Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu
28.04.2023 20:51
1.468
A+
A-

Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul aylığı; eşi vefat eden ya da eşinden boşanan kadınlar ve onların çocuklarının daha rahat, insan onuruna yakışır bir şekilde yaşayabilmelerini amaç ediniyor.

Dul kadınları ve onların çocuklarını korumak, maddi sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltmak amacıyla dul kadınlara aylık şeklinde bağlanan sosyal yardımlardan biri olan dul aylığı; 2023 yılında da verilmeye devam ediyor.

Bu yazımızda kısaca dul aylığı nasıl ve nereden alınır? Dul aylığına başvuru şartları nelerdir? Dul aylığı kimlere verilir? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, dul aylığına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Dul Aylığı Kimlere Verilir?

Dul aylığından yararlanmak isteyen ve bu amaçla başvuruda bulunan kişinin boşanan ya da vefat eden eşinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışmış olması gerekiyor.

Bu noktada vefat eden ya da eşinden ayrılan kişinin eşine ve çocuklarına yasada belirtilen miktarlarda dul aylığı bağlanıyor.

Dul aylığından yararlanma şartlarını yani bu aylığın kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Vefat eden kişinin SSK’lı olması halinde en az 900 gün prim ödemesi yapmış olması ve en az 5 yıl sigortasının yatırılmış olması,
 • Vefat eden kişinin Bağkurlu olması halinde en az 3600 gün prim ödemesi yapmış olması
 • Vefat eden kişinin Emekli Sandığı’na bağlı olması halinde en az 3600 gün prim ödemesi yapmış olması

gerekiyor.

 • Aynı zamanda vefat eden eşin ölmeden önce Medeni Kanun çerçevesinde başka bir eşle evlenmemiş olması yani resmi nikahının olmaması da gerekiyor.

***Yukarıdaki başvuru koşullarını karşılayan dul kadınlar; başvuru için talep edilen belgeleri temin etmeleri halinde dul aylığına başvurma ve bu aylıktan yararlanma şansını elde ediyorlar.

Yetim Aylığı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Yetim kalan çocuklara bağlanan yetim aylığından orta öğretim eğitimi gören erkek çocukları 20, yüksek öğrenim gören erkek çocukları 25, eğitim görmeyen erkek çocukları ise 18 yaşlarına kadar yararlanabiliyorlar.

Söz konusu kız çocukları olduğunda ise kız çocuklarına yetim aylığı bağlanıp bağlanmayacağı kız çocuğunun çalışma durumuna ve medeni haline göre değişiklik gösterebiliyor.

Çalışmayan ya da hiç evlenmeyen kız çocukları, düzenli bir şekilde yetim aylığı alırken, çalışan ya da evlenen kız çocuklarına çalıştıkları ve evli oldukları süre boyunca herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Yılı Dul ve Yetim Aylığı 2023

2023 yılı itibariyle vefat eden kişinin eşinin ve çocuklarının alabileceği yetim aylığı miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Vefat eden sigortalı çalışan kişinin eşine maaşın %50’si
 • Vefat eden sigortalı kişinin çocukları yoksa eşine maaşının %75’i
 • Vefat eden sigortalı kişinin birden fazla çocuğu varsa her çocuğuna maaşının %25’i
 • Hem annesi hem de babası vefat etmiş çocuklara vefat eden sigortalı kişinin maaşının %50’si

dul ya da yetim aylığı olarak bağlanıyor.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kişilerin kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden temin alabilecekleri onaylı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus kayıt örneklerine uygun bir şekilde hazırlanan kimlik araştırma belgesi
 • 18 yaşını doldurmuş lakin 25 yaşını tamamlamamış erkek çocuklar için öğrenime devam ettiklerini gösteren, okul idaresinden alınan tasdikli öğrenim belgesinin aslı
 • Başvuruda bulunan kişilerin ikişer adet vesikalık fotoğrafları
 • Emekli olan kişinin vefat etmesi halinde emekli olduğunu gösteren özel belgeler ve sağlık karneleri
 • Muhtaçlık durumu söz konusuysa muhtarlıktan alınan ‘muhtaçlık belgesi’
 • Engelli kişiler için tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan resimli ve onaylı sağlık kurulu raporlarının aslı
 • NOTER tarafından tasdik edilmiş olan ‘veraset ilamı belgesi’
 • Vefat eden eşe dair ‘ölüm belgesi’

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunacak kişilerin ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvurmaları gerekiyor.

Kişinin başvuru esnasında yanında gerekli evrakları da bulundurması, ‘dul maaşı alım talebi dilekçesini’ teslim etmeleri de gerekiyor.

Başvuru sonrasında başvurular; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirmeye alınıyor.

Bilgilerin doğruluğu tespit edilen kişilere SGK tarafından dul ve yetim aylığı bağlanıyor.

Dul Aylığı Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Dul ve yetim aylığına dair başvuru sonuçları, PTT’den öğrenilebiliyor. PTT Müdürlüklerinden başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi edinilebiliyor.

Bu noktada başvuruda bulunan kişilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki PTT Müdürlüklerine gitmeleri, giderken de yanlarında vefat eden eşe dair ölüm belgesini, veraset ilamını ve kendilerine ait nüfus cüzdanlarını ya da TC kimlik kartlarını götürmeleri gerekiyor.

PTT’de çalışan yetkili kişi; bu belgelere bakarak, dul maaşı sorgulama işlemini gerçekleştiriyor.

Başvuru sonucuna dair detaylı bilgileri de veriyor.

Dul Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

2023 dul aylığı da tıpkı geçen senelerde olduğu gibi başvuru sonrasında başvurunun olumlu sonuçlanması doğrultusunda kişiye başvuruyu takip eden bir ay içerisinde ödeniyor.

Kişi, ikametgahına en yakın Ziraat Bankası’ndan ya da PTT şubesinden dul aylığını alabiliyor.

Çalışan Eşe Dul Aylığı Bağlanıyor mu?

Çalışan eşler de sigortalı olsalar dahi vefat eden eşleri dolayısıyla dul aylığı alabiliyorlar. Çalışan eşlerin yanı sıra emekli olan eşler de dul aylığından yararlanabiliyorlar.

Hatta çift maaş aldıkları için çift emeklilik şansını da elde edebiliyorlar.

Dul Aylığı Ne Zaman Yatar?

Dul aylıkları aynı emekli maaşının bağlandığı tarih olan kişinin doğum tarihinde yatar. Eşi vefat etmiş kişiye bağlanan dul aylığı aynı tarihte ödenmeye devam eder.

Dul Maaşı Alan Kişi Sigortalı Çalışabilir Mi?

Dul maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, ve dul maaşı alan sigortalı işe girerse kesilir mi sorusu en çok merak eden sorulardan biridir. Eşin ölen ve dul maaşı alan biri sigortalı olarak işe girer ve bir yerde çalışırsa dul maaşında her hangi bir kesinti olmaz ve maaşını almaya devam eder.

Dul Aylığı Evlenince Kesilir Mi?

Dul maaşı evlenince kesilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse dul maaşını kesilmesinin nedenlerinden biride evlenmesidir. Her ne olursa olur dul maaşı alan biri evlenirse dul maaşı takip eden ilk ay kesilir. Evlilik sonrası tekrar boşanırsa dul maaşı tekrar bağlanır.

Bu yazımızda Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu, dul ve yetim aylıklarına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi ve görüşlerinizi sizler de değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Öksüz ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınır?

Dul maaşı almak için ne yapmak lazım?

Dul maaşı, eşini kaybeden kişilere ödenen bir sosyal güvenlik yardımıdır. Dul maaşı almak için aşağıdaki şartlar genellikle aranır:
Eşin vefat etmiş olması,
Eşin ölümünden sonra belli bir süre içinde başvuru yapılması,
Başvuru yapan kişinin eşinin sigortalı olarak çalışmış olması veya emekli olmuş olması,
Başvuru yapan kişinin, eşinden dolayı sosyal güvenlik primleri ödemiş olması.
Dul maaşı alma şartları ülkelere göre farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi almak için ilgili ülkenin resmi kurumlarına başvurarak bilgi almak en doğru yoldur.

Devlet dul kadınlara ne kadar maaş veriyor?

Dul kadınlara devlet tarafından ödenen maaş miktarı ülkeler arasında farklılık gösterir. Her ülkenin kendi sosyal güvenlik sistemine ve bu sistemde belirlenen kriterlere göre maaş tutarları değişebilir. Ayrıca, dul kadınların aldığı maaş miktarı, eşlerinin ölüm nedenine, eşlerinin ne kadar süreyle çalıştığına, ülkenin yaşam standartlarına ve sosyal güvenlik yasalarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, dul kadınlara verilen maaşın miktarı ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi almak için ilgili ülkenin resmi kurumlarına başvurarak bilgi almak en doğru yoldur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.