Devlet Teşvikleri

Nakdi Ücret Desteği Nedir? Ne Kadar? Başvuru ve Sorgulama

Nakdi Ücret Desteği Nedir? Ne Kadar? Başvuru ve Sorgulama; Nakdi ücret desteği pandemi döneminin başladığı ilk aylarda PTT aracılığıyla Türk vatandaşlarına verilmişti. İş yerinden ücretsiz izinle ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişilere aylık 1500₺ ödeme yapılmaktaydı. Verilen bu ücretten faydalanmak için SGK kanallarından başvuru yapılması gerekmekteydi.

Başvuruların onaylanması durumunda ücret desteği, ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan kişilere her ay 1500₺ olarak verilmekteydi. Destek, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişilere 2020 yılından itibaren verilmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Nakdi ücret desteği Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile beraber Corona virüsün piyasa etkilerini azaltmak için çıkarılmış nakip para desteğidir.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla, 4447 sayılı Kanunun geçici 24 üncü maddesi kapsamındaki kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonundan ve İŞKUR tarafından yapılan ödemedir.

Nakdi Ücret Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Pandemi döneminde başlayan nakdi ücret desteğinden faydalanan birçok kesim bulunmaktadır. Nakdi ücret desteğinden faydalanabilecek kişiler şu şekildedir;

 • Ücretsiz izine ayrılmak zorunda kalanlar,
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlar,
 • İş sözleşmesi feshedilenler,
 • Hizmet sözleşmesi sona eren çalışanlar,

Çalışanlara verilmekte olan nakdi destek aylık 1500₺’dir. Bu nakdi destek pandeminin ilk döneminden itibaren verilmekteydi. Yardıma muhtaç olan ailelere verilmekte olan nakdi destek ise 1100₺ idi. Bu ücret desteği ise 3.faz halinde dağıtılmış, sonrasında durdurulmuştur.

Nakdi Ücret Desteği Ne Kadar Devam Edecek?

Nakdi ücret desteğinin 2 ay daha uzayacağı Mart ayında açıklanmıştı. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlara verilecek olan nakdi ücretin uzatılacağı beklenmektedir. Yardıma muhtaç ailelere ise Mayıs ayında tekrar nakdi destek verileceği duyuruldu. Ancak bu yıl kaç faz halinde verileceği henüz duyurulmadı.

2022 Nakdi Ücret Desteği Ne Kadar?

2022 yılında açıklanan ücret desteği, ücretsiz izne ayrılanlar için 1500₺ olmaktadır. 2020 Nisan ayından itibaren devam eden bu desteğe henüz zam yapılmamıştır.

Nakdi Ücret Desteğinden Faydalanmanın Koşulları

 1. Pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalma
 2. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamama,
 3. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan destek almama,
 4. İş sözleşmesinin feshedilmiş olması,
 5. İş sözleşmesinin süresinin sona ermiş olması,

Nakdi Ücret Desteği Başvurusu

Nakdi destek başvurusu iki şekilde yapılabilmektedir. Tüm başvurular, tamamen dijital şekildedir. Bunun için SGK kanallarını ve İŞKUR kanallarını kullanmak gerekmektedir.

 • Ücretsiz izne çıkan kişiler ücret desteği başvurusunu SGK işveren sistemi üzerinden iş yeri, kimlik numarası ve benzer bilgilerini girerek yapabilmektedir.
 • İşsiz kalanlar ise başvurularını İŞKUR internet sitesi üzerinden yapabilmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Sorgulama

Nakdi ücret desteği ödemeleri sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Nakdi ücret desteği sorgulaması e-devlet üzerinden sorgulamak için İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama sayfasına giriş yaparak sorgulanmaktadır.

Nakdi ücret desteği sorgulamasını yapmak için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Yatıyor?

Ücret desteği kimlik numarasına göre PTT üzerinden her ayın 9. 10. ve 11. günü yatmaktadır. Kendi kimlik numaranız üzerinden bunun takibini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

1100 TL Pandemi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Bir Yorum

 1. zaten her zaman para kazanana ya da memura yapılır böle destekler. çalışanların çocuklarının ihtiyaçları var ama çalışmayanların yok mu. tam tersi düşünülmesi gerekirken zaten çalışmayandan iyi durumda olanlara yapılıyor.. muhtaç gene muhtaç ezilen gene eziliyor düşünülmüyor. yapılıyosa çalışana da çalışmayana da yapılsın.. işte bu da adalet..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu