DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Çalışan Kadınlara Devlet Desteği

Çalışan Kadınlara Devlet Desteği
07.05.2023 15:38
A+
A-

Çalışan Kadınlara Devlet Desteği; Ülke Türkiye konu kadın olunca hep olumsuz düşünceler akla geliyor, ülkemiz de kadınlara karşı yapılan birçok destek var ama maalesef bunlar gündeme gelmediği için çoğu kadınımızın haberi yok. Ülkemiz de kadınlar birçok durumda artık çalışıyor; eskiden daha klasik işlerde kadınlarımızı görürken şimdi her alan da kadınlarımız iş hayatımızın bir parçasıdır.

Çalışan Kadınlara Devlet Desteği
Çalışan kadınlara devlet desteği

Devletimiz de çalışan kadını desteklemek adına her şeyi yapıyor; onlara her anlam da destek veren devletimiz çalışan kadının haklarını korumak adına da birçok önlem almış durumdadır. Peki, ülkemiz de kadınlara verilen devlet desteği nelerdir; devlet ve kuruluşlar tarafından kadınlarımıza hangi anlamda ödenek sağlanır.

KOSGEB Devlet Desteği

Kadınlar neden hep ikinci planda kalsın, bir kadınla bir erkeğin ne farkı var, özellikle kadınlarımızın zekâ konusunda gösterdiği başarılar hepimizi etkiliyor. Kadınlarımızı iş hayatında ve patron koltuğunda görmek istiyoruz; bunun için ne yapılmalıdır; bir kadın kendi işini kurmak isterse nereden destek alabilir? Bu sorunun cevabı KOSGEB’dir.

KOSGEB kadın erkek ayırt etmeden iş kurma fikri olanlara destek olmaya çalışıyor, sizler de kadın olarak iş kurma fikrinde yer alıyorsanız; KOSGEB kurumuna başvurmak için gecikmeyin. Bu kuruma başvuru sürecinde sizleri daha doğru bilgilendirecek olsalar da bizler sizler için genel bilgisini verelim. Bu kuruluşa iş fikrinizle gittikten sonra sizler için belirli bir süre ders almanızı söylüyorlar, pandemi dolayısıyla şu anda dersler de çevrimiçi alınabiliyor.

Sizler evinizde işinizi yaparken bile bu dersleri alabiliyorsunuz. Sonrasında işiniz için sizlere belirli oranı hibe olmak üzere para ödeniyor.

Çalışan Annelere Çocuk Yardımı

Devletimizin aile kurmuş ve anne olmak isteyen kadınlar içinde destekleri sürüyor; 3-4 farklı destek adı altında çalışan annelerimiz için destek olan devletimizin ilk desteklerinden bir tanesi çocuk yardımı. Ülkemizde çalışan insanların maaşına çocuk parası da eklenir bununla birlikte anneler için ilk çocuğa 300 ikinci çocuğa 400 ve üçüncü çocuğa 600 TL olmak üzere maddi yardımda bulunulur.

Bu paraları almak için öncelikle kaymakamlığa başvurmak gerekiyor ve sonrasında paralarınızı alabiliyorsunuz. Çocuk parası her doğum yapan annemiz için verilen bir destektir.

Çalışan Annelere Doğum Yardımı

Yine annelerimiz için yapılan desteklerden bir tanesinden bahsediyoruz; doğum yardımı çalışan anneler için çok yüksek miktarlarda olmasa da tatmin edici tutarlarda verilir. Maaşa göre değişen çocuk yardımı 12 bin TL civarında verilir. Bu para her annemize değil çalışan annelerimize verilecek bir yardım olarak öne çıkar.

Çalışan Annelere Süt Parası Yardımı

Yine bir anne adayına verilen destekten bahsedeceğiz; süt parası yardımı 120 gün prim ödeyen anneler için verilen ve 316 TL civarında olan bir yardımdır. Bu yardımı da devletimizden almak isterseniz başvurunuzu yapmanız yeterlidir.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

PTT’den annelere 600 TL yardım nasıl alınır?

Annelere yönelik PTT’den yapılan yardım başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız ve “PTT Annelere Özel Ödeme” başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında onaylanan yardım tutarı, PTT tarafından belirtilen süre içerisinde annenin PTT hesabına yatırılacaktır.

Çalışan anne parası nedir?

Çalışan Anne Çocukları Eğitim Yardımı, çalışan annelerin, 4-17 yaş arasındaki çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak amacıyla devlet tarafından verilen bir sosyal yardımdır. Çalışan Anne Çocukları Eğitim Yardımı, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen asgari ücretin brüt tutarının %10’u tutarında ödenmektedir. 2021 yılı için asgari ücretin brüt tutarı 3.577,50 TL olduğundan, bu tutarın %10’u olan 357,75 TL olarak ödenmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Songül geles dedi ki:

    İyi günler ben ev hanımıyım ve 2 çocuğum okuyo çalışmıyorum sizden çocuklarım için yardım istiyorum