Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1062 TL Destek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Destek İçin Kimler Başvurabilir?

22.11.2023
138
A+
A-
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1062 TL Destek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Destek İçin Kimler Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1062 TL destek yardım başvurusu devletin ihtiyaç sahiplerine yönelik yaptığı yardımlar arasında yer almaktadır. İhtiyaç sahipleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından e- devlet üzerinden açılan sosyal yardım hizmetine başvuru yapabileceklerdir. E- devlet platformuna girmek için başvuru sahiplerinin e-devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

E- devlet şifresi sahipleri bu şifre ile pek çok işlemi ve başvuruyu bulunduğu yerden kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. E- devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek kolay ve hızlı bir şekilde şifrelerini alabileceklerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımların miktarı birçok duruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Doğum yardımı yapılan yardımlardan biri olup, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.

Eşi vefat eden kadınlara 1000 TL nakit yardımı yapılmakta, ödemeler her ay için hesaplanarak iki ayda bir yapılmaktadır. Yetim ve öksüz yardımı 600 TL olup, bu yardım da her ay için ayrı ayrı hesaplanıp iki ayda bir hesaba yatırılmaktadır. 1062 TL vefat yardımı tek seferlik ödenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu talebinde bulunmak isteyenler başvurularını ikametgahlarının yer aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek yapabilecekleri gibi e- devlet üzerinde de başvuru taleplerini iletebileceklerdir. Ön başvuru talepleri için ve başvurular hakkında detaylı bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 sosyal destek hatları aranarak bilgi alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu için başvuru yapacak kişinin başvuru formunu doldurması gerekir. Başvuru formunda başvuru sahiplerinin hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, aylık gelirleri, hanede çalışan kişi sayısı gibi bilgilerin doldurulması istenmektedir. Bu durum kişinin gerçekten muhtaç ve ihtiyaç sahibi olup olmadığının tespiti için önem arz etmektedir.

Başvurulan yardım türüne bağlı olarak vatandaşlardan ek belgeler talep edilebilmektedir. Başvuru formunda başvuru sahiplerinin doğru bilgileri yazması gerekir. Bilgilerin doğruluğu doğru kişilere ulaşma konusunda büyük önem arz etmektedir. SSK’lı işte çalışmasına ve düzenli bir geliri olması rağmen kendini işsiz göstererek yardım alan kişiler bu durumun vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesinin ardından cezai yaptırımlara maruz kalmaktadırlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu talebinde bulunanların başvuruları ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruların yoğun olduğu dönemde bu süreç daha uzun olabilmektedir. Başvurulan yardım türüne bağlı olarak başvuruların sonuçlanma süreleri de farklılık göstermektedir. Başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu sorgulama işlemi için başvuru süreci e- devlet üzerinden de takip edilebilmektedir. Bunun yanı sıra ALO 144 ya da ALO 183 sosyal destek hattı aranarak da başvuru sonucunu öğrenmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları Nasıl Alınır?

Başvuru sahiplerinin doldurdukları başvuru formları ve yaptıkları başvurular vakıf mütevelli heyeti tarafından kontrol edilmekte, gerekli araştırmaların yapılmasının ardından kişinin yardım alıp alamayacağına karar verilmektedir. Vakfa ilk defa kayıt olan kişilerin olması durumunda başvuru yapan kişilerin evine heyet yollanmaktadır.

İnceleme komisyonu ile birlikte ailenin sosyo ekonomik durumu ile ilgili bir rapor hazırlandıktan sonra bu rapor vakıf mütevelli heyetine sunulmaktadır. Heyet bu raporu inceledikten sonra muhtaç aileler tespit etmekte ve yardım vermeye başlamaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu talebinde bulunanlar başvurularını sorgulayabilecek telefon numarasını araştırmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar hakkında bilgi edinmek, başvuru esnasında teslim edilmesi gereken belgeler hakkında bilgi edinmek ve başvuru sorgulama işlemi için ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Destek hatları aranabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Verilen Yardımlara Kimler Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ve muhtaç pek çok kişiye yardımlarını sürdürmektedir. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvuru yapabilecek kişiler şu şekildedir;

 • Düzenli bir geliri ve işi olmayanlar,
 • Dul kadınlar,
 • İşsiz ve geliri olmayan engelliler,
 • Muhtaçlık sınırının altında geçimlerini sürdürenler,
 • Muhtaç ailelerin çocukları,
 • Yetim ve öksüzler,
 • Kronik hastalar,
 • Afetzedeler, yapılan yardımlara başvuruda bulunabileceklerdir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu İçin Talep Edilen Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı barınma ve gıda yardımları, aile yardımları, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik yardımlar, sağlık yardımları ve eğitim yardımları olmak üzere yardımlarını sürdürmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu talebinde bulunmak isteyenlerden bazı belgeler istenmektedir. Başvuru için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Fakirlik belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • SGK’dan alınması gereken işsiz vatandaşların işsiz olduğunu gösteren belge,
 • Engelli olan vatandaşlar için engelli raporu,
 • Öğrenci olanlar öğrenci belgesi,
 • Kronik hastalar için sağlık kurulundan alınacak olan rapor,
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve belgesi,
 • Mal beyanı şeklindedir.

Vatandaşların kendilerine özel durumları olması halinde başvuru türüne bağlı olarak bu belgelerin de ek belge olarak sunulması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Paraları Ne Zaman Hesaba Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu talebinde bulunanlar yardımların ne zaman hesaplara geçeceğini merak etmektedir. Yardım paralarının ödemeleri her ayın 15’ine kadar olan süre içinde hesaplara yatmaktadır. Yapılan bu yardımlardan yararlanmak ve yardım başvurusunda bulunmak isteyenlerin istenen şartları taşımaları gerekmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık