Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?
10.05.2023 17:34
223
A+
A-

ÇKS belgesini nereden ve nasıl alırım; Çiftçi belgesi alımı ile ilgili birçok merak edilen konuların cevapları içeriğimizde… Çiftçilik ile uğraşan herkes için çok büyük öneme sahip çiftçi belgesi nasıl alınır? ÇKS sistemine kayıt olma adımları ve şartları neler? ÇKS Belgesi nasıl çıkartılır? sorularını cevapladık.

Çiftçi Kayıt Sistemi

Çiftçilerimizin, çiftçilik mesleği ile uğraştıklarını resmi olarak da kanıtladığını göstermek için ve Tarım ve Orman Bakanlığının tarafından başlatılan çiftçi destek programlarından yararlanmak için çıkarılan Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ÇKS Belgesi Nasıl Alınır? ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır? gibi Çiftçi Kayıt Sistemine dair merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızda cevap bulacaksınız.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Toprak üstü tarım faaliyetleri ve örtü altı adı da verilen seracılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimizin kayıt olabileceği Çiftçi Kayıt Sistemi sadece bu alanda faaliyet gösteren çiftçilere özel olarak oluşturulan bir platform oluşturuldu. Çiftçilerimiz için adeta bir nüfus cüzdanı görevi gören ÇKS belgesi neredeyse çiftçiler için hayati öneme sahip oluyor. Devlet tarafından çiftçilere özel olarak hazırlanan desteklerinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz için belirlenen ilk şart ise Çiftçi Kayıt Sistemi kaydının veya kısa adı ile ÇKS belgesinin var olması şartı aranıyor. ÇKS başvurusu yaparak çiftçi kayıt sistemine kaydını tamamlayan çiftçiler, devlet tarafından belli dönemlerde çiftçilere verilen mazot, gübre, yem gibi desteklerden yararlanabilmek için aranan ilk şartlardan olduğu için her çiftçinin ÇKS belgesinin olması neredeyse zorunlu hale geliyor.

Çiftçilere özel olarak hazırlanan devlet teşvik ve çiftçi hibelerinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin devlet tarafından verilen bu desteklerin yanı sıra Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından da çiftçilere özel olarak hazırlanan ve oldukça düşük faizli ya da faizsiz olarak verilen kredi imkanlarından yararlanmak ve bunlara ek olarak TARSİM sigortası da yaptırma şansına sahip olmaları için çiftçilerimizden ÇKS belgesine sahip olma şartı aranıyor.

Çiftçilerimiz, çıkardıkları ÇKS belgeleri ile tarım faaliyetlerini gerçekleştirirken:

 • Çiftçilerimizi desteklemek amacı ile kamu ve özel bankalar aracılığı ile verilecek olan tarımsal kredi ürünlerinden ve desteklerden yararlanabiliyorlar.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize özel olarak hazırlanan düşük faizli ya da faizsiz kredi imkanlarından faydalanma şansı sahip oluyor.
 • Devlet tarafından belli dönemler çiftçilerimiz için hazırlanan destek ve hibelerden yararlanmak isteyenler için ÇKS belgesine sahip olma şartı aranıyor.
 • Çiftçilerimizin, çiftçilik faaliyeti ile uğraştıklarını kanıtlayarak Bağ-Kur’dan emekli olabilmeleri için de ÇKS belgesini çıkarmış olmaları gerekiyor.
 • Müstahsil Yol Belgesi alarak, çiftçilerimizin tarımsal ürünlerinin nakliye sürecini de yönetebilmelerine imkan vermek için ÇKS belgesine sahip olma şartı aranıyor.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS kaydı yaptırarak çiftçi belgesi alabilmek için teknolojinin getirdiği birçok imkanı ve kolaylığı kullanarak e-devlet üzerinden veya direk başvuru sayesinde Tarım İl Müdürlüklerine de giderek ÇKS belgesi almak için başvuru yaparak ÇKS kaydı yapabiliyorsunuz. ÇKS belgesini alabilmeniz için şu iki yoldan istediğinizi tercih edebilirsiniz:

 1. Tarım İl Müdürlükleri aracılığı ile çiftçilik faaliyeti ile uğraştığınız yere en yakın birime gidip, şahsi başvuru sayesinde, sizden istenen belgeleri de teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.
 2. e-Devlet Tarbil Tekpencere üzerinden de online başvurunuzu yaparak, ÇKS kaydınızı yaparak kayıt işleminiz de onaylandıktan sonra yine e-Devlet üzerinden ÇKS belgenizin çıktısını alarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

ÇKS Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

ÇKS başvurusu yapabilmeniz için ilk adımda sizin çiftçilik faaliyeti ile uğraştığınızın tespit edilmesi ve onaylanması ile kimlik tespitinizin gerçekleştirilmesi için aşağıdaki şu belgeleri tamamlayarak teslim etmeniz gerekiyor:

 1. ÇKS belgesi almak isteyen kişinin VKN ve vergi numarasını gösterir resmi belge (vergi levhanızın fotokopisi ve aslını kullanabilirsiniz),
 2. Taahhütname,
 3. Döner sermaye yardım belgesi,
 4. Üzerinde tarım faaliyeti yapılan araziye ait tapularının, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından “aslına uygundur” kaşesi ile onaylanmış olan tapu fotokopisi,
 5. Çiftçilik faaliyetinin gerçekleştirildiği arazi kimin adına kayıtlı ise arazisi çiftçilik faaliyeti için kullanılan arazi sahibine ait kimlik fotokopisi,
 6. Eğer üzerinde çiftçilik faaliyeti yapılan arazi kiralık ise bu araziye dair kira kontratı aslı ve fotokopisi,
 7. Çiftçilik faaliyeti yapılan araziye dair tapu bilgileri ve o sene tarlaya ekilen ürünlere dair bilgilerin C formuna eksiksiz ve doğru olarak girilmesi,
 8. Eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuz bu C formu için tarım faaliyetini gerçekleştirdiğiniz arazinin bağlı olduğu muhtarlık tarafından onaylanması,
 9. Eğer farklı farklı alanlarda tarım faaliyeti ile uğraşıyorsanız da ÇKS belgesi başvurusu sırasında ikamet ettiğiniz ev adresinizde tarım araziniz varsa o yerin Tarım İlçe Müdürlüğüne; yoksa da tarım arazinizin bağlı olduğu Tarım İlçe Müdürlüğüne; eğer araziniz merkeze bağlı bir ilçede ise de Tarım İl Müdürlüğüne giderek bireysel olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Odası ÇKS Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Her yıl Ziraat Odaları tarafından belirlenen ve tarım faaliyetinin yapıldığı arazi büyüklüğüne ile sulu/kuru tarım faaliyeti gerçekleştirilmesine göre değişkenlik gösteren Ziraat Odası yıllık üyelik aidat ücretlerini sizler için araştırdık. Çiftçilik yapılan arazi büyüklüğüne göre çeşitli baremler belirlenerek yıllık aidat ücretleri yaklaşık olarak şu şekilde belirleniyor:

 • 10 ile 100 dekar arasında büyüklüğe sahip 6. kademe araziler için 44 TL ile 108 TL arasında,
 • 101 ile 200 dekar arasında büyüklüğe sahip 5. kademe araziler için 106 TL ile 232 TL arasında,
 • 201 ile 400 dekar arasında büyüklüğe sahip 4. kademe araziler için 209 TL ile 377 TL arasında,
 • 501 ile 800 dekar arasında büyüklüğe sahip 3. kademe araziler için 420 TL ile 592 TL arasında,
 • 801 ile 2.000 dekar arasında büyüklüğe sahip 2. kademe araziler için 566 TL ile 981 TL arasında,
 • 2.001 ile 5.500 dekar arasında büyüklüğe sahip 1. kademe araziler için 1.171 TL ile 2.588 TL arasına ve
 • 5001 dekardan daha büyük araziler için ise 2.438 TL ile 2.696 TL arasında aidat ücreti ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca bakınız:

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir > TIKLAYIN

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibesi > TIKLAYIN

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Almanın Şartları > TIKLAYIN

Çiftçi Belgesi e-Devlet Üzerinden Alınabilir mi?

Evet.

Çiftçi Belgesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

Ortalama 2 günde çıkar.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.