Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

10.05.2023
1.140
A+
A-
Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi notu düşük olanlar puanlarını nasıl yükselteceklerini araştırmaktadır. Müşterilerin kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlıklarına ve geçmiş borçlarına dair ayrıntılı bilgi içeren Findeks kredi notu; 9 büyük banka tarafından 2014 yılında kurulan, 9 büyük bankanın yanı sıra diğer bankalar tarafından da referans alınan, son derece önemli bir puan olma özelliği taşıyor.

Kredi puanının düşük olması; müşterilerin bankalardan kredi çekmesini ya da kredi kartı alabilmelerini ciddi anlamda zorlaştırıyor.

Öyle ki kredi puanı 1 ile 699 aralığında olan kişiler; hangi bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunurlarsa bulunsunlar; başvuruları çoğunlukla olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor.

Düşük kredi notu; kişilerin GSM operatörlerinden akıllı telefon ya da başka bir cihazı faturalarının üstüne taksitle almalarına bile engel oluyor.

Hatta senetle ya da elden taksitle ürün satan mağazalar da kredi notu düşük olan kişilere ürün vermemeyi tercih ediyorlar.

Kısacası yüksek kredi notu; müşterilerin borçlarını zamanında ödediğine referans olarak kabul edilirken, düşük kredi notu; müşterilerin borçlarını zamanında ödemediğine, kredi kartlarının asgari ödeme tarihlerini bile çoğunlukla kaçırdıklarına yani söz konusu borç ödeme olduğunda güvenilir olmadıklarına işaret ediyor.

Sizler de yakın zamanda kredi başvurusunda bulunmayı ya da kredi kartı çıkartmayı düşünüyorsanız; faturanız üzerine yeni bir akıllı telefon veya senetle beyaz eşya almayı planlıyorsanız; düşük kredi notunuzu bir an önce yükseltmeli, ardından başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Aksi halde başvurunuzun olumsuz sonuçlanması ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi notu düşük olan ya da ortalama olan müşteriler için kredi notu nasıl yükseltilir? sorusunu yanıtlamaya, Findeks kredi puanı yükseltme önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi puanınızı yükseltmenin hayalini kuruyor ancak işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız; öncelikle kredi notunuzu düşüren alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi yani kredi notunu düşüren etmenleri öğrenmenizi ve bu etmenleri teker teker ortadan kaldırmanızı öneriyoruz.

Kredi notunu düşüren bu etmenleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi
 • Kredi taksit ödemelerinin zamanında yapılmaması
 • Banka borcunun yüksek miktarda olması
 • Bankalardaki varlık durumunun yetersiz olması
 • Yeni kredi açılışları
 • Son 5 yıl içerisindeki ödemelerin düzensiz olması
 • Gecikmeye düşen hesap sayısının birden çok olması
 • SGK prim ödemelerinin müşteri tarafından düzenli bir şekilde yapılmaması
 • Bankaların Findeks’e müşteri hakkında olumsuz bildirimde bulunmaları
 • Kredi kartı limitinin tamamının müşteri tarafından kullanılması

Yukarıdaki faktörler; müşterinin kredi puanını ciddi anlamda düşürüyor.

Kredi kartı ödemelerini yaparken kart borcunun asgari tutarın bile son ödeme tarihinde ödenmemesi; kredi puanını düşüren en önemli etmenler arasında bulunuyor.

SGK prim ödemelerinin düzensiz yapılması da kredi puanını etkileyebiliyor.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Yolları

Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız; öncelikle borç ödeme alışkanlığınızı değiştirmeli, birikmiş borçlarınızı bir an önce ödemelisiniz.

Şayet kara listeye düştüyseniz; kredi notunuzu yükseltebilmeniz için en az 5 yıl beklemeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Çünkü ciddi anlamda kredi notu düşük olan müşterilerin bir anda kredi puanlarını yükseltmeleri diye bir şeyin mümkün olmadığının altını çizmek istiyoruz.

Siz, borçlarınızı kısa bir süre içerisinde ödeseniz dahi bankaların kara listesinde yer almaya devam ediyorsunuz.

Ne yazık ki bir finansal hizmet platformu olan Findeks’te müşterilerin kredi notları, 5 yıl boyunca sistemde kayıtlı kalıyor.

Yani bankalar, sizin daha önce kara listede olduğunuzu kolaylıkla görebiliyorlar.

Kredi puanınız çok da düşük değilse yani orta riskli ya da az riskli gruptaysanız; kredi puanınızı daha hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Kredi notunu belirleyen yani düşük ya da yüksek olmasına neden olan faktörleri anlayarak, kredi notunuzu daha kolay yükseltebilirsiniz.

Kredi notunu belirleyen bu etmenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (Kredi notunun %35 gibi büyük bir bölümünü etkiliyor)
 • Mevcut hesap ve borç durumu (Kredi notunun %35’ini etkiliyor)
 • Yeni kredili ürün açılışları (Kredi notunun %11’ini etkiliyor)
 • Kredi kullanım yoğunluğu (Kredi notunun %10’unu etkiliyor)

Kredi puanını yükselten ya da düşüren 4 temel faktör bulunmakla birlikte %9’luk kısmı ise müşterinin SGK prim ödemeleri ve diğer ödemeleri etkiliyor diyebiliriz.

%9’luk kısmı nelerin etkilediği Findeks tarafından henüz açıklanmamış olsa dahi bu konuda uzman birçok ekonomist; SGK prim ödemelerinin de kredi notu üzerinde belirleyici olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar.

Bu yüzden de SGK prim ödemelerinizi de zamanında yaparak, kredi notunuzu yükseltebileceğinizden söz edebiliriz.

Kredi notunu yükseltme yollarını ise aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri

Kredi puanı yükseltme tekniklerini kullanarak kredi puanınızı hızlı şekilde yükseltebilirsiniz. Kredi yada kredi kartı almak için gerekli olan kredi puanı yükseltmek için sizlere bazı öneriler vermek istiyorum.

1-) Kredi Ya Da Kredi Kartı Borçlarınızı Zamanında Ödeyin!

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu birkaç gün geç ödemenizin kredi puanınızı pek de etkilemeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeniz yani son ödeme tarihinden sonraki gün ödemeniz bile kredi notunuzu düşürebiliyor.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız; puanınızın %35 gibi büyük bir kısmını etkileyen ‘kredili ürün ödeme alışkanlıklarınızı’ bir an önce değiştirmelisiniz.

Kredi, kredi kartı ve diğer borçlarınızı son ödeme tarihi geçmeden mutlaka ödemelisiniz.

Kredi ya da kredi kartı ödemenizi 15-30 gün geciktirdiğinizde notunuzun bu gecikmeden ciddi anlamda olumsuz etkileneceğini de asla unutmamalısınız!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

2-) Mevcut Borçlarınızı Bir An Önce Ödeyin

Birikmiş kredi ya da kredi kartı borçlarınızın yanı sıra teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ve limitler; ödenmiş olmasına rağmen daha önce çekilen ve kapanan krediler de kredi puanını %35 oranında etkiliyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi müşterilerin kara listeden çıkabilmeleri için en az 5 yıl beklemeleri gerekiyor.

Yıllar önce çektiğiniz kredi borcunu kapatmış olsanız dahi bu borcunuzu geçmişte zamanında ödeyip ödemediğiniz bile mevcut kredi puanınız üzerinde belirleyici oluyor.

Yani 4-5 yıl öncesinde kredi kartı borcunuzun ödemesini düzensiz yapmış olmanız dahi yeni kredi veya kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasını beraberinde getirebiliyor.

Bu yüzden borç ödeme alışkanlıklarınızın her daim bankalar tarafından kayıt altında ve sistemde tutulduğunu unutmamalı, şu an gecikmeli bir şekilde ödediğiniz kredi kartı veya kredi borçlarınızın ileride kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına yol açacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Daha önce ödemediğiniz, birikmiş kredi ya da kart borçlarınızı da bir an önce ödemelisiniz.

Fatura borçlarınızın ve SGK prim ödemelerinizin de bankalar tarafından dikkate alındığını göz önünde bulundurmalı, birikmiş fatura ve prim borçlarınızı da en yakın zamanda ödemelisiniz.

3-) Aynı Anda Birden Çok Kredili Ürün Başvurusunda Bulunmayın

Aynı anda hem kredi hem de kredi kartı başvurusunda bulunmak, ekonomik anlamda sizi rahatlatacak olsa dahi bankalar; arka arkaya birden çok başvuruda bulunan kişilerin kredi notunu düşürüyorlar.

Bankalar tarafından ‘aşırı sorgulama’ olarak isimlendirilen bu durum; kredi notunu düşürüyor.

Örneğin; sms yoluyla birden çok kredi kartına ya da krediye başvuran müşterilerin kredi notu; bu durumdan %11 oranında etkileniyor.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız; kredili ürün başvurularınız arasında en azından birkaç ay olmasına özen göstermelisiniz.

Yani yakın tarihlerde hem ihtiyaç kredisine hem de taşıt kredisine başvurmaktan kaçınmalısınız!

4-) Kredi Limitlerinizin Tamamını Kullanmayın

Bankalar, müşterilerinin aylık gelirlerine, borç ödeme durumlarına yani kredi puanlarına göre müşterilerine belirli bir kredi ve kredi kartı limiti sunuyorlar.

Bu limitin tamamının veya büyük bir kısmının aynı anda müşteri tarafından kullanılması, kredi puanını düşürüyor.

Kredi ve kredi kartı limitlerinizi sonuna kadar kullanmaktan kaçınarak, kredi puanınızın düşmesine engel olabilirsiniz.

Bu noktada kredi ya da kredi kartı limitlerinizin %30’unu aşmamaya özen göstermenizi öneriyoruz!

5-) Yeni Kredili Ürün Açılışı Yapmaktan Kaçının

Yeni kredili ürün açılışları, yani yeni kredi ya da kart başvuruları; borçlarınızı ödeme düzeniniz banka tarafından öğrenilene dek kredi notunuzu olumsuz etkileyebiliyor.

Özellikle ilk kredili ürün kullanımları, bu noktada belirleyici oluyor.

Yeni açılışlar; toplam kredili ürün açılışlarının ortalama yaşını da düşürüyor.

Ancak bu sürecin geçici olduğunu, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödediğiniz taktirde bankanızın gözünde güvenilir müşteri imajı yaratacağınızı ve kredi puanınızın zamanla yükseleceğini söyleyebiliriz.

6-) Kredi Kartlarınızı Kapattırmayın

Kullanmadığınız kredi kartlarınızı iptal ettirmek için bankanıza başvurmayı düşünüyorsanız; bu davranışınızın da kredi puanınızı düşüreceğini bilmenizi istiyoruz.

Toplam kullanılabilir kredi ve kredi kartı limiti; kredi puanı üzerinde belirleyici olduğundan kredi kartını iptal ettirmek yani kapattırmak da kredi notunu olumsuz yönde etkiliyor yani düşürüyor.

7-) Dönem Borcunuzu Ödeyemediğiniz Zamanlarda Kredi Kartı Asgari Borcunuzu Mutlaka Ödeyin

Kullandığınız kredi kartlarının asgari tutarını ödemeniz; kredi notunuzun düşmesine engel oluyor.

Dönem borcunu ödemek ise kredi puanını yükseltiyor.

Ancak gerek dönem borcunuzu gerekse asgari borcunuzu öderken borçlarınızı son ödeme tarihinde mutlaka ödemelisiniz.

Ödemelerinizi bir gün dahi aksatmamalısınız.

8- ) Tüm Borçlarınızı Düzenli Bir Şekilde Ödeyin

Hem kredi hem de kredi kartı borçlarınızı bir gün bile geciktirmeden birden çok kredili ürünü aynı anda kullanabilme yeteneğine ve performansına sahip olduğunuzu bankanıza kanıtlayabilir ve kredi puanınızın yükselmesini garantileyebilirsiniz.

9-) Kredi Notunuzu Periyodik Aralıklarla Kontrol Etmeyi Unutmayın

Kredi puanınızın kaç olduğunu öğrenerek ve belirli aralıklarla puanınızı kontrol ederek, kredi puanınız ciddi anlamda düşmeden önlem alabilirsiniz.

Bir önceki aya nazaran düşen kredi notunuzu yükseltmek için hemen önlem alarak, notunuzun daha da düşmesine engel olabilirsiniz.

Bu noktada kredi puanınızı ortalama 3 ayda bir kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kredi puanınıza dair detaylı bilgi edinerek, borçlarınızı daha rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

Aynı zamanda daha iyi bir kredi geçmişi oluşturabilir, böylelikle bankalardan yeni kredi ya da kredi kartı alma şansınızı da yükseltebilirsiniz.

10-) Belirli Aralıklarla Kredi Risk Raporu Çıkartın

Kredi notuna nazaran daha kapsamlı olan kredi risk raporu sayesinde kullanabileceğiniz kredilerin ve kredi kartlarının üst limitlerini öğrenebilir, finansal durumunuza dair daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Dolayısıyla ödemelerinize, borçlarınıza ve faydalanabileceğiniz finansal hizmetlere dair de fikir sahibi olabilirsiniz.

Ortalama 6-7 ayda bir kredi risk raporu çıkarabilir ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini kafanızda daha kolay bir şekilde netleştirebilirsiniz.

Bu noktada gerek Findeks kredi notu gerekse kredi risk raporu taleplerinizde mutlaka güvenilir adresleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Findeks kredi notunuza ve risk raporunuza dair detaylı ve doğru bilgi edinmek adına Findeks resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

11-) Teminatlı Kredi Kartı Başvurusunda Bulunun

Kredi notunuz, ciddi anlamda düşük olduğu için düşük limitli bir kredi kartı dahi alamıyorsanız; bu durumda teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Teminatlı kredi kartınızı kullanırken, kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak ve yukarıda bahsettiğimiz diğer tüm faktörlere de dikkat ederek, yaklaşık 3 ay-6 ay gibi bir süre sonunda bankanızın güvenini kazanmayı başarabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bu noktada kredi kartı aylık taksitlerinizi daha kolay bir şekilde ödeyebilmeniz ve ödemelerinizi geciktirmemeniz için kredi kartı limitinizi düşük tutmanızı öneriyoruz.

Elektrik, su ya da doğalgaz faturası vb. faturalarınızı da kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ve faturalarınızı zamanında ödeyerek de kredi puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Findeks kredi puanını yükseltmek, kısa sürede mümkün olmasa da yukarıdaki önerilerimizi dikkate alıp, uyguladığınızda 3- 6 ay gibi bir zaman dilimi sonrasında düşük kredi puanınızın yavaş yavaş yükselmeye başladığına tanık olabilirsiniz.

Kredi Puanı Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım

Kredi puan yükletmek için ne yapmalıyım sorusuna verilecek ilk cevap düzenli ödeme planıdır. Ödemelerinizi düzenli olarak yapmak kredi puanı üzerinden oldukça etkilidir. Sadece kredi yada kredi kartı değil telefon faturasını düzenli ödemek çok önemlidir. Eğer kredi puanınızı yükseltmek için kredi alamıyorsanız ipotekli kredi kartı alarak düzenli ödeyerek kredi puanınızın olumlu olarak yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi için Gerekli Evraklar

Kredi Puanı Yükseltme Süresi

Kredi puanı yükseltme süresi kredi puanınıza bağlı olarak belirlenir. Kredi puanı 1 ayda en fazla 200 puan yükselmektedir. Her ay otomatik olarak güncellenen kredi puanları ödemelerinizin düzenli olmasına bağlı olarak yükselir. Eğer kredi yada kredi kartı başvurusunda bulunursanız kredi puanınızın düşeceğini unutmayın.

Düzenli ödemeye bağlı olarak 6 ay içerisinde kredi puanı yükselir ve artık kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks; müşterilerini sahip oldukları kredi notlarına göre müşterilerinin risk değerlerini gösteren birtakım sınıflara ayırıyor.

Bu sınıflandırmaya göre Findeks, kredi notu 1-699 aralığındaki banka müşterilerini çok riskli; 700-1099 aralığındaki müşterilerini orta riskli; 1100-1499 aralığında müşterilerini az riskli; 1500-1699 aralığındaki müşterilerini iyi, 1700-1900 aralığındaki müşterilerini ise çok iyi şeklinde sınıflandırıyor.

Kredi notu 1-699 aralığındaki kişiler; en riskli grupta olduklarından bu kişilerin kredi başvuruları bankalar tarafından her daim reddediliyor.

Kredi puanı 700-1099 ve 1100-1499 aralığındaki kişiler; teminat gösterme, kefil ya da ipotek vb. birtakım şartları taşımak koşuluyla bankalardan kredi alabiliyorlar.

1500-1699 aralığındaki müşterilerin kredi başvuruları genellikle olumlu değerlendiriliyor.

1700-1900 aralığındaki müşteriler, en risksiz grupta yer aldıklarından bu müşteriler, yüksek limitli krediler çekebiliyorlar.

Yani bankaların en çok sevdikleri ve ayrıcalıklar tanıdıkları sınıfın 1700-1900 puan aralığındaki grup olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda kredi notunu hızlı yükseltme mümkün müdür? 3 ayda kredi notu yükseltme yolları nelerdir? vb. bu konuyla ilgili en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, kredi notu yükseltme önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=9X7fehEBR8o

Taksitleri Geciktirmek Kredi Notunu Düşürür mü?

Evet.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Ayda bir güncellenir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık