Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:27
1.028
A+
A-

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardıma muhtaç vatandaşlar Balıkesir Belediyesi yardımlarına başvuruda bulunabilirler. Pandemi sürecinde hiç olmadığı kadar zor durumda olan yoksul ve kimsesiz kişilere yardımcı olmayı sürdüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Yoksul ve maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarının bu ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projeler geliştirmeye çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi; engelli vatandaşlara, şiddete maruz kalan kadınlara, muhtaç çocuklara, şehit ve gazi ailelerine de yardım elini uzatıyor.

Bu yazımızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarıyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, belediye sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından muhtaç vatandaşlara yapılan yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Yakacak ve kömür yardımı
 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Şehit ve gazi ailelerine yönelik yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Eşinden ayrılmış, eşi vefat etmiş ya da eşi terk etmiş kadınlara yönelik yardımlar
 • Muhtaç çocuklara yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Bebekler için bebek bezi, süt ve mama yardımı
 • Çocuklar için önlük, kaban ve ayakkabı yardımı

Balıkesir belediye yardımları, belediyenin bütçesi doğrultusunda yapılıyor. Bu yüzden de her daim gerçek anlamda muhtaç olan kişilere öncelik veriliyor.

Kimsesi olmayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlılar, sigortalı bir işte çalışmayan ve düzenli bir geliri olmayan kişiler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aileleri, muhtaç ailelerin eğitim ve öğretim çağındaki çocukları, engelli vatandaşlar, çalışmasına engel teşkil eden bir hastalığı olan vatandaşlar; belediyenin yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Belediye, şiddet gören ya da eşi vefat etmiş ve geçinmekte zorlanan kadınlara ve bu kadınların yoksul çocuklarına da yardımcı oluyor.

Muhtaç aileler, çocukları için kırtasiye yardımı, bebek bezi ve maması yardımı, önlük, ayakkabı yardımı vb. yardımlara da başvurabiliyorlar.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, düzenli geliri olmayan yaşlı kişilere de sosyal yardımlarda bulunuyor.

Pandemi sürecinde işyerinden çıkarılmak zorunda kalan çalışanlar ve kendi işyerlerini kapatan esnaflar da gıda kolisi vb. yardımlara başvurabiliyorlar.

Belediye; başvuruları değerlendirirken sosyal yardımları öncelikli olarak hane halkı ortalama kişi başına düşen aylık geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere ve ailelere yani muhtaç kişilere yapıyor.

Gerçek anlamda yoksul olan, sigortalı bir işte çalışmayan, ailesini geçindirmekte zorlanan ailelere düzenli olarak yardım ediyor.

Bazen de sigortalı bir işte çalışmasına rağmen hanedeki kişi sayısı fazla olan kişilerin başvurularını da kabul ediyor.

Yoksul kişilere ve ailelere belirli aralıklarla gıda kolisi ve temizlik malzemeleri dağıtan belediye; yeni bebek sahibi olan muhtaç ailelerin bebekleri içinse bebek bezi, süt ve mama dağıtıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurmayı düşünen yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar, başvurularını belediyeye bizzat giderek gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru sahiplerinin başvuru esnasında kendi maddi durumlarına dair detaylı bilgi vermelerine olanak tanıyan başvuru formunu mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Kişiler, bir dilekçe oluşturarak da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Yardım başvurusu onaylanan kişilerin ise kendilerinden talep edilen belgeleri muhakkak belediyeye zamanında teslim etmeleri gerekiyor.

Sosyal yardımlara belediyeye ait olan resmi internet sitesi üzerinden de başvurabilme şansınız bulunuyor.

Bu noktada Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan https://www.balikesir.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

İletişim kategorisine tıklayarak, yetkili kişilere mesaj gönderebilir ve içinde bulunduğunuz maddi durumdan ve sıkıntılarınızdan bahsederek, yardım talebinizi onlara iletebilirsiniz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım başvurularınızı üzerinden 15-20 gün gibi bir süre geçtikten sonra sorgulayabiliyor yani başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Belediyenin yoğun bir şekilde çalıştığı zamanlarda bu süre daha da uzun olabiliyor.

Başvurunuzun son durumuna dair ayrıntılı bilgi edinmek için belediyeye gidebilir ya da belediyeye ait telefon numarasını çevirebilirsiniz.

İnternet sitesi üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurular söz konusu olduğunda ise belediye, başvurularınıza mail ya da e-mail adresiniz üzerinden yanıt verdiğinden sık sık e-mail ya da hotmail adresinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

TC kimlik kartınız ya da nüfus cüzdanınızla birlikte belediyeye sosyal yardımlara başvurmak için gittiğinizde sizden başvuru formunu doldurmanız isteniyor.

Bu formda sizlere TC kimlik numaranız, isminiz, soy isminiz vb. kişisel bilgilerinizin yanı sıra mesleğiniz, aylık geliriniz, sigortalı çalışıp çalışmadığınız, evli olup olmadığınız gibi maddi durumunuzu ve yoksulluk seviyenizi tespit etmeye yönelik sorular da soruluyor.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilebilmesi için başvuru formundaki sorulara eksiksiz ve doğru cevaplar vermeniz gerekiyor.

Verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunun tespit edilmesi halinde yardım almanız imkansız hale geliyor.

Sigortalı bir işte çalışmanıza rağmen kendinizi işsiz olarak göstermeniz; diğer muhtaç kişilerin hakkını gasp etmenize yol açmanın yanı sıra yasal anlamda suç işleminizi de beraberinde getiriyor.

Başvuru formunda bahsettiğiniz bilgilerinizin daha sonra belediye tarafından araştırılıp, kontrol edildiğini unutmamalı ve belediyeye yanlış bilgi vermekten kaçınmalısınız!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurunuzun son durumunu sorgulamak, sosyal yardımlara başvurmak için sizden talep edilen belgeleri öğrenmek ya da sosyal yardımlara dair bilgi edinmek adına Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait olan 444 4 010 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşları unutmayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; tabiri caizse kapı kapı dolaşıp, muhtaç ailelere yardım paketi yani gıda kolisi dağıtıyor.

Kısa bir süre önce 20 bin üstünde gıda kolisi dağıtan belediye, 444 40 10 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi telefon numarasını arayarak, yardım talebinde bulunan ya da bizzat belediyeye giden tüm ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalışıyor.

Gıda kolileri, muhtaç kişilerin ve ailelerin yanı sıra korona virüs salgını yüzünden işini kaybetmiş çalışanlara, işyerini kapatmak zorunda kalmış esnaflara ve işyerini kapatmamış olsa dahi kira giderlerini bile ödemekte zorlanan esnaflara da dağıtılıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusundan Kimler Yararlanabilir?

Düzenli bir işte çalışmayan, sabit geliri olmayan, kendisine bakacak bir ailesi olmayan kişiler, yaşlılar, engelliler, dul kadınlar ve dul kadınların velayetindeki çocuklar, şehit ve gazi yakınları, asker aileleri ve Balıkesir il sınırlarında yaşayan diğer muhtaç kişiler; belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye; daha önce de belirttiğimiz gibi başvuruları onaylarken ‘muhtaçlık kriterini’ kıstas alıyor.

Doğal afetlere maruz kalan kişiler, hastalıkları yüzünden çalışamayacak durumda olanlar, kimsesi olmayanlar da öncelikli olarak belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; başvuruları değerlendirirken yani kabul etmeden önce başvuruları inceliyor ve yardım yapmaya uygun gördüğü kişilerin evine inceleme yapmak üzere personellerini gönderiyor.

Personeller; muhtaç kişileri evlerinde ziyaret edip, onların sosya-ekonomik yaşamlarına dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonraki süreçte bu rapor; belediye değerlendirme kurulu tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme öncesinde başvuru sahibinin teslim ettiği belgelerin ve başvuru formunda doldurduğu bilgilerin doğru olup olmadığı da araştırılıyor.

En nihayetinde kurul, kimlere yardım yapacağına karar veriyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen belgeler, başvuru sahibine göre değişiyor.

Örneğin, başvuru sahibi engelli ise en az %40 engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu teslim etmesi gerekiyor.

Kırtasiye yardımına başvuracak kişilerin ise çocuklarına ait öğrenci belgelerini teslim etmeleri gerekiyor.

Muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’ başvuruların olumlu sonuçlanma şansını yükseltiyor.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Pandemi Sürecinde 65 Yaş Üstü ve Kronik Hastalığı Mevcut Vatandaşlara Destek Oluyor

Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarını destekleyen belediye; 112, 155 ya da 156 telefon numaralarını arayarak, kendilerine ulaşan 65 yaş üstü vatandaşların ya da kronik hastalığı olan kişilerin gıda, temizlik, ilaç vb. temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

Vatandaşlar; ihtiyaç duydukları malzemeleri telefonla ileterek, bu malzemeleri ev adreslerinde teslim alıyorlar.

Polisler, zabıta memurları, bekçiler ve AFAD gönüllülerinden oluşan gruplar; 65 yaş üstü vatandaşlar ya da kronik hastalar adına alışveriş yapıyor ve alışveriş poşetlerini ev kapılarına kadar götürüyorlar.

Vatandaşlar ise alışveriş tutarını evlerinin kapısında gönüllülere ödüyorlar.

İşsiz ve kimsesiz kişiler; bu numaraları arayarak, gıda kolisi yardımına da başvurabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu, 65 yaş üstü vatandaşlar ya da kronik hastalar için alışveriş yaptığı gibi onların bankacılık ve diğer kamu dairelerindeki işlemlerini de onlar adına gerçekleştiriyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Yoksullara Günlük Sıcak Yemek Dağıtıyor; Balıkesir’de yer alan AŞEVİ; yoksullara ve ihtiyaç sahibi ailelere her gün 3 çeşit sıcak yemek sunuyor.

Üstelik pandemi sürecinde evinden çıkamayan ailelere sıcak yemeklerini evlerinin kapısına kadar götürüyor.

Evlerine sıcak yemek teslim edilmesini dileyen yoksul aileler, bu taleplerini aşevine ait olan 0266 249 04 02 telefon numarasını arayarak iletebiliyorlar.

Balıkesir Belediye Maddi Yardım 2023

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi maddi yardımları ihtiyaç sahibi aileleri belirledikten sonra düzenli olarak yapmaktadır. Belediye tarafından maddi yardım isteyen kişiler incelendikten sonra düzenli maddi yardım vermektedir. Balıkesir belediyesi maddi yardım başvurusunda bulunmak için İl ve ilçe belediyeleri bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet Başvurusu

Pandemi sürecinde eğitim ve öğretimin uzaktan eğitimle yani EBA üzerinden devam ettiği bu günlerde belediye; çocuklarına tablet alacak bütçesi olmayan yani yoksul ailelere de ücretsiz tablet dağıtıyor.

Ücretsiz tablete başvurmayı düşünen ebeveynlerin belediyeye giderken yanlarında mutlaka muhtarlıktan alabilecekleri fakirlik belgesini götürmeleri gerekiyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bebeklere Mama ve Bez Yardımı

Muhtaç ailelerin yeni doğan bebekleri için her yıl 120 bin litre süt dağıtan belediye; bebeklerin, emzirme dönemindeki annelerin ve hamile anne adaylarının de süt ihtiyacını karşılıyor.

Yani hem annelerin hem de bebeklerin sağlığını gözeten belediye, yoksul ailelere süt yardımının yanı sıra bebek bezi ve maması yardımlarında da bulunuyor.

Bu yardımlara başvurmak isteyen kişilerin belediyeyi aramaları ya da bizzat belediyeye gitmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlardan bahsetmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık Bursu Ortaokul Öğrencisi İçin Kaç TL?

1000 TL.

Kaymakamlık Bursu Yılda Kaç Defa Verilir?

2 defa verilmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. sevda acar dedi ki:

  ben kirada oturuyom esimden ayrildim çalisamiyom yardim talep ediyorum saygilarimla