Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.365
A+
A-
Batman Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Batman Belediyesine başvurabilirler. Güneydoğu Anadolu bölgemizin tarihi ve turistik şehirlerinden biri olan Batman ilimizde faaliyetlerine devam eden Batman belediyesi; ihtiyaç sahibi kişilere ve dar gelirli ailelere 2023 yılında da sosyal yardımlarda bulunuyor.

Muhtaç kişilere pandemi sürecinde gıda kolileri dağıtarak, onlara yardımcı olmaya çalışan belediye; kimsesiz, düzenli bir geliri olmayan, muhtaç kişilerin ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerinin daha rahat ve sağlıklı koşullarda yaşayabilmeleri için çaba gösteriyor.

Ayni yardımların yanı sıra dar gelirli ya da muhtaç kişilere nakdi yardımlarda da bulunan belediye; yoksullara para dağıtıyor.

Bu yazımızda kısaca Batman belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Batman Belediyesi Maddi Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelerine yapılan yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Yakacak ve kömür yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Gazi ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Bebekler için bebek bezi ve mama yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Eşi terk etmiş, eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlara ve onların velayetindeki muhtaç çocuklara yapılan yardımlar
 • Çocuklar için önlük, ayakkabı, okul çantası yardımları
 • Bir kaza ya da doğal afet sonrası çalışamayacak hale gelen, işini veya evini kaybedenlere yapılan yardımlar
 • Ücretsiz tablet dağımı
 • Vefa sosyal destek grubu tarafından yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı

Batman Belediyesi; Batman il sınırlarında yaşayan muhtaç vatandaşlara bünyesindeki aşevi sayesinde her gün sıcak yemek dağıtıyor.

Pandemi sürecinde dışarı çıkamayan 65 yaş üstü kişiler, kronik bir hastalığı olan vatandaşlar, engelli vatandaşlar, eşi tarafından terk edilen kadınlar, kendi evinde mutfağı olmayanlar, dar gelirli ve sigortasız işte çalışanlar, aşevinde her gün karınlarını doyurabiliyorlar.

Yoksul vatandaşların daha sağlıklı ve dengeli beslenmeleri adına her gün sağlıklı yemekler pişiren aşevi; sıcak yemekleri pandemi döneminde ailelerin ve muhtaç kişilerin ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Batman aşevi, her gün 250 aileye ve 750 kişiye sıcak yemek, meyve ve tatlı ikram ediyor.

Yoksul aile çocuklarına her eğitim öğretim başlangıcında defter, kalem, kitap dağıtan belediye, çocukların önlük, mont ve ayakkabı ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Eşini kaybetmiş, eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış çalışmayan dul kadınlar; belediyenin ayni yardımlarının yanı sıra nakdi yardımlarından da faydalanabiliyorlar.

Yeni bebeği dünyaya gelmiş fakir aileler; belediyeye başvurarak, bebek bezi ve bebek maması yardımı alabiliyorlar.

Muhtaç ailelere düzenli aralıklarla gıda kolisi dağıtan belediye; korona virüs salgını ve pandemi yüzünden işinden çıkarılan kişilere ya da işyerini kapatan veya zor durumdaki esnafa da gıda kolisi dağıtıyor.

Engelli vatandaşlar, belediyeye başvurduklarında tekerlekli sandalye, baston vb. ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Kısacası Batman belediyesi gerek işsiz gerekse kimsesiz vatandaşlarına pandemi sürecinde de sahip çıkmak için yoğun bir çaba gösteriyor.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; Batman belediyesine giderek sosyal yardımlara başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan vatandaşların daha sonra kendilerinden talep edilen birtakım belgeleri de teslim etmeleri gerekiyor.

Başvurular; Batman belediyesine ait olan internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

Bu noktada belediyeye ait olan https://www.batman.bel.tr/ internet sitesini ziyaret etmeli, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan İletişim seçeneğine tıklamalı ve yetkililerin okuması üzerine bir mesaj hazırlamalısınız.

Hazırladığınız mesajda maddi sıkıntılarınızdan, yararlanmak istediğiniz yardımlardan bahsetmelisiniz.

Belediyeye mail yoluyla ulaştığınızda belediyenin size ulaşabilmesi için telefon numaranızı, e-mail ya da hotmail adresinizi de bırakmayı unutmamalısınız!

Alternatif olarak Batman belediyesi sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, hangi yardımlardan faydalanabileceğinizi öğrenmek ve yardımlara başvurmak adına belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını, hangi aşamada olduğunu öğrenmek adına belediyeye gidebilirsiniz.

Ya da başvurunuzun durumuna dair bilgi edinmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Batman belediyesine ait site üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurulara yanıt gelip gelmediğini kontrol etmek adına belediyeye gönderdiğiniz mesajda iletişim bilgileriniz kısmına yazdığınız hotmail ya da e-mail adresinizi düzenli olarak ziyaret etmelisiniz.

Batman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye sosyal yardımlara başvurmak için gittiğinizde doldurmanız gereken başvuru formunda mali durumunuzu tespit etmeye yönelik birtakım sorular bulunuyor.

Bu sorular ile ciddi anlamda yoksul olup olmadığınız, belediye yardımlarına ihtiyacınız olup olmadığı tespit edilmek isteniyor.

Başvuru formunda doğru bilgilere yer vermeniz; sosyal yardımlardan diğer muhtaç kişilerin de yararlanabilmeleri yani onların haklarını boş yere gasp etmemeniz noktasında önem arz ediyor.

Başvuru formunda belirttiğiniz bilgiler; sonraki aşamada belediye tarafından araştırılıyor. Yani yanlış bilgiler verdiğinizde bu durum, sonradan anlaşıldığından boş yere sosyal yardımlara başvurmuş ve zaman kaybetmiş oluyorsunuz.

Üstelik yüksek gelirli bir işe sahip olmanıza rağmen belediye yardımlarına başvurduğunuzun tespit edilmesi, yasal anlamda suç işlediğiniz anlamına da geliyor.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye sosyal yardımlarına başvurmak, başvurunuzu sorgulamak, başvuru esnasında belediyeye teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek adına belediyeye ait olan 0488 213 27 59 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Batman Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi engelliler, dul kadınlar, muhtaç ailelerin çocukları, düzenli ve sabit geliri olmayanlar, kendine bakacak bir yakını olmayan 65 yaş üstü yaşlılar, hastalar, muhtaç asker yakınları, şehit ve gazi yakınları; belediyenin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Başvurusu onay alan kişilerden fakirlik belgesi de talep ediliyor.

Başvuru sahipleri fakirlik belgesini muhtarlıklardan alabiliyorlar.

Aynı zamanda başvuru sahibinin özel durumuna göre birtakım belgeleri teslim etmesi gerekebiliyor.

Örneğin, engellilerden en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren ve tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Dul ve çalışmayan kadınların vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi götürmeleri gerekiyor.

Çocukları için kırtasiye, mont, kaban, tablet vb. yardımlara başvurmayı düşünen ebeveynlerin ise çocuklarına dair öğrenci belgelerini belediyeye götürmeleri gerekiyor.

Batman belediyesi; belediyeye yapılan yardımları değerlendiriyor ve gerçek anlamda muhtaç kişi ve ailelere öncelik veriyor.

Yani hanedeki kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler; sosyal yardımlardan öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Dar gelirli olan yani sigortalı işte çalışmasına rağmen çocuk sayısı fazla olan kişiler de yardımlara başvurabiliyorlar. Ancak önceliğin her zaman işsiz kişilere ve ailelere verildiğini de hatırlatmak istiyoruz!

Batman belediyesi; yardım yapmaya uygun gördükleri muhtaç ailelerin evlerine gerçekten muhtaç olup olmadıklarını tespit etmek ve öğrenmek adına bir inceleme komisyonu yolluyor.

İnceleme komisyonu ailelere dair hazırladığı raporu, daha sonra belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Değerlendirme kurulu, bu raporu ve muhtaç kişilerin teslim ettikleri belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra kimlere yardım yapacağına karar veriyor.

Belediye; sonraki süreçte muhtaç kişileri ve aileleri düzenli aralıklarla kontrol ediyor. Yeni bir işe başlayan ya da maddi durumunu düzelten kişilere ve ailelerine yaptığı yardımları kesiyor. Böylelikle yardımlardan her daim muhtaç ve yoksul kişilerin yararlanmasını sağlamış oluyor.

Batman Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Batman belediyesine giderek ya da belediyeye ait telefon numarasını arayarak, gıda yardım talebinde bulunabilir, belediye tarafından Ramazan ayında da ücretsiz bir şekilde muhtaç ailelere dağıtılan gıda kolilerinden sizler de alabilirsiniz.

Gıda kolilerinden düzenli bir şekilde yararlanmak adına Batman sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve başvuru formunu doldurabilir yani vakıf muhtaç kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Batman Valiliği Yardım Başvurusu

Batman Valiliği yardım başvurusunda bulunmak ve yararlanmak için size en yakın Kaymakamlık yada Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Valilik tarafından belirlenen ailelere gıda yardımı ve para yardımı yapılacaktır.

Yoksul aile çocuklarının online eğitime katılabilmeleri ve derslerini internet üzerinden takip edebilmeleri adına onlara ücretsiz tablet dağıtan Batman belediyesi; böylelikle öğrencilerin eğitim hayatlarını yarıda bırakmamalarına olanak tanıyor.

Çocukların ve gençlerin geleceğe umutla bakabilmelerine bir nebze de olsa katkıda bulunan belediye tarafından dağıtılan ücretsiz tabletlere başvurmayı düşünen yoksul ailelerin muhtarlık fakirlik belgesi almayı unutmamaları gerekiyor.

Batman Belediyesi Gıda Yardımı

Batman Belediyesi Halk Ekmek Dağıtıyor; Batman’da yaşayan dar gelirli aileler ve kişiler; Batman’ın 10 farklı yerindeki ekmek dağıtım büfelerine giderek, ücretsiz bir şekilde taze ekmek alabiliyorlar.

Belediyenin bu projesi sayesinde her gün 3 bine yakın aileye sıcak ve temiz ekmek dağıtılıyor.

Bu Ramazan’da da yoksulları unutmayan belediye, pandemi sürecinde yoksul ailelerin evlerini ziyaret ederek, onlara evlerinin kapısında gıda kolisi de armağan ediyor.

Batman Belediyesi Sosyal Yardımları

Batman Belediyesi; 65 Yaş Üstü Vatandaşları ve Hastaları da Unutmuyor

Vefa sosyal destek hatlarını yani 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayan Batmanlı 65 yaş üstü yaşlılar ya da kronik bir rahatsızlığı olan hastalar; Vefa Sosyal Destek Batman grubuna ihtiyaçlarını iletebiliyorlar.

Yaşlılar ve hastalar; gıda, kişisel bakım, temizlik, ilaç vb. günlük hayatlarında ihtiyaç duyabilecekleri malzemeleri Sosyal Destek grubuna iletiyor ve onlardan kendileri adına alışveriş yapmalarını rica edebiliyorlar.

Hastaların ve yaşlıların ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapan Vefa Sosyal Destek Batman grubu, daha sonra malzemeleri ve alışveriş poşetlerini onlara evlerinin kapısında teslim ediyor.

Alışveriş yaptıran kişilerin alışveriş tutarını Vefa grubuna siparişlerini teslim alırken ödemeleri gerekiyor.

Yoksul ve muhtaç kişiler; bu hatları arayarak, ihtiyaçlarının ücretsiz bir şekilde karşılanmasını da talep edebiliyorlar.

Bu yazımızda Batman belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru

https://www.youtube.com/watch?v=Z33IaTgywVA

Evde Bakım Maaşı Kaç TL Oldu?

4.337 TL.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

En az %50 olmalıdır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Bülent Bekil dedi ki:

  Slm ben bunca zamandır işsiz göçsüzüm o kadar belediye ekmk yardımına baş vurdum vermediler durumu benden kat kat iyi olanlara gıda yardımı her tür yardim yapılıyor ben iki defa bel fıtığı geçirmiş çalışamaz durumdayım ailemi gecindiremiyirum her hangi bir geçim kaynagim olmadığı halde neden yardımların red ediliyor çoğu defa bimere yazdım yine yardım etmediler pandemi destek yardımında neden yaralanmiyorum lütfen ihtiyacı olanların sesini duyun zenginlerin zaten durumu iyi verdiğiniz yardım kolileri hiç açmadan bile yine de durumları kat kat iyi benden adalet lutfen

  1. Zeynep dedi ki:

   Kirada oturuyorum 3 çocuğum var eşim asgari ücretle çalışıyor ama yetmiyor bize okuyan çocuklarım var gıda ve ekmek yardımı istiyorum okula giden çocuklarım için kırtasiye yardımı istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Şükran dedi ki:

  Pandemiden dolayı eşim çalışamıyor bir evladım bir gelirimiz yok yardım edin bize.

 3. Sümeyye dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var ve eşimde çalışmıyor üstelik bebeğim için eşya almam gerekiyor ama alamıyorum lütfen yardım edin

 4. Bedirye dedi ki:

  Slm ben yardım istiyorum hiç gıda yardımı istiyorum başvurdum ekmek için yardım vermediler kiradayız eşim günlük çalışıyor ihtiyacım var hiç yardım almadım 5 çocuğum var çok sıkıntı çekiyorum okul masrafları çok para okadar da yok para yardım istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim nereye başvursam red ediyor çocuklarımı okula gönderemiyorum yardım edin

 5. Bedirye dedi ki:

  Slm ben yardım istiyorum erzak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim nereye başvursam red ediyor çocuklarımı okula gönderemiyorum ne kadar başvuru yapsam red ediyor çocuklarımı okula gidiyor masraflarını ödeyemiyoruz eşim günlük çalışıyor ihtiyacım var 5 çocuğum var okul masrafları var ev masrafı ödeyemiyoruz ekmek başvurusu yaptım red etti yardım edin kiradayız zor geçiniyoruz yarım edin bize lütfen

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık