Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

09.05.2023
2.460
A+
A-
Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru Yardıma muhtaç kişilere sunduğu ayni ve nakdi yardımları ile sosyal refah devleti olmanın gerekliliklerine öncelik veren devletimiz; muhtaç çocukların ailelerine de destek olmaya devam ediyor.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru
Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır Şartları ve Başvuru

İlkokul, ortaokul, lise hatta üniversite öğrencilerine sunduğu nakdi ve ayni yardımlarla çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceklerini inşa edebilmelerine, hayallerindeki mesleğe sahip olabilmeleri noktasında emin adımlarla ilerleyebilmelerine olanak tanıyor.

Devletimiz; gerek belediyeler gerekse valilikler, kaymakamlık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile desteklerini yoksul vatandaşlarımızdan hiçbir şekilde esirgemiyor.

Bu yazımızda kısaca okuyan çocuğa devlet yardımı nasıl alınır? Şartları nelerdir? Başvuru nasıl yapılır? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, çocuklara sunulan eğitim desteklerine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Öğrencilere Verilen Belediye Bursları 2023

Muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına eğitim desteği, kırtasiye desteği vb. yardımlar yapan, hatta öğrencilere burs bağlayan kurumlar başında belediyeler ilk sıralarda yer alıyor.

Öyle ki büyükşehir belediyelerinin yanı sıra diğer küçük belediyeler de ikametgah sınırlarındaki fakir ve yoksul ailelerin çocuklarına destekte bulunuyor.

Belediyeler, ilkokul, ortaöğretim, lise öğrencilerinin yanı sıra üniversite öğrencilerine de burs bağlayabiliyor.

Lakin üniversite öğrencilerinin bu burstan yararlanabilmeleri için öncelikle burs bağlanan kişilerin belediyeler tarafından yüksek öğrenim kurumlarına mutlaka bildirilmeleri gerekiyor.

Belediye bursları, sigortalı sabit bir işi olmayan, muhtaç, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına veriliyor.

Özellikle aile içinde birden çok kişinin okuması gerektiği durumlarda bu ailelere öncelik veriliyor.

Bununla birlikte kontenjanlar oldukça sınırlı olduğundan başvuran herkes belediyenin burslarından yararlanamıyorlar.

Bu yüzden burs bağlanacak kişiler, belirli bir muhtaçlık sıralamasına tabi tutuluyor. Burslar, genellikle en yoksul ailelerin çocuklarına veriliyor.

Belediye tarafından okuyan çocuklara yapılan bir diğer yardım ise eğitim desteği ve kırtasiye yardımı.

Bu yardım kapsamında okuyan çocukların kitap, kalem, önlük, defter vb. temel ihtiyaçları da belediyeler tarafından karşılanıyor.

Belediyeye yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ise bizzat belediyelere başvurmaları gerekiyor.

Başvuru esnasında kişiden fakirlik belgesi, öğrenim gördüğü okuldan alabileceği öğrenci belgesi vb. belgeler talep edilebiliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bursları

Okuyan çocuklara burs bağlayan, onların istikrarlı bir şekilde derslere katılabilmeleri için ailelerine aylık 800 TL’ye varan maddi destekler sunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; 2023 yılında da okumak isteyen çocuk ve gençlere umut olmaya devam ediyor.

Bakanlık tarafından yürütülen ‘Sosyal Ekonomik Destek’ yani SED yardımından yararlanmak isteyen kişilerin ise birtakım başvuru koşullarını karşılıyor olmaları gerekiyor.

Sosyal ekonomik destek, yalnızca maddi desteği de içermiyor. Bu destek bağlamında öğrencilere rehberlik hizmeti de veriliyor. Verilen rehberlik hizmeti ile çocukların eğitim hayatı ile yakından ilgilenilip, onların motivasyonlarını yükseltmek, bu zorlu günleri atlatabilmelerini sağlamak, geleceklerini inşa edebileceklerine dair onları bilgilendirmek amaç ediniyor.

SED ile kişilerin öncelikleri ve yetenekleri keşfedilip, onların doğru ve kendilerine en uygun mesleği seçebilmeleri de sağlanıyor. Bu noktada öğrenciler, gerekli mesleki eğitim kurslarına yönlendiriliyorlar.

SED kapsamında engelli öğrenciler de hiçbir şekilde unutulmuyor.

SED yardım miktarı, her yıl Maliye Bakanlığı ve Hazine tarafından belirleniyor.

2023 yılı itibariyle öğrencilere verilen maddi destek, 684 ile 821 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Söz konusu yüksek öğrenim kurumları yani üniversite öğrencileri olduğunda öğrencilere 821 TL gibi daha yüksek bir maddi yardım sunulurken, okul öncesi eğitim ve ilköğretimlerde bu miktar ortalama 600 TL rakamlarda seyrediyor.

Öğrenciye SED Yardımları Nelerdir?

Bakanlık tarafından sunulan SED yardımları sadece aylık yapılan maddi yardımlarla sınırlı değil!

Aynı zamanda öğrencilere ve onların ailesine gıda, yakacak ve giyecek yardımları da yapılıyor.

Evleri oturulamayacak düzeyde kötü durumda olan öğrencilerin ise evleri tamir edilip, onarılıyor.

SED Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler:

SED yardım başvurularının il ya da ilçe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkez müdürlüklerine yapılmaları gerekiyor.

Başvuru esnasında ise başvuru sahibi kişiden birtakım belgeler talep ediliyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Okunan öğrenim kurumundan alınan öğrenci belgesi
 • Talep halinde Sağlık Raporu
 • İş ve Meslek kuruluşu başvurusuna dair evraklar
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Diğer evraklar

Başvuru sırasında öğrencinin müdürlükte görevlendirilmiş olan uzman psikolog ile de görüşmesi gerekiyor.

Bu başvuru sonrasında kişinin yardım alıp almayacağı kararlaştırılıyor.

Daha sonra kişinin teslim ettiği belgelerin doğruluğu yani geçerliliği araştırılıyor.

Uygun görülen öğrencilere aylık burs bağlanıyor. Aynı zamanda öğrenciler kırtasiye yardımı, gıda, giyecek yardımı vb. diğer yardımlardan da yararlanabiliyorlar.

SED yardımı, düzenli olarak yapılan bir yardım olmamakla birlikte öğrencinin maddi durumunun ya da ailesinin maddi durumunun düzelmesiyle birlikte verilen yardımlar kesiliyor.

Bu noktada ailelerin maddi durumları, yeni bir iş sahibi olup olmadıkları, gelirlerinin artıp artmadığı maddi destek verilen süre boyunca bakanlık tarafından takip ediliyor.

İşe girmesine rağmen destek almaya devam eden yani haksız yere diğer yoksul öğrencilerin haklarını işgal eden kişiler, suç işlediklerinden bu kişilere devlet tarafından dava açılabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Destekleri

Kaymakamlık binalarında faaliyetlerini sürdüren, aslen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan vakıflar da maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarına ayni ve nakdi destekler sunuyor.

Başvuru, muhtaç çocukların aileleri yani velileri tarafından yapılabiliyor.

Başvuruda kişiden çocuklarına dair öğrenim belgesi, öğrenci ve veli kimlik kartı ve fotokopisi, gelir tespit belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, yardım başvuru dilekçesi vb. belgeler talep ediliyor.

Talep edilen bu belgeler, başvurulan vakfa göre değişebiliyor.

Yardım başvurusunun kabulü halinde vakıflar tarafından aileye 300-500 TL arasında değişiklik gösterebilen burslar verilebiliyor.

KYK Burs ve Kredi Destekleri 2023

Yalnızca yüksek öğrenim yani üniversite, yüksek lisans, doktora öğrencilerine yönelik nakdi yardımlar düzenleyen Kredi Yurtlar Kurumu; gerek geri ödemeli kredileri gerekse geri ödemesiz bursları ile öğrencilerin üniversite öğrenim hayatlarının daha kolay ve maddi sıkıntısız geçmesine yardımcı oluyor.

KYK kredilerinden lisans, önlisans öğrencileri, açık öğretim öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, amatör milli sporcu öğrenciler, ikinci öğretim öğrencileri vb. yüksek öğrenim gören öğrenciler yararlanabiliyor.

Kredi yurtlar kurumu tarafından verilen ‘Başbakanlık Bursu’, yani geri ödemesiz olan nakdi yardımlar yalnızca sınavlarda dereceye giren öğrencilere veriliyor.

Aynı zamanda karşılıksız burs alan kişiler, devletin sunduğu ücretsiz konaklama imkanından yararlanıp, devlet yurtlarında kalabiliyorlar.

Başbakanlık burs ve KYK kredileri ön başvuruları KYK resmi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Başvuruda öğrencilerden vesikalık fotoğraf, TC kimlik kartı, 18 yaş altı öğrenciler için aile izin onay belgesi vb. birtakım belgeler talep ediliyor.

Burs ve kredi miktarları, her yıl düzenli olarak artış göstermekle birlikte 2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle verilen Başbakanlık burs miktarının 650 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Vakıflar ve Dernekler Tarafından Verilen Burslar

Ülkemizde pek çok vakıf ve dernek, derslerinde başarılı olan, geleceği parlak öğrencilere maddi yardımlarda bulunuyor.

Bu vakıf ve derneklerin vereceği burs miktarı, vakfın ve derneğin bütçesine göre değişebiliyor.

Okuyan öğrencilere destek olan bu dernek ve vakıflara Çağdaş Eğitim Vakfı, Tekfen Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türk Dil Kurumu, Sabancı Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TEV vb. dernek ve vakıfları örnek olarak gösterebiliriz.

Yukarıdaki kurum ve kuruluşların yanı sıra ülkemizde pek çok holding sahibi, iş adamı da öğrencilere burs veriyor.

Aynı zamanda başarılı öğrencilere okudukları yani öğrenim gördükleri okul tarafından da burs bağlanabiliyor.

Bazen de kaymakamlık ve valilikler tarafından fakir aile çocuklarına nakdi ve aynı yardımlar yapılabiliyor.

Daha önce öğrenci bursu aldıysanız; konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, öneri ve görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvuru

Okuyan Çocuğa verilen devlet desteği başvurusu nasıl yapılır?

Okuyan çocuğa verilen devlet desteği için başvuru, ilgili kurumlara yapılabilir. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan bu destekler için başvuru koşulları ve gereklilikleri farklılık gösterebilir. Başvuru işlemleri, kurumların internet siteleri üzerinden online olarak ya da şahsen başvuru yaparak gerçekleştirilebilir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı kimlere verilir?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı, genellikle maddi durumu yetersiz olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine verilir. Bu yardım, burs ve kredi şeklinde olabilir. Burslar üniversite tarafından verilirken, krediler öğrencinin başvurusu sonrası belirlenir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Seher ayta dedi ki:

  3 çocuğum var 1 tanesi engelli raporu var 99 ihtiyacım var lütfen yardım bekliyorum

 2. Özlem gedik dedi ki:

  Ben özlem gedik 3 çocuğum var iki tanesi okuyor ama eksikleri çok alamıyorum karşılaamıyorum çok zordayız hiçbir yerden yardım ve destek alamıyorum yardım eli bizede uzatın lütfen 3 yaşındaki kızım böbrek hastası bitane böbreği çalışmıyor hastaneye götüremiyorum sürekli rahatsız lütfen bizede destek olun çok zor durumdayız ev sahibi bizi evden çıkartıyor kiramı faturalarımı ödiyemiyorum çok zordurumdayım eşim çalışmıyor pandemiden dolayı allah rızası için bizede yardım edin nolursunuz bayrama kadear ev bulup çıkmam lazım ev sahibi bizi evden çıkarıyor bayrama kadar süremiz var nasıl ev bulim 3 tane çocuğum var biri hasta çok zordayız yardım edin nolursunuz

 3. Osman kurt dedi ki:

  Ben asgari ücretle çalışıyorum 6 nüfusum var 4 çocuğum var 3tanesi ilk okula gidiyor eğitim yardımı bende istiyorum çocuğum biri engelli biri çölyak hastası SSK var diye devlet hiç bir yardım vermiyor oturduğum yer yarı bodrum evimin ve çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayacak durumum yok verecek olduğunuz yardıma benimde ihtiyacım var

 4. Nurcan Yılmaz dedi ki:

  2 çocuğum var kiracıyım bi gelirim yok eşim bize sahip çıkmıyor pandemiden dolayı iş yok komşularımızın yardımlarıyla yaşıyoruz iki çocuğumda okuyo ce masrafları çok yetişemiyorum ikisine birden

 5. Pakistan güzel dedi ki:

  8 nufusum 5 öğrencim var yatalak annem yaşlı benimde ihtiyacim var

 6. kader dedi ki:

  benimle iki cocugum var cok magudurum lutein yardim edin

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık