Kara Listeye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara Listeye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar
08.05.2023 00:13
3.287
A+
A-

Kara Listeye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar Pek çok kişi, banka kredi ya da kredi kartı ödemelerini zamanında yapmadığı için maalesef ki kara listeye alınarak, bankaların sunduğu kredi avantajlarından yararlanamıyorlar.

Kara Listeye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar
Kara Listeye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara listeye giren kişilerin ne yazık ki düşük limitli kredi kartı talepleri bile olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor.

Yani bu kişiler, en zor zamanlarında krediye ya da karta ihtiyaç duyduklarında bankalardan yardım göremiyorlar.

Bu yazımızda kara listeye alınmış yani bankalar nezdinde sicili bozuk olan kişilere bile kredi ya da kredi kartı veren bankalarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kara Liste Nedir?

En genel tanımıyla kara liste, Merkez Bankası tarafından banka müşterilerine dair bireysel kredi, çek, senet vb. ürün alımlarının tutulduğu listeye deniliyor.

Bu listede kredi kartı borcunu en az 3 ay boyunca ödemeyen, kendisi hakkında yasal takip başlatılan kişilerin kişisel bilgileri tutuluyor.

Kara listedeki tüm kişiler ve bilgilere bankalar tarafından da erişilebildiğinden bankalar, bu listeye giren kişilere kredi ya da kredi kartı vermekten kaçınıyorlar.

Kara listede kişiye dair bilgiler, kişi borcunun tamamını ödedikten yaklaşık 5 yıl sonra siliniyor.

Yani 5 yıllık bu zaman dilimi içerisinde kara listedeki kişiler, kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunsa dahi bankalardan olumsuz yanıt alıyorlar.

Kara listeye girmek istemiyorsanız; banka borcunuzu borç yapılandırmadan yararlanarak, daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2023

Kara listeye kredi veren bankaların sayısı ne yazık ki bir elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda! Bu bankaların başında Burganbank ve Aktifbank yer alıyor. Kredi notu düşük ya da kara listedeki kişiler, normal ihtiyaç kredilerinden yararlanamamakla birlikte bu kişilere bazı bankalar tarafından ipotekli ihtiyaç kredisi veriliyor.

Bu durumda kişilerin kredi çekebilmek için ev, arsa vb. kendilerine ait gayrimenkullerini ipotek olarak göstermeleri gerekiyor. Ziraat Bankası, Akbank ve İşbankası; ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar listesinde başı çekiyorlar. QNB FinansBank, EnPara ve DenizBank; kefil ya da ipotek karşılığında kredi veriyor.

Aktifbank Kara Listedeki Kişilere Kredi Veriyor

N Kolay krediye başvurarak Aktifbank’tan kara listede olsanız dahi kredi çekebilmeniz mümkün. Bu noktada banka tarafından sizden sadece sigorta dökümünüz talep ediliyor. Yani kredi alabilmeniz için mutlaka sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekiyor. N Kolay kredisine başvurduğunuzda 60 aya varan vade imkanından yararlanabiliyorsunuz. Üstelik kredi faiz oranları %1.89 gibi pek de yüksek olmayan rakamlarda seyrediyor.

TEB Bank Kara Listede Olanlara Kredi

Cepte TEB Uygulaması ile Kara Listede Olsanız Dahi Kredi Çekebiliyorsunuz Kredi notu düşük veyahut kara listede olan kişilerin kredi çekmek için başvurabileceği bir diğer banka ise Türkiye Ekonomi Bankası.

Banka, Cepte TEB uygulaması ile 30 BİN TL’ye kadar kredi çekebilmenize izin veriyor.

Maksimum 60 ay vade ile çekebileceğiniz kredinin aylık faiz oranı ise %1.89.

Burgan Bank Sicili Bozuk Olanlara Kredi 2023

Kara listedeki kişilerin yardımına koşan bir diğer banka olan Burgan Bank; gelir belgesi, kefil talep etmeksizin kişiye kredi veriyor. Üstelik kredi çekecek kişilerden hiçbir şekilde sigorta ücreti ya da başka bir masraf da kesilmiyor. Bankadan 40 BİN TL’ye kadar kredi çekebiliyorsunuz.

Bankanın Dijital Kredi Kampanyası adı altında başlattığı bu projede sizden hiçbir şekilde gelir belgesi talep edilmediğinden sigortalı olmasanız dahi krediye başvurma şansınız bulunuyor. Yani sigortasız işte çalışan kişilerin yanı sıra ev hanımlarına da Burgan Bank, kredi veriyor.

Burgan Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise ortalama %2.21 oranında seyrediyor. Vade süresi arttıkça kişinin ödemesi gereken faiz oranı düşüyor.

Burgan Bank ihtiyaç kredisine internet üzerinden kolaylıkla başvurma şansına da sahipsiniz.

Başvuruyu bankanın resmi sitesi olan https://www.burgan.com.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 8 222’ yi arayıp, müşteri temsilcisine krediye başvurmak istediğinizi dile getirerek de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kara Listede Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

Garanti Bankası ve ING Bank, kara listedeki kişilere kefil gösterme şartıyla kredi veriyor. Kara listedeki ya da kredi notu düşük kişilerin kredi çekmek için başvurabilecekleri Garanti Bankası, başvuran kişiden kefil göstermesini talep ediyor. Bazen de banka, kefilin yetersiz olduğunu düşünüp, kişiden ipotek göstermesini de isteyebiliyor.

Banka başvurunuzu kabul ettiği takdirde 25 BİN TL’ye kadar, 60 ay vadeli ve aylık %1.99’dan başlayan faiz oranlarıyla kredi çekebilmeniz mümkün. Tıpkı Garanti Bankası gibi ING Bank da kefil şartı ile KARA LİSTEDEKİ kişilere kredi veriyor. Maksimum 60 ay vadeli ve maksimum 25 BİN TL olan kredilerin faiz oranı ise %1.69’dan başlıyor.

kara listede olanlara kredi

Enpara 60 BİN Liraya Kadar Kredi Sunuyor

Uygun faiz oranları ile müşterilerine kara listede olsalar dahi banka kredisinden yararlanabilme şansı tanıyan EnPara, kredi vereceği kişinin sigortalı olup olmadığına, sigorta primlerinin düzenli yatırılıp yatırılmadığına ve aylık gelirine bakıyor.

Aylık düzenli gelir alan kişilere ise 60 BİN TL’ye varan krediden faydalanma hakkı veriyor. Üstelik 60 ay vadeli kredileri sadece %1.24 faiz oranı ile çekebiliyorsunuz.

Kara Listeye Girenlere Kredi Veren Bankalar

Vakıfbank, İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası, ipotek ve kefil karşılığı ihtiyaç kredisi veriyor

Kara listedeki kişilere kredi ya da kredi kartı vermekten çekinen bu dört banka, ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi verebiliyor. Kişinin ödemesi gereken aylık faiz oranını ise kredi notu belirliyor.

Bu yüzden de kişi, yüksek faizler ödemek zorunda kalabiliyor. İşbankası’ndan 100 BİN, Vakıf’tan 125 BİN TL’ye kadar ipotekli ihtiyaç kredisi çekilebiliyor.

Bununla birlikte başvuran kişiden maaş bordosu ya da gelir yazısı ve hizmet döküm belgesi talep ediliyor. Bu bankalar, kişinin aylık geliri doğrultusunda ve ipotek karşılığında kişiye uygun gördükleri miktarda kredi veriyorlar.

Yani aylık geliri düşük olan kişiler, yüksek rakamlı kredilerden yararlanamıyorlar.

Kara Listeye Kredi Veren Kurumlar 2023

Kara listedeyseniz hem kara listeden bir an önce çıkmak hem de banka kredisine başvurmak amacıyla danışmanlık firmalarına başvurabilir ve onlardan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bu şirketler sayesinde hangi bankadan ne kadarlık bir kredi çekebileceğinizi, kredi başvurusu için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kısacası danışmanlık şirketi sayesinde sizin için en makul olan yani ödemesi en kolay krediye başvurabilirsiniz.

Başvurabileceğiniz danışmanlık firmalarından birkaçını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz

 • İnteraktif Kredi Danışmanlık
 • İstanbul Finans Danışmanlık
 • Misyon Kredi Danışmanlık
 • Erenoğlu Grup Kredi Danışmanlık
 • Analiz Kredi Danışmanlık

Danışmanlık firmaları aynı zamanda borç transfer işlemi ile farklı bankalara olan borçlarınızı tek bir bankada nasıl toplayabileceğinize, borçlarınızı en kısa sürede zorlanmadan nasıl ödeyebileceğinize dair de sizlere önderlik ediyor.

Yani danışmanlık hizmeti alarak, ödemelerinizi zamanında yapabilme, borçlarınızı maddi gücünüze göre ödeme yöntemlerini öğrenebilir, kara listeden çıkabilme şansını elde edebilirsiniz.

Kara listedeki kişilere kredi veren bankalardan bahsettikten sonra yazımıza kredi kartı veren bankalar ile devam etmek istiyoruz.

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar 2023

Kara listede olan kişiler, bankalara normal bir kredi kartı için başvurduklarında maalesef ki olumsuz bir yanıt alıyorlar.

Yani bu kişilere düşük limitli de olsa kredi kartı verilmiyor. Lakin bu kişiler, bankalara ‘ bloke teminatlı kredi kartı’ için başvurabiliyorlar.

Bloke teminatlı kredi kartı çıkarmak isteyen kişilerin ise öncelikle bir miktar parayı bankaya ipotek ettirmeleri gerekiyor. Yani kişi, ipotek karşılığında kredi kartı sahibi olabiliyor.

Kara listedeki kişiler, ödemelerini düzenli bir şekilde yaptıkları takdirde 1-2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde normal kredi kartına başvurabiliyorlar.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • ING Bank
 • TEB
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Burgan Bankası
 • HSBC Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finans Bank

Kara Listede Olanlara Nasıl Kredi Kartı Alır

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Almak için Bankaya Ne Kadar Nakit Teminat Yatırmak Gerekiyor? Bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorsanız, bankaya en az BİN TL teminat yatırmanız gerekiyor. Bununla birlikte bu miktar, çıkarmak istediğiniz kredi kartı limitine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Bloke teminatlı kredi kartları, genellikle bankaya teminat olarak yatırılan miktarın %80’i oranında bir limite sahip oluyor. Örneğin, teminat olarak 10 BİN TL yatıran kişi, yaklaşık 8 BİN TL limitli bir teminatlı kredi kartı alabiliyor.

Bloke teminatlı kredi kartı kullanmak, kişinin kredi notunu yükseltmesine yardımcı olarak, onun ileride kredi talebinin olumlu sonuçlanmasına da öncülük ediyor. Teminatlı kredi kartları da tıpkı normal kredi kartları gibi tüm işlemlerde kullanılabiliyor. Bu kartlarla internet üzerinden de alışveriş yapabiliyor, alışverişinizi taksitlendirebiliyorsunuz.

Yani pratikte bu kartların normal kredi kartlarından hiçbir eksiği ve farklılığı bulunmuyor. Lakin bu kartların borç ödemesini hiçbir şekilde geciktirmemeniz, kart ödemelerinizin son tarihini asla geçirmemeniz gerekiyor.

Aksi halde bankalar, kartta bulunan limitten borç karşılığında kesintiye gidebiliyorlar. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, sizler de teminatlı kredi kartına başvurabilirsiniz. Lakin kart başvurusunda bulunurken mutlaka aylık gelirinizi yani bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Aksi halde ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda kredi notunuzu yükseltmek yerine notunuzun daha da düşmesine yol açabilirsiniz. Aman dikkat!

Daha önce kara listede olmanıza rağmen kredi ya da kredi kartı aldıysanız; konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? ( Kredi Limitini Hemen Öğren)

Kara listede olan kişi kredi kartı alabilir mi?

Kara listede olan kişiler genellikle kredi başvuruları reddedilir ve kredi kartı başvurusu yapmaları da pek mümkün değildir. Kara listede olmak, kişinin daha önce ödeme yükümlülüklerini yerine getirmediği veya borçlarını ödemediği anlamına gelir ve finansal kurumlar tarafından riskli bir müşteri olarak görülür. Ancak bazı finansal kurumlar, kredi kartı başvurularında kredi notu dışında diğer faktörleri de değerlendirdiklerinden, kara listede olan kişilerin de kredi kartı alabilme şansı bulunabilir. Bu durumda, kredi kartı limiti düşük tutulabilir veya yüksek faiz oranlarıyla işlem yapılabilir.

Sicili bozuk olana kredi hangi banka veriyor?

Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar maalesef bulunmuyor. Bankalar, kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu, gelir durumu ve kredi ödemelerindeki geçmiş performansına bakarak kredi onayı verirler. Sicil kaydı bozuk olan kişilerin kredi başvuruları genellikle reddedilir veya yüksek faiz oranlarıyla kredi teklif edilir. Bu nedenle, sicili bozuk olan kişilerin öncelikle borçlarını ödemeye çalışmaları ve kredi notlarını yükseltmeye çalışmaları önerilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. İsmail dedi ki:

  Ben kredi kartı almak istiyorum Bankalarda sorun oluyor bana yardımcı olur musunuz