Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

07.05.2023
1.598
A+
A-
İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar; Son dönemlerde koronavirüs yüzünden işten çıkartılan işçi sayısının artmasıyla birlikte işsiz kalan pek çok kişi; işsizlik maaşını nasıl ve hangi şartlarda alabileceğini araştırıyor.

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar
İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

İşsizlik rakamlarının gitgide yükseldiği şu günlerde işsizlik maaşı, işsiz kalan kişiler için hayati önem arz ediyor.

Bununla birlikte işsiz kalan herkes, işsizlik maaşından yararlanma şansını elde edemiyor.

Bu yazımızda kısaca işsizlik maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir? Kimler işsizlik maaşı alabilir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, işsizlik maaşına dair bilmeniz gereken o detaylar:

İşsizlik Maaşı (Ödeneği Nedir)?

En genel tanımıyla işsizlik maaşı, yasada belirtilen birtakım şartları taşıyan, daha önce sigortalı bir işte çalışan, yakın zamanda işsiz kalan kişilere bir süreliğine verilen ödemeyi ifade ediyor.

İşten kendi isteği ile ayrılmayan yani işvereni tarafından çıkarılan işçilerin belirli bir süreliğine aldığı bu maaş, kişiye SGK tarafından veriliyor.

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşından yararlanabilme koşullarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kişinin kendi kusuru olmaksızın çalıştığı yer ya da kurumdaki işinden çıkarılmış olması
 • İşten ayrılma tarihten önceki son 120 gün yani 4 ay içerisinde sigorta primlerinin eksiksiz bir şekilde yatırılması
 • Son 3 yıl içerisinde işvereni tarafından 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması ( 600 günlük sigorta primi, işsizlik primi olarak adlandırılıyor)
 • İşten ayrılma tarihinden sonra maksimum 30 gün içerisinde İşkur’a şahsen ya da elektronik ortamda işsizlik ödeneği alma talebinde bulunması

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan kişiler, işsizlik ödeneği alma şansını elde ediyorlar.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşına e-Devlet üzerinden kolaylıkla başvurabileceğiniz gibi başvurunuzu da sorgulayabilmeniz mümkün.

Başvurunuzu e-Devlet sisteminin yanı sıra elektronik ortamda İşkur üzerinden de yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu  linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik no ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Dilerseniz, elektronik imza, mobil imza vb. diğer giriş yöntemlerinden birini tercih ederek de sisteme girebilir, işsizlik ödeneği başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Alternatif olarak, İşkur resmi sitesi üzerinden de işsizlik maaşına başvurabilirsiniz.

Bu noktada www.iskur.gov.tr adresi üzerinden de işsizlik maaşına başvurabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşına şahsen İşkur’a giderek başvurmayı düşünen kişilerin başvuru esnasında yanlarında birtakım belgeleri de götürmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • İşten ayrılış bildirgesi
 • İşsizlik maaşı başvuru dilekçesi
 • İşsizlik maaşı başvuru formu

Yukarıdaki belgelerle birlikte İşkur’a giderek, işsizlik maaşı talebinizi dile getirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşını almaya hak kazanıp kazanmadığınızı yani başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenme şansınız bulunuyor.

Başvurunuzla ilgili son durumu https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linki üzerinden takip edebilirsiniz.

2023 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı, her yıl asgari ücrete bağlı olarak güncelleniyor.

Asgari ücretle çalışan işsizlere 2023 yılı itibariyle aylık en düşük 2.137 TL ödeniyor. Orta kademede olan biri 2.541 TL alırken en yüksek işsizlik maaşı 4.272 TL dir.

İşsizlik maaşı hesaplanırken kişinin son dört ayda aylık aldığı toplam kazancı dikkate alınıyor. Bir diğer deyişle kişinin alacağı günlük işsizlik ödeneği, son dört aylık prime esas kazancı doğrultusunda hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ına tekabül ediyor.

İşsizlik ödeneği miktarının hiçbir şekilde aylık brüt asgari ücretin %80’ini geçmemesi gerekiyor.

**Kişiye ödenecek işsizlik maaşında damga vergisi dışında hiçbir kesintiye gidilmiyor. Aynı zamanda bu maaş, haczedilemeyeceği gibi başka birine de devredilemiyor.

İstisnai olarak işsizlik maaşından boşanan kişinin nafaka borçları kesilebiliyor.

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadar?

İşsiz kalan sigortalının işsizlik maaşını ne kadar bir süreliğine yani kaç aylığına alacağı da kaç gün çalışıp, kaç gün işsizlik sigorta primlerinin ödenmiş olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu bağlamda işten ayrılmadan yani hizmet akdinin fesih tarihinden önce

 • 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 180 gün yani 6 ay,
 • 900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 240 gün yani 8 ay,
 • 1080 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 300 gün yani 10 ay

işsizlik maaşı ödeniyor.

İşsizlik Maaşı Nereye Yatar?

Başvuru sonrası başvuruları kabul edilen ve maaş almaya hak kazanan kişilerin maaşları, her ay kişinin ismine PTT’ye yatırılıyor.

Kişi, TC kimlik kartını ya da nüfus cüzdanını PTT’ye gidip, yetkili kişiye ibraz ettiğinde işsizlik maaşını alabiliyor.

Bu maaş, kişinin en yakını olan eşi tarafından bile çekilemediğinden kişinin maaşını bizzat giderek kendisinin çekmesi gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekli

İşsizlik maaşı almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir ve işsizlik parası almak için kaç ay çalışmak gerekir sorusuna cevap vermek gerekirse 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 180 gün yani 6 ay, 900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 240 gün yani 8 ay, 1080 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigorta primleri ödenmiş olanlara 300 gün yani 10 ay işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Çıkış Kodu

İşsizlik sigortası olmak için işveren tarafından yapılası gereken çıkış kodu 23’dur. Genelde işverenler işçilere tazminat vermemek için 29 numaralı kodu uygulamaktadır. Eğer işveren tarafından çıkış kodunuz 23 yerine 29 olursa asla işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İşsizlik ödeneği, kişinin kendisine İşkur tarafından teklif edilen yeni işi kabul etmemesi vb. durumlarda kesilebiliyor.

İşsizlik maaşının hangi hallerde kesildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin ikamet ettiği yere yakın, belediye mücavir sınırları içerisinde olan, eski işine benzer ve İşkur tarafından teklif edilen işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddetmesi halinde
 • Kişinin işsizlik ödeneği aldığı süre içerisinde kayıt dışı işlerde çalıştığının kamu idareleri denetim elemanları ya da müfettişler tarafından tespit edildiği hallerde
 • Kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı almaya başladığı hallerde
 • İşkur tarafından düzenlenen ve kişiye önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerinin haklı bir neden gösterilmeksizin reddedildiği hallerde
 • Meslek yetiştirme eğitimlerine katılmasına rağmen derslere katılmadığı, kurum tarafından istenilen belge ve bilgileri zamanında teslim etmediği hallerde

işsizlik ödeneği kesiliyor.

**İşsizlik ödeneği alan kişilerin genel sağlık sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yatırılıyor.

Bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler yani eşleri ya da çocukları da genel sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar.

İşsizlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Şartlar 2023

İşsizlik ödeneği alan kişilerin bu süre içerisinde dikkat etmesi gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin ikamet adresinin değişmesi,
 • Sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı alması,
 • Yurtdışına çıkarılması,
 • Yeni bir işte çalışmaya başlaması
 • Silah altına alınması
 • Mahkeme kararıyla işe geri dönmesi
 • Sağlık kuruluşu tarafından istirahat etmesine karar verilmesi

hallerinde kişinin mutlaka bu değişikliklere dair maksimum 15 gün içerisinde İşkur’a giderek, bizzat bilgi vermesi ya da değişikliği ALO170’i arayıp, bildirmesi gerekiyor.

Aynı zamanda kişinin kendi kusurundan ötürü kendisine İşkur tarafından fazla ödeme yapılmasının tespit edildiği durumlarda yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte geri ödemesi de gerekiyor.

İşsizlik ödeneği alırken yeni işe giren kişiler, aldıkları işsizlik ödeneğinin süresi dolana kadar bu ödeneği almaya devam ediyorlar.

Kişinin tekrar işinden çıkarılması durumunda ise alacağı işsizlik maaşı, yeni işine dair hak sahipliğine göre değişiklik gösteriyor.

Yani kişinin yeni işinde en az 120 gün çalışmış olması ve işsizlik sigorta priminin işvereni tarafından yatırılması gerekiyor.

Daha önce işsizlik maaşı aldıysanız, konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? İşsizlik Maaşı Hesaplama

4 ay çalışan işsizlik maaşı alabilir mi?

Genel olarak, işsizlik maaşı alabilmek için belli bir süre sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış olmanız gerekiyor. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, çoğu ülkede bu süre en az 6 aydır. Yani, 4 ay çalışan bir kişi işsizlik maaşı alamaz

6 ay çalışan işsizlik maaşı alabilir mi?

Türkiye’de işsizlik maaşı alabilmek için öncelikle 450 gün sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Bu sürenin 120 günü son 3 yıl içinde olmak koşuluyla tamamlanmışsa, işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir. Bu koşulları sağlayan bir kişi, işsiz kalmaları durumunda çalıştıkları süre ve son ücretleri dikkate alınarak hesaplanan günlük işsizlik ödeneği alabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık