Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları; Devlet tarafından engelli ve bakıma muhtaç kişilere her ay düzenli bir şekilde verilen evde bakım maaşı, engelli kişinin iş hayatına katılamamasından kaynaklanan maddi imkansızlıklarını hafifletmeyi, onlara daha rahat ve huzurlu bir yaşam sunmayı hedefliyor.

Yalnızca ciddi anlamda bakıma muhtaç olan engelli bireylere bağlanan evde bakım aylığının 2021 yılında ne kadar olduğu, hem düzenli bir şekilde bakım maaşı alan hem de ilk kez maaş alacak vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım maaşı alma şartları nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, evde bakım maaşına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane içi kişi başı aylık ortalama geliri, 2021 yılı asgari ücretin 2/3’ünden daha az olan, kendisine bakmakta yetersiz kalan, engelli bireylere bağlanan aylık maaşa evde bakım yardımı ismi veriliyor.

Evde bakım yardımı yani maaşı, yalnızca engel oranı %50 üzerinde olan vatandaşlara veriliyor.

Aynı zamanda kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir hastaneden ‘ağır engelli’ olduğunu gösteren sağlık raporunu da almış olması gerekiyor.

Evde bakım yardımı doğrultusunda hanede bulunan akraba tarafından kişinin günün 24 saati bakımı üstleniliyor.

Hanede bakımı üstlenecek aile ferdinin ya da akrabanın olmaması halinde ise bakımın kişinin ikametgahına en yakın adreste ikamet eden akrabası tarafından günde en az 8 saat bakımının yapılması gerekiyor.

Engelli bireyin eşi, çocukları, annesi, babası, torunları, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri, teyzesi, teyzesinin eşi, halaları, halasının eşleri, amcası, amcasının eşi, dayıları, dayılarının eşleri vb. pek çok akrabası; onun bakımını üstlenebiliyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak isteyen bir çok kişi evde bakım maaşı alma şartları, evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir ve evde bakım maaşı ne kadar sorularına cevap aramaktadırlar.

Evde bakım maaşı alma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2021

Hane halkı gelirinin bakım maaşı almaya uygun olması: Engel oranı %50 üzerinde olan tüm engellilere bu maaş bağlanmıyor. Kişinin yaşadığı evdeki hane halkı geliri de dikkate alınıyor.

Bu noktada kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 2/3’ünden fazla olan ailelerde yaşayan engelli bireyin evde bakım maaşı alma talepleri kabul edilmiyor.

Yapılan güncelleme ile evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir 2021 yılı itibariyle kişinin aylık gelirinin 1705.06 TL üstünde olmaması gerekiyor.

  • Kişinin bakıma muhtaç olması:

Engelli olmasına rağmen kendine bakabilen yani yaşamını başkasına ihtiyaç duymaksızın devam ettirebilen kişilere evde bakım aylığı bağlanmıyor.

Bu aylık, yaşamını tek başına sürdüremeyen, günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan, temel gereksinimlerini ancak başkalarının yardımıyla karşılayabilen kişilere bağlanıyor.

Kendi beden temizliğini yapabilen, beslenme ve tuvalet ihtiyacını karşılayabilen, kendisine ya da çevresine zarar vermeyen, tehlike anında kaçması gerektiğinin bilincinde olan ve kaçabilen, merdiven inip, çıkabilen yani hareket halinde olabilen, başkasının yardımı olmadan yalnız başına yaşayabilen, alışveriş yapabilen, yemek pişirebilen kişiler; bu maaşı alamıyorlar.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Rapor Oranı

Engellik durumunun sağlık raporu ile kanıtlanmış olması: Normal şartlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunda %40 üstü engele sahip bireyler, engelli olarak kabul ediliyorlar.

Lakin evde bakım aylığı başvurularında %40 engel yeterli kabul edilmiyor.

Sağlık raporunda kişinin en az %50 engelli olduğunun yani ağır engelli kategorisinde bulunduğunun da belirtilmesi gerekiyor.

Engel oranı %50 üzerinde olsa dahi yaşamını devam ettirebileceği tespit edilen kişilere de evde bakım maaşı bağlanmıyor.

Kısacası bu maaşın ciddi anlamda engelli kişilere bağlandığını, lakin ailenin aylık ortalama gelirinin de dikkate alındığını, aylık geliri 1402 TL üzerinde olan kişilere ağır engelli olsalar dahi bu maaşın bağlanmadığını ifade edebiliriz.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı almayı düşünen engelli bireylerin il Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurmaları, başvuru esnasında kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Evden çıkamayacak kadar ciddi bir hastalığı ve engelliliği bulunan bireylerin başvuruları aile bireyleri ya da vasileri tarafından da yapılabiliyor.

Belgelerin teslimi ile başvuru süreci tamamlanmış oluyor.

Başvuru sonrasında Bakanlık tarafından kişinin teslim ettiği belgelerin doğru olup olmadığı araştırılmaya başlanıyor.

Belgelerin doğruluğunun tespiti üzerinde kişiye kısa sürede evde bakım aylığı bağlanıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Engelli sağlık raporu
  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
  • Hanedeki bireylerin gelir ve mal durumlarına dair yazılı beyan ve beyana dair belgeler
  • Şayet engelli kişi, 18 yaşını tamamlamışsa ve yatılı resmi ya da özel bir bakım merkezine yatırılması gerekiyorsa bu noktada kişinin şayet velayet altında değilse kendisine vasi atanması gerektiğini gösteren mahkeme kararı
  • Şayet engelli kişi, 18 yaşını tamamlamışsa, akıl zayıflığı ya da hastalığı yüzünden hem kendisi hem de çevresi için tehlike arz ediyorsa kısıtlanarak bir bakım evine yerleştirilmesi, velayet altında değilse vesayet altına alınması gerektiğine dair mahkeme kararı

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Belgelerin il müdürlüğüne teslimi sonrasında ‘Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti’ tarafından yetkilendirilen kişiler, engelli bireyin evini ziyaret ediyor.

Bu ziyaretle kişinin beyan ettiği belge ve bilgilerin doğruluğu araştırılıyor.

Heyet tarafından hazırlanan olumlu raporun daha sonra İl Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekiyor.

Olumsuz başvuru sonuçları, maksimum 30 gün içerisinde engelli bireye ya da onun yasal temsilcisine bildirilirken, olumlu başvuruların ne zaman sonuçlanacağı, belgelerin incelenme ve müdürlük yoğunluk durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Engelli bireyin ya da vasisisin olumsuz sonuçlara tebliğ tarihinden itibaren maksimum 30 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

İtiraz taleplerinin il müdürlüklerine yapılması gerekiyor. İtiraz üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü, farklı personelleri tekrar kişinin yaşadığı yere gönderiyor.

İkinci heyetin verdiği karar ise nihai karar olarak kabul ediliyor yani bu karara kişinin itiraz etme şansı bulunmuyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

Evde bakım maaşı, her ay düzenli bir şekilde ayın 15’i ile 31’i arasında yatırılıyor.

Süreli rapor süresinin dolması, gelir durumu değişikliği, adres değişikliği vb. nedenlerden ötürü kişinin aylık aldığı maaş kesilebiliyor.

Bu noktada kesinti ile karşılaşmak istemeyen kişilerin adres değişikliklerini mutlaka zamanında kuruma bildirmeleri gerekiyor.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet üzerinden evde bakım maaşı başvurusunun sonuçları takip edilebiliyor.

Başvuru durumunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, başvurunuza dair ayrıntılı bilgileri e-devlet üzerinden detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Bu noktada öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgilerinizle sisteme giriş yapmalısınız.

E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı 2021 Ne Kadar?

Sosyal yardımlara yapılan artışla birlikte 2021 Temmuz ayı itibariyle evde bakım maaşı, 1.544 lira 61 kuruştan 1,658 lira 19 kuruşa TL’ye yükseldi.

Evde bakım maaşı alan bir yakınınız varsa, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Ali İhsan çelik dedi ki:

    Yaklaşık 1 ay oldu baş vuralı tamam dediler hesab actirdilar ama é devlette hiç bir şey gözükmüyor neden aceba bu durum normalmi teşekkürler