği yaptırarak garanti bankasından ‘’evini gösterene montgage’’ kredisi sağlanmaktadır. Buradan alacağınız yüksek miktarlı kredi için belirlenen faiz oranı 36 ay vadeli olmakla beraber, ipotek göstereceğiniz ev ya da iş yerinin kendinize ait olması gerekmektedir. Garanti bankası vereceği bu kredi için kefil şartı aramaz. Ama bazı durumlarda kefil de isteyebilir.

HSCB’den Kara Listedeki Kişiler İçin Kredi İmkanı

HSCB üzerinde yasal takip olan kişiler için kredi imkanı sunar. Bu kredi için öncelikle kendi üzerinizde bulunan evi ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Kredi için 36 aylık vadeler düzenlenir. Ayrıca sigorta primleri tek seferde düşük faiz oranları ile müşterilere sunulur. Bankanın istediği evraklar ise;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Kişilere ait gelir belgeleri,
 • Kendi üzerinizde bulunan evin tapusu,
 • Güncel fatura,

Teb Bankasının Yasal Takip Sürecinde Olan Kişiler İçin Sunduğu Kredi

Bankanın, ‘’bireysel finansman kredisi’’ için çeşitli ihtiyaçlarınız için başvuruda bulunabilirsiniz. Burada verilen kredinin faiz oranı sabittir. Yani güncel faiz oranlarına göre değişkenlik göstermez. Kendi üzerinize kayıtlı evinizi ipotek göstererek, krediden faydalanabilirsiniz. Kredinin en düşük faiz oranı %0,5 olmakla beraber, en yüksek faiz oranı,  %1,07 olarak belirlenmiştir. Bu kredi için bankanın şubelerine gitmenize gerek yoktur. Dijital platformlar üzerinden de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

QNB Finans Bank Yasal Takipte Olana Kredi

Yüksek miktarda nakde ihtiyacı olan kişiler bankanın verdiği krediyi kullanabilir. Ama banka kredi vermek için kişilerin üzerinde bulunan ev ya da arsa gibi mal varlıklarını teminat olarak ister. Ayrıca hayat sigortası gibi çeşitli sigortaları da isteyebiliyor. Bunun dışında kredi değerlendirmeleri için kişilerden farklı evraklar da talep edebilir.

Sicili bozuk olana kredi hangi banka veriyor?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır ancak bu durum kredi koşullarının değişmesine neden olabilir ve faiz oranları daha yüksek olabilir. Bu nedenle, sicili bozuk olanların kredi almadan önce kredi notlarını iyileştirmeye çalışmaları ve borçlarını ödemeleri önerilir.

Kara listede nasıl kredi alabilirim?

Kara listede olmak, kredi notunun düşük olması nedeniyle bankalardan kredi almayı zorlaştırsa da imkansız değildir. Öncelikle kara listede olmanın nedenini belirleyip bunu çözmeniz gerekmektedir. Daha sonra bazı finansal kuruluşlar veya özel kredi şirketleri kara listede olan kişilere kredi verebilirler ancak faiz oranları yüksek olabilir. Ancak, yüksek faiz oranlarına rağmen kredi geri ödeme planınızı oluşturarak ve düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yeniden yükseltebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ferdi durun dedi ki:

  Benim acil 20 bine ihtiyacım var ne olur yardım edin

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık