Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme

10.05.2023
361
A+
A-
e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme

e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme; Ülkemizde artık hemen hemen her işlemimizi e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmekteyiz. e-Devlet platformuna giriş için istenen e-devlet şifresi alma ve e-Devlet şifre yenileme işlemlerine dair tüm detayları adım adım yazımızda bulabileceksiniz.

e-Devlet Kapısı

e-Devlet, devlet tarafından verilen hizmetlerin, vatandaşlara internet ortamında da sunulması anlamına geliyor ve bu sistem sayesinde, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması temel amaç oluyor. Farklı kurumlar tarafından, farklı kanallar aracılığıyla verilen devlet hizmetlerinin e-Devlet üzerinden ve tek bir çatı altında, güvenli ve kesintisiz bir şekilde sunulan bir elektronik platform oluşturuldu. Bu platforma giriş için gerekli olan e-Devlet şifresi alma ve e devlet şifre yenileme işlemlerine dair tüm detayları adım adım yazımızda bulabileceksiniz.

e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet şifresini, sadece bireysel ve kendi adınıza başvuru yapmak kaydı ile yurt içinde PTT şubelerinden veya yetkili acentelerinden; yurt dışında ise sadece Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan alabilirsiniz. e-Devlet şifrenizi ilk almak istediğinizde, PTT tarafından işlem ücreti olarak 2 TL kesiliyor. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den yeni şifre almak için ise her şifre için 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca mobil imza, elektronik imza, TC yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kanallarını kullanıyorsanız da e-Devlet kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da e-Devlet şifresi almanız mümkün oluyor.

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

e-Devlet Kapısı - Google Play'de Uygulamalar

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

e-Devlet Şifresi Almak için şu şartlar aranıyor:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. 15 yaşını doldurmuş olmak,
 3. Mavi kartlılar: 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları,
 4. Türkiye Cumhuriyeti yetkili mercileri tarafında verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar da e-Devlet şifresi alma hakkına sahip oluyorlar.

e-Devlet Şifresi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

e-Devlet şifresi almak için, 15 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşlarının, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu, aşağıda belirttiğimiz resmi kimlik belgelerinden birini ibraz etmesi yeterli oluyor.

 • Nüfus Cüzdanı,
 • T.C. Yeni Kimlik Kartı,
 • Nüfus Müdürlüğünce Verilmiş Geçerli Geçici Kimlik Belgesi,
 • Pasaport veya
 • Ehliyet (Sürücü Belgesi).

Mavi kart sahiplerinin, PTT’den e-Devlet şifresi alırken, sadece mavi kartını göstermeleri yeterli oluyor. Mavi kart sahibi kişilerden, e-Devlet şifresi alma başvurusu sırasında, bu kartın yanında uyruğunda bulunulan devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesini göstermeleri de istenebiliyor. Mavi Kartı yanında olmayan kişiler, e-Devlet şifresi alırken, uyruğuna tabi olunan ülkenin devletince verilen resmi kimlik belgesinden herhangi birisini göstermeleri zorunludur.

Yabancı kimlik numarasına sahip kişiler, e-Devlet şifre alma başvurusu yapmak için, Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından verilen, aşağıdaki belgelerden birini ibraz ederek PTT yetkili işyerlerine veya acentelerine giderek e-Devlet şifresi alabilirler. Başvuru sırasında yanlarında olması istenen belgeler:

 • Geçerli İkamet İzin Belgesi,
 • Geçerli Geçici Koruma İzin Belgesi
 • Geçerli Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi/ Statü Sahibi Kimlik Belgesi
 • Geçerli Vatansız Kişi Kimlik Belgesi
 • Çalışma İzin Belgesi ve Pasaport

Bireysel başvuru ile PTT’den şifre alamayacak durumda olan kişiler için, vekalet vererek vekilleri aracılığı ile şifre alma işlemini gerçekleştirebilirler. Vekaletname ile e-Devlet şifresi almak için vekaletnamenin aslı ve şifre tesliminde geçerli kimlik belgelerinden birinin gösterilmesi gerekiyor. Ancak vekaletnamede, vekil tayin edilen kişiye e-Devlet Kapısı şifresi alma yetkisi verildiğinin açık ve net bir şekilde yazılması gerekiyor.

Son olarak da Vasi tayin edilmiş kişiler için, mahkeme kararı ile vasisi oldukları kişi adına e-Devlet şifre alma işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlemi yapabilmek için ise vasi tayin edildiklerine ilişkin mahkeme kararının aslını ve şifre tesliminde geçerli kimlik belgelerinden birinin başvuru esnasında yanlarında olması yeterli oluyor.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

e-Devlet Şifremi Nasıl Kullanırım?

Şunu hatırlatmak isteriz ki e-Devlet şifresi ile ilgili ekranda bulunan uyarıları dikkatlice okuyun ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için lütfen e-Devlet şifrenizi kimseyle paylaşmayın!

e-Devlet şifrenizi kullanmak için:

 • Cep telefonunuzun ya da bilgisayarınızın arama motoruna turkiye.gov.tr adresini internet tarayıcınıza yazın ya da AppStore veya Android marketten “e-Devlet Kapısı mobil uygulaması”nı akıllı telefonunuza indirin.
 • Sayfanın sağ üst bölümünde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Giriş sayfasında size gösterilen gerekli yerlere “Kimlik numaranızı” ve “Şifrenizi” yazın.
 • Bu adımda PTT’den aldığınız geçici şifre ile ilk defa giriş yaptığınız zaman, sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirecek. Bu sayfada yer alan açıklamalarda belirtilen kriterlere uygun olarak yeni ve güvenli bir şifre belirleyin.
 • Yeni e-Devlet şifrenizi belirledikten sonra e-Devlet şifreniz kullanıma hazır hale geliyor. Belirlediğiniz bu yeni şifreniz ile sisteme istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Yenileme

e-Devlet Şifre yenilemek ve kullandığınız şifreyi değiştirmek için:

 1. Mevcut şifreniz ile e-Devlet portalına giriş yapın.
 2. Ardından kullanıcı menüsünde yer alan “Şifremi Değiştir” butonuna tıklayın.
 3. Yeni açılacak olan sayfada, öncelikle kullanmakta olduğunuz ve az önce sisteme giriş yaptığınız mevcut şifrenizi yazın.
 4. Sonra ise hemen altta yer alan kısma, sayfada size gösterilen güvenli şifre oluşturma kurallarına uygun olarak belirlediğiniz yeni şifrenizi yazın ve ardından “Değiştir” butonuna tıklayın.
 5. E Devlet şifresi yenileme işleminizi tamamladınız.

e-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yaparım?

e-Devlet Şifrenizi unutma, kaybetme ya da çalınma durumunda vakit kaybetmeden aşağıdaki seçeneklerden biri ile yeni şifre oluşturmanız mümkün:

 1. e-Devlet portalında yer alan ve az önce anlattığımız e-Devlet şifre yenileme işlemini yapabilirsiniz.
 2. Size en yakın PTT şubesine giderek yeni bir şifre alabilirsiniz.
 3. Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı veya yeni TC kimlik kartı ile de e-Devlet portalına giriş yapabilir, giriş yaptıktan sonra kullanıcı menüsündeki “Şifremi Değiştir” sayfasından ücretsiz olarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Sonraki girişlerinizde yeni oluşturduğunuz şifreyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Nüfus Kayıt Örneği E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

E-Devlet Abonelik İptal Başvuru > TIKLAYIN

Mesaj ile e-Devlet şifresi Alınabilir mi?

Hayır.

e-Devlet Kullanıcı Sayısı Kaçtır?

Kullanıcı sayısı 60 milyonu geçmiştir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. engin dedi ki:

  teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık