Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E- Devlet Başvuru Formu

15.11.2023
66
A+
A-
Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E- Devlet Başvuru Formu

Prefabrik ev yardımı başvurusu ile ev sahibi olma hayali kuran dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olabileceklerdir. Betonarme ve prefabrik ev yardımı almak isteyenlere para yardımı şeklinde yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardıma başvuruda bulunmak isteyenler ikametgahlarının yer aldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirler.

Ekonomik zorluk yaşayanlara yönelik eğitim yardımı, doğalgaz yardımı ve kömür yardımı gibi pek çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımların yanı sıra yapılacak olan prefabrik ev yardımı dar gelirli vatandaşlar için umut olmaktadır. Yapılan açıklamalar kapsamında prefabrik ev yaptırmak isteyenler 150 bin TL, betonarme ve yaptırmak isteyenlere ise 200 bin TL para yardımı yapılacaktır.  

Prefabrik Ev Yardımı Nedir?

Barınma yardımı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen prefabrik ev yardımı, muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli vatandaşların prefabrik ev yapımında ortaya çıkan giderlerin karşılanmasında kullanılmaktadır. Buna göre 2023 yılı için dar gelirli ve yoksul ailelere toplam 11.5 milyar TL yardım parası verilmesi planlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunan vatandaşlar betonarme yardımı da dahil olmak üzere toplam 200 bin TL yardım parası alabileceklerdir. Ev onarımı konusunda da maddi zorluk yaşayanlara 75 bin TL nakit para yardımı yapılmaktadır.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirler. Prefabrik ev yardımı için ön başvurular ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek Hattı aranarak yapılabilmektedir. Bunun yanında ön başvurular e- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile birlikte e- devlet sistemi üzerinde de yapılabilmektedir.

Betonarme ya da prefabrik ev yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki tıklanarak da ön başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı link üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlar yakacak yardımı, gıda ve erzak yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı ve enerji tüketim desteği yardımı gibi yardımlara da bulunabileceklerdir.

E- Devlet Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan prefabrik ev yardımı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Yardım Programı kapsamında yapılan bu yardımlara e- devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru  linki üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Sorgulama

Prefabrik ve betonarme ev yardımı için başvuruda bulunanlar başvurularının onaylanıp onaylanmadığını sorgulayabileceklerdir. Başvuru sonuçları hakkında bilgi almak isteyenler ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek Hatlarını arayabilirler. Bunun yanında e- devlet platformu üzerinden de başvuru sorgulaması yapılabilmektedir.

E- devlet platformu üzerinden başvurularını sorgulamak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayarak bilgi alabilirler. Başvuru sahipleri başvuru yaptıkları vakfı arayarak ya da vakfa giderek başvuru sonuçlarını öğrenebileceklerdir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen prefabrik ve betonarme ev yardımına başvurmak isteyenler başvurularını e- devlet üzerinden ya da ikametgahlarının yer aldığı vakıf üzerinden yapabileceklerdir. Başvuru yapacak olan vatandaşların başvuru esnasında mutlaka başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda kişilerin meslekleri, aylık gelirleri, hane gelir ve giderleri ile ilgili bilgilerin doldurulması gerekmektedir.

Betonarme ve prefabrik ev yardımı yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere yapılmaktadır. Başvuru formunda adaylara sorulan sorular başvuru sahiplerinin gerçekten muhtaçlık sınırının altında yaşayıp yaşamadığının tespit edilebilmesi için önemli bir araç olmaktadır. Başvurular detaylı bir incelemeye tabii olmakta, yanlış beyanda bulunan kişilerin başvuruları geçersiz olmaktadır. Bu nedenle başvuru formunda mutlaka doğru bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Prefabrik Ev Yardımı Kimler Alabilir?

Prefabrik ev yardımı almak için bazı şartlara uygun olunması gerekmektedir. Bu şartlardan biri muhtaçlık sınırının altında olmaktır. Hane halkı aylık kişi başı gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda bu yardım için başvuruda bulunulabilecektir. Gelirsiz ve işsiz olan kişiler bu yardımından yararlanabilecek olan kişiler arasındadır.

Prefabrik ev yardımı kapsamında bu yardımdan yararlanabilecek olan kişiler aşağıdaki gibidir;

 • Gelirsiz ve işsiz olan vatandaşlar,
 • Kronik hastalar ve engelliler,
 • Muhtaçlık sınırının altında yer alanlar,
 • Asker, şehir ve gazi yakınları,
 • Gelirsiz dul ve muhtaç kadınlar,
 • Afetzede vatandaşlar,
 • 65 yaşının üstünde olan ve gelirsiz olan vatandaşlar prefabrik ev yardımı başvurusu yapabileceklerdir.

Bağkur, SGK ya da emekli sandığı kapsamında sigortalı bir işte çalışan fakat muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar prefabrik ve betonarme ev yardımı başvurusunda bulunabileceklerdir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Betonarme ve prefabrik ev yardımı başvurusu talebinde bulunmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre başvuru için istenen şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak,
 • Ev yapılacak olan yerin tam hisseli tapusuna haiz olmak,

Prefabrik Ev Yardımı Ne Kadar?

Prefabrik ev yardımı kapsamında başvurusu onaylananlara 2023 yılında 150 bin TL yardım yapılmaktadır. Ev yardımı başvurusu onaylananların ödemeleri PTT hesaplarına yapılacaktır. Bunun yanı sıra ihtiyaç sahipleri 150 bin TL betonarme yardımı alabileceklerdir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Betonarme ve prefabrik ev yardımı almak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Prefabrik ev yardımı başvurusu onaylanan kişilerin başvuru esnasında bazı belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Başvuru esnasında istenen belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Hanede yaşayan bireylerin mal beyanlarının yer aldığı belgeler,
 • SGK’dan alınması gereken hane bireyleri için gelir ve gelirsizlik belgesi,
 • Hanede yaşayan engelli bireyler için 2023 engelli belgesi,
 • Hanede yaşayan kronik hastalar için Sağlık Bakanlığının tam teşekkülü olarak yetkilendirmiş olduğu bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak,
 • Geliri olmayan dul kadınlar için vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi,
 • Ev kira kontratı,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi,
 • Ev yaptırılacak olan arsanın tam hisseli tapusu,

Başvuru esnasında istenecek olan belgelerin tam listesine ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek Hattı aranarak bilgi sahibi olmak mümkündür. Başvuru sahibinin doldurduğu başvuru formu ve teslim edilen belgeler başvurulan vakıf tarafından incelenmektedir. Gerekli görülmesi halinde vakıf mütevelli heyeti başvuru sahibinin evine inceleme komisyonu gönderebilmektedir.

Prefabrik ev yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına aracılığı ile ya da e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru süreci birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç ayda sürebilmektedir. Başvuru sonuçları başvuru sahiplerine SMS ile gönderilmektedir. Bunun yanında e- devlet üzerinden de başvuru takibi yapılabilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık