Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

09.09.2023
1.722
A+
A-
Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım Yardımı Nedir?, Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?, Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023, Evde Bakım Maaşı Almak İçin Rapor Oranı, Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?, Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler, Evde Bakım Maaşı Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır? , Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?, Evde Bakım Maaşı 2023 Ne Kadar?,

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları; Devlet tarafından engelli ve bakıma muhtaç kişilere her ay düzenli bir şekilde verilen evde bakım maaşı, engelli kişinin iş hayatına katılamamasından kaynaklanan maddi imkansızlıklarını hafifletmeyi, onlara daha rahat ve huzurlu bir yaşam sunmayı hedefliyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Yalnızca ciddi anlamda bakıma muhtaç olan engelli bireylere bağlanan evde bakım aylığının 2023 yılında ne kadar olduğu, hem düzenli bir şekilde bakım maaşı alan hem de ilk kez maaş alacak vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım maaşı alma şartları nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, evde bakım maaşına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane içi kişi başı aylık ortalama geliri, 2023 yılı asgari ücretin 2/3’ünden daha az olan, kendisine bakmakta yetersiz kalan, engelli bireylere bağlanan aylık maaşa evde bakım yardımı ismi veriliyor.

Evde bakım yardımı yani maaşı, yalnızca engel oranı %50 üzerinde olan vatandaşlara veriliyor.

Aynı zamanda kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir hastaneden ‘ağır engelli’ olduğunu gösteren sağlık raporunu da almış olması gerekiyor.

Evde bakım yardımı doğrultusunda hanede bulunan akraba tarafından kişinin günün 24 saati bakımı üstleniliyor.

Hanede bakımı üstlenecek aile ferdinin ya da akrabanın olmaması halinde ise bakımın kişinin ikametgahına en yakın adreste ikamet eden akrabası tarafından günde en az 8 saat bakımının yapılması gerekiyor.

Engelli bireyin eşi, çocukları, annesi, babası, torunları, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri, teyzesi, teyzesinin eşi, halaları, halasının eşleri, amcası, amcasının eşi, dayıları, dayılarının eşleri vb. pek çok akrabası; onun bakımını üstlenebiliyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak isteyen bir çok kişi evde bakım maaşı alma şartları, evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir ve evde bakım maaşı ne kadar sorularına cevap aramaktadırlar.

Evde bakım maaşı alma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023

Hane halkı gelirinin bakım maaşı almaya uygun olması: Engel oranı %50 üzerinde olan tüm engellilere bu maaş bağlanmıyor. Kişinin yaşadığı evdeki hane halkı geliri de dikkate alınıyor.

Bu noktada kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 2/3’ünden fazla olan ailelerde yaşayan engelli bireyin evde bakım maaşı alma talepleri kabul edilmiyor.

  • Kişinin bakıma muhtaç olması:

Engelli olmasına rağmen kendine bakabilen yani yaşamını başkasına ihtiyaç duymaksızın devam ettirebilen kişilere evde bakım aylığı bağlanmıyor.

Bu aylık, yaşamını tek başına sürdüremeyen, günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan, temel gereksinimlerini ancak başkalarının yardımıyla karşılayabilen kişilere bağlanıyor.

Kendi beden temizliğini yapabilen, beslenme ve tuvalet ihtiyacını karşılayabilen, kendisine ya da çevresine zarar vermeyen, tehlike anında kaçması gerektiğinin bilincinde olan ve kaçabilen, merdiven inip, çıkabilen yani hareket halinde olabilen, başkasının yardımı olmadan yalnız başına yaşayabilen, alışveriş yapabilen, yemek pişirebilen kişiler; bu maaşı alamıyorlar.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Rapor Oranı

Engellik durumunun sağlık raporu ile kanıtlanmış olması: Normal şartlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunda %40 üstü engele sahip bireyler, engelli olarak kabul ediliyorlar.

Lakin evde bakım aylığı başvurularında %40 engel yeterli kabul edilmiyor.

Sağlık raporunda kişinin en az %50 engelli olduğunun yani ağır engelli kategorisinde bulunduğunun da belirtilmesi gerekiyor.

Engel oranı %50 üzerinde olsa dahi yaşamını devam ettirebileceği tespit edilen kişilere de evde bakım maaşı bağlanmıyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı almayı düşünen engelli bireylerin il Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurmaları, başvuru esnasında kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Evden çıkamayacak kadar ciddi bir hastalığı ve engelliliği bulunan bireylerin başvuruları aile bireyleri ya da vasileri tarafından da yapılabiliyor.

Belgelerin teslimi ile başvuru süreci tamamlanmış oluyor.

Başvuru sonrasında Bakanlık tarafından kişinin teslim ettiği belgelerin doğru olup olmadığı araştırılmaya başlanıyor.

Belgelerin doğruluğunun tespiti üzerinde kişiye kısa sürede evde bakım aylığı bağlanıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Engelli sağlık raporu
  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
  • Hanedeki bireylerin gelir ve mal durumlarına dair yazılı beyan ve beyana dair belgeler
  • Şayet engelli kişi, 18 yaşını tamamlamışsa ve yatılı resmi ya da özel bir bakım merkezine yatırılması gerekiyorsa bu noktada kişinin şayet velayet altında değilse kendisine vasi atanması gerektiğini gösteren mahkeme kararı
  • Şayet engelli kişi, 18 yaşını tamamlamışsa, akıl zayıflığı ya da hastalığı yüzünden hem kendisi hem de çevresi için tehlike arz ediyorsa kısıtlanarak bir bakım evine yerleştirilmesi, velayet altında değilse vesayet altına alınması gerektiğine dair mahkeme kararı

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Belgelerin il müdürlüğüne teslimi sonrasında ‘Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti’ tarafından yetkilendirilen kişiler, engelli bireyin evini ziyaret ediyor.

Bu ziyaretle kişinin beyan ettiği belge ve bilgilerin doğruluğu araştırılıyor.

Heyet tarafından hazırlanan olumlu raporun daha sonra İl Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekiyor.

Olumsuz başvuru sonuçları, maksimum 30 gün içerisinde engelli bireye ya da onun yasal temsilcisine bildirilirken, olumlu başvuruların ne zaman sonuçlanacağı, belgelerin incelenme ve müdürlük yoğunluk durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Engelli bireyin ya da vasisisin olumsuz sonuçlara tebliğ tarihinden itibaren maksimum 30 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

İtiraz taleplerinin il müdürlüklerine yapılması gerekiyor. İtiraz üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü, farklı personelleri tekrar kişinin yaşadığı yere gönderiyor.

İkinci heyetin verdiği karar ise nihai karar olarak kabul ediliyor yani bu karara kişinin itiraz etme şansı bulunmuyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

Evde bakım maaşı, her ay düzenli bir şekilde ayın 15’i ile 31’i arasında yatırılıyor.

Süreli rapor süresinin dolması, gelir durumu değişikliği, adres değişikliği vb. nedenlerden ötürü kişinin aylık aldığı maaş kesilebiliyor.

Bu noktada kesinti ile karşılaşmak istemeyen kişilerin adres değişikliklerini mutlaka zamanında kuruma bildirmeleri gerekiyor.

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

e-Devlet üzerinden evde bakım maaşı başvurusunun sonuçları takip edilebiliyor.

Başvuru durumunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, başvurunuza dair ayrıntılı bilgileri e-Devlet üzerinden detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik no ve e-Devlet şifre bilgilerinizle sisteme giriş yapmalısınız.

E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı 2023 Ne Kadar?

Sosyal yardımlara yapılan artışla birlikte evde bakım maaşı, 2023 yılı itibariyle 2.706 TL’ye yükseldi.

Evde bakım maaşı alan bir yakınınız varsa, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Evde bakım maaşı onaylandıktan sonra ne zaman yatar?

Evde bakım maaşı, başvuru sonucu onaylandıktan sonra her ayın 15’inde yatar. Ancak, maaşın yatırılması bazen banka işlemleri veya resmi tatiller nedeniyle 1-2 gün gecikebilir. Maaşın yatırılması için banka hesabının doğru ve güncel olması önemlidir. Ayrıca, maaşın yatırılması konusunda herhangi bir sorun yaşanması durumunda, ilgili sosyal yardım kuruluşu veya Sosyal Güvenlik Kurumu gibi ilgili birimlerle iletişime geçilebilir.

Engelli bakım maaşı ne kadar sürede bağlanır?

Engelli bakım maaşı başvurusu sonrasında, başvurunun incelenmesi ve değerlendirilmesi süreci en fazla 3 ay içinde tamamlanır. Bu süreç içerisinde, başvuru sahibinin sağlık durumu ve engellilik derecesi gibi faktörler değerlendirilir. Başvuru sahibi ile görüşmeler yapılır ve gerekli evraklar incelenir. Eğer başvuru uygun bulunursa, engelli bakım maaşı ödemesi yapılır. Başvurunun reddedilmesi durumunda ise gerekçeli bir karar açıklanır. Başvuru sahibi, karara itiraz edebilir veya yeniden başvuruda bulunabilir. Ancak, her durumda başvuru süreci, en fazla 3 ay içinde sonuçlandırılması hedeflenir.
https://www.youtube.com/watch?v=NLjNi2RhuqE
Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?
https://www.youtube.com/watch?v=MbLk5_vetAA
Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali İhsan çelik dedi ki:

    Yaklaşık 1 ay oldu baş vuralı tamam dediler hesab actirdilar ama é devlette hiç bir şey gözükmüyor neden aceba bu durum normalmi teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık