Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Gümüşhane Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
997
A+
A-
Gümüşhane Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Gümüşhane Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Gümüşhane Belediyesi sosyal yardımları hakkında merak edilenleri bu yazımızda paylaştık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarına pandemi döneminde de yardım elini uzatan Gümüşhane Belediyesi, gerek ayni gerekse nakdi yardımları ile muhtaç ve dar gelirli Gümüşhanelilere umut oluyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden belediye; dağıttığı erzak ve gıda içeren koliler ile vatandaşların beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yaşlı vatandaşlar için evde yaşlı bakım hizmeti vererek, pandemi döneminde yaşlıların doktora gitmeden yani korona virüs riski ile yüzleşmek zorunda kalmadan kontrol olabilmelerine olanak tanıyor.

Aşevinde Ramazan ayı boyunca iftar yemekleri düzenleyen ve dar gelirli kişilerin oruçlarını iftar yemeklerine katılarak açmalarına öncülük eden belediye; Ramazan ayı sonrasında da yoksullar için her gün sıcak yemek dağıtmayı planlıyor.

Bu yazımızda Gümüşhane Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Gümüşhane Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Gümüşhane Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Gümüşhane belediyesi tarafından Gümüşhane il sınırlarında yaşayan ve maddi zorluklar içerisindeki vatandaşlara yönelik olarak yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak kolisi dağıtımı
 • Temizlik malzemesi dağıtımı
 • Kömür, odun vb. yakacak dağıtımı
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Yoksul aile çocuklarına yapılan yardımlar
 • Çocuklar için ücretsiz tablet dağıtımı
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerine yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı

Ramazan ayı boyunca Gümüşhane’de ikamet eden yoksul ve muhtaç vatandaşlarını tespit ederek, onların ev adreslerine kadar gıda ve erzak içeren yardım kolilerini teslim eden belediye; aşevlerinde her gün pişirilen sıcak yemekleri de yetimlere, kimsesizlere, yoksullara dağıtıyor.

Yoksul kişiler için hayırseverler tarafından bağışlanan eşya, mobilya, giysi ve diğer malzemeleri de dağıtan belediye; Gümüşhane’de aç hiç kimsenin kalmaması adına aşevinde pişirilen yemekleri, pandemi yüzünden dışarı çıkamayan ve hiç kimsesi olmayan yaşlılara ve kronik hastalara da götürüyor. Günlük sıcak yemekleri, bu kişilerin talepleri üzerine ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Gümüşhane Belediyesi; yoksul ailelerin çocuklarını da unutmayarak, onlara okula giderken kullanabilecekleri ayakkabı, mont, kaban, önlük vb. giysiler; kalem, kitap, defter vb. kırtasiye malzemeleri hediye ediyor.

Ülke çapında MEB tarafından başlatılan Ücretsiz Tablet kampanyası dahilinde fakir aile çocuklarını tespit ederek, onlara online eğitimde kullanmaları için ücretsiz tablet armağan ediyor. Böylelikle yoksul aile çocukları da diğer yaşıtları gibi online eğitime katılabiliyor, eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebilme şansını elde edebiliyorlar.

Gümüşhane Belediyesi, soğuk havalar yaklaşmaya başladığında fakir ve yoksul ailelerin ev adreslerine kadar kömür ve odun götürüyor. Onlara bir kış boyunca yetecek miktarda kömür, odun, kabuk vb. yakacak malzemeleri sunuyor.

Kira giderlerini karşılamakta zorlanan aileler için kira yardımında bulunmayı da ihmal etmeyen Gümüşhane Belediyesi, kimsesizlere yani kalacak herhangi bir yeri olmayan kişilere kış aylarında barınabilecekleri adreslere götürüyor.

Yaşlı ve kimsesiz kişileri de tespit ederek, kendisine bakacak kimsesi olmayan ve düzenli geliri de bulunmayan yaşlıları Gümüşhane huzur evine teslim ediyor. Böylelikle yaşlıların diğer yaşlılarla sosyalleşebilmelerine, temiz ve sağlıklı besinlerle beslenebilmelerine, daha konforlu bir ortamda yaşayabilmelerine, hepsinden önemlisi kendilerini yalnız hissetmemelerine yardımcı oluyor.

Gümüşhane Belediyesi, muhtaç, yoksul asker yakınlarına, şehit ve gazi ailelerine de her daim yardım ederek, onların ayni ve nakdi yardım taleplerini yanıtsız bırakmıyor.

Engelli vatandaşların yaşam standartlarını ve konforlarını yükseltmek adına onlara baston, tekerlekli sandalye; kronik hastalara ve yatağa bağlı olarak yaşayanlara ise havalı yatak vb. medikal malzemeler sunuyor.

Gümüşhane Belediyesi, il sınırlarında ikamet eden, eşinden ayrılan veya eşi vefat eden, kendi mesleği ve geliri olmayan kadınlara da sahip çıkıyor. Onların velayetindeki çocuklar için kırtasiye yardımında bulunan belediye, kadınlara ise ayni ve nakdi yardımlar sunabiliyor.

Yaşlılar için kısa bir süre önce evde yaşlı bakım hizmeti sunmaya da başlayan belediye; görevlendirdiği sağlık personellerini yaşlıların evlerine kadar gönderiyor. Sağlık personelleri, yalnız ve muhtaç yaşlıların düzenli olarak sağlık kontrollerini yapıyor.

Gümüşhane Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler yani muhtaçlar; düzenli geliri olmayan yoksullar yani dar gelirliler; çalışmayan engelliler, kronik hastalıkları yüzünden çalışamayanlar, dul kadınlar, afetzedeler, yetimler, kimsesi olmayan 65 yaş üstü kişiler; Gümüşhane Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye; maddi sıkıntı içerisinde olan bu kişilerin başvuru formlarını inceleyerek, öncelikli olarak hangi ihtiyaç sahibine yardım edeceğine karar verip, yardım edeceği kişilerin evlerine rapor hazırlamak üzere bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu inceleme komisyonu; ailenin ya da kişinin nasıl bir evde yaşadığını inceleyip, sosyo-ekonomik yaşam şartlarına dair rapor hazırladıktan sonra bu raporu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu; başvuran kişilerden talep ettiği tüm belgeleri, başvuru formunu ve inceleme kurulu tarafından hazırlanan raporu inceleyip, son kararını veriyor.

Bu yüzden de belediyenin yardımlarından yararlanmak isteyen Gümüşhaneli vatandaşların başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları, kendilerinden talep edilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp, belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuru sahiplerinden durumlarına göre engelli belgesi, öğrenci belgesi, SGK gelir tablosu vb. farklı belgeler talep edilebiliyor.

Başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşmak, yasal suç olmakla birlikte ilk aşamada yanlış bilgi paylaştığı belediye tarafından tespit edilmeyen kişilerin muhtaç olmadıklarının daha sonra belediye tarafından tespit edilmesi halinde bu kişilere Gümüşhane Belediyesi, cezai yaptırım uyguluyor.

Muhtaç olmadığı halde kendini muhtaç olarak göstermiş ve belediyenin ayni ve nakdi yardımlarından faydalanmış kişilerin tüm yardım bedellerini faiziyle birlikte belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Yapılan ödemeler, gerçek anlamda ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi yardım olarak iletiliyor.

Gümüşhane Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gümüşhane il sınırlarında yaşayan tüm muhtaç ve dar gelirliler; ayni ve nakdi yardım başvuruları için belediyeye gidebiliyorlar. Ayrıca Gümüşhane Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak için https://www.gumushane.bel.tr/2/iletisim/ linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden de başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Her iki başvuru esnasında da başvuru sahiplerinin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuran kişilere mesleklerine, adreslerine, medeni durumlarına, aylık gelirlerine, hane halkı aylık toplam kazançlarına yani maddi ve sosyo-ekonomik durumlarına dair bazı sorular yöneltiliyor.

e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurmak suretiyle sosyal yardımlara başvurmak isteyen adayların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Dar gelirli ve muhtaç kişiler, başvuru formunu doldurup, başvurmak istedikleri yardım türlerini seçebiliyorlar.

Gümüşhane Belediyesi askıda fatura yardım kampanyasına katılmak için https://online.gumushane.bel.tr/ebelediye/askida/sss.xhtml linkine tıklayarak ödeyemediğiniz faturaların ödenmesini sağlayabilirsiniz. Askıya fatura bırakarak sizlerde Gümüşhane Belediyesi yardımlarından yararlanabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

Gümüşhane Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeyi arayarak, yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek veya daha önce yaptıkları yardım başvurusunun sonuçlarını öğrenmek isteyen Gümüşhaneli vatandaşlar, belediyeyi arayabiliyorlar.

Sizler de Gümüşhane’de ikamet ediyorsanız, belediye yardımlarına dair her türlü talep, öneri ve şikayetleriniz için belediyeye ait olan 153 veya 444 87 29, 444 4 028 telefon numarasını arayabilirsiniz. Gümüşhane Belediyesi Beyaz Masa yardım başvurusu ile sizlerde Belediyenin yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Gümüşhane Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen başvuru sahipleri, e-Devlet üzerinden sorgulama yapabiliyorlar.

Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak gerekiyor.

Başvuru sahipleri, dilerlerse belediyeye giderek ya da belediyeyi arayarak da başvurularına dair ayrıntılı bilgi alabiliyorlar.

Gümüşhane Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Daha önce de belirttiğimiz gibi ayni ya da nakdi yardım başvurusu esnasında vatandaşların başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form ile başvuru sahiplerinin gerçekten muhtaç olup olmadıkları tespit edilebiliyor. Tabii ki belediyenin muhtaç kişileri doğru tespit edebilmesi için başvuran kişilerin başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Başvuru sahibine dair TC kimlik no, ikametgah adresi, meslek, medeni hal, hane kişi sayısı, hane çalışan sayısı, hane aylık toplam geliri vb. soruların bulunduğu başvuru formunda yanlış beyanlarda bulunmak, yasal suç teşkil ediyor.

Gümüşhane Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gümüşhaneli yoksul aile çocuklarını tespit eden MEB; bu çocuklara okullarında ücretsiz tablet dağıtıyor.

İlköğretim veya lise eğitimi gören bu çocukların aileleri, ücretsiz tablete başvurmak için belediyeye de gidebiliyorlar.

Aynı zamanda başvuru, e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

Muhtarlıktan fakirlik belgesi alan aileler; öncelikli olarak çocukları için ücretsiz tablet yardımından faydalanabiliyorlar.

Ücretsiz tablet hediyelerine kavuşan çocuklar; bu tabletler sayesinde EBA ders içeriklerini kaçırmadan izleyebiliyorlar. Üstelik kendilerine armağan edilen internet hediyesi sayesinde internet sıkıntısı yaşamadan derslere katılabiliyorlar.

Gümüşhane Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Gümüşhane’ de Vefa Sosyal Destek Hatları, Yoğun İlgi Görüyor! Gümüşhane’deki Vefa Sosyal Destek grupları da ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi yaşlılara, engellilere, kronik hastalara ve muhtaçlara ulaşmaya ve yardım götürmeye devam ediyor.

Vefa Sosyal Destek hatlarını arayan kişileri dinleyen Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, bu kişilerin yardım çağrılarına yanıt vererek, onların istedikleri malzemeleri ve ürünleri alışveriş yaptıktan sonra onların evlerine kadar götürüyor.

Gümüşhane Vefa Sosyal destek grubu gönüllüleri, muhtaç ve dar gelirli kişilerden ürün ücretini talep etmiyor.  Maddi durumu iyi olan ve alışveriş için yardım talebinde bulunmak için Vefa Sosyal destek hatlarını arayan kişilerin ise alışveriş tutarını ürünleri teslim alırken ödemeleri gerekiyor.

Yaşlılar ve kronik hastalar için grup gönüllüleri, bankaya ve diğer kamu kurumlarına da gidebiliyorlar. Yani onlara bankacılık ve diğer kurum işlemleri için de yardım edebiliyorlar.

Sizler de 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını arayarak, grup gönüllüleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Alternatif olarak, 0456 213 59 19 Whatsapp İhbar hattını da arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Gümüşhane Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Gümüşhane’de yaşıyorsanız, konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Aylığı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı Nedir? Koşullar, Hesaplama ve Başvuru

https://www.youtube.com/watch?v=MQfnYXmqD-o

Hasta Bezi Ödemesi Kimin Adına Yatar?

Hasta olan kişinin adına yatar.

Hasta Bezi Ödemesi Nereye Yatar?

PTT’ye yatmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık