Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Başladı

13.10.2023
60
A+
A-
Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Başladı

Okuyan öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu ile devlet okullarında eğitim gören birçok öğrenci devlet tarafından verilen eğitim teşviklerinden yararlanabilecektir. Buna göre devlet bünyesinde eğitim gören ve kendi sınıflarında derece elde eden ilk ve orta öğretim öğrencilerine asgari ücretin yüzde 60’ı, yükseköğretimde okuyan öğrencilere ise asgari ücret kadar yardım yapılacaktır.

Yapılan bu açıklama sonrasında milyonlarca öğrenci konu ile ilgili araştırma yapmaktadır. Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrencilere 5500 TL ödeme yapılması planlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Başarı Teşvik Programı ile ilgili detaylar Aile Bakanlığı tarafından açıklanacaktır. Duyuruya göre bu teşvik programı için 1.5 milyar bütçe ayrılmıştır.

Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Başladı (1)
Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Başladı

Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Başarı Teşvik Programı ile ilgili yapılacak olan açıklamaya göre devlet okullarında eğitim görenler 5500 TL destekten yararlanabileceklerdir. Başarı Teşvik Programı kapsamında verilecek olan devlet desteği şu şekilde detaylandırılmıştır.

  • Devlet okullarında eğitim gören öğrenciler sosyal yardım almaya hak kazanacaklardır. Devlet okullarında ilk ve orta öğretimde okuyanlar asgari ücretin yüzde 60’ı kadar ödeme alabilecekken, yükseköğretimde okuyan öğrenciler ise net asgari ücret kadar devlet desteği ödemesi alabileceklerdir.
  • Devlet okulları bünyesinde yükseköğretim kurumlarında dört yıllık eğitim alan öğrenciler aylık 100 TL yardımdan yararlanabileceklerdir.
  • YÖK tarafından belirlenen dünyadaki ilk 500 üniversitede okumaya hak kazananlara devlet başarı destekleri vermeyi sürdürecektir.
  • Sosyal yardım alan ailelerin meslek lisesi mezunu çocukları meslek edindirme kursları sayesinde iş hayatına daha kolay bir şekilde atılabilecek ve asgari ücret oranında destek alacaktır.
  • Sosyal yardım alan ailelerin çocukları işe girmek için çeşitli yarışmalara katıldıklarında bu öğrencilerin ihtiyaçları karşılanacaktır. Bunun için Aile Bakanlığı 1.5 milyar bütçe ayırmıştır.

Yapılan bu açıklamaları yanı sıra yeni verilmeye başlayacak olan yardımlarla ilgili olarak her eğitim yılının sonunda süreçlerle ilgili detaylı açıklama yapılacağı bildirilmiştir.

E- Devlet Okuyan Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu

Okuyan öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu için başvuruda bulunacak olanlar başvurularını e- devlet üzerinden yapabileceklerdir. E- devlet üzerinden sisteme giriş yapabilmek için e- devlet şifresine ihtiyaç olacaktır. E- devlet şifresi almak isteyenler PTT şubelerine giderek ve belli bir ücret ödeyerek alabileceklerdir. E- devlet şifresi sahipleri aldıkları şifre ve T.C kimlik numaraları ile birlikte sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Devlet tarafından sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan çocuklarına yönelik yaptığı yardımlardan biri de Başarı Teşvik Programı kapsamında yapılan eğitim yardımıdır. Bu ailelerin çocuklarının 4 yıllık üniversite kazanmaları halinde bu öğrencilere aylık olarak 100 TL ödeme yapılacaktır. Yapılan bu teşvik programı için 1.5 milyar ayrılmakta olup, başvuruların ardından bu bütçenin daha da arttırılması planlanmaktadır.

Başarı Teşvik Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin 4 yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim alan çocuklarına eğitim süresi içerisinde her ay 300 TL yardım yapılacağı duyurulmuştur. Konu ile ilgili olarak Bakan Derya Yanık’ta destek vereceğini bildirmiştir.

Başarı Teşvik Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Başarı Teşvik Programı ile sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan öğrencileri arasında ilk ve orta öğretimde okuyanlar asgari ücretin yüzde 60’ı kadar devlet yardımı alacaklardır. Yine bu kapsamdaki ailelerinde yüksek öğretimde okuyan öğrencileri ise net asgari ücret kadar Başarı Teşvik Ödemesi almaya hak kazanacaklardır. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik yapılacak bu yardım için başvurular e- devlet üzerinden yapılabilecektir.

2023 yılı ikinci dönemi için yeni asgari ücret belirlenmiştir. Yapılacak olan yardımlarda bu doğrultuda olacaktır. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler 5500 TL ödeme alacaklardır. Okuyan öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu yapmak isteyenler sosyal yardım almaya hak kazandıkları taktirde başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir.

Başarı Teşvik Programı Detayları

Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklama ile birlikte Başarı Teşvik Programı ile ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan ailelerin çocukları devlet kurumlarında en az 4 yıllık eğitim görmeleri halinde eğitim süreleri boyunca aylık 300 TL ödeme alabileceklerdir. Bunun yanı sıra ilkokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için de ayrı ayı değerlendirme ile başarı teşvik ödemesi yapılacağı bildirilmiştir.

İşe Giren Meslek Lisesi Mezunlarına Devlet Desteği

İhtiyaç sahibi ailelerin yurt içi devlet okullarında okuyan ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocukları arasından eğitim öğretim yıl boyunca sınıfında ilk 3’e girenler ve okulunda ilk 5’e girenler yılda iki defa olmak üzere asgari ücretin yüzde 60’ı kadar başarı desteği ödemesi alabileceklerdir. Liselere Geçiş Sınavı ile sınavda yüzde 5’lik dilimde yer alan öğrenciler başarı sıralamaları göre tek seferde asgari ücretin 2 katı kadar başarı desteği ödemesi alabileceklerdir.

Bakan Derya Yanık tarafından yapılan bir diğer açıklamada lise mezunları arasından meslek edindirme kurslarına kayıt olan ve bu kursu tamamlayanlar net asgari ücretin yüzde 25’ine kadar burs desteği alabileceklerdir. Yine aynı şartlarda eğitim gören çocukların kurslar dahilinde işe girmeleri halinde üç ayda bir olacak şekilde 4 defaya mahsus olmak üzere bet asgari ücret kadar ödeme alabileceklerdir.

Meslek lisesi mezunlarına işe girmeleri halinde üç ayda bir olacak şekilde dört defa net asgari ücret desteği sağlanacaktır. Yükseköğretim Kurumları Sınavlarında ilk 500’e giren öğrenciler tek seferlik asgari ücretin 3 katı kadar devlet başarı desteği alabileceklerdir.

Uluslararası Yarışmalara Katılacak Öğrenciler

Uluslararası yapılacak olan yarışmalarda spor, sanat ve bilim alanında ülkemizi temsil edecek olan öğrencilere bakanlık tarafından belirlenen ve ihtiyaç sahipleri kapsamında destek verileceği açıklanmıştır. Bakanlığın yapmış olduğu bir diğer açıklamaya göre tek seferlik olmak üzere özel yetenek sınıfında yer alan ve programa katılım hakkı sağlanan öğrencilere kayıt yaptırmış oldukları bölüme göre destek verilecektir.

Okuyan öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu kapsamında devlet ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik eğitim desteğini sürdürmektedir. Gerekli şartları taşıyarak yardım almaya hak kazananlar yapılacak olan açıklama ve başvuru sonucu dahilinde Başarı Teşvik Yardımlarından yararlanabileceklerdir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık