Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Tablet Başvurusu – MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

03.05.2023
397
A+
A-
Tablet Başvurusu – MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

MEB tablet yardımı nasıl alınır; Milli Eğitim Bakanlığı tablet veriyor mu? MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? Devlet tablet yardımı ve tablet başvurusu ile alakalı güncel bilgileri derledik. Son dönemlerde ağırlık verilen online eğitim ile devletin, ihtiyaç sahibi öğrenciler için bedava tablet yardımı yapılacağı duyuruldu bir kısım tabletler de öğrencilerle buluştu.

Tablet Başvurusu - MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu
Tablet Başvurusu – MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

Tablet Başvurusu

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu için ailelerin ekonomik durumu, aynı ev içerisindeki okula giden çocuk sayısı ve çocuğun özel eğitime devam etmesi gibi durumlar dikkate alınarak ihtiyaç sahibi aileler tespit ediliyor. Bu ailelerin tamamı devlet tarafından belirlenerek okula giden çocuklar için adil bir dağıtım gerçekleştiriliyor. Okula devam eden öğrenciler için tabletlerin devlet tarafından ücretsiz olarak verileceğinin duyurulmasının ardından yaklaşık olarak 500 bin elektronik cihaz ihtiyaç sahibi öğrenciler ile buluşturuldu. MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tabletler ne zaman dağıtılıyor? Devlet ücretsiz tablet başvurusu adımları neler? Ücretsiz tablet dağıtımı devam ediyor mu? sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

MEB Tablet Başvurusu

MEB tarafından ihtiyaç sahibi aileler için yapılacak olan ücretsiz tablet dağıtımı için başvuru formu doldurmak isteyenler oluyor. Ancak MEB tarafından öğrencilerin eğitim hayatlarına düzenli bir şekilde devam etmeleri için verilmiş olan ücretsiz tablet bilgisayar, herhangi bir başvuru formu doldurmaya gerek kalmadan, ailelerin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından, ihtiyaç sahibi olan öğrenciler belirlenerek direkt olarak veriliyor. İhtiyaç sahibi öğrenciler için dağıtılan ücretsiz tablet alabilmek için herhangi bir başvuru formu ya da başvuru kanalı yok. İhtiyaç sahibi öğrenciler, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından araştırılıyor ve belirlenen öğrencilere tablet hediye ediliyor.

Bu sene içerisinde de belirli aralıklar halinde verilen ücretsiz tablet dağıtımında öğrenci ve velilerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek duyulmadı. MEB tarafından verilen ücretsiz tablet dağıtımı için ailelerin gelir durumu ve çocukların okul çağındaki kardeş sayısı gibi durumlar göz önüne alınarak devlet tarafından araştırma yardım yapılacak ailelerin tespiti yapıldı. MEB tarafından eğitim hayatına devam eden çocuklar, yeni eğitim öğretim yılında da daha aktif bir şekilde çalışacak olan online eğitim platformu EBA’dan yararlanmaları noktasında destek veriliyor.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

Milli Eğitim Bakanının yaptığı açıklamalara göre öğrencilere ücretsiz tablet bilgisayar dağıtımı Nisan ayı içerisinde askıya alındı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi olan öğrencilere destek olmak amacıyla dağıtılmış olan tablet bilgisayarlarda, öğrencilerin uzaktan eğitim için kullanabileceği 25 GB üst sınırı olan internet paketi de hediye ediliyor. Bu internet desteğine de yine tablet başvurularında olduğu gibi yine herhangi bir başvuru yapmanıza gerek kalmadan, sadece ailenizin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı ve öğrencinin akademik başarısı gibi bazı kriterler değerlendirilerek veriliyor. Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Özel Kurumları tarafından verilen tablet bilgisayar desteklerinin ihtiyaç sahibi olan öğrencilere hızlı bir şekilde ulaştırılması amacıyla hazırlanan bu dağıtım stratejisi üzerinden ücretsiz tablet dağıtımı yapılıyor.

Ücretsiz Tablet Yardımı Başvurusu

MEB tarafından dağıtılan ücretsiz tablet bilgisayarların dağıtım aşamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tablet dağıtım dönemlerinde duyuru yapılıyor. En son Nisan ayında 12. faz tablet dağıtımı çalışmaları yapılarak şimdiye kadar dağıtılan tablet bilgisayarların, bakanlık tarafından yapılan açıklamaları da takip ediyoruz. Nisan ayından sonra, şu ana kadar herhangi bir tablet dağıtımı faz açıklaması yapılmadı. En son Nisan ayı içerisinde 12’nci faz tablet bilgisayar dağıtımı ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, bu faz çalışması içerisinde, ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olarak toplamda 42 bin 873 adet tablet bilgisayar ve yanında da 25 GB internet paketi ile birlikte öğrencilerle buluşturulduğunu duyurdu.

İhtiyaç sahibi öğrenciler için dağıtılan ücretsiz tabletler; Aralık- Ocak- Şubat- Mart- Nisan aylarından itibaren, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenli olarak faz çalışmaları devam ettiriliyor. Bugüne kadar yapılan tablet bilgisayar yardımlarının adetler ise yaklaşık olarak;

 • Ocak ayı içerisinde yaklaşık olarak 500 bin tablet bilgisayar;
 • Şubat ayı içerisinde yaklaşık 100 bin tablet bilgisayar;
 • Mart ayı içerisinde ve 31 ilde 65 binden fazla sayıda tablet bilgisayar;
 • Nisan ayında da 62 ilde 60 binden fazla tablet bilgisayar dağıtımı tamamlandı.

Nisan ayından sonra ise duyurulan bir dağıtım çalışması olmadı ve MEB tarafından ücretsiz tablet dağıtım kampanyası şimdilik durduruldu!

Ücretsiz Tablet İletişim Numarası

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ücretsiz tablet yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler için hangi numarayı arayarak bilgi alabilecekleri de belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tablet başvurusu için 444 06 32 numaralı telefonu arayarak tablet ihtiyacınız olduğunu iletebilir ve destek isteyebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi MEB yapacağı tablet yardımını kendi kriterleri doğrultusunda ve kendi araştırmaları ile belirliyor. Burası sadece ekstra taleplerin toplandığı bir birim oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığının yanında bazı belediyeler de ücretsiz tablet kampanyası düzenlemeye başlanmıştı. Belediyeler ile birlikte bazı hayırseverler de ihtiyaç sahibi öğrenciler için ücretsiz tablet yardımı yaparak, birçok öğrenciyi tablet bilgisayar ile buluşturdu. Belediyeler tarafından yapılan ücretsiz tablet yardımı için başvurusu yapmak isteyen kişilerin;

 1. Öğrencinin adı soyadı,
 2. Adres bilgileri,
 3. Veli bilgileri,
 4. Öğrencinin öğrenim gördüğü okul ve sınıf bilgilerini bildirmeleri isteniyor.

Ücretsiz Tablet Yardımı Yapan Belediyeler

Bazı belediyeler tarafından başlatılan bu kampanyaya internet üzerinden başvuru formu doldurduktan sonra incelemeler başlıyor. Ücretsiz tablet yardım kampanyası yapan belediyeler şunlar:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Bozüyük Belediyesi Ücretsiz Tablet Desteği
 • İzmir Belediyesi
 • Tuzla Belediyesi
 • Beşiktaş Belediyesi Askıda Tablet
 • Esenler Belediyesi Tabletsiz Çocuklar Kalmasın Projesi
 • Bağcılar Belediyesi
 • Yeşilyurt Belediyesi
 • Kadıköy Belediyesi
 • Adana Belediyesi
 • Arnavutköy Belediyesi
 • Çaldıran Belediyesi
 • Sivas Belediyesi
 • Kayseri Belediyesi
 • Konyaaltı Belediyesi
 • Nilüfer Belediyesi
 • Döşemealtı Belediyesi
 • Samsın Milli Eğitim Müdürlüğü
 • Baykar Genel Müdürü (MEB ile birlikte) tablet dağıtımı yapıldı.

Yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte belediye kampanyalarının da büyük çoğunluğu askıya alındı. Ücretsiz tablet dağıtımı ve başvuruları hakkında yeni bir kampanya başlandığı zaman sizlerle paylaşıyor olacağız.

Ayrıca bakınız:

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama > TIKLAYIN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama > TIKLAYIN

İzmir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama > TIKLAYIN

Tüm Belediyelerin Yardım Başvuruları için > TIKLAYIN

MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır?

MEB ücretsiz tablet başvurusu yapmak için öncelikle öğrencinin okuduğu okulun yöneticisi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre öğrencinin ihtiyacı olup olmadığı tespit edilir. Ardından okul yönetimi tarafından öğrenciye bir kod verilir. Bu kod ile e-Devlet üzerinden veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, öğrencinin başvurusu değerlendirilir ve onaylanması durumunda tablet cihazı öğrenciye teslim edilir.

Devletin verdiği tablet başvurusu nasıl yapılır?

Devlet tarafından verilen tabletlerin başvurusu ve dağıtımı çeşitli kurumlar ve programlar aracılığıyla yapılmaktadır. Hangi kurum veya programın tablet dağıtımı yaptığı konusunda bilgi almak için öncelikle ilgili kurumun internet sitesini veya çağrı merkezini ziyaret edebilirsiniz. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı yapılması gibi programlarda, MEB’in resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Benzer şekilde, diğer devlet kurumları tarafından sunulan tablet dağıtım programları için de kurumların resmi internet sitelerini veya çağrı merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Fatma Açar dedi ki:

  2ögrencim var sizden cocuklarım İcin tablet istiyorum lütfen

 2. Hakan öngör dedi ki:

  Hakan sayın bakanlığımız iki okuyan çocuklarım için tablet yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık