Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

3303 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Şartları Nelerdir?

30.09.2023
1.524
A+
A-
3303 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Şartları Nelerdir?

KPSS 3303 Nitelik Kodu Nedir?, 3303 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?, 3303 Nitelik Kodu Şartları Nelerdir?, 3303 Nitelik Kodu Hangi Kadrolara Başvurabilir?

3303 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Şartları Nelerdir? Her yıl milyonlarca genç; KPSS sınavlarına girerek, gelecekte memur olarak mesleklerine atanmanın hayalini kuruyor.

Lise, önlisans ya da üniversite mezunları için bir dönüm noktası niteliğinde olan KPSS sınavları ile kamu kurum ve kuruluşları; yüzbinlerce aday arasından kendi kurum ya da kuruluşlarında çalışacak memurları seçiyorlar.

KPSS sınavlarına giren gençler; mezun oldukları okula, bölüme göre meslek tercihinde bulunabiliyorlar. Bununla birlikte kamu kurum ve kuruluşları kendi pozisyonlarına atayacakları memurlarda aradıkları özellikleri, memurların hangi bölümden mezun olmaları gerektiğini KPSS nitelik kodları ile belirtiyorlar.

Yani KPSS nitelik kodları; adayların hangi bölüm mezunu olmaları gerektiğini ve atanabilmeleri için hangi özel nitelikleri taşımaları gerektiğini ifade ediyor.

Bu yazımızda KPSS nitelik kodlarından biri olan 3033 nitelik kodu nedir? 3003 nitelik kodu ne işe yarar? Şartları nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

KPSS 3303 Nitelik Kodu Nedir?

https://www.memurlar.net/common/news/documents/127400/nitelik84_onl.pdf

33003 nitelik kodu; yalnızca Adalet Önlisans Programı veya Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olan öğrencilerin başvurabilecekleri kadroları ifade ediyor.

Yani nitelik kodunda belirtilen kadrolara sadece Adalet Önlisans programı ve Adalet Meslek Yüksekokulu mezunları başvurabiliyorlar.

3303 nitelik kodu ile adaylarda aranan özel bir şarta yani adayların hangi bölümden mezun olmaları gerektiğine değiniliyor.

Bu bölümlerden mezun olmadığı halde 3303 nitelik kodu için geçerli kadrolara başvuran adayların tercihleri hiçbir şekilde kabul edilmiyor.

Aynı zamanda dilediği pozisyon ve kadroya atanmak isteyen adayların mutlaka pozisyon/kadro alımlarında talep edilen diğer özel ve genel nitelikleri de taşıyor olmaları gerekiyor.

3303 Nitelik Kodu Ne İşe Yarar?

KPSS 33O3 Nitelik Kodu; Adalet önlisans programından ya da Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olan, KPSS sınavına giren adayların belirli kadrolara ve pozisyonlara atanabilmelerini sağlıyor.

Yani belirli kadrolara atanmanın ön şartlarından biri olarak Adalet Önlisans programından ya da Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olma şartı aranıyor.

Tabii ki belirli bir kadro ve pozisyona atanmak için yalnızca 3303 nitelik kodu ile belirtilen bölüm ve okul mezunu olmak da yeterli olmuyor.

Adayların tercihleri esnasında diğer genel ve özel nitelikleri de taşımaları gerekiyor.

3303 Nitelik Kodu Şartları Nelerdir?

Bu kod ile adaylarda yalnızca Adalet Meslek Yüksekokulu veya Adalet Önlisans programından mezun olma şartı aranıyor.

KPSS sınavlarından istenilen puanı alan, mülakatı da geçen mezunlar; tercihleri esnasında işaretledikleri kadro ve pozisyonlara nitelik kodlarını da karşılamak suretiyle atanabiliyorlar.

Nitelik kodları ile kadro/pozisyon atamalarına dair özel şartlar belirtilmiş oluyor.

3303 Nitelik kodu, adayın Adalet Meslek Yüksekokulu ya da Adalet Önlisans programı mezunu olma şartını ifade ederken, 7009 İtalyanca dil bilmeyi, 7165 B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip olmayı gerektiriyor.

Nitelik kodları, ÖSYM tercih kitapçığında da sıralı bir şekilde belirtiliyor. Bu yüzden de adayların tercihlerini yapmadan önce mutlaka nitelik kodlarının ne anlama geldiğine göz atmaları, nitelik kodlarının kendileri için uygun olup olmadığını değerlendirmeleri gerekiyor.

Aksi halde kamu kurum ve kuruluşu tarafından yayınlanan kadrolara nitelik kodlarında belirtilen şartları taşımadan başvuran kişilerin başvuruları direk iptal ediliyor.

Örneğin; kadro ilanında 3003 nitelik koduna sahip olmak ibaresi bulunuyorsa ve kadroya İİBF, Hukuk vb. diğer bölüm ve okullardan birinden mezun olan adaylar başvuruyorsa; bu durumda bu adayların başvuruları geçersiz kabul edilmiş oluyor.

3303 Nitelik Kodu Hangi Kadrolara Başvurabilir?

3303 nitelik koduna sahip bir aday; Adalet Bakanlığı’nın zabıt katipliği, teknisyen, aşcı, mübaşir vb. farklı kadrolarına ve pozisyonlarına başvurabiliyorlar.

Adaylardan bu nitelik koduna sahip olmalarının yanı sıra başka nitelikleri taşımaları da talep ediliyor.

Bazen de adaylar; KPSS puanı gerekmeden sözleşmeli olarak da bazı kadrolarda göreve başlayabiliyorlar.

Adalet Bakanlığı kadrolarına başvuran 3303 nitelik kodlu adayların memur olarak atanabilmeleri için taşımaları gereken genel nitelikleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC vatandaşı olmak
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisinin bulunmaması, askerlik çağına henüz gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmişse muvazzaf askerlik görevini yapmış, yedek sınıfa geçirilmiş ya da ertelemiş olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Arşiv araştırma sonucunun olumlu olması
  • Belirtilen KPSS puan türünde en az 70 puan almış olmak
  • 657 sayılı kanunun 48/1-A/5 maddesindeki suçlardan mahrum olmamak
  • Görevini devamlı yapmasına engel teşkil eden bir akıl hastalığına sahip olmamak(657 sayılı kanunun 53. maddesi hükümleri saklı kaymak kaydıyla)

Yukarıdaki genel şartlara bağlı olarak, başvurulan kadro ve pozisyona göre özel şartlar da talep edilebiliyor. Adayların mutlaka bu özel şartları da taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca 3303 nitelik kodu na dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Nasıl Çıkarılır?

KPSS ÖABT Nedir? Alanı Nedir? Kimler Bu Alanda Sınava Girer?

Adalet mezunları hangi kodları tercih edebilir?

Adalet mezunları 2 yıllık ön lisans programları için 300, 4 yıllık lisans programları için 350 kodlu bölümleri tercih edebilirler.

ÖSYM Aranan Nitelik Kodları ne demek?

ÖSYM Aranan Nitelik Kodları, her bir öğrenim seviyesi ve bölüm için belirlenmiş olan mesleki yeterlilik ve nitelikleri ifade eden kodlardır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık