Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?
27.04.2023 22:55
976
A+
A-

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Engelli vatandaşlara verilen engelli maaşı sorgulama işlemini en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Özellikle bir çok engelli vatandaşın engelli maaşı sorgulama için PTT şubelerine gitmesi  yerine evde kolayca sorgulama işlemi gerçekleştirebilir.

Engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden, T.C. Kimlik numarası ve Telefon numarası aranarak öğrenilmektedir. Sizlere PTT şubesine gitmeden  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı sorgulama işleminin kolay şekilde nasıl yapılacağını anlatacağım.

Sizlere bu yazımızda engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır ve engelli maaşı sorgulama yolları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli Maaşı en az %40 oranında engeli bulunan ve heyet raporu belirlenenmiş kişilere verilen maaşıdır. Engelli maaşı ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenli olarak ödenmektedir.

Engelli Maaşı Ne Kadar 2023

Engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse engelli maaşı bağlanma oranı kişinin engel durumuna ve engel oranına göre değişiklik göstermektedir. Engel oranı kişide ne kadar yüksekse maaş oranı bu bağlı olarak yükselmektedir.

  • % 40 ile % 69 engelli vatandaşlara verilen maaş 865,76 TL
  • %70 ve üzeri engelli vatandaşlara ödenen engelli maaşı 1.298,63  TL

Engelli kişi bakıma muhtaç ise ek olarak bakıcı maaşı ödemesi yapılır.  Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıcı maaşı 2023 yılında 2.706 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı sorgulama işlemi bir çok yoldan yapmanız mümkün. Engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden hem kolay hem de basit şekilde sorgulamanız mümkün. e-Devlet engelli maaşı sorgulamak için tc kimlik no ile giriş yaparak hemen sorgulamak için bu https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama e-Devlet

En çok tercih edilen engelli maaşı sorgulama e devlet üzerinden yapılmaktadır. Telefondan ayada bilgisayardan e-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra engelli maaşı detaylarınızı görebilirsiniz.

e-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sayfasından engelli maaşınızın yatıp yatmadığını ve ne kadar yattığını öğrenebilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama T.C. Kimlik Numarası ile 2023

Engelli maaşı sorgulama tc kimlik numarası ile yapılmaktadır. T.C. Kimlik numaranızla e-Devlet sitesine giriş yaptığınızda adına yatmış olan engelli maaşını görmeniz mümkün. Engel oranınıza göre alacağınız engelli maaşı ne kadar alacağınız anında T.C. kimlik numaranız ile hemen öğrenebilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama Hattı

Engelli Maaşını sorgulamak telefon numarası hattı bulunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen engelli maaşı  Alo 144 “Sosyal Yardım Hattını” arayarak 7/24 T.C. kimlik numaranızı vererek sorgulayabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Engelli Maaşı sorgulama telefon numarası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek hattı numarası olan Alo 144 sosyal yardım hattıdır. Engelli maaşı sorgulama telefon numarası ile engelli maaşını 7/24 öğrenebilirsiniz. Ayrıca engelli maaşı ile alakalı aklınıza takılan soruları sormanız mümkün.

Engelli Maaşı Sorgulama PTT

Engelli maaşı sorgulama yollarından bir diğeri ise kimlik ile beraber PTT şubesine gitmektedir. PTT şubelerinden kimlik numarasınız verdikten sonra engelli maaşı sorgulaması yaparak yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Eğer PTT şubesi size uzaksa yada çok sıra varsa tavsiye e-Devlet engelli maaşı sorgulama yaptıktan sonra PTT şubelerine gitmenizdir. Hem zaman kaybetmemek hem de boşuna PTT şubesine gitmemiş olursunuz.

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Ne Kadar

Engelli maaşının yatıp yatmadığını nereden öğrenebilirim?

Engelli maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ya da engelli maaşı bağlandığı bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Banka hesabınıza yatan aylık ödemenin tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz veya SGK’nın resmi web sitesini ziyaret ederek maaşınızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

PTT engelli maaşı ne zaman yatar?

PTT, engelli maaşının yatırılması için bir aracı kurumdur ve maaş ödeme tarihleri SGK tarafından belirlenir. Engelli maaşınızın PTT hesabınıza ne zaman yatırılacağı hakkında bilgi almak için SGK’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz veya 170 numaralı SGK İletişim Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Mehmet emin Kölge dedi ki:

    Ben sağırlar dilsiz allah ben çalışman yok izin engelliler maaş iptali ne zaman