Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Görev Yeri Belgesi Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.268
A+
A-
Görev Yeri Belgesi Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Alınır?

Görev Yeri Belgesi Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Alınır? Görev yeri belgesi alacak olan kişiler bu belgeyi nasıl ve nereden alacaklarını araştırmaktadırlar. Devlet memurluğu söz konusu olduğunda atama sonrası bazı bürokratik işlemler yerine getirilmelidir. Bu anlamda en çok karşımıza çıkan evraklardan biri de görev yeri belgesidir. Yazımızda görev yeri belgesi nedir, nereden alınır gibi sorulara cevap vermeye çalışarak bu konudaki güncel bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız. Gelin işe öncelikle görev yeri belgesinin ne olduğuna daha yakından bakarak başlayalım. Ardından da “Görev yeri belgesi nedir? Nereden alınır?” konusuna detaylı bir şekilde bakalım.

Görev Yeri Belgesi Nedir?

Görev yeri belgesinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı personellerin ihtiyaç duyduğu bir evrak olduğunu hatırlatalım. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması gerçekleştirilen öğretmen başta olmak üzere diğer personel ve memurların çeşitli bilgilerini barındırdığını söylemek mümkündür. Görev yeri belgesine özellikle atama ya da yer değiştirme gibi durumlar söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulur. Çünkü belge üzerinde kişinin çalıştığı yer, görev kapsamı ve kadro bilgileri gibi detaylar yer alır.

Bu noktada hemen yukarıda da bahsettiğimiz bir noktanın üzerinde tekrar duralım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dışında kalan memur ve kamu personelleri için görev yeri belgesi isminde bir evrak söz konusu değildir. Bağlı bulunan kuruma göre değişkenlik gösterse de diğer memuriyetlerde genellikle faaliyet belgesi mevcuttur. Nitekim aktif memuriyetinizi belgeleyen bu evrak öğretmenler için de geçerlidir. Ancak görev yeri belgesi daha önce de vurguladığımız gibi yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı personelleri içindir.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni ataması gerçekleştirilen ya da görev yerinde değişiklik olan öğretmen ya da diğer eğitim personellerinin görev yerlerini ibraz etmeleri şarttır. Bunun için de görev yeri belgesi almaları gereklidir. Görev yeri belgesi almanın son derece basit olduğunu hemen söyleyelim. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • Öncelikle MEBBİS sitesine erişim sağlayarak ilgili kutucuklara personel bilgilerinizi yazın ve sisteme giriş yapın.
 • Bunun akabinde karşınıza gelen sayfada e-Personel Modülü isminde bir sekme vardır. Bu sekmeye tıklayarak işleminize devam edin.
 • Personel arama bölümüne, eğer kendiniz için sisteme giriş yaptıysanız isminizi yazarak ilerleyin.
 • Arama işlemi sonuçlandığında ilgili satıra tıklayarak kimlik bilgilerinizi listeleyebilirsiniz.
 • Kimlik bilgilerinizi listelemenizin akabinde “Yazdır” seçeneğine tıklarsanız karşınıza “Görev Yeri Belgesi” isminde yeni bir sekme gelir.
 • Görev Yeri Belgesi sekmesine tıkladıktan sonra belgenin formunu temin edebilirsiniz. Bu noktada hemen öğretmen ve diğer Milli Eğitim Bakanlığı personelleri için iki ayrı formun olduğunu hatırlatalım.
 • Bilgilerinizi eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra görev yeri belgesinin resmiyet kazanması için onay işlemlerine geçmeniz gereklidir. Bunun için de aşağıda bahsettiğimiz adımları takip etmelisiniz.

Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi görev yeri belgesini çevrimiçi yöntemlerle pratik bir biçimde almanız mümkündür. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm personellerin bilgi işlemleri MEBBİS aracılığıyla yürütülmektedir. Bu doğrultuda MEBBİS üzerinden görev yeri belgenizi temin edebilirsiniz. Ancak onay işlemleri söz konusu olduğunda işin biraz daha çetrefilli hale geldiğini ifade etmek gerekir.

Çünkü görev yeri belgesinin onaylanmasında çeşitli kurumların farklı talepleri söz konusudur. Bu nedenle müracaat edeceğiniz kurumun başvuru koşullarını dikkatli incelemeniz önemlidir. Pek çok devlet kurumu için görev yeri belgesinin okul müdürlüğü tarafından onaylanması yeterlidir. Ancak bazı kurumlar ise bağlı bulunduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayını talep etmektedir. Bu tür durumlarda doğal olarak süreç biraz daha uzamaktadır. Onay işlemlerinin akabinde, görev yerinizde bir değişiklik olmadığı sürece görev yeri belgesi 3 yıl boyunca geçerlidir.

Görev yeri belgesi nasıl alınır? MEB Görev yeri belgesi e-Devlet sorgulama ekranı

Görev Yeri Belgesi Hangi Bilgileri İçerir?

Tüm bu adımları aktardıktan sonra görev yeri belgesinde hangi bilgilerin yer aldığına da göz atmak faydalı olabilir. Atama ve yer değişikliklerinde gerekli olan belgenin üzerinde yer alan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Ad soyad,
 • Anne adı,
 • Baba adı,
 • Doğum yeri ve doğum tarihi belge üzerinde yer alan kişisel bilgilerdir. Buna ek olarak bir de göreve dair bilgiler söz konusudur.
 • Görev yeri,
 • Unvanı,
 • Maaş derecesi ve maaş kademesi,
 • Kadro derecesi,
 • Emekli sicil numarası,
 • Son öğrenim durumu
 • Ve buna ek olarak son mezun olduğu okul da görev bilgileri kapsamında yer alır.
 • Ayrıca varsa mavi diploma bilgisi de belgede yer alan bilgilerden biridir. Mavi diploma ise uluslararası standartlarda eğitim aldığınızı gösteren bir mezuniyet belgesidir.

Numarataj Belgesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Görev Yeri Belgesi Örneği

Görev yeri belgesi örneği ve görev yeri belgesi örnek dilekçesini sizinle paylaşmak istiyorum

T.C.

İZMİR VALİLİĞİ

80 Yıl İlköğretim Okulu Müdürlüğü

GÖREV YERİ BELGESİ

Adı,soyadı                                :

Görev yeri                                 :

Branşı                                       :

Doğum yeri ve yılı                  :

Baba Adı                                  :

Anne Adı                                  :

T.C. Kimlik No                         :

              Yukarıda kısa kimliği yazılı ……………. Okulumuzda halen  sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

            Bu belge ilgilinin isteği üzerine düzenlenerek kendisine verilmiştir.28 /06/20**

Okul Müdürü

Görev Yeri Belgesi Kaç Ay Geçerli

Görev yeri belgesi geçerlilik süresi ve görev yeri belgesi kaç gün geçerli sorusuna cevap vermek gerekirse Görev yeri belgesi süresi olan bir evrak değildir. Geçerlilik süresi görev yerinizi değişene kadardır. Ancak bazı durumlarda görev yeri belgesi 3 yıl geçerli olmaktadır. 3 yıl dolduğunda yeni belge almanız gerekir.

Görev Yeri Belgesi e-Devletten Alınır Mı

Görev yeri belgesi e-Devlet üzerinden nasıl alınır ve görev yeri belgesi alma e-Devlet üzerinden mümkün mü sorusuna cevap vermek gerekirse görev yeri belgesi e-Devlet üzerinden alınabilir. Bu belgeyi okul idaresinden de alabilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi Mühürlenir Mi

Görev yeri belgesi alındıktan sonra kesinlikle remi olarak geçerlilik kazanması için kesinlikle mühürlü olması gerekmektedir. Görev yeri belgesi alıp doldurduktan sonra yönetimi sunulur ve oradan mühürlenerek onay işleminden geçer.

Görev yeri belgesi nedir? Nereden alınır?” başlıklı yazımız ilgilinizi çektiyse, blog alanında yer alan diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Görev Yeri Belgesini e-Devlet Üzerinden Alabilir miyim?

Evet.

Hizmet Dökümünü e-Devlet Üzerinden Alabilir miyim?

Evet

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık