Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

SGK Alo 170 Nedir? Ücretli Mi? Çalışma Saatleri

SGK
10.05.2023
1.385
A+
A-
SGK Alo 170 Nedir? Ücretli Mi? Çalışma Saatleri

SGK 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri; Hemen hemen tüm işlemlerimizi yapabileceğimiz çeşitli numaralarda destek hatları bulunmaktadır. 15 Kasım 2010 tarihinden bu yana hizmet veren ALO 170; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen ve yürürlüğe konulan bir proje olarak, yıllardır vatandaşlara canlı destek sunuyor.

Vatandaşlar, ALO 170 hattını arayarak, müşteri temsilcisine bağlanabiliyor, çalışma hayatlarına dair her türlü soru, şikayet, öneri ve taleplerini hızlı bir şekilde dile getirebiliyorlar.

İş Kanunu, İş Kur ve sosyal güvenlik uygulamalarına dair şikayet, soru, eleştiri ve ihbarların alındığı ALO 170 ile vatandaşlara daha hızlı, kaliteli ve sorunsuz bir hizmet sunmak amaç ediniyor.

Bu hattı arayarak, şikayetlerini ve taleplerini bildirmeyi düşünen kişilerin en merak ettikleri sorular arasında SGK ALO 170 hattının ücretli olup olmadığı, ücretliyse faturalarına ne kadar bir miktarın yansıyacağı yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca ALO 170 Canlı Destek Hattı Nedir? Çalışma Saatleri Nasıl? Ücretli mi? vb. bu konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşkur Nasıl Kayıt Olunur? İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

SGK ALO 170 Nedir?

Vatandaşların iş yaşamlarına dair sorun ve şikayetlerini açıkça dile getirebilecekleri, başvuru oluşturabilecekleri ALO 170; SGK, İşkur, MYK, AÇSHB mevzuatlarına dair her türlü bilgi edinebileceğiniz bir online destek hattı olma özelliği taşıyor.

ALO 170 hattını arayıp, çalışma hayatınızın yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mevzuatını ilgilendiren her konuda da soru sorabiliyor, başvuru oluşturabiliyorsunuz.

Örneğin; fazla mesai ücretiniz hesabınıza yatırılmadığında, çalışma ücretleriniz yani maaşlarınız ödenmediğinde bu hattı arayıp, işlem yapılması için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Bu hattı, etkili bir ihbar hattı olarak da kullanabiliyorsunuz. Örnek olarak, sigortasız işçi çalıştırdığına tanık olduğunuz bir firma hakkında ihbarda bulunabiliyorsunuz.

SGK ALO 170’i arayarak, yapabileceğiniz işlemler arasında kayıt dışı istihdam hakkında şikayette bulunmak da bulunuyor.

Yaşadığınız sokakta ya da sizle aynı mahallede ikamet eden, kayıt dışı göçmenleri ihbar etmek için de ALO 170 hattını arayabilmeniz mümkün.

Anlaşmalı boşanma şikayetlerinizi de ALO 170 hattı aracılığıyla dile getirebiliyorsunuz. Yani çekişmeli boşanma davalarınız için bu hattı arayamıyorsunuz.

Emekliliğinize dair sorularınızı yöneltebileceğiniz gibi, emeklilik tarihinizi de öğrenebiliyorsunuz.

SGK 170 hattını aradığınızda başvurunuz alınıyor ve başvurunuzun durumunu veya sonucunu en az 3 gün sonra tekrar bu hattı arayarak, sorgulayabiliyor ve öğrenebiliyorsunuz.

Başvurunuz alınırken size başvuru takip numarası veriliyor. Bu takip numarası ile size dair özel bilgileri öğrenebileceğinizden başvuru takip numarasını kimseyle paylaşmamanız gerekiyor.

ALO 170 Çalışma Saatleri

ALO 170; 7 gün 24 saat yani her zaman hizmet veriyor. Dilediğiniz zaman bu numarayı arayıp, başvurunuzu oluşturabiliyorsunuz.

Bu hat, gündüz saatlerinde daha yoğun olduğundan akşam ya da gecenin ilerleyen saatlerinde hattı arayarak, daha kolay bir şekilde hatta bağlanabilirsiniz.

Alo 170 Hangi Saatler Arasında Çalışıyor

Alo 170 çalışma saatleri ve alo 170 hangi saatler arasında çalışıyor sorusuna cevap vermek gerekirse 7 gün 24 saat çalışan alo 170 hattını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Alo 170 hattını 7 gün 24 saat hizmet için arayabilirsiniz.

Alo 170 Şikayet Kaç Günde Sonuçlanır

Oldukça yoğun şekilde şikayet ve başvuru alan alo 170 hattından şikayette bulunduğunuzda ortalama 72 saat yani 3 gün içerisinde şikayetleriniz sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Alo 170 şikayet kaç günde sonuçlanır sorusuna net olarak cevap vermek 3 günde sonuçlanmasına karşın bazı dönemlerde bu süre 3 aya kadar çıkabilir.

ALO 170’i Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu hattı aradığınızda size TC kimlik numaranız da dahil, kişisel bilgilerinize dair birkaç soru yöneltiliyor.

Bu yüzden de hatta bağlandığınızda TC kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Şayet bir süredir maaşınızı alamıyorsanız ve işvereni şikayet etmeyi düşünüyorsanız, işyerinin isim, unvan, açık adres, işe giriş ve çıkış tarihleriniz vb. önemli bilgileri de bir yere not etmelisiniz.

Sigortasız çalışan ihbarında bulunmayı planlıyorsunuz, bu kişinin ismini ve soy ismini açık ve düzgün bir şekilde öğrenmelisiniz.

Size verilen takip numarasını, daha sonra başvuru durumunu ve sonucunu sorgulamak adına saklamalısınız.

ALO 170 hattını arayıp şikayette bulunduğunuzda sizin isim, soy isim bilgileriniz de talep ediliyor. Yalnız bu bilgi, 3. kişiler ve şikayet edilen kurum ve işverenle hiçbir şekilde paylaşılmıyor. Yani görüşmeler, tamamen gizlilik çerçevesinde yürütülüyor.

Şikayet, ihbar vb. tüm başvurularınız, titizlikle değerlendirilip, ilgili mercilere yönlendiriliyor.

Şikayet edilen kişi ya da kurum, şikayetin asılsız olduğunu ispatlayamadığı durumda hakkında işlem başlatılıyor.

ALO 170 Ücretli mi?

ALO 170, ücretli bir canlı destek hattı olarak hizmet veriyor. Bu hattı aradığınızda her dakika için 50 kuruş faturanıza yansıtılıyor.

ALO 170 Şikayeti Ne Zaman Sonuçlanıyor?

Şikayetlerinizle ilgili başvuru durumunu sorgulamak için başvurunuzdan sonra en az 3 gün beklemeniz gerekiyor.

Ancak bu durum, şikayetinizin hemen sonuçlanacağı anlamına da gelmiyor.

Başvurunuzun sonuçlanma süreci, başvuru konusuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, ücretinizi alamadığınız için işvereninizi şikayet ettiğinizde öncelikle bu şikayetiniz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş teftiş kuruluna iletiliyor.

Daha sonra işyeri ve işveren ziyareti için bakanlık tarafından işyerine müfettiş gönderiliyor. Ancak bu müfettiş, bir ay sonra da ziyarete gelebiliyor.

Müfettişin raporunu hazırlaması, bu raporu İşkur’a göndermesi, raporun İşkur tarafından incelenmesi derken şikayetinizin sonuçlanması, birkaç ay sürebiliyor.

Yani başvurularınızın birkaç günde sonlanabileceği gibi 6-7 ay gibi daha uzun sürelerde de sonuçlanabileceğini söyleyebiliriz.

Bu yüzden de sabırlı olmanız, hakkınızı aramaktan vazgeçmemeniz gerekiyor.

ALO 170 İnternet Sitesi Var mı?

ALO 170 SGK destek hattını arayarak, dile getirebileceğiniz her türlü şikayet, öneri ve ihbar içerikli başvurularınızı ALO 170 internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Site üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi ALO 170 başvurularınızı sorgulayabiliyorsunuz da! Hemen https://www.alo170.gov.tr/#onlineislemler linkini tıklayarak, başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Site üzerinden canlı destek ekibi ile yazışarak da onlardan yardım talep edebilirsiniz.

Güncel haber ve duyuruları okuyup, gündemi yakından takip edebilirsiniz.

Aynı zamanda ‘sık sorulan sorular’ kategorisine göz atarak, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Son olarak işaret dili kullanıyorsanız, görüntülü destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Alo 170 Cevap Vermiyor ve Ulaşılmıyor

Oldukça fazla başvuru, talep ve soru alan alo 170 hattı bazen sistemsel olarak taleplere cevap verememektedir. Eğer gündüz aradığınızda alo 170 cevap vermiyor yada alo 170 ulaşılmıyorsa daha sakin olan gece saatlerinde arayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca ALO 170 ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Alo 199 Hattı Ücretli Mi? Nasıl Randevu Alınır?

e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme

Yapılan Şikayetlerin Sonucu Ne Zaman Belli Olmaktadır?

Genellikle şikayetleriniz 3 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

ALO 170 i Ararsam TL Gider mi?

Dakikası 50 kr olarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık