Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?
07.05.2023 15:31
5.632
A+
A-

Çiftçiler ve üreticilerin en merak ettiği konular arasında yer alan Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine toplantısından sonra çiftçilere ve üreticilere verilecek olan desteklerin arttığını öğrenmiştik. Peki, destek ödemesi ne zaman yapılacak?

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete üzerinden yayımlanan mazot, gübre ve tarımsal destek ödemelerinde ki fiyat artışı tam manasıyla yürürlüğe girdi. Kabine Toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjde, çiftçileri sevindirmeye devam etti. 2023 yılı içerisinde çiftçilere ve üreticilere verilecek tarımsal destek ödemelerine yaklaşık olarak 377 Milyon TL ödenek ayrıldı.

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Mazot Desteği çiftçilere ve üreticilere Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının son hanesine göre verilmeye başlanacak. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının son hanesi 4,6 ve 8 olan kişilerin destek ödemeleri yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının son hanesi 0 ile 2 olanlar ise saat 18:00’dan itibaren mazot desteği alabilecekler.

Tarımsal Destek Ödemeleri Ne Kadar Oldu?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalar incelendiğinde tarımsal destek ödemelerine 2023 yılı içerisinde 377 Milyon TL’ye yakın bir destek bütçesi ayrıldığı belirtildi. Bu bütçe kapsamında Hububat, Baklagil ve Mısır Desteği için 33 bin üreticiye 154 Milyon TL destek verilirken, yem bitkileri için yaklaşık 70 bin üreticiye 222 Milyon TL destek ödemesi yapılacağı belirtildi.

2023 Yılı Mazot Desteği Miktarları

Resmi Gazete’de onaylanarak yürürlüğe giren 2023 Yılı Mazot Desteği Miktarları aşağıdaki gibidir:

  • Buğday, arpa, çavdar ve Yulaf: 22 TL,
  • Çeltik, Kütlü Pamuk: 68 TL,
  • Nohut, Kuru Fasulye ve Mercimek: 24 TL,
  • Patates: 30 TL,
  • Yağlık Ayçiçeği ve Soya: 29 TL,
  • Mısır: 27 TL,
  • Kuru Soğan, Kanola, Aspir, Yaş Çay, Fındık: 19 TL,
  • Zeytin: 17 TL,
  • Diğer Ürünler: 16 TL olarak belirlenmiştir

Mazot Desteği Ne Zaman Ödenecek

Mazot destek ödemeleri Mart ayının ortalarında ödenmeye başlanacak mazot gübre desteği ödemeleri kimlik numarasının son  0, 2 ve VKN son hanesi 0, 2 olanlara ödenmeye başlanacak. Kimlik numarasının son hanesi göre sizlerde mazot destek ödemesini alabilirsiniz.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

2023 gübre ve mazot desteği ne zaman ödenecek?

2023 yılı için gübre ve mazot desteği ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Gübre ve mazot desteği, genellikle yıllık tarım destekleri kapsamında verilmekte ve her yılın başında belli bir takvim dahilinde ödenmektedir. Ancak destek miktarları ve ödeme tarihleri her yıl değişebilmektedir

2023 mazot gübre desteği dönüm başına ne kadar?

Maalesef 2023 mazot ve gübre desteği miktarları henüz açıklanmadı. Ancak her yıl belirli bir tarımsal destek bütçesi ayrılır ve bu bütçe kapsamında çiftçilere mazot ve gübre desteği verilir. Destek miktarları, devletin belirlediği üretim hedefleri, ekonomik koşullar ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Destek miktarları açıklandığında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan duyuruları takip etmenizi öneririm.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.