Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

30.09.2023
32
A+
A-
ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

ALO 153 sosyal yardım başvurusu ile dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlar ikametgahlarının yer aldığı belediye ve buraya bağlı sosyal hizmet merkezleri, müdürlükleri ya da belediyelere giderek başvurusu talebinde bulunabileceklerdir. Bunun yanında ALO 153 aranarak da belediyenin vermiş olduğu hizmetlere dair detaylı bilgi almak mümkün olmaktadır.

Sosyal yardım talebi için ön başvurularını gerçekleştirmek isteyenler ALO 153 hattını arayarak başvurularını kolayca yapabileceklerdir. Belediyelerle her türlü soru, öneri ve görüş bildirmek için de yine bu hat üzerinden görüşme yapılabilmektedir. ALO 153 günün her saati hizmet vermekte olup 7  gün 24 saat ulaşım sağlamak mümkündür.

ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu
ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

ALO 153 Nedir?

Çözüm Merkezi ya da Beyaz Masa olarak da isimlendirilen ALO 153, vatandaşların yerel idare hizmetlerine ulaşabilmesi için verilen hizmet numaralarından biridir. Günümüzde bütün belediyeler tarafından aktif olarak verilen bu hizmet ilk defa 1990 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Belediye yetkililerine ulaşmak isteyen vatandaşlar bulundukları yer hangi il ve ilçe olursa olsun istedikleri yerden görüşme sağlayabilmektedirler.

Kurumlar ve vatandaşlara hizmet veren ALO 153 hattı yaralı hayvan ihbarı, öneri, öneri, talep ve şikayet bildirme gibi pek çok konuda 7 gün 24 saat destek sağlamaktadır. Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen ihtiyaç sahipleri ALO 153 sosyal yardım başvurusu için ön başvuru yapıp yapamayacaklarını sorgulayabilmektedirler.

Hizmetlerine aralıksız olarak devam eden ALO 153 tarafından verilen hizmetler şu şekildedir;

 • Yaralı hayvan ihbarı,
 • Yaşlıların özel evde tedavi hizmetleri,
 • Yaşlıların özel evde kontrol hizmetleri,
 • Yürüme engeli olan vatandaşlar için tekerlekli sandalye hizmeti,
 • Yerel yönetimlere tabii olan hizmet esaslı faaliyetler şeklindedir.

Sosyal yardım başvurusu almak isteyenler ALO 153 hattını arayarak ön başvurularına gerçekleştirebileceklerdir. Bunun yanında başvuru için teslim edilmesi gereken evraklar, başvuru şartları gibi pek çok hizmet detayına ALO 153 hattı üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Beyaz Masa Hattı

ALO 153 Beyaz Masa özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından en sık talep gören hizmetlerinden biridir. Vatandaşlardan gelen her türlü talep, öneri ve şikayet dinlenerek ilgili birimlere iletilmekte ve sorunun çözümü hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ALO 153 çağrı merkezinin resmi internet sitesi de bulunmakta, İstanbul il sınırı içinde ikamet eden vatandaşlar bu site üzerinden de Beyaz Masa hattına ulaşım sağlayabilmektedirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent 153 Hattı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent 153 Hattı

Ankara Büyükşehir Belediyesinde ikamet edenler için Başkent153 Çağrı Merkezi 2003 yılından bu yana hizmet vermeyi sürdürmektedir. Ankara’da yaşayan vatandaşlar her türlü konuda görüş ve önerilerini Başkent 153 hattı üzerinden belirtebilmektedirler. Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen Ankara’daki vatandaşlar Başkent153 resmi internet sitesi üzerinden ön başvurularını oluşturabileceklerdir. Başvuru sorgulaması yapmak isteyenler de bu adres üzerinden başvuru sorgulaması yapabilmektedirler.

ALO 153 Beyaz Masa Ne İşe Yarar?

ALO 153 Beyaz Masa hattı vatandaşların belediye faaliyetleri ile ilgili olarak öneri, talep, soru ve şikayetlerini iletebilme imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyenler ALO 153 sosyal yardım başvurusu için ön başvurularını oluşturabileceklerdir. Daha önce sosyal yardım başvurusunda bulunanlar bu hat üzerinden başvurularını günün her saati sorgulayabilmektedirler.

ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALO 153 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ayni ve nakdi sosyal yardım başvuruları için diledikleri zaman görüşme sağlayabilmektedirler. ALO 153 sosyal yardım başvurusu ile hattı ile odun ve kömür yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı ve eşya yardımı gibi pek çok yardım için ön başvuru talebi oluşturulabilmektedir.

ALO 153 Beyaz Masa Şikayet

ALO 153 Beyaz Masa öneri, talep ve öneri gibi hizmetlerin yanında şikayet ve ihbar hattı olarak da hizmet vermektedir. Vatandaşlar bu hattı istedikleri zaman arayarak taleplerini iletebilmektedirler.

Belediyeler Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar

Ülkemizde yardıma muhtaç aileler için büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri çeşitli yardımlar yapmaktadır. Belediyeler tarafından yapılan yardımlar nakdi yardımlar olduğu kadar ayni yardımlar olarak da ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Eşya yardımları, gıda ve erzak yardımları ve giysi yardımı en önemli ve en çok talep gören yardımlar arasında yer almaktadır.

Belediyelerin en önemli yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • Nakdi yardım,
 • Gıda ve erzak yardımı,
 • Doğalgaz yardımı,
 • Yakacak yardımı,
 • Aşevi yardımı,
 • Eşya ve mobilya yardımı,
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı yardımı,
 • Fatura yardımı,
 • Sağlık yardımları,
 • Kıyafet yardımı,
 • Çocuklara eğitim, burs ve kırtasiye yardımı,
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı,
 • Engelli vatandaşlara yönelik yapılan yardımlar,
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar,
 • Afetzedelere yönelik yapılan yardımlar,
 • Yaşlılara yönelik yapılan yardımlar,
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Evde yaşlı bakım hizmeti,
 • Mültecilere ve sığınmacılara yönelik yapılan yardımlar,
 • Evde bakım, onarım ve tamir için yapılan yardımlar,
 • Sosyal destek kartları,

İhtiyaç sahibi ve yoksul ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belediyeler tarafından sosyal destek kartları dağıtılmaktadır. Sosyal destek kartlarına belirli aralıklarla yardım parası da yüklenmektedir. Bu kartlardaki paralar BİM, Migros gibi marketlerde alışveriş yaparken kullanılabilmektedir.

Belediyeler tarafından yapılan en önemli yardımlardan biri olan gıda yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine belediye personelleri tarafından zeytin, peynir, makarna ve mercimek gibi gıda maddelerinin içerisinde bulunduğu koliler bırakılmaktadır. Belediyeler tarafından yapılan nakit yardımlar belediyelerin bütçesi ve buna bağlı pek çok duruma göre değişiklik göstermektedir.

E- Devlet Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E- Devlet Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler yardıma muhtaç ailelere yönelik farklı şekillerde yardımlarını sürdürmektedir. Belediyelere yardım başvurusunda bulunmak isteyenler bağlı bulundukları belediyenin e- devlet platformu tarafından ön başvuru taleplerini iletebilmektedirler. Başvuru sahipleri e- devlet platformu üzerinden başvuru süreçlerini takip edebilmektedirler.

Belediye Sosyal Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Belediyelerin yaptığı yardımlar muhtaçlara ve ihtiyaç sahiplerine yönelik olmaktadır. Buna göre muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar belediye yardımlarına başvuru yapabilmektedirler. Belediyelerin yapmış olduğu yardımlardan yararlanabilecek olanlar aşağıda listelenmektedir.

 • T.C vatandaşları,
 • Yoksul ve muhtaç vatandaşlar,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar,
 • Engelliler,
 • Afetzedeler,
 • Şehir, gazi ve asker yakınları,
 • Kronik hastalar,
 • 65 yaşının üstünde hiçbir geliri olmayan ve sahipsiz kişiler,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Kimsesizler ve sahipsizler,
 • Sonradan T.C vatandaşı olanlar,

ALO 153 sosyal yardım başvurusu aracılığı ile vatandaşlar belediyelerden sosyal yardım talebinde bulunabilmektedirler. Sosyal yardım almaya hak kazanan vatandaşlara en kısa sürede dönüş yapılmakta ve vatandaşlar bu yardımlardan hemen yararlanmaya başlamaktadır.  

Sıkça Sorulan Sorular

153 ne yardımı yapıyor?

Kurumlar ve vatandaşlara hizmet veren ALO 153 hattı yaralı hayvan ihbarı, öneri, öneri, talep ve şikayet bildirme gibi pek çok konuda 7 gün 24 saat destek sağlamaktadır.

153 den yardım nasıl alınır?

ALO 153 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ayni ve nakdi sosyal yardım başvuruları için diledikleri zaman görüşme sağlayabilmektedirler.
https://www.youtube.com/watch?v=sMooKRuiC6Q&pp=ygUhQUxPIDE1MyBTb3N5YWwgWWFyZMSxbSBCYcWfdnVydXN1
ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık