Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:27
985
A+
A-

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bitlis Belediyesi yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar neler yapmalı bu içeriğimizde paylaştık. Pandemi sürecinde Bitlis’te ikamet eden vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Bitlis Belediyesi; bu zor günlerde muhtaç ve yoksul vatandaşlarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Yoksul ve maddi zorluk yaşayan vatandaşlar, belediye yardımlarına başvurarak, gıda, kıyafet vb. birtakım ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

İşyerinden ayrılmak zorunda kalan ya da işyerini kapatan kişilere de yardım götüren belediye; Bitlis halkının pandemi dönemini daha kolay atlatmasına öncülük ediyor.

Bu yazımızda kısaca Bitlis Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, bu yardımlara nasıl başvurabileceğinizden bahsetmeye çalışacağız.

Bitlis Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bitlis Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ve dar gelirli kişi ve ailelere 2023 yılında da yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Erzak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Eşi evi terk etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Yaşlılara yapılan yardımlar
 • Kronik hastalığı bulunan muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Nakdi yardımlar(para yardımı)

Dar gelirli ailelere ve pandemi sürecinde işleri azalmış ve işyeri kirasını ödemekte zorlanan esnaf kardeşlerimize de yardımcı olmaya çalışan Bitlis Belediyesi; önceliğini ‘muhtaç’ vatandaşlara veriyor.

Yani hane halkı kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelere ve kişilere öncelikli olarak yardımcı oluyor.

Sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen ailelerini geçindirmekte zorlanan, ailedeki kişi sayısı fazla olan yani bakmakla yükümlü oldukları kişi ve çocuk sayısı fazla kişiler de Bitlis belediyesi sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bitlis’te yer alan aşevi ise Bitlis’te yaşayan kimsesizlere, yaşlılara ve yoksullara her gün sıcak yemek dağıtıyor. Gıda ihtiyaçlarını bile temin etmekte yetersiz kalan kişiler; aşevine giderek her gün karınlarını doyurabiliyorlar.

Pandemi sürecinde 65 yaş üstü yaşlılara ya da kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilere ise belediye; aşevinde çıkan sıcak yemekleri evlerinde teslim ediyor.

Ramazan ayında muhtaç kişileri unutmayan belediye, gönüllerle birlikte aşevinde pişirilen yemekleri iftar saatleri öncesinde muhtaç kişilere dağıtıyor.

Bitlis Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, tıpkı Bitlis Belediyesi gibi yoksul vatandaşları tespit ederek, onlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Kış ayları yaklaşırken ihtiyaç sahibi ailelere kömür ve yakacak dağıtan belediye, eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında ise yoksul ailelerin okula giden çocuklarına mont, kaban, ayakkabı, bot ve önlük alıyor. Aynı zamanda yoksul çocuklara defter, kitap, kalem vb. kırtasiye malzemeleri de alıyor.

Barınma ihtiyaçlarını karşılayamayan sağlıksız ve kötü evlerde yaşayan vatandaşlara ise para yardımında bulunarak, onların evlerini tamir etmelerini ve daha sağlıklı ve hijyenik bir evde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Muhtaç kişilerin temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılayan belediye; yeni bebek sahibi olmuş yoksul anne ve babalara ise bebek bezi ve bebek maması dağıtıyor.

Engelli vatandaşları unutmayan Bitlis Belediyesi; sosyal yardımlara başvuran engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için onlara ücretsiz tekerlekli sandalye dağıtıyor.

Eşi evi terk etmiş ya da eşinden ayrılmış, herhangi bir işte çalışmayan ve velayetindeki çocuklara bakmak zorunda olan kadınlara da gıda kolisi dağıtan belediye, onların çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bitlis Belediyesi yardımlarına başvurmak için belediyeye gidebileceğiniz gibi başvurularınızı online platformda da gerçekleştirebilirsiniz.

Online başvurularınız için öncelikle https://bitlis.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın sağ üst köşesindeki İletişim seçeneğine tıklamalısınız.

Oluşturduğunuz mesajda hangi sosyal yardımlardan faydalanmak istediğinizden, maddi durumunuzdan ve içinde bulunduğunuz zor koşullardan bahsetmelisiniz.

Belediyenin daha sonra başvurunuza dönebilmesi için telefon numaranızı, hotmail ya da e-mail adresinizi de mesajda yazmayı unutmamalısınız.

Bitlis Belediyesi sosyal yardım başvuru koşullarına, başvuru için teslim etmeniz gereken belgelere, hangi yardımlardan yararlanabileceğinize dair ayrıntılı bilgi edinmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Belediyeyi aramak suretiyle daha önce gerçekleştirdiğiniz sosyal yardım başvurularınızın sonucuna dair de bilgi alabilirsiniz.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Bitlis Belediyesi; sosyal yardımlara başvuran kişilerin maddi durumlarını tespit etmek, kimlerin daha çok yardıma ihtiyaç duyduğunu anlamak yani kimlere sosyal yardım yapacağına karar vermek adına sosyal yardım başvuru sahiplerinden öncelikle başvuru formunu doldurmalarını talep ediyor.

Bu formda belediye, başvuran kişilerin kişisel bilgilerine yönelik sorular yöneltiyor.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin aylık gelirlerine, mesleklerine, SGK kayıtlarının olup olmadığına, hanede kaç kişiye bakmakla yükümlü olduklarına dair sorular da yöneltiyor.

Başvuru sahiplerin bu formda yer alan tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamaları, daha sonraki süreçte yardımlardan yararlanabilmeleri noktasında önem arz ediyor.

Muhtaç kişiler tarafından başvuru formunda doldurulan bu bilgiler, daha sonra belediye yetkilileri tarafından araştırılıyor ve sorgulanıyor.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye yardım başvurularınızın son durumunu öğrenmek, sonuçlanıp sonuçlanmadıklarına dair bilgi edinmek adına başvurunuz üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra belediyeye gidebilirsiniz.

Alternatif olarak belediyeye ait olan 0434 228 63 10 telefon numarasını arayabilir, başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Online platformda gerçekleştirdiğiniz başvurularınıza cevap gelip gelmediğini kontrol etmek adına sık sık email ya da hotmail adresinize göz atmalısınız.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeye gerçekleştirdiğiniz yardım başvurularınızı sorgulamak, yardımlara başvurmak, yardım başvuru şartlarını öğrenmek için belediyeye ait 0434 228 63 10 telefon numarasını çevirebilirsiniz.

Bitlis Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bitlis Belediyesi, her ay binlerce aileye gıda kolisi dağıtarak, onların bir aylık temel gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Gıda kolilerinde pirinç, bulgur, zeytinyağı, makarna gibi yemeklik malzemelerin yanı sıra zeytin, peynir gibi kahvaltılık malzemeler de bulunuyor.

Belediyenin düzenli erzak yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin belediyeye giderek, başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Pandemi sürecinde muhtaç vatandaşlar ve aileler; belediyeden sıcak yemek talebinde de bulunabiliyorlar.

Belediye, aşevinde pişirilen yemekleri iftar saatleri öncesinde başvuru sahiplerinin ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Bitlis Belediyesi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, daha çok yardımdan yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Bitlis Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okul çağındaki çocukları da unutmayan belediye, online eğitim şeklinde derslerin devam ettiği pandemi günlerinde dar gelirli ve yoksul aile çocuklarına ücretsiz tablet armağan ediyor.

Ücretsiz tablet yardımına başvurmak isteyen ailelerin belediye başvurusuna giderken yanlarında fakirlik belgesi ve öğrenci çocuklarına ait öğrenci belgesini ve TC nüfus cüzdanı fotokopisini de götürmeleri gerekiyor.

Ücretsiz tabletler, sigortalı bir işte çalışmayan, evini geçindiremeyen anne ve babaların çocuklarına veriliyor.

Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu 2023

Bitlis Belediyesi, Yaşlılara ve Hastalara Yardımcı Oluyor; Bitlis Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, kronik bir rahatsızlığı mevcut olan, bu yüzden de sokağa çıkmaları korona virüs kapma açısından riskli olan kişilere ve 65 yaş üstü hastalara pandemi sürecinde yardımcı oluyor.

112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayan yaşlı kişiler ya da hastalar; kendileri adına gönüllülere ücretlerini daha sonra evlerinin kapısında teslim etmek üzere alışveriş yaptırabiliyorlar.

Yani Vefa sosyal destek grubu, muhtaç kişilerin gıda, kişisel bakım, temizlik, ilaç vb. temel gereksinimleri için alışveriş yapıyor ve bu malzemeleri yardıma ihtiyacı olan kişilere evlerinin kapısında teslim ediyorlar.

Muhtaç yaşlılar ve hastalar, sosyal destek hatlarını arayarak, gıda kolisi vb. sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Bitlis Belediyesi Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Bitlis Belediyesi, ülkemizdeki diğer belediyeler gibi muhtaç ve yoksul ailelere yardımcı oluyor.

Dar gelirli aileler, sigortalı bir işte çalışmayan kişiler, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler, yetimler, kimsesizler, dul kadınlar, yoksul aile çocukları sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Gıda kolisi, kıyafet, sıcak yemek, yakacak kömür vb. sosyal yardımlardan ücretsiz bir şekilde faydalanmak isteyen kişilerin bazı belgeleri de başvuru esnasında götürmeleri gerekiyor.

Örneğin, engelli vatandaşların en az %40 engelli olduklarını gösteren ve tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunu, dul kadınların ise eşlerine dair ölüm belgesini belediye başvurularında yetkililere teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye; yardım etmeye karar verdiği yoksul kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon, ailelerin sosyo-ekonomik yaşam koşullarına ve başvuru formunda bildirdikleri bilgilerin doğruluğuna dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonra belgeler ve rapor; belediye değerlendirme kurulu tarafından inceleniyor. Kurul, başvuru formundaki bilgileri araştırdıktan sonra yardım yapacağı muhtaç kişilere ve ailelere karar veriyor.

Başvuru formunda yalan bilgi beyan eden yani maddi durumu iyi olmasına rağmen kendisini işsiz ya da düşük gelirli gösteren kişilerin ise başvuruları kabul edilmiyor.

Bu yazımızda Bitlis Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, yardım başvuru koşullarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

Hasta Bezi e-Devletten Sorgulanabilir mi?

Evet.

Kaymakamlık Bursu İlkokul Öğrencisi İçin Kaç TL?

1000 TL.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.