DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu ve Dağıtımı (500 Bin)

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu ve Dağıtımı (500 Bin)
27.04.2023 13:02
A+
A-

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu ve Dağıtımı (500 Bin) hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Dünyayı saran Covid-19 salgını sonrasında birçok alanda aksaklıklar yaşanmaya başlandı. Salgın nedeniyle yaşanan bu aksaklıkları gidermek için tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de seferber olundu. Aksaklık yaşanan en önemli alanlardan biri de eğitimdir. Biliyorsunuz ki, covid-19 salgınının başlamasıyla eğitimlere yüz yüze değil, uzaktan eğitim ile devam edilmek zorunda kaldı.

Ülkemiz “Eğitim herkesin hakkı” dedi ve öğrenciler için seferber olundu. Bir yandan ülkemizdeki internet alt yapısı daha verimli hale getirilmeye çalışılıyor. Diğer yandan ise öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmesi için öğrencilere tablet dağıtımı yapabilmek adına çalışmalara başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından velilere ve öğrencilere verilen bu müjde sayesinde, artık öğrenciler internet üzerinden derslerine rahatlıkla katılabilecekler. Öğrencilere 500 bin tablet dağıtılma konusu ilk defa bir kabine toplantısında dile geldi ve Ekim ayı itibariyle de öğrencilere dağıtılmaya başlandı. Tablet dağıtımında hedeflenen 500 bin tablet bazı öğrencilere ulaştırılırken, diğer öğrencilere de ulaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

Covid-19 salgınının devam ettiği şu günlerde uzaktan eğitimde hız kesmeden devam ediyor. Sağlık çalışanlarının salgının ne zaman biteceği ve normal hayatımıza ne zaman dönebileceğimizi net olarak söyleyemediği şu günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı tablet dağıtımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başvuruların nasıl olacağı ve kimlere dağıtılacağına dair bilgileri Milli Eğitim Bakanı, basın mensupları ile bir araya gelerek açıkladı. Açıklamalar doğrultusunda tablet başvurusunun nasıl yapılacağını ve kimlere dağıtılacağını gelin birlikte inceleyelim.

Tablet Başvurusu Yapmak İstiyorum

Milli Eğitim Bakanlığının sözünü verdiği tabletler için herhangi bir kuruma başvuru yapılması gerekmiyor. 500 bin tablet İl Milli Eğitim kurumları tarafından koordineli bir biçimde çalışılarak, okullara ulaştırılması hedeflenmektedir. Öğrencilerin merakla beklediği tablet bilgisayarlar, okullara geldikten sonra öğrencilere dağıtımı sağlanacaktır.

Özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmesi planlanan tablet dağıtımı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet verilecek öğrencinin ailesinin gelir durumu, kardeş sayısı ve eğitime evde devam edip etmeyeceği göz önünde bulundurulacaktır.

Tablet Kimlere Verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklaması doğrultusunda tabletler, ihtiyacı olan öğrencilere ulaştırılacaktır. Öncelikli sırada ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması düşünülen tabletler, bir dağıtım stratejisi ile öğrencilere ulaştırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim düzeyindeki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu ve özel eğitim durumları gibi farklı kriterleri değerlendirerek tablet dağıtımında öncelik verilecektir.

Belirtilen kriterleri resmi veriler dikkate alınarak tablet dağıtılacak öğrencilerin belirlendiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından tablet dağıtımının koordineli olarak yürütüleceğini belirtti. Okullara ulaştırılan tabletlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen öğrencilere dağıtılması için çalışmalara başlandı.

Milli Eğitim Bakanlı İkinci Faz Tablet Dağıtımı

Uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz ihtiyacı olan öğrencilere ulaştırılmak üzere sosyal sorumluluk kapsamındaki desteklere ilave olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım süreci devam ediyor. Tablet bilgisayarlar kontrol aşamalarının ardından hızla sevkiyat aşamasına alınıyor ve illere ulaştırılıyor.

Milli Eğitim Bakanı yaptığı açıklamada;

Uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz ihtiyacı olan öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sosyal sorumluluk kapsamındaki desteklere ilave olarak tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım süreci devam ediyor. Hafta başında 50 bin 500 adet tablet bilgisayar daha 15 ile sevk edildi. Millî Eğitim Bakanı, tabletlerin gönderildiği on beş ilin müdürü ile video konferans yöntemiyle bir toplantı yaparak dağıtım sürecine ilişkin bilgi alışverişinde bulundu. Bakan; Ocak ayı sonuna kadar 500 bin tablet bilgisayarın tamamının öğrencilere ulaşacağını, sayının bununla sınırlı kalmayacağını, dağıtım ve desteklerin sivil toplum, yerel yönetimler ve özel sektörün de katkısıyla sürdürüleceğini ifade etti.

tablet baaşvurusu

Tablet Başvuru Şartları Nelerdir

En çok merak edilen sorulardan biride tablet dağıtımı kimlere yapılacak ve tablet başvuru şartları nelerdir sorusudur. Tablet dağıtımında amaç evinde bilgisayar ve tablet bulunmayan öğrencileri verilmesi amaçlanmaktadır. Ailenin gelir durumu ve kardeşi sayısı tablet başvurusunda en önemli kriterlerden biridir.

Ücretsiz tablet dağıtımında aileler mutlaka okul ile iletişim halinde olmaları ve mutlaka tablet ihtiyacı olduklarını Millet Eğitim Bakanlı yada okul aile birliğine bildirmeleri gerekmektedir.

Eğer sizde ücretsiz tablet almak ve başvuruda bulunmak istiyorsanız http://www.askidatablet.com/ sitesinden tablet için başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediyelerin Tablet Başvurusu

Uzaktan eğitim döneminde bir çok kurum ve kuruluşun yaptığı tablet dağıtıma belediyelerde katılmıştır. Bir çok ildi belediye ve Milli Eğitim Bakanlığı işi birliği ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı için belediyelerin resmi sitesinden başvuru alınmaya başlanmıştır.

İşte ücretsiz tablet başvurusu alan ve tablet dağıtan il ve ilçe belediyelerinin bazıları;

Sivas Belediye Ücretsiz Tablet

İzmir Büyük Şehir Ücretsiz Tablet

Kayseri Bedava Tablet Dağıtımı

Bursa Tablet Başvurusu

Antalya Büyük Şehir Tablet Dağıtımı

Ankara Belediye Öğrencilere Ücretsiz Tablet

Konya Belediyesi Ücretsiz Tablet

Yukarıda illerin yanında bir çok ilçenin resmi internet sitesine giriş yaparak tablet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tablet Başvuru Linki

Tablet başvuru linki belediyelerin resmi sitelerini tıklayabilirsiniz ancak Milli Eğitim Bakanlığı tablet dağıtım linki yoktur. MEB tablet dağıtımı öğrencilerin ihtiyaç durumuna göre tablet teslimleri için mutlaka okula gitmeleri ve tabletlerini teslim almaları gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bedava tablet için herhangi bir başvuru ekranı bulunmamasına karşın Belediyelerin dağıttığı tablet için Belediyelerin sitesine giriş yapabilirsiniz.

tablet başvurusu yap

Ücretsiz Tablet

Bedava Tablet Dağıtımı Ne Zaman Başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtımı düşünülen tabletlerin ilk partisi daha önce dağıtıldı. MEB tarafından yapılan açıklamada 2 faz tablet dağıtımı Aralık ayı itibari ile başlanmıştır. Toplamda 500 bin öğrenciye dağıtımı planlanan tabletler sim kartlı ve 25 GB kotalı internet içermektedir.

Milli Eğitim Bakanı;

Tabletlerin, öğrencilere 4.5G GSM sim kartlı olarak teslim edileceği bilgisini de paylaşan Millî Eğitim Bakanı, “EBA portalını kullanım ve canlı derslere katılım konusunda cihaz ve internete erişim sıkıntısı yaşayan çocuklarımız için yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları, sivil inisiyatifler tarafından sağlanan desteklere ilave olarak tedarik ettiğimiz ve dağıtımını sürdürdüğümüz 500.000 adet tablet bilgisayarın tamamını, resmî veriler doğrultusunda oluşturulan öncelik sırasına göre Ocak ayı sonuna kadar öğrencilerimize ulaştırmış olacağız.

Teslim edilen tabletlerin içinde, öğrencilerin canlı ders ve EBA platformundan faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları aylık 25 GB’a kadar kotalı internet paketi de yer alacak. Elbette, dağıtımlar bununla sınır kalmıyor ve kalmayacak. Yerel yönetimlerimizin, özel sektör kuruluşlarımızın, sivil inisiyatiflerimizin sürece büyük destekleri var ve devam ediyor. Önümüzdeki günlerde onlarla da ayrıca bir araya gelerek teşekkürlerimizi paylaşacağız. Öte yandan, TRT EBA Televizyonu merkezli olarak yürüttüğümüz uzaktan eğitim sürecimiz, aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Tablet bilgisayar desteğinin yanı sıra, sayıları 14 bin 500’e ulaşan EBA destek noktaları da öğrencilerimizin hizmetinde. Uzaktan eğitimin tüm güçlüklerine karşın bu dönemde her bir çocuğumuza ulaşmak için merkezde ve taşrada görevli tüm meslektaşlarımla birlikte elimizden gelen gayreti gösterdiğimizin bilinmesini isterim.” diye konuştu. Bakan bu kapsamda, aile veya öğrencilerin tablet bilgisayar talebi için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek olmadığını; ailelerin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda resmî veriler üzerinden Bakanlıkça hazırlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde dağıtımların gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Uzaktan Eğitim İçin Bedava Tablet Dağıtımı

Uzaktan eğitim için ücretsiz tablet dağıtımı oldukça adil ve şeffaf olmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlı ailelerin ekonomik durumları ve kardeş sayılarına göre her haneye 1 tane tablet vermeye öncelik verecektir. Öğrencinin okuduğu okula tablet ihtiyacınız olduğunu bildirerek öncelikli olarak tablet dağıtımından faydalanabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır?

MEB ücretsiz tablet başvurusu, EBA internet sitesi üzerinden online başvuru formunun doldurulmasıyla yapılır.

Okullarda tablet dağıtımı devam ediyor mu?

MEB tarafından ücretsiz tablet dağıtımı, Covid-19 pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç duyan öğrencilere yapılmıştır. Ancak, tablet dağıtımı her okulda yapılmamış olabilir ve şu anda herhangi bir tablet dağıtımı devam etmemektedir. Güncel bilgiler için, öğrencilerin okul müdürlükleri veya MEB’in resmi internet sitesi olan www.meb.gov.tr adresini takip etmeleri önerilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Fadime Mamuk dedi ki:

  Tablet ihtiyacımız var

  1. Fatma öztürk dedi ki:

   Bizimde tablete ihtiyacimiz var

 2. Muhammed taha igūs dedi ki:

  Benim tablet bilgisayar ihtiyacım var hiç ders yalamıyorum internet yok maddi durumum yok

 3. Yalçın Fındık dedi ki:

  6 yaşında ilkokul 1. Sınıfa giden oğlum için evimizde ne bilgisayar nede tablet var lütfen yetkililerin ilgilenmesini rica ediyorum

  1. Furkan boz dedi ki:

   Ben hiçbir canlı derslere katılamıyorum ailemin telefonu bozuk babam kaç aydır çalısmıyor işe almıyorlar hiç durumumuz yoktur bakanım nolur görün beni taplet ihtiyacım var nolur yetkililerın ilgilenmesini rica ediyirum saygılarımla

 4. Sevde dedi ki:

  Benimde kizimin tablete ihtiyaci var çalışan yok durum iyi değil

 5. Güllü Töreci dedi ki:

  Benim kızım ikinci sınıfa gidiyor derslerini yapamıyor eşim rahatsız çalışmıyor ev kira sigorta yok çok tablete çok ihtiyacımız var ne olur yardımcı olun

 6. Semra karasubasi dedi ki:

  Üç çocuğum var ve üçü de okula gidiyor tablet bilgisayar istiyoruz

 7. Semra karasubasi dedi ki:

  Çocuklarım için tablet istiyorum lütfen

  1. Makbule Güler dedi ki:

   3 çocuğum var öğrencimin 1 tanesi üniversiteye hazırlanıyor elimde 1 bilgisayar var ama 2 si boşta kalıyor 1 tane tablete ihtiyacım var

  2. Makbule Güler dedi ki:

   3 çocuğum var 1 tanesi lise son sınıf diyeri 4. Sınıf ve küçüğü 1. Sınıf öğrencisi lütfen ligilenirseniz sevinirim tablete ihtiyacım var

 8. Dudu dedi ki:

  Bizimde tablete ihtiyacımız var 4 çocuğum var 2 si öğrenci lütfen msjimiİ okuyun

  1. Semra dedi ki:

   Benim ilk okula giden oğlumun tablete tablete ihtiyacı var başvuru neden alınmıyor

 9. Dudu coban dedi ki:

  Bizimde tablete ihtiyacımız var 4 çocuğum var 2 si öğrenci lütfen msjimiİ okuyun

 10. Birsen dedi ki:

  Tablet ihtiyaçmz war

 11. Zeynep dedi ki:

  Durumuz çok kötü lütfen tablet verebilirmisin iz 4 öğrenciyiz 1 telefonla giriyoruz öyle olmuyor yardım edin

 12. Metin Çelik dedi ki:

  İki çocuğum var ilk öğretim de tablete ihtiyacımız var

 13. Medine dedi ki:

  3 çocuğum var 2tanesi okula gidiyor tablete çok ihtiyacım var derslere baglanamiyorlar lütfen vizede çıksın

 14. Fatma uçar dedi ki:

  3 çocuğum var canlı yayına gireniyor tablete ihtiyacımız var

 15. Nurcan kanat dedi ki:

  Dört öğrencim var iki lise bir orta okul ve ilk okul ve tablet ihtiyacımız var duyun sesimizi lutfen

 16. Nagihan Karakaş dedi ki:

  2 oğlum var.Boşanma davam var.Çocukların tablete ihtiyacı var.

 17. Ece Catar dedi ki:

  Bizim de tablet bilgisayar ihtiyacımız 4 kardeşiz lütfen yardımcı olun

 18. Emine uğur dedi ki:

  1 sınıfa giden kızım var teplet bigisayar yok kiracıyım askeri ücret eşimin işi birde engeli çocuğum var anca onun masraflarına yetişiyoruz birde oğlum var ihtiyacımız var buna ilgilenirsenüz seviniriz

 19. Nalan dedi ki:

  8yasinda bir kız kardeşim var köyde yaşıyoruz maddi durumum uz yok ne İnternet var nede bilgisayar yetkililerden yardım istiyoruz

 20. Semra dedi ki:

  Tablete ihtiyacımız var

 21. Gamze dedi ki:

  Tablet ihtiyacımız var

 22. Semra Diker dedi ki:

  Tablete ihtiyacımız var verirseniz çok seviniriz

 23. Funda_Kadıoğlu dedi ki:

  Biri 7 diğeri 4. Sınıfa giden ve 1tanede 5 yasinda cocuklarim var asgari ucret ile gecim saglamaya çalışıyoruz acil bi şekilde tabletihtiyacimiz var çünkü çocuklardan biriderse girse diğeri giremiyor

 24. Furkan boz dedi ki:

  TAPLETE İHTİYACIM VAR NOLUR DURUMUMUZ YOKTUR SINAVLARIM CANLI DERSLERİM VAR DERSLERDEN GERİ KALIYORUM YETKİLİLERİN GÖRMESİNI İSTİYORUM NOLUR BENİ GÖRÜN HİÇ DURUMUMUZ YOKTUR.

 25. Furkan boz dedi ki:

  TAPLETE İHTİYACIM VARR.

 26. Necla dedi ki:

  2 lise öğrencim var 1 tablette olsa iyi olur 2 sininde çok ihtiyaçı var

 27. Rahime dedi ki:

  Benimde tablete ihtiyacım var çocuğım canlı deslere giremiyor

 28. Arzu dedi ki:

  Bizimde talepte ihtiyaç var çocuklar canlı derse giremiyor nolur bir tablet verin

 29. Hülya dedi ki:

  Durumumuz çok kötü evde çalışan yok lütfen iki çocugum için bizede verin.