Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.083
A+
A-
Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bilecik Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Güney Marmara bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan Bilecik’te bir süredir görevde olan belediye; 2023 yılında da yardıma muhtaç aile ve kişilere sosyal yardımlarda bulunuyor.

Dar gelirli ve işsiz vatandaşlara pandemi sürecinde de yardımcı olan Bilecik Belediyesi; pandemi koşulları yüzünden maddi anlamda daha fazla dayanamayıp, dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaflara, dükkanını kapamasa dahi kirasını ödemekte dahi zorlanan esnaflara ve işten çıkarılmış personellere gıda kolisi dağıtıyor.

Bu yazımızda Bilecik il sınırlarında yaşayan dar gelirli ve yoksul kişiler için Bilecik belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Bilecik belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? vb. konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediye tarafından yoksul vatandaşlara yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi dağıtımı
 • Temizlik malzemesi dağıtımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Kömür vb. yakacak yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi evi terk etmiş kadınlara ve onların velayetindeki kadınlara yapılan yardımlar
 • Bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Tablet dağıtımı

Bilecik Belediyesi, muhtaç kişilere yani ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere öncelikli olarak yardımcı oluyor.

Düzenli bir geliri olmayan, SGK kaydı bulunmayan yani sigortalı bir işte çalışmayan kişiler; belediyenin sosyal yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Muhtaç kişi ve ailelere zaman zaman gıda kolisi dağıtan belediye, bu kolilerde yer alan zeytinyağı, pirinç, bulgur gibi malzemeler ile vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde beslenmelerine de yardımcı oluyor.

Kısa bir süre önce Bilecik’te muhtaç kişilere sıcak yemek dağıtmak adına aşevi kurulmasına karar veren belediyenin yakında aşevi ile binlerce kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Engellileri unutmayan Bilecik belediyesi, onlara baston ve tekerlekli sandalye dağıtıyor.

Kendisine bakacak hiç kimsesi olmayan yaşlı bireyleri de unutmayarak, onların gıda kolilerini evlerinin kapısına kadar teslim ediyor.

Muhtaç asker ailelerini ve şehit, gazi yakınlarını yakından takip eden belediye, onların ihtiyaçlarını karşılamaya da özen gösteriyor.

Dul kadınlara da gıda, temizlik malzemesi vb. yardımlarda bulunarak, onların çocuklarının da eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için çocuklarına kırtasiye ve tablet yardımı yapıyor.

Dul kadınların yanı sıra yoksul ailelerin çocukları da ücretsiz tablet yardımına başvurabiliyorlar.

Belediye, eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yoksul aile çocuklarının ayakkabı, önlük, mont, kaban, kalem, defter, kitap vb. en temel ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Muhtaç ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve mama yardımlarında bulunan belediye; hiçbir geliri olmayan ve kirasını ödemekte zorlanan yoksul ailelere ise kira yardımı yapıyor.

Bilecik Belediyesi, kentlerde yaşayan yoksul kişi ve ailelere gıda kolisi dağıtırken, köylerde ise gıda kolileri muhtarlar tarafından dağıtılıyor.

Belediye; hayır sever vatandaşlar tarafından bağışlanan eşya, kıyafet, mobilya vb. malzemeleri de gerçek anlamda yoksul kişi ve ailelere teslim ediyor.

Kış aylarında ise yoksul vatandaşların daha sıcak bir evde yaşayabilmeleri için onlara kışlık yakacak ve kömür dağıtıyor.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bizzat Bilecik Belediyesine giderek sosyal yardımlara başvurabilir ya da belediyeye ait olan internet sitesi üzerinden yani online şekilde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Online başvurularınız için öncelikle https://www.bilecik.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın sol üst kısmındaki Bize Ulaşın kategorisine tıklamalı ve yetkililere iletilmek üzere bir mesaj oluşturmalısınız.

Oluşturduğunuz bu mesajda maddi durumunuzdan, ihtiyaçlarınızı neden karşılayamadığınızdan ve hangi sosyal yardımlara ihtiyaç duyduğunuzdan bahsetmelisiniz.

Belediyenin daha sonra yardım başvurunuzu okuduktan sonra size dönebilmesi için telefon numaranızı, e-mail ya da hotmail adresinizi de yazmayı unutmamalısınız.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı ya da online başvurularınızı daha sonra sorgulamak adına belediyeyi arayabilirsiniz. Ya da tekrar belediyeye gidebilir, başvurunuzun son durumuna, onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi edinebilirsiniz.

Bu süreçte e-mail ya da hotmail adresinizi de sık sık kontrol etmenizi öneriyoruz.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye giderek, belediyenin sosyal yardımlarına başvurmak istediğinizi yetkili kişilere ilettiğinizde sizden sosyal yardım başvuru formu doldurmanız talep ediliyor.

Bu başvuru formunda TC kimlik numaranız, ikametgah adresiniz, medeni durumunuz vb. kişisel bilgilerinize yönelik bazı soruların yanı sıra mesleğinizle, aylık kazancınızla, sigortalı bir işle çalışıp çalışmadığınızla ilgili sorular da bulunuyor.

Başvuru formundaki bu sorular ile belediye; maddi durumunuzu ve gelirinizi tespit ederek, gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olup olmadığınızı tespit etmeyi amaç ediniyor.

Belediye, sınırlı bir bütçe ile muhtaç kişilere sosyal yardımlarda bulunduğundan başvuru formundaki soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız, oldukça önem arz ediyor.

Sizden daha muhtaç kişilerin de belediyeye başvurabileceğini unutmamalı, bu yüzden formu doldururken belediyeyi yanıltmaya çalışmamalısınız.

Formda doldurduğunuz bilgilerin daha sonra belediye yetkilileri tarafından araştırıldığını da unutmamalısınız.

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Ne Kadar?

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeye yardım başvurusunda bulunmak, yardım başvurusunda sizden talep edilecek belgeleri öğrenmek, daha önce başvurduğunuz yardımları sorgulamak, kısacası yardımlara dair her konuda bilgi alabilmek adına belediyeye ait olan 0228 214 90 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Dar gelirli vatandaşlar, yoksullar, kimsesizler, sigortalı bir işte çalışmayanlar, dul ve çalışmayan kadınlar; kısacası temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan tüm Bilecikli vatandaşlar, belediyenin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Kimi zaman sigortalı bir işte çalışmasına rağmen hanedeki kişi sayısı fazla olduğu için geçinmekte zorlanan kişiler de sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bilecik Belediyesi, ülkemizdeki diğer belediyeler gibi yardıma başvuracak kişilerden birtakım belgeler talep ediyor.

Örneğin; gıda kolisine başvuracak kişilerin muhtarlıktan fakirlik belgesi, engelli yardımına başvuracak vatandaşların ise hastaneden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Çocuklar için tablet ya da kırtasiyeye yardımlara başvuracak ailelerden de fakirlik belgesinin yanı sıra öğrencilere ait öğrenci belgesi talep ediliyor.

Dul yani eşi vefat etmiş kadınların ölüm belgesi, şehit ya da gazi yakınlarının ise yakınlık derecelerini gösteren belgeleri talep etmeleri gerekiyor.

Bilecik Belediyesi; başvuru sahiplerinden yardım yapmayı uygun gördükleri kişilerin evlerine bu kişilerin beyan ettikleri bilgilerin doğru olup olmadığını araştırmak ve incelemek adına bir inceleme komisyonu gönderiyor.

Bu kişiler, ailelerin ve muhtaç kişilerin sosyo-ekonomik durumlarına, yaşadıkları eve ve yaşam koşullarına dair bir rapor hazırlıyor.

Hazırlanan bu rapor, daha sonra belediyeye teslim ediliyor.

Belediye değerlendirme kurulu, inceleme komisyonu tarafından kendisine teslim edilen raporu ve diğer belgeleri inceliyor. Yardıma ihtiyaç duyduğuna kanat getirdiği kişi ve ailelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Bilecik Belediyesi Gıda Yardımı 2023

Bilecik Belediyesi, Yoksul Ailelere Gıda Kolisi Dağıtıyor; Daha önceki aylarda olduğu gibi Ramazan aylarında da yoksul ailelere gıda kolisi dağıtan belediye; muhtaç ailelerin ev adreslerine kadar giderek, gıda kolilerini teslim ediyor.

Gıda yardım kolileri, yoksul ailelerin yanı sıra pandemi döneminde işini kaybetmiş kişilere ve dükkanını kapatan esnafa da dağıtılıyor.

Erzak yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlar, belediyeye giderek ya da belediyeyi arayarak, yardım talebinde bulunabiliyorlar.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardımlar

Bilecik Belediyesi, Hastaları ve 65 Yaş Üstü Yaşlıları Yalnız Bırakmıyor; Kronik bir rahatsızlığı bulunan, bu yüzden dışarı çıkmaları sağlıkları açısından pandemi döneminde risk teşkil eden hastalar ve 65 yaş üstü yaşlılar da VEFA Bilecik SOSYAL DESTEK grubunu arayarak, yardım talep edebiliyorlar.

112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayan vatandaşlar; gıda, temizlik malzemesi, ilaç, kişisel bakım vb. her türlü ihtiyaçları için kendileri yerine VEFA gönüllülerinin ve belediye çalışanlarının alışveriş yapmasını sağlayabiliyorlar.

65 yaş üstü yaşlıların ya da kronik hastaların ihtiyaçlarını teslim ederken evlerinin kapısında alışveriş tutarını ödemeleri gerekiyor.

Maddi durumu kötü olan yani dar gelirli ve ihtiyaç sahibi yaşlılar ve hastalar ise ücretsiz bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Bilecik Belediyesi Maddi Yardımları ve Sosyal Yardımlar

Bilecik Belediyesi, Yoksul Aile Çocuklarının Tablet İhtiyacını Karşılıyor; Pandemi sürecinde eğitim ve öğretimin online platforma taşındığı bu günlerde yoksul aile çocuklarına tablet dağıtan belediye; böylelikle çocukların online derslerden geri kalmamalarını ve geleceğe daha umutla bakabilmelerini sağlıyor.

Ücretsiz tabletler, sınırlı sayıda dağıtıldıklarından yalnızca gerçek anlamda ihtiyaç sahibi aile çocuklarına tablet veriliyor.

Muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi ile çocuğunuz için ücretsiz tablet alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Kömür, gıda kolisi, tablet, giyecek vb. her türlü ihtiyaçlarınız için Bilecik sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve daha çok sayıda yardımdan faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızda Bilecik belediyesi yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Para Yardımı Almak İçin Nereye Başvurabiliriz?

Bulunduğunuz yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz yeterlidir.

65 Yaş Aylığı Kaç TL Oldu?

2.604 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık