Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

04.11.2023
1.148
A+
A-
Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Edirne Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Edirne Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu; Edirne Belediyesi sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler bu yardımlar için belediyeye giderek bizzat başvuruda bulunabilirler. Kısa bir süre önce Edirne İmece Platformu’nu kurarak, hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini aynı platformda bir araya getiren ve böylelikle pandemi sürecinin daha kolay bir şekilde atlatılabilmesini hedefleyen Edirne Belediyesi gerek ayni gerekse nakdi yardımları ile bu zor süreçte vatandaşlarına sahip çıkıyor.

Belediyenin ayni ve nakdi yardımlarına başvurabilen yoksul, dar gelirli ve muhtaç kişiler; gıda, eşya, giysi, temizlik malzemesi vb. her türlü ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Bununla birlikte belediye yardımlarına başvuran kişilerden birtakım belgeler talep ediliyor.

Bu belgeler ile başvuru sahiplerinin muhtaçlık hallerini kanıtlamaları gerekiyor. Yani Edirne Belediyesi yardımlarından yalnızca ihtiyaç sahibi ve zor durumda olan kişiler faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Edirne Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Edirne Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Edirne Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Pandemi döneminde sosyal yardımlarını hızlandıran Edirne Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Erzak ve gıda kolisi yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Odun, kömür vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocuklarına yapılan yardımlar
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları
 • Eğitim çağındaki çocuklar için tablet yardımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti

Edirne Belediyesi; il sınırlarında yaşayan kimsesizlere, öksüzlere, yoksul vatandaşlara, muhtaçlara, engellilere, bakacak kimsesi olmayan yaşlılara kısacası toplumun her kesiminden ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyor.

Muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’; sosyal yardımlara başvuran kişilerin yardım başvurularının kabul edilmesi olasılığını arttırıyor.

Belediye, gerçek anlamda yoksul yani fakir kişileri tespit ederek, öncelikli olarak bu kişilere yardımcı oluyor.

Kış ayları yaklaşırken soba ile ısınan kişiler ve aileler için odun ve kömür yardımında bulunan Düzce Belediyesi; muhtaç ve dar gelirli aile çocuklarına ise mont, kaban, önlük, ayakkabı armağan ediyor.

İlköğretim ya da lise eğitimlerine devam eden yoksul aile çocuklarının eğitimleri için zaruri olan kitap, kalem, defter vb. kırtasiye ihtiyaçlarını da karşılıyor.

MEB tarafından başlatılan ücretsiz tablet yardımı kapsamında yoksul ailelerin çocuklarına online eğitimlerde kullanmaları için ücretsiz tablet hediye ediyor.

Engellilerin tekerlekli sandalye, baston, havalı yatak, akülü tekerlekli sandalye gibi en önemli ihtiyaçlarını da karşılamaya çaba gösteren belediye; eşinden ayrılan ve kimsesi olmayan kadınlara ve çocuklarına da yardım elini uzatıyor.

Gerekli gördüğü hallerde muhtaç asker ailelerine, şehit ve gazi yakınlarına da ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Ülkemizdeki diğer belediyeler gibi yoksul ailelerin dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerini unutmayan Edirne Belediyesi; bebeklerin temel ihtiyaçları olan bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, battaniye vb. malzemelerin yer aldığı yeni doğan bebek yardım paketi desteği de sunuyor.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan, tek başına yaşamak zorunda kalmış 65 yaş üstü yaşlıların evine sağlık personelleri yollayarak, onların rutin sağlık kontrollerini yaptırıyor. 65 yaş üstü yaşlıların evlerini temizlemek amacıyla belirli aralıklarla temizlik personelleri de gönderiyor. Kimsesi olmayan yaşlılara gıda kolisi yardımında bulunmayı da ihmal etmiyor.

Başından ciddi anlamda bir kaza geçen, sel, deprem, yangın vb. doğal afetlere maruz kalanlara da yardımcı olan Edirne Belediyesi; mağdur kişilere para yardımında bulunabiliyor.

Evlerini kaybeden yoksul kişilere kira desteği sunarak, onların barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Maruz kaldığı kaza yüzünden bir süreliğine çalışamayacak halde olan, bu yüzden de kendisine ve ailesine bakamayan kişilere para desteği sunabiliyor.

Yoksul kişilere hayırseverler tarafından bağışlanan beyaz eşya, mobilya, giysi, kitap vb. malzemeleri teslim eden belediye, yoksul ailelerin üniversiteyi kazanan çocukları söz konusu olduğunda ise bütçesi doğrultusunda bu öğrencilere nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

Edirne’de yer alan aşevlerinde çalışan usta aşçılar tarafından pişirilen günlük sıcak yemekler ise ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Hatta korona virüs yüzünden şu günlerde sıcak yemekler, paket servis şeklinde ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirneli yoksul veya ihtiyaç sahibi vatandaşlar; sosyal yardımlara belediye binasına giderek, başvurabiliyorlar.

e-Devlette yapılan güncelleme ile artık belediye sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden de yoksul vatandaşlar, kolaylıkla başvurabiliyorlar.

65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar için hayat kurtarıcı nitelikte olan ‘e-Devlet belediye sosyal yardım başvurusu’ yapmak isteyen kişilerin  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; bağlı oldukları belediyeyi ve başvurmak istedikleri sosyal yardım türlerini seçmek ve başvuru formunu doldurmak suretiyle online platformda hızlıca başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardımlara başvurarak, ihtiyaçlarını karşılamanın hayalini kuran Edirneli ihtiyaç sahipleri; belediyeye giderek, belediyenin çağrı merkezini arayarak ya da e-Devlet üzerinden başvurularını sorgulayabiliyorlar.

Yani başvurularının sonuçlanıp, sonuçlanmadığını; sonuçlandıysa nasıl sonuçlandığını öğrenebiliyorlar.

Sorgulamayı online platformda e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyenlerin sorgulama sayfasına yani https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeye gidemeyecek halde olanlar yani 65 yaş üstü hastalar ya da kronik hastalar, belediyeyi arayarak da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, belediyeyi arayıp, başvuru şartlarını ve gerekli belgeleri öğrenebilecekleri gibi önceki başvurularını da sorgulayabiliyorlar.

Belediye yetkilileri ile iletişime geçip, sorularına yanıt bulmak isteyen Edirneli vatandaşların 0284 213 91 40 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Edirne Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye sosyal yardımlarına başvurmak isteyenlerin ilk olarak başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, bu formda kişisel bilgilerine, mesleklerine, maddi durumlarına dair bazı soruları yanıtlıyorlar.

Belediyenin başvuru sahibinin maddi durumuna yani muhtaç olup olmadığına dair karar verebilmesi için başvuran kişilerin sorulara mutlaka doğru bir şekilde ve eksiksiz yanıt vermeleri gerekiyor.

Başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşan ve belediye sosyal yardımlarından faydalanan kişiler; bu durum daha sonra belediye tarafından tespit edildiğinde aldıkları tüm ayni ve nakdi yardımları faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar. Yani yalan beyanda bulundukları anlaşılan kişilere cezai yaptırım uygulanıyor.

500 TL’ye Kadar Ramazan Yardımı

Edirne Belediyesi Gıda Yardım

Edirne Belediyesi gıda yardımı almak için belediye yada muhtarlıklara bizzat başvuruda bulunmalısınız. Belli dönemlerde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapan belediye ayrıca yardımlaşma kampanyaları ile bağışçılardan aldıkları yardımları maddi durumu kötü ailelere ulaştırmaktadır.

Edirne İmece Platformu, Hayırseverlerle İhtiyaç Sahiplerini Bir Araya Getiriyor! Pandemi dolayısıyla Edirne Belediyesi tarafından hayata geçirilen yeni bir proje olan İmece Platformu’na hem ihtiyaç sahipleri hem de hayırseverler üye olabiliyorlar.

Edirne halkı arasında yardım ve dayanışma duygularını arttırmaya yönelik olarak faaliyet göstermeye başlayan bu platforma üye olmak isteyenlerin mobil uygulamayı Google Play Store ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonlarına indirmeleri gerekiyor.

Google Play Store ya da Apple Store arama kısmına Edirne İmece yazıp, uygulamayı kolaylıkla telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Bu platformda hayırseverler, ihtiyaç sahiplerine gıda, eşya, kitap gönderebiliyorlar.

Üstelik platform üzerinden ihtiyaç sahiplerinin can dostları için mama da bağışlanabiliyor.

Hayırseverler; 444 25 22 telefon numarasını aramak suretiyle de ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunabiliyorlar.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirne Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları Unutmuyor! Edirne’de sayıları her geçen gün daha da artan Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, 65 yaş üstü ve kimsesi olmayan yaşlıları ve kronik hastaları da unutmayarak, onların temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

Edirneli vatandaşlar; 112, 155 veya 156’yı aradıklarında ve ihtiyaçlarını beyan ettiklerinde ihtiyaçları gönüllülerce karşılanıyor ve onların ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

65 yaş üstü yaşlılara ya da kronik hastalara ise alışveriş ücretini ev adreslerine kadar gelen gönüllere nakit olarak ödemek kalıyor.

İhtiyaç sahibi ve muhtaç kişilerden ise Vefa gönüllüleri, hiçbir şekilde ücret talep etmiyor.

Grup gönüllüleri; sosyal destek hatlarını arayan kişilerin önemli olan kamu, özel kurum ve bankacılık işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Edirne Belediyesinin gıda, kömür, yakacak vb. ayni yardımlarına ve para yardımlarına muhtaçlar, dar gelirli ve yoksullar, kimsesizler, engelliler, muhtaç asker aileleri, şehit ve gazi yakınları, dul kadınlar, doğal afet ve kazalara maruz kalanlar başvurabiliyorlar.

Pandemi yüzünden işinden olan, işten atılan kişiler ya da işyerini kapatan esnaflar da sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Ülkemizde düzenli bir işi olmayan kişiler muhtaç; hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar ise dar gelirli ve yoksul sınıflarında kabul ediliyorlar.

Edirne Belediyesine başvuran kişilerin bazı belgeleri teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Başvuru sahibinin durumuna göre belediye; sağlık kurulu raporu, fakirlik belgesi, öğrenci belgesi, ölüm belgesi vb. belgeler talep edebiliyor.

Belediye, başvuruları değerlendirdikten sonra öncelikli olarak yardım etmeye uygun gördüğü kişilerin evine inceleme komisyonu yolluyor. Bu komisyon; başvuran kişilerin sosyo-ekonomik durumlarını inceleyip, yardımlara ihtiyaç duyup duymadıklarına dair belge hazırladıktan sonra bu belgeyi belediye değerlendirme kuruluna sunuyor.

Belediye değerlendirme kurulu ise bu raporu ve diğer belgeleri inceleyip, muhtaç başvuru sahibine hangi yardımları yapacağına dair karar veriyor.

Yardım almaya başladıktan sonra muhtaçlığı ortadan kalkan kişilerin ise bu durumu mutlaka belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

Bildirim ile önceden muhtaç olan ancak sonradan durumu düzelen kişilere yapılan yardımlar kesiliyor. Kesilen yardımlar, diğer muhtaç kişilere yapılıyor.

İşe girdiğini ya da durumunun düzeldiğini belediyeye bildirmeyen kişilerin ise işe girdikten veya durumları düzeldikten sonra aldıkları tüm yardımları faizleriyle birlikte ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Edirne Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Edirne’de yaşıyorsanız; konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Yardımı Devlet Desteği

https://www.youtube.com/watch?v=yNXjjYhemZI

Ev Sahibi Olan Kişiler Doğalgaz Yardımı Alabilir mi?

Evet.

Doğalgaz Yardımının Onaylanıp Onaylanmadığını Nereden Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nuray savcun dedi ki:

  kömür ve odun ve karton yardımı taleb ediyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık