Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Materyali Başvurusu

17.11.2023
100
A+
A-
Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Materyali Başvurusu

Eğitim materyali yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelerin çocuklarına okulların açılmasıyla birlikte verilen yardımlardan biridir. Eğitimlerine aktif olarak devam eden ve gerekli şartlara uygun olan ailelere ödenen bu para ile öğrencilerin kırtasiye ve eğitim masrafları daha kolay sağlanabilmektedir.

Eğitim malzemesi almak amacıyla verilen eğitim materyali yardımı 2 defa ödenmektedir. Öğrencilerin eğitimlerine mağdur olmadan devam edebilmelerini sağlayan bu yardımdan ilk okul, orta okul, lise ve üniversite öğrencileri yararlanabilmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Nedir?

Eğitim materyali yardımı dar gelirli ve muhtaç ailelerin çocuklarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan biridir. Ailesinde okuyan çocuk olan ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ayakkabı, çanta, önlük, kıyafet ve kırtasiye gibi okul ihtiyaçları verilmektedir. Gerekli şartları taşıyan aileler okullar açılmadan önce başvuru yapmaları halinde yapılan eğitim yardımından yararlanabileceklerdir.

Eğitim Materyali Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim materyali yardımı kapsamında yapılan eğitim yardımından yararlanmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre aranan şartlar şu şekildedir;

  • Öğrencinin eğitimine aktif bir şekilde devam ediyor olması gerekmektedir.
  • Devletten sosyal yardım alıyor olma şartı aranmaktadır.
  • Hane halkı aylık gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı aranmaktadır.
  • Başvuru yapacak olan ailenin sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
  • Eğitim materyali yardımı almak isteyen ailelerin kırtasiye ve okul ihtiyaçlarını almakta zorlanıyor olması gerekir.
  • Eğitim yardımı alacak olan öğrencinin ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi olması gerekir.

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir?

Eğitim materyali yardımı çocuklarının eğitimlerini karşılamakta zorluk yaşayan ve ailesinde en az 1 okuyan çocuk okuyan ailelere verilmektedir. Eğitim yardımları dar gelirli, muhtaç, öksüz ve yetimler başta olmak üzere sosyal güvencesi olmayan ailelere öncelik tanınarak verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan eğitim yardımı okullar açık olduğu zaman verilmektedir. Bunun yanında okuyan öğrencilere Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında ŞEY yardımı verilmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim materyali kapsamında verilen yardıma başvuru yapmak isteyenler başvurularını ikamet ettikleri il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapabilirler. Bunun yanında e- devlet üzerinden başvuru yapabilmek de mümkündür. Eğitim yardımına yapılan başvurusu sayısı oldukça fazladır. Başvuruda bulunacak olan kişilerin yanlarında kimlik kartlarını bulundurmaları gerekmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Başvurusu E- Devlet

Eğitim materyali yardımı için e- devlet üzerinden başvurular öğrencileri velileri tarafından yapılmalıdır. E- devlet sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirmek isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet adresinden başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

E- devlet sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirirken sisteme giriş yapıldıktan sonra sağ köşede yer alan YENİ BAŞVURU yazısı tıklanmalı ve başvuru formu doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Eğitim materyali yardım başvuru formu doldurulurken ailenin gelir durumu, ailede okuyan öğrenci sayısı ve evin kira olup olmaması gibi bilgilerin doldurulması gerekir.

Başvuru formunun doldurulması esnasında bilgilerin tamamının doldurulmasının ardından açıklama bölümüne eğitim materyali yardımı almak istiyorum şeklinde bilgi notu da yazılabilir. Başvuru sahiplerinin başvuru formunda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalarının ardından yardım almaya hak kazananlara dönüş sağlanacaktır.

E- devlet sistemi üzerinden eğitim yardımına başvuru yapmak isteyenlerin e- devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E- devlet şifresine sahip olmak isteyen kişiler PTT şubelerine giderek e- devlet şifrelerini alabilirler. E- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile birlikte e- devlet sistemine giriş yapılarak pek çok işlem bu sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Ne Kadar Ödeniyor?

Eğitim materyali için yardım miktarının ne kadar olacağını her yıl bakanlık belirlemektedir. 2023 yılı için yapılacak olan eğitim materyali yardımı ilkokul öğrencilerine 2317 TL, ortaokul ve lise öğrencilerine 3475 TL, üniversite öğrencilerine ise 4637 TL olarak belirlenmiştir. Eğitim yardımının yapılacağı miktar ailenin muhtaçlık durumu ve çocuk sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Kaç Yılda Bir Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vermiş olduğu eğitim materyali yardımı eğitim öğretim yılının 1. ve 2. döneminin başında verilmektedir. Yılda 2 defa verilen bu yardımın ödemeleri başvurular onaylandıktan sonra yapılacaktır. Yapılan eğitim yardımları şartları yerine getiren kişilerin PTT ya da Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Adına para yatırılan kişiler kimlikleri ile buralara giderek ödemelerini alabilirler.

Yapılan yardım başvurusunun ardından e- devlet üzerinde başvuru sorgulamasında ‘’ Eğitim Yardımı Başvurusu Devam Ediyor ‘’ şeklinde bir ibare ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum başvurunun hala devam ettiği ve incelendiği anlamına gelmektedir. Bu durumda başvuru sahiplerinin başvuru sonuçlanana kadar beklemeleri gerekmektedir.

E- devlet üzerinden eğitim yardımı sorgulaması esnasında ‘’ Eğitim Materyali Yardımı Teslim Edilebilir ‘’ ibaresi ile karşılaşılması başvurunun onaylandığı anlamına gelmektedir. Bu durumda en kısa zamanda başvuru sahibine ödeme yapılacaktır.

Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Hesaba Yatar?

Eğitim materyali yardımı almak için belirli şartlara uygun olunması gerekmektedir. Gerekli şartları taşıyan ve başvurusu onaylanan kişiler yardımdan yararlanmaya hak kazanacaklardır. Başvurusu olumlu karşılanan kişiler için ödemeler 15 gün içerisinde yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişiler e- devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulaması yapabilirler.

Eğitim yardımı süreci 1 aylık süreyi kapsamaktadır. Bu süre ortalama bir süre olup, başvuru yapılan kuruma bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Yaptıkları başvuruyu sorgulamak isteyenler başvuruda bulundukları kurum ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirler.

Eğitim materyali yardımı öğrencilere verilen ilk yardım değildir. Çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorluk yaşayan ve muhtaç aileler diğer şartları da taşımaları halinde yapılan diğer eğitim yardımlarından yararlanmaya hak kazanacaklardır. Bu durumda ailelerin diğer yardımlar hakkında da araştırma yapması gerekmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık