Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Hakkari Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
950
A+
A-
Hakkari Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Hakkari Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen ve Hakkari ilinde yaşayan vatandaşlar bunun için belediyeye başvuruda bulunabilirler. Yoksul ve kimsesiz vatandaşlarını her daim gözeten Hakkari Belediyesi; 2023 yılında da temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, düzenli bir işi ve geliri olmayan ya da dar gelirli kişilere yardımcı oluyor.

Gerek ayni gerekse nakdi yardımları ile vatandaşlarına destek çıkmaya pandemi döneminde de kesintisiz bir şekilde devam eden Hakkari Belediyesi’nin ayni ve nakdi yardımlarına başvuran ve başvuruları belediye tarafından kabul edilen kişiler; giysi, kıyafet, yakacak vb. birden çok ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Bununla birlikte belediyenin yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin birtakım kriterleri taşıyor olmaları yani sosyal yardım başvuru şartlarını yerine getirmeleri de gerekiyor.

Bu yazımızda Hakkari’de yaşayan muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız için Hakkari Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, ihtiyaç sahibi kişilerin Hakkari Belediyesi sosyal yardımlarına nasıl başvurabileceklerine değinmeye çalışacağız.

Hakkari Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Hakkari Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Giyecek yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Eşya yardımı
 • Engelli bireylere yönelik yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine, şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları
 • Yoksul aile çocuklarına yönelik yapılan yardımlar
 • Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalara yönelik yardımlar

Yukarıdaki yardımlardan muhtaç kişiler, yoksul veya dar gelirli vatandaşlar, herhangi bir işi olmayan engelli bireyler, eşinden ayrılmış dul kadınlar ve onların yetim çocukları, kimsesizler, şehit, gazi ve asker yakınları gibi ihtiyaç sahibi kişiler faydalanabiliyorlar.

Belediye; her ay düzenli bir şekilde yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin beslenme ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına binlerce aileye gıda ve erzak içeren yardım kolilerini dağıtıyor.

Yağ, zeytin, peynir, bulgur, makarna vb. temel kahvaltılık ve yemeklik malzemelerin yer aldığı bu paketler; ortalama 4 kişilik bir ailenin bir aylık ihtiyaçlarını da karşılıyorlar.

Kömür ve odun vb. yakacak yardımları ile özellikle kış mevsiminde son derece soğuk olan Hakkari il sınırlarında ikamet eden yoksul vatandaşlarının daha iyi bir şekilde ısınabilmelerini sağlayan Hakkari Belediyesi; çocukların soğuk havalara karşı korunabilmesi adına onlara mont, kaban, bot vb. kışlık giysiler hediye ediyor.

Okul çağında olan ve okula giden yoksul aile çocuklarına ise defter, kitap, kalem, önlük vb. malzemeleri armağan ediyor.

Hakkari Belediyesi; eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş, düzenli bir geliri olmayan dul kadınların velayetinde olan okul çağındaki çocuklara da kırtasiye ve kıyafet desteğinde bulunmayı ihmal etmiyor.

Yaşlı ve kimsesiz vatandaşların sağlığına ve konforuna da önem veren belediye; evde yaşlı bakım hizmeti ile 65 yaş üstü kimsesiz vatandaşlarının periyodik sağlık kontrollerini yapıyor. Bu noktada özellikle kronik hastalığı mevcut olan hastalara öncelik veriyor.

Hakkari Belediyesinin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da yoksul vatandaşlarına birçok ayni ve nakdi yardımlarda bulunarak, onları yalnız bırakmıyor.

Dul kadınlara, öksüz ve yetimlere, kronik hastalığı mevcut olan kişilere, yaşlılara, engellilere, muhtaç asker ailelerine ve çocuklarına düzenli aylık bağlayan Hakkari sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların kaymakamlık binalarında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Hakkari Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hakkari’de ikamet eden, dar gelirli ve yoksul vatandaşların ayni ya da nakdi yardımlara başvurabilmeleri için bağlı oldukları belediye binasına gitmeleri, yetkili kişiler tarafından kendilerine teslim edilen başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Ülkemizde e-Devlette yapılan son yenilik ile artık belediye sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, TC kimlik numarası ve şifre bilgileriyle sisteme girmeleri, başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

e-Devlet şifresi olmayan kişiler, şifrelerini herhangi bir PTT şubesine giderek alabiliyorlar.

Hakkari Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım başvurusu gibi yardım sorgulama işlemi de belediyelerden ya da e-Devletten yapılabiliyor.

Yardım başvurularına dair son durumu öğrenmek isteyen yani başvurularını takip etmek isteyen Hakkarili vatandaşlar, e-Devlet yardım başvuru sayfası üzerinden yani https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak suretiyle başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Alternatif olarak vatandaşlar; belediyeye ait olan telefon numarasını aramak suretiyle de yardım başvurularını sorgulayabiliyorlar.

Hakkari Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Hakkari Belediyesine ait olan 0438 211 61 81 telefon numarasını arayan ihtiyaç sahibi kişiler; yardım başvurularını sorgulayabilecekleri gibi henüz yardımlara başvurmamış olan vatandaşlar, yardım için gerekli şartları, talep edilen belgeleri de öğrenebiliyorlar.

Sosyal yardımlara dair her türlü soru ve şikayetleri için bu numara üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçebiliyorlar.

Hakkari Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde maddi durumu iyi olan kişiler, sosyal yardımlara başvursalar dahi başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlanmıyor. Yani belediyeler, yoksul ya da muhtaç kişilere yardım ediyorlar.

Yoksul ve dar gelirli olanlar, bir diğer deyişle hane halkı kişi başı ortalama geliri asgari ücretin 1/3ü ve altında olanlar; belediyelere yardımlar için başvurabiliyorlar. Nadir de olsa daha yüksek gelire sahip olan kişiler de ailelerini geçindirmekte zorlanmaları ve hanedeki kişi sayısı fazla olması şartıyla sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Yoksul ve dar gelirli bireylerin dışında muhtaçlar yani herhangi bir geliri olmayan kişiler de hem kendileri hem de aileleri için belediyelerin ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda engelliler, yaşlılar, kronik hastalar, afetzedeler, dul kadınlar, yetim ve öksüzler; ülkemizde belediyelerin yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Ülkemizdeki tüm belediyeler gibi Hakkari Belediyesi de başvuruları değerlendirirken, başvuru formunda paylaşılan bilgileri göz önünde bulunduruyor.

Bu bağlamda bu bilgilerin doğruluğunu tespit edebilmek adına yardımlara başvuran ihtiyaç sahiplerinden durumlarına göre engelli belgesi, ölüm belgesi gibi farklı belgeler isteyebiliyor.

Engelli kişilerin yardım alabilmeleri için engellik oranlarına dair ayrıntılı bilgi içeren ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gereken sağlık kurulu raporunu, eşi vefat etmiş ve kendisine bakacak kimsesi olmayan kadınların ise hem kendileri hem de velayetlerindeki çocukları için yardım alabilmeleri için eşlerine dair ölüm belgesini belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye; belgeleri inceleyip, bu belgelerin doğruluğunu kurumlar aracılığıyla sorguladıktan sonra ihtiyaç sahibi olduğuna yani ayni ve nakdi yardım yapılması gerektiğine kanaat getirdiği vatandaşlarının evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

İnceleme komisyonu, başvuru formunda paylaşılan bilgilerin doğruluğunu bir de başvuran kişilerin ikametgah yani ev adreslerine giderek, araştırdıktan sonra bir inceleme raporu hazırlıyor ve bu raporu belediyeye sunuyor.

Belediye tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu; bu raporu inceleyip, hangi başvuru sahiplerine yardım edeceklerine dair ortak kararını veriyor.

Hakkari Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlara başvuran ve başvurularının incelenip, onaylanmasını dileyen, istisnasız tüm başvuru sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formunda başvuran kişilerin mesleklerine, maddi durumlarına, evli olup olmadıklarına dair sorular bulunuyor.

Başvuru sahipleri bu soruları yanıtlamak suretiyle mali durumlarına dair belediyeye bilgi vermiş oluyorlar.

Yardım başvuru formunda doldurulan bilgiler; belediyenin kimlere yardım yapacağına karar vermesinde belirleyici olduğundan bilgilerin başvuran kişilerce mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Zaten başvuru formunda yanlış bilgiler beyan etmek de ülkemize yasal anlamda suç işlemek olarak kabul ediliyor.

Örneğin; birkaç yıl boyunca belediyenin gıda yardımından düzenli olarak yararlanmış, lakin birkaç yılın sonrasında aslında muhtaç olmadığı tespit edilmiş kişiler; belediyeye aldıkları tüm yardımların nakdi karşılığını geri ödemekle sorumlu oluyorlar.

Yaşlılık Maaşı Aylığı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Hakkari Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul aile çocuklarının da diğer çocuklarla aynı şartlara sahip olabilmeleri için MEB tarafından başlatılan ücretsiz tablet kampanyası; tabletsiz hiçbir çocuğun kalmamasını amaç ediniyor.

Bu kampanya doğrultusunda Hakkari Belediyesi de merkezde ve ilçelerde yaşayan yoksul aile çocuklarını tespit ederek, bu ailelerin çocuklarına tablet dağıtıyor.

Tablet başvuruları, e-Devlet üzerinden ya da bağlı olunan belediyeden gerçekleştirilebiliyor.

Bu kampanya sayesinde muhtaç ve dar gelirli aile çocukları da diğer arkadaşları gibi online eğitimlere kendilerine hediye edilen tabletler sayesinde girebiliyor, geleceklerini inşa etme noktasında önemli bir engelden kurtulmuş oluyorlar.

Hakkari Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Hakkari Vefa Sosyal Destek Grubu, Aralıksız Yardım Çalışmalarını Sürdürüyor. Hakkari’de yaşayan polis, jandarma, AFAD, bekçi, belediye gönüllülerinden oluşan Vefa Sosyal Destek grubu; 65 yaş üstü ve kimsesiz yaşlılarla, kronik hastalara aralıksız bir şekilde yardımcı oluyor.

Pandemi sürecinde binlerce yoksul Hakkarili vatandaşın evlerine ücretsiz gıda kolileri götüren Vefa Sosyal destek grubu; 65 yaş üstü ve kronik hastaların ise alışveriş ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Eczaneye ya da markete tek başlarına gidemeyen ya da dışarı çıkmaları virüs kapma tehlikesi arz eden yaşlılar ya da kronik hastalar; hangi malzemelere ihtiyaç duyduklarını Vefa Sosyal Destek hatlarını arayıp, gönüllülere iletiliyorlar.

Gönüllüler ilse alışveriş yapıp, malzemeleri başvuru sahiplerinin ev kapılarına kadar götürüyor. Teslimat esnasında ise alışveriş ücretini onlardan alıyor.

Yaşlılar ve kronik hastalar; bankacılık ve diğer kamu işlemlerini yaptırmak üzere 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal destek hatlarını arayarak, gönüllülere erişebiliyorlar.

Bu yazımızda Hakkari Belediyesi sosyal yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Hakkari’de ikamet ediyorsanız; belediye yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Tablet Başvurusu – MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu

Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

KOAH Hastalarına Elektrik Yardımı Var mıdır?

Evet.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği Var mıdır?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık