Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir

10.05.2023
5.039
A+
A-
Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir? Tarımsal faaliyetleri yürütmekle sorumlu olan, sofralarımızda tükettiğimiz besinlerin üretimini üstlenen çiftçiler, 2023 yılında da hizmetlerini düzgün ve sorunsuz bir şekilde sürdürebilmeleri noktasında devlet tarafından desteklenmeye devam ediyor.

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir
Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir

Öyle ki devlet; bu yıl çiftçilere verdiği mazot parasını arttırırken, tarihte ilk kez çiftçilere gübre parası vermeyi planlıyor.

Çobanların bile 6.000 TL destek alacağı 2023 yılında et üreticilerine de teşvikler verilecek. Bu kapsamda et üreten yani büyükbaş ya da küçükbaş hayvan yetiştiren çiftçilere hayvan başına 25 TL ile 600 TL arasında bir miktar yardım ödenecek.

Fındık üreticilerinin de destek göreceği bu dönemde dekar başına fındık üreticilerine 170 TL ödenecek.

Bu yazımızda 2023 yılı devlet destekli çiftçilik teşvikleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çiftçilik Destekleri Nelerdir 2023

Tüm şartları sağlayan çiftçilere yapılan destekler için yapılan ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Devletten alına hibe kredi ekilen ürüne, alana ve miktara göre değişiklik göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çiftçi destekleri 2023 ise;

 • Fındık için yapılan gelir desteği
 • Organik tarım yapımı desteği
 • Verimli ve iyi tarım desteği
 • Küçük işletmelere bitkisel üretim desteği
 • Mazot ve gübre desteği
 • Çevre amaçlı tarım desteği
 • Zeytin bahçelere bakım desteği
 • Türkiye’de üretilen tohum kullanımı ve üretimi desteği
 • Fidan ve fide üretimi desteği

İşte, tüm çiftçileri yakından ilgilendiren teşviklere dair bilmeniz gereken detaylar:

Devletin Çiftçilere Verdiği Destek

Çiftçileri desteleyen devletin verdiği hibeler ve çiftçilik destekleri ise;

Genç Çiftçi Projesi Desteği 

Bu proje; şehirde yaşayan lakin köyüne yerleşmeyi ve kendi işini kurmayı düşünen gençlere hitap ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılması gereken başvurular sonrasında başvurusu onaylanan 24-30 yaş arasındaki gençler, Ziraat Bankası’ndan 30 BİN TL geri ödemesiz hibe alma şansına sahip oluyorlar.

Yani tamamen geri ödemesiz olan bu miktarı kendi işlerini kurmak için harcayabiliyorlar.

Proje kapsamında gençlere maddi desteğin yanı sıra canlı hayvan desteği de sunuluyor.

Kırsal kalkınmayı ve gelişmeyi desteklemek adına başlatılan proje, gençleri eğitimli ve bilinçli çiftçiler olarak yetiştirmeyi de amaç ediniyor.

En az lise mezunu olan, 30 yaşından gün almamış, TC vatandaşı tüm genç çiftçi adayları hazırladıkları proje ile bu desteğe başvurabiliyor.

Bununla birlikte tarımla ilgili teknik lise ya da üniversite mezunlarına, bayan çiftçi adaylarına, kendisinin ya da ailesinin tarım işletmesi bulunanlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından öncelik veriliyor.

30 BİN TL Faizsiz Finansman Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda çiftçilere 30 BİN TL’ye varan faizsiz finansman desteği sunuyor.

Halk Bankası tarafından gerçekleştirilen bu faizsiz krediden yararlanmak isteyen çiftçilerin öncelikle Esnaf Kefalet Kooperatiflerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Başvurunun onaylanması halinde çiftçiler; 30 BİN TL’yi almaya hak kazanıyorlar.

Çiftçiler, Vakıfbank’a kredi talebinde bulundukları halde oldukça düşük faizlerle ihtiyaç duydukları miktarda kredi alabiliyorlar.

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılıkla ilgilen çiftçilere 2023 yılında pek çok hibe sunuluyor.

Bu hibelere başvurmak isteyen kişilerin mutlaka ÇKS’ye kayıt olmaları, il ve ilçe ziraat odalarında kayıtlarının bulunmaları, hayvancılık faaliyetlerini sürdükleri yere ait tapuya ya da kira sözleşmesine sahip olmaları, son olarak da hayvan pasaportunu bulundurmaları gerekiyor.

Hibelere konu olan hayvancılık faaliyetlerinden en önemlilerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Su ürünleri desteği

Balık çiftliği, alabalık yetiştiriciliği vb. sektörlerde faaliyet gösteren, su ürünleri kayıt sisteminde kayıtlı olan, yetiştiricilik belgesi mevcut işletmeler; bu desteklerden yararlanabiliyorlar.

Alabalık, çipura, levrek vb. devlet tarafından desteklenen balıkları yetiştiren işletmeler, destek kapsamında 250 bin ve üstü üretimlerde kilo başına ortalama 1,50 liraya destek alıyor.

Verilen destek miktarı, hangi deniz hayvanlarının yetiştirildiğine ve toplam üretim miktarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir
Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir

Arıcılık desteği

2003 yılında başlayan arıcılık destekleri, bu yıl da hız kesmeden sürüyor. Yapılan son güncelleme ile arıcılık ile uğraşan kişilere kovan başına 20 TL karşılıksız ödeme yapılması planlanıyor.

Geçen sene 15 TL olan, bu yıl 20 TL olarak belirlenen bu destekten yararlanacak kişilerin Arıcılık Kayıt Sistemine kayıt olmaları, işletmenin en az 30 adet arılı kovana sahip olması gerekiyor.

Çoban istihdam desteği

Çoban istihdam desteği kapsamında 2023 yılında çobanlara 6000 TL hibe verilmesi hedefleniyor.

Lakin bu destekten faydalanmak isteyen çobanların mutlaka 250 üzerinde koyun ya da keçiye yani küçükbaş hayvana sahip olmaları, hayvan çiftliğinde yaşıyor olmaları, daha önce sürü yetiştiriciliği eğitim ve sertifikası almış olmaları gerekiyor.

SGK prim ödemelerini 30 gün ve tam zamanlı olarak yatırmayanlar, devlet memurları, muhtarlar, emekliler, fiilen çobanlık yapmayanlar, 18 yaş altındaki kişiler; bu hibeden yararlanamıyor.

Buzağı ve Malak Desteği

Bu destek doğrultusunda dişi mandalara ve malaklara her hayvan başına 250 TL hibe ödeniyor.

Yukarıdaki desteklerin yanı sıra aşı desteği, süt primi, hayvan başı ödeme, koyun ve keçi desteği, besilik erkek sığır desteği, çiğ süt değerlendirme desteği; devlet tarafından çiftçilere sunulan diğer destekler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Tarım Destekleri

Tarımcılıkla uğraşan, aynı zamanda Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan kişiler, tarım desteklerinden yararlanabiliyor.

Destek almak isteyen çiftçilerin bir yandan da il ve ilçe ziraat odalarına kayıtlı olmaları, ekip diktikleri alanın tapusunu ya da kira sözleşmesini ve ilgilendikleri tarımcılık faaliyetlerini daha önceden ziraat odalarına bildirmiş olmaları gerekiyor.

Çiftçilere verilecek olan hibe miktarı, ekili dikili alana, hangi ürünün ekildiğine ve kg başına değişiklik gösterebiliyor.

Mazot, gübre ve toprak analiz desteği, sertifikalı fidan ve fide üretim/kullanım desteği, organik tarım desteği, fındık bazlı gelir desteği, ÇATAK desteği, zeytin bahçeleri rehabilitasyon desteği; en çok başvurulan hibeler arasında bulunuyor.

Fındık bazlı gelir desteği

Fındık bazlı gelir desteği doğrultusunda dekar başına çiftçiye 170 lira destek veriliyor.

Desteğe başvurmak isteyen kişilerin ÇSK’nın yanı sıra Fındık Kayıt Sistemi’ne de kayıt olmaları, şayet Fındık Kayıt Sistemi’ne kayıtlılarsa bu kayıtlarını güncellemeleri talep ediliyor.

Devlet kurumları ve ortakları, bu destekten hiçbir şekilde yararlanamıyor.

Organik Tarım Desteği

Organik tarım desteği ile 2023 yılında çiftçilere kategoriye göre dekar başına 5-70 TL arasında değişen hibelerin verilmesi amaçlanıyor.

Organik gübre kullanacak çiftçiler ise dekar başına 10 TL karşılıksız devlet ödemesinden yararlanabiliyor.

Devletin Çiftçiye Verdiği Mazot Desteği 2023

Mazot ve gübre desteği kapsamında buğday, çavdar, arpa, yulaf ve tritikale yetiştiren çiftçilere dekar başına 22 lira mazot, 20 lira gübre desteği verilmesi planlanıyor.

20 ilde 553 bin 326 üreticiye verilmesi hedeflenen bu destekten yararlanmak isteyen kişilerin ÇFS kayıt sistemine kaydolmaları, Tarım il ve ilçe müdürlüklerine yazdıkları dilekçeyi teslim etmeleri gerekiyor.

Çiftçilere Destek Veriliyor Mu

Çiftçilik ile uğraşanların ve çiftlik desteği almak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biride çiftçiye destek veriliyor mu ve çiftçiye destek ödemesi yapılıyor mu sorularıdır. Çiftçilik ile uğraşanlar devlet tarafından bir çok ücretsiz destek ve sıfır faizli kredi verilmektedir.

Çiftçilere Destek Ödemesi Ne Zaman 2023

Çiftçilere destek ödemesi be hibeler Tarım Bakanlığı tarafından belli dönemlerde yapılmaktadır. Çiftçiye mazot desteği ve gübre destekleri Tarım Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanarak ödenmektedir. Çiftçiye yapılan ödemeler tarımsal destek ödemesi olarak açıklanarak yapılmaktadır.

Dilerseniz; 2023 çiftçi destekleri ile ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir ve önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet çiftçiye ne destek veriyor?

Devlet, çiftçilere çeşitli destekler sağlamaktadır. Bu destekler, tarımsal üretimi desteklemek, çiftçilerin gelir düzeyini artırmak, tarımsal faaliyetleri sürdürülebilir kılmak ve tarım sektörünü geliştirmek amacıyla verilir. Destekler arasında tarımsal girdi destekleri, tarımsal kredi ve finansman imkanları, tarım sigortası, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, tarımsal araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yönelik destekler, pazarlama ve ihracat teşvikleri gibi çeşitli alanlarda yardımlar bulunmaktadır. Destekler, çiftçilerin ihtiyaçları ve tarım sektöründeki politika ve önceliklere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi ve başvuru için Tarım ve Orman Bakanlığı veya ilgili yerel tarım müdürlükleri ile iletişime geçmeniz önemlidir.

Tarımsal teşvikler nelerdir?

Tarımsal teşvikler, çiftçilere tarımsal faaliyetlerini desteklemek, gelirlerini artırmak ve tarım sektörünü geliştirmek amacıyla verilen çeşitli yardımları kapsar. Tarımsal teşvikler arasında aşağıdakiler bulunabilir:
Tarımsal girdi destekleri: Gübre, tohum, ilaç gibi tarımsal üretimde kullanılan girdilerin maliyetlerinin bir kısmının veya tamamının karşılanması.
Tarımsal kredi ve finansman imkanları: Düşük faizli kredi imkanları, tarımsal üretim için finansman sağlama programları.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Gülsüm dedi ki:

  Gelirim hiç yok tablet istıyorum iki oğlum var

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık