Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım

10.05.2023
2.706
A+
A-
Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım

Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Yardım; Cezaevinde sevdikleri olan kişilerin “Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Yardım” konusu merak edip, araştırdığı konular arasında yerini almaktadır. Mahkum yakınlarından kimler hangi yardımlardan yararlanabilir? Mahkum çocuklarına sağlanan yardımlar nelerdir? Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım
Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım

Ülkemizde aslında çokta eski sayılmayan yardımlar arasında mahkum eşlerine nakit yardımı yer alıyor. İlk defa ülkemizde 2014 yılında verilmeye başlanan bu yardım için öncelikle Devlete başvuru yapmanız gereklidir. Gerekli başvuru sırasında sizden maddi durumunuzu bildiren belgeler istenecektir. Bu belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, teslim etmenizi öneriyoruz. Gerekli belgeleri öğrenmek ve maddi yardım alabilmek için Sosyal Yardım Vakfı ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Eşi Ceza Evinde Olan Kadınlara Maaş 2023

Cezaevine giren eşler nedeniyle birçok eş zorluk çekerek, farklı zorlukların yanında maddi zorluklara da göğüs germesi gerekmektedir. Özellikle eşleri ceza evine giren kadınlar, kendisinin ve varsa çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabiliyor. Mahkum eşlerinin birçoğunun çalışmadığını düşünüldüğünde, eşlerin çalışması gerekiyor. Kimileri iş bulamıyorken kimileri de çocuk ile çalışmakta zorlanabiliyor. Bu da mahkum eşlerinin ihtiyaç sahibi aileler arasında olduğunun önemli bir göstergesidir.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı mağdur ve ihtiyaç sahibi olan mahkum eşlerine yardım ediyor. Bu vakıf tarafından öncelik sırasını mahkum eşleri ve çocuklarına veriliyor. Cezaevinde bulunan mahkum yakınlarına devlet tarafından her ay sosyal yardım ödemesi adı altında yapılıyor. Mahkum yakınları olarak eş ve çocuklarına belirli miktarlarda SYDV tarafından her ay ya da 2 ayda bir şeklinde gerçekleştiriliyor. Eşi cezaevinde bulunan kadınlara ve çocuk başına verilecek olan yardımlara SYDV’lere başvurular yapılarak kolaylıkla alınabiliyor.

Başvuru esnasında eşinizin cezaevinde bulunduğunu gösteren MÜDDETNAME belgesi SYDV sizden talep edilen belgeler arasında bulunuyor. İstenilen belgeleri teslim ettikten kısa bir süre sonra vakıf sizlere dönüş sağlıyor ve siz bu sosyal yardımdan yararlanmaya başlıyorsunuz. Bu yardım genelde kadınlara ortalama 500 TL şeklinde veriliyor. Yakın zamanda bu sosyal yardımın yükseltilmesi mahkum aileleri tarafından bekleniyor. Peki, başka hangi yardımlar var?

Hükümlülere Sosyal Yardım 2023

Devletimiz mahkum ailelerinin mağduriyetini gidermek amacıyla, onlara farklı sosyal yardımlar adı altında elini uzatıyor. Peki, bunlar hangi yardımlar? Yukarıda bahsettiğimiz neredeyse bütün mahkum ailelerinin alabildiği sosyal yardımın yanında başka sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Gelin, hep birlikte inceleyelim. Sosyal yardımlaşma vakıfları, aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı, çocuk parası (eğitim yardımı) ve aşı parası gibi mahkum yakınları için sosyal yardımlar sunulmaktadır.

Mahkum Yakınlarına Nakdi Yardım

Bu kategoride maddi olarak mahkum yakınlarına ve çocuklarına yardımda bulunan 2 kurumdan bahsedeceğiz. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mahkum yakınlarına ve çocuklarına yardımda bulunulmaktadır. Detaylıca anlatmak gerekirse, işte ayrıntıları…

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Yardımı

Eşi cezaevinde olan kadına her ay olacak şekilde bir maaş bağlanmamaktadır. Belirli zamanlar içerisinde bu vakıflar mahkum eşlerine yardım etmekte ve çeşitli ihtiyaçlar için maddi yardım sağlamaktadırlar. Başvuruları vakfın heyeti tarafından araştırılırken, uygun şartları taşımakta olan aileler için maddi yardım onaylanmaktadır. Maddi yardımın yapılıp yapılmaması, yine yapılırsa hangi aralıklarla yapılacağı heyet tarafından karar verilir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yarımları 

Cezaevinde bulunan mahkum yakınlarına maaş ya da tutuklu olan kişiye Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım yapılmaktadır. Kadınlara yapılan maddi yardımların yanı sıra, çiftin çocuğu olması durumunda çocuklara Sosyal Ekonomik Destek (SED) adıyla bilinen bir sosyal yardım bağlanmaktadır. Bu SED sosyal yardımı her çocuk için tekrarlanmaktadır. 700-1200 TL arasında değişen bu sosyal yardım geçici veya süreli olabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken, söz konusu olan sosyal yardımların her mahkum yakınına yapılmadığıdır. Uygun şartları taşıyıp taşımadığınız ve sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personelleri tarafından incelenerek karar verilmektedir.

Cezaevinde Olanlara Çocuk Parası (Eğitim Parası)

Çocuk parası verilebilmesi için gerekli şartlardan sizlere bahsedeceğiz. Bir evladın çocuk parası alabilmesi için mahkum yakını olması gerekmektedir. Yani çocuğun babasının cezaevinde bulunması şartı öncelikli olarak aranmaktadır. Öncelikli şartı bu olsa da, bunun gibi önemli bir şartı daha bulunmaktadır. Bu şart ise kişinin bu yardımdan yararlanabilmesi için örgün bir yerde eğitimini sürdürmesi gerekmektedir. Her ay düzenli olarak yapılan bu sosyal yardımı çocuğun yaşı tutmadığı için çocuğun annesi almaktadır. Peki, çocuk parası ne kadar?

  • İlköğretimde (1’den 8. Sınıfa kadar) okuyan erkek öğrenci için aylık: 55 TL
  • İlköğretimde (1’den 8. Sınıfa kadar) okuyan kız öğrenci için aylık: 60 TL
  • Ortaöğretimde (9’dan 12. Sınıfa kadar) okuyan erkek öğrenci için aylık: 70 TL
  • Ortaöğretimde (9’dan 12. Sınıfa kadar) okuyan kız öğrenci için aylık: 90 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Mahkum Yarımı Aşı Parası

Aşı parası yine mahkumun çocuklarına yapılan sosyal bir yardımdır. Aşı parası, cezaevinde bulunan mahkum yakınlarından anneye verilmektedir. Henüz eğitim çağına gelmemiş (yani okula gitmeyen) çocuklar için yapılan şartlı sağlık yardımıdır. Bu sosyal yardımın hangi şartlarda ne kadar olduğunu sizler için derledik.

  • 0-6 yaş arası her bir çocuk için 55 TL, (burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğun yaşının 72 ayını tamamlamamış olması gerekmektedir.
  • Hamile kadınlara 9 ay boyunca ve lohusa döneminde 2 aylık 150 TL,
  • Hastanede doğumunu yapan kadınlara bir kere olmak üzere 150 TL tutarında mahkum yakınlarına ve çocuklarına aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Eşim Cezaevinde Yardım Alabilir miyim?

Her hangi bir suçtan dolayı cezaevine giren kişinin ekonomik durumu kötü olmasından dolayı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yardım yapılmaktadır. Yarıma ihtiyacı olan maddi durumu kişilere Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından destek verilmektedir. Kocam cezaevinde diyorsanız ve maddi yardıma ihtiyacınız varsa sizde yardım alabilirsiniz.

Eşi Cezaevinde Olan Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Eşi cezaevinde olanlar yapılan maddi yardımlar bulunduğunuz il yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurulması halinde yapılmaktadır. Eğer kocam cezaevinde maddi yardıma ihtiyacım var diyorsanız Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Cezaevinde Olanların Eşlerine Yardım

Cezaevinde olan kişilerin eşleri ve çocukları mağdur olmaması adına devlet tarafından her ay düzenli olarak yardım yapılmaktadır. Maddi durumu kötü olan ve çalışmayan kişiler eğer kocaları cezaevinde ise maddi yardım ile desteklenmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı yada Kaymakamlıklara başvurarak sizde hem kendiniz hem de çocuklarınız yardım alabilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

Cezaevi maaşı ne kadar?

Cezaevi maaşı, kişinin cezaevi koşullarında çalıştığına ve hükümlü ya da tutuklu olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Cezaevi maaşı konusunda net bir bilgi vermek zordur, çünkü ülkeler ve cezaevleri arasında farklı uygulamalar bulunmaktadır. Cezaevi maaşları genellikle düşük seviyelerdedir ve yerel yasal düzenlemelere bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle, konuya ilişkin en güncel ve doğru bilgilere ilgili ülkenin yasaları ve cezaevi yetkilileri tarafından başvurmanız önerilir.

Aile sosyal yardımı kimler alabilir?

Aile sosyal yardımı, maddi destek ihtiyacı olan ailelere sağlanan bir yardım programıdır. Aile sosyal yardımı alabilmek için genel olarak gelir düzeyi, ailenin sosyal durumu ve diğer belirlenmiş kriterlere göre değerlendirme yapılır. Örneğin, işsizlik, engellilik, yaşlılık, çocuk bakımı gibi durumlar aile sosyal yardımı için başvurulabilecek faktörler arasında yer alabilir. Her ülkede ve bölgede farklı kriterler ve başvuru süreçleri olabilir, bu nedenle en güncel ve doğru bilgilere yerel sosyal yardım kuruluşlarından veya yetkililerden başvurmanız önemlidir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selda23 dedi ki:

    Resmen dalga geçiyorlar, 300 TL için günlerce ugrastirdilar sonrada uygun bulunmadı diyip reddettiler..

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık