Yardım Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal belediyecilik anlayışı ile ilerleyen ve hemen hemen her türlü imkanı sunan Mersin belediyesi diğer belediyelere örnek olmuştur. Gıda Bankacılığı uygulaması ile toplumunun sosyo-ekonomik açıdan zorluk çeken kesimine yani muhtaç ve yoksul vatandaşlarına gıda yardım kolileri ulaştıran Mersin Büyükşehir Belediyesi; yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına gıda ihtiyaçlarını görmeleri için sosyal destek kartı da dağıtıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarına aşevinde günlük sıcak yemekler de dağıtarak, yoksulların karnını doyuran Mersin Büyükşehir Belediyesi; afetzedelere de para yardımı başta olmak üzere birçok yardım sunuyor.

Bu yazımızda kısaca Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni veya nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda Bankacılığı Uygulaması ile gıda ve erzak dağıtımı
 • Kömür, odun vb. yakacak dağıtımı
 • Kira desteği
 • Afetzedelere yönelik barınma, para ve eşya yardımı
 • Engelliler için yapılan ayni ya da nakdi yardımlar
 • Yaşlılara yönelik yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan ayni ya da nakdi yardımlar
 • Muhtaç ailelerin çocukları için kırtasiye ve eğitim yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Aşevinde her gün sıcak yemek dağıtımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Dul kadınlara yapılan ayni ya da nakdi yardımlar
 • Yoksul kişiler için para yardımı
 • Yoksul kişiler için sosyal destek kartı dağıtımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve kimsesizlere aşevlerinde her gün pişirdiği sıcak ev yemeklerini dağıtıyor.

Pandemi döneminde engelli, yaşlı ya da kronik hastaları unutmayan Mersin Büyükşehir Belediyesi; bu kişilerin yemeklerini ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Afetzedeler ve yoksul kişiler için düzenli ya da birkaç seferli para yardımı da yapan belediye; içerisinde belirli limitler bulunan sosyal destek kartlarını ise onlara dağıtıyor.

Yani yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; bu kartları BİM, Migros, ŞOK vb. anlaşmalı marketlerde alışveriş yaparken kullanabiliyorlar.

Fakir dul kadınlara, maddi yetersizlik içerisindeki vatandaşlarına ve onların çocuklarına giysi yardımı da yapan belediye; ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine burs yardımında bulunabiliyor.

Kırtasiye yardımı kapsamında muhtaç çocuklarının anne ya da babalarına bir miktar para teslim ediyor.

Gıda Bankacılığı Uygulaması kapsamında her ay düzenli olarak yoksul ve dar gelirli kişilerin evlerine erzak ve gıda yardım kolilerini götüren Mersin Büyükşehir Belediyesi; afetzedelere ise yardım elini uzatmayı unutmuyor.

Trafik kazası ya da yangın gibi ciddi kazalara maruz kalan ya da sel, su baskını gibi doğal afetler başından geçen kişiler; muhtaçlıklarını kanıtlayabildikleri taktirde belediyenin giysi, eşya, para, barınma ve gıda yardımları başta olmak üzere birçok yardımına başvurabiliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi; belediyeye yapılan tüm başvuruları büyük bir titizlikle inceliyor.

Bazen belediye yardımlarına başvurmayan ancak fakir oldukları muhtarlık veya zabıta gibi diğer kurumlar tarafından tespit edilen kişilere de yardımlar sunuyor.

Mersin de Maddi Yardım Yapan Yerler Belediye Yardımları

Tüm yardımlarını insan onuruna yakışacak bir şekilde, yani kimseyi incitmeden ve kırmadan yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi; Mersin il sınırlarında yaşayan yani ikametgahı il sınırlarında olan kişilere yardımcı oluyor.

Yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını ve sağlıklarını da gözeten belediye; yeni doğan bebeklerin anne ve babalarına Hoş Geldin hediyesi olarak, bebek bezi, bebek battaniyesi ve bebek maması gibi malzemelerin bulunduğu yardım paketlerini hediye ediyor.

Yoksul aileler; başvuruları kabul edildiği taktirde belediyenin düzenli bebek bezi ve bebek maması yardımından da faydalanabiliyorlar.

Lise ya da üniversite öğrencileri söz konusu olduğunda onlara para yardımı yaparak, onların eğitim ve ulaşım giderlerini daha rahat karşılayabilmelerini sağlayabiliyor.

Engelli, yaşlı ve kronik hasta vatandaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak, kimsesiz yaşlı, engelli ve hastaların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak adına onlara para yardımı, medikal cihaz yardımı, gıda yardımı, evde temizlik yardımı, evde kişisel bakım hizmeti gibi birçok yardım sunabiliyor.

Örneğin; dışarı çıkabilmeleri için tekerlekli sandalye alım gücü olmayan ve belediyeye medikal cihaz başvurusunda bulunan kişilere akülü tekerlekli sandalye gibi medikal cihazları hediye edebiliyor.

Eşi cezaevine giren, askerde olan, eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan, bu yüzden de maddi anlamda yokluk çeken, düzenli işi ve kendisine bakacak yakını olmayan dul kadınlara ve onların bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına ise gıda yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı ve para yardımı gibi yardımlar yapabiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye tarafından sunulan yardımlarda büyükşehir belediyesine ya da bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gitmek suretiyle başvurabileceğiniz gibi başvurunuzu internet ortamında yani bu zorlu pandemi günlerinde dışarı çıkmadan e-Devlet üzerinden de yapabiliyorsunuz.

e-Devlet başvurularını TC kimlik no ve şifre bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, başvuru formunu doldurarak, tamamlayabiliyorsunuz. Üstelik Mersin ilçe belediyeleri ya da büyükşehir belediyesi sosyal yardım türlerini başvuru formunda görebiliyor, dilediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz yardımlara tek bir form üzerinden başvurabiliyorsunuz.

e-Devlet başvurularınız için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurusu gibi sorgulama işlemi için de e-Devleti tercih edebilirsiniz.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden kolaylıkla başvurunuzu takip edebilir, başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz; bağlı olduğunuz ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine gidebilir, yetkili kişilere danışabilirsiniz.

Son olarak Mersin Büyükşehir Belediyesine ait olan telefon numarasını arayarak da sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardımlara ve belediye hizmetlerine dair her türlü soru, görüş, talep ve önerileriniz için Mersin Büyükşehir Belediyesine ait 0324 185 00 00 telefon numarasını hızlıca arayabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz sosyal yardım türlerine, bu yardımlara başvuru şartlarına ve başvuru sonrası talep edilen tüm belgelere dair yetkili kişilerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım başvuru formları; belediye yardımlarına başvuran kişilerin maddi durumlarını ve sosyo-ekonomik hallerini daha iyi bir şekilde kavramak amacıyla başvuran kişilere teslim ediliyorlar.

Bu formda başvuran kişiler tarafından doldurulan bilgiler; başvuru sahibinin gelir ve giderlerine dair belediyeye bilgi veriyor.

Örneğin başvuru formunda kişiye mesleği, aylık ortalama kazancı, aylık fatura giderleri, evinin ısınma şekli vb. sorular yöneltiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi; birden çok başvuruyu değerlendirdiğinden başvuru formunda paylaşılan bilgilere bakarak, başvuran kişilerin muhtaçlıklarını karşılaştırıyor.

En muhtaç kişilerin evlerine gönderdiği inceleme komisyonu ile belediyeye teslim edilen belgeleri ve başvuru formunda paylaşılan tüm bilgileri son bir kez inceliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahibinin evine inceleme komisyonu göndermeden önce başvuran kişiden fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu gibi bazı belgeler talep ediyor.

İnceleme komisyonunun sunduğu raporu inceleyen belediye değerlendirme kurulunun salt çoğunluğuyla verilen yardım kararları sonrasında başvurusu onaylanan kişilere ayni ya da nakdi yardımlar yapılmaya başlanıyor.

Başvuru formu; doğru ve muhtaç kişilerin yardım alabilmeleri yani belediye yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi noktasında önem taşıyor.

Bu yüzden de belediye yardımlarına ihtiyacı olmadığı halde başvuran, başvuru formunda paylaştığı bilgiler ile kendini fakir gösteren kişiler; yanlış bilgi paylaştıklarının yardımlar aldıktan sonra belediye tarafından fark edilmesi ya da belediyeye bildirilmesi sonrasında cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerden aldıkları yardımlar, faizleriyle birlikte talep ediliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Mersin il sınırlarında ikamet etme şartıyla öksüzler, yetimler, kimsesizler, yoksullar, muhtaçlar, engelliler, muhtaç dul kadınlar, gazi, asker ve şehit yakınlarına Mersin Büyükşehir Belediyesi; ayni ya da nakdi yardımlar yapıyor.

Yardım başvuruları kabul edilen vatandaşların fakirliklerini ve muhtaçlıklarını kanıtlamaları için belediyeye bazı evraklar teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin, dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, engellilerin ise engelli oldukları sağlık kurulu raporunu yardım almadan önce belediyeye götürmeleri gerekiyor.

Mersin il sınırlarında muhtaçlar, yani işsizler ve düzenli geliri olmayanlarla yoksullar yani hanedeki kişi başına düşen aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altındakiler; yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Mersin Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Mersin Vefa Sosyal Destek Grubu; İhtiyaç Sahiplerini Yalnız Bırakmıyor. İhtiyaç sahibi 65 yaş üstü yaşlılarla ve genç ya da yaşlı kronik hastalarla ilgilenen Mersin Vefa Sosyal Destek grubu, Vefa Destek hatlarını arayıp, kendilerine ulaşan kişileri yalnız bırakmıyor.

Mersinli yaşlılar ve hastalar için talepleri üzerine gıda alışverişi yapmak üzere markete gidiyor, eczaneden ilaçlarını alıyor, bankadan paralarını çekiyorlar.

Markete, eczaneye ya da bankaya gönderecek kimsesi olmayan yaşlılar, engelli vatandaşlar ve kronik hastalar; 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayarak, gönüllülerle iletişime geçebiliyorlar.

Mersin Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllüleri, fakirlerden ücret talep etmezken yoksul olmayanlardan ise alışveriş tutarını evlerine teslimat esnasında alıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Beledisi; Gıda Bankası uygulaması ile yoksul, muhtaç ve kimsesizlere düzenli olarak erzak ve gıda kolileri dağıtıyor.

Bu yardıma belediyeye giderek veya e-Devletten başvurabiliyorsunuz.

Başvuru formunda sosyal yardım türleri seçeneği altındaki Erzak ve Gıda Yardımı seçeneğini işaretleyip, gıda ve erzak başvuru talebinizi Mersin Büyükşehir Belediyesine iletebiliyorsunuz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de başvuru formu oluşturmak suretiyle gıda yardımlarından faydalanabiliyorsunuz.

Mersin Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Kart isimli sosyal destek kartına da yoksullar, muhtaçlar, kimsesizler, engelliler, muhtaç dul kadınlar kısacası Mersin il sınırlarındaki ihtiyaç sahipleri başvurabiliyor.

Bu kartlarla belediye anlaşmalı marketlerden karttaki limitler doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

Karta tanımlanan limitler, başvuru sahibinin ekonomik durumuna göre değişebiliyor.

Halk Kart başvuruları eskiden Mersin Büyükşehir Belediyesinin kendi sayfası üzerinden alınıyordu.

Ancak, şu an için belediye sayfası üzerinden Halk Kart başvurusu yapamıyorsunuz.

Halk Kart başvurularınızı Mersin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek ya da Mersin Büyükşehir Belediyesi ya da Koordinasyon Şube Müdürlükleri’nden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Mersin il sınırlarında ikamet ediyorsanız; belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Açık Kapı Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

 

Mersin Süt Yardımı Kaç Günde Bir Verilir?

45 günde bir verilir.

Halk Süt İçin Çocukların Kaç Yaşında Olması Gerekmektedir?

2-5 yaş aralığında çocuklar için başvurulabilir.

4 Yorum

 1. Evet çalışmalarınız gayet güzel ama eşim sigortalı olduğu için bütün yardımlardan muaf durumdayim atladığınız bisey var eşim asgari ücretle çalışıyo ve 3 çocuğumuz var halk kart talep ettim olmadı kısmet diyim artık

 2. Mersin’de ikamet ediyorum nakdi ücrete ve pandemi destek başvurunda bulunmak istiyorum işimi gücümü kaybettim sigortam yok işssizm evim kira ödeyemedim bile bu ya sondan başvurmak istiyorum

 3. Ben üç çocuk lu anneyim bazen oluyor kıyafetleri ne yemeklerine sebzelerine yetişemiyorum çocuklarıma borcumu ödemek ten onlara yetişemiyorum ayakkabı kıyafet meyve bile bazen zor alıyorum kronik , guatir şeker hastası kaynanam var bana yardımcı olun bankalara borcum var onu ödüyorum elektrik su telefon faturası hepsi ağır geliyor elime para kalmıyor yardim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu