Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2023 Eylül-( Her Öğrenciye 3.708 TL )

11.09.2023
26
A+
A-
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2023 Eylül-( Her Öğrenciye 3.708 TL )

Öğrencilere para yardımı başvurusu ile devlet ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan ihtiyaç sahibi öğrenciler için destek vermeyi sürdürmektedir. İhtiyaç sahibi aileler ve öğrencilerinin yararlandığı bu yardım pek çok aile ve öğrenci için büyük bir öneme sahiptir. Devletin öğrencilere yaptığı yardımlardan yararlanmak isteyenlerin ilgili kurumlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Okuyan öğrencilere para yardımı ihtiyaç sahibi öğrencilere ve velilere devlet tarafından verilen bir yardımdır. Bu para ihtiyaç sahibi öğrencilerin maddi sorunlar nedeniyle eğitimlerini yarım bırakmaması ve eğitimlerine devam edebilmeleri için verilmektedir. Öğrencilere verilen yardım parasından yararlanmak isteyen öğrenci velilerinin ilgili kurumlara öğrencilere para yardımı başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İl meclisleri ve Kaymakamlıklara Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına okul parası başvuru dilekçesi verilerek kişinin yardıma ihtiyacının olduğunu belirtmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli diğer şartlar da sağlandığında başvuru işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabilecektir. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan aileler bazı kurum ve kuruluşlardan çocuk yardımı başvurusunda bulunabilecektir. Buna göre başvuru yapılabilecek kurum ve kuruluşlar şu şekildedir;

 • Kaymakamlıklar,
 • KYK,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü,
 • Maddi yardım sağlayan holdingler,
 • Zengin iş insanları ve hayırseverler,
 • Dernek ve vakıflar,
 • Ticari kuruluşlar,
 • SGK başvuru yapılabilecek yerler arasındadır.

Devlet ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklarına yardım paraları vererek destek sağlamaktadır. Devlet tarafından verilen yardım paraları şu şekildedir;

Öğrencilere Maddi Yardım Başvuru Şartları 2023

Öğrencilere para yardımı başvurusu talebinde bulunmak ve yapılan yardımlardan yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Maddi yardım başvurusu için aranan şartlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Maddi açıdan zorluk yaşayan ve geçimlerini idame ettirmekte zorluk yaşayan ailelerin ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için maddi destek verilmektedir.

İhtiyaç sahibi aileler muhtaçlık belgeleri ve diğer gerekli evraklarla birlikte Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklara başvuru yaparak öğrencilere yönelik yapılan maddi yardımdan yararlanabileceklerdir. Devlet ihtiyaç sahibi aileler ve çocukları olmak üzere ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrenciler için aşağıdaki şekilde yardımlarını yapmaktadır.

SED Öğrenci Yardımı

 • Okul öncesi ya da okula gitmeyen çocuk için; 2.059.99 TL
 • Bakım Tedbirli 18 yaş; 1.267.69 TL,
 • 1. Sınıf / 8. Sınıf ilköğretim öğrencileri için; 3.090 TL,
 • 9. Sınıf / 12. Sınıf ortaöğretim öğrencileri için; 3.295.99 TL,
 • Yükseköğretime giden öğrenciler için; 3.708 TL,
 • GED 1.KAT; 3.169.23 TL,
 • GED 2.KAT; 6.338.46 TL,
 • GED 3.KAT; 9.500.69 TL,

ŞEY Öğrenci Yardımı

ŞEY kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı erkek ve kız çocukları için 90 TL ile 150 TL arasında yardım yapılmaktadır.

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da okuyan ve oturan öğrenciler için düzenlediği Sen Oku Diye projesi ile 300 TL eğitim desteği sağlanmaktadır.

Engelli Öğrencilere Eğitim Yardımı

Özel Eğitim Desteği engelli öğrenciler için KDV hariç 1.513 TL, grup eğitimi için 424 TL verilmektedir.

Şehit, Harp ve Vazife Malullerinin Çocuklarına SGK Yardımı

Şehit çocukları, harp ve vazife malullerinin hem kendileri hem de İlköğretim, Ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan çocukları için 2.697 TL ile 5.394 TL arasında yardım yapılmaktadır.

Yabancı Uyruklu Öğrencilere Burs Yardımı

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayını kapsayan 8 aylık süre için yabancı uyruklu öğrencilere 650 TL burs vermektedir.

KYK Burs Yardımı

Yükseköğretim öğrencilerine KYK bursu aylık 1.250 TL, yüksek lisans öğrencilerine 2.500 TL ve doktora öğrencilerine 3.750 TL olarak verilmektedir.

Üniversite Öğrencilerine VGM Burs Maddi Yardımı

Eğitim Yardımı almaya hak kazananlar Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ayını kapsayan 8 aylık eğitim süresince 650 TL eğitim yardımı alacaklardır.

Lise Öğrencilerine VGM Burs Maddi Yardımı

Eğitim Yardımı almaya hak kazananlar Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayına kapsayan 9 aylık eğitim süresince 200 TL eğitim yardımı alacaklardır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası

Kırtasiye yardımı olarak uygulanmaktadır.

SGK Eğitim Yardımı Başvurusu

Harp ve vazife malullerinin dul, yetim veya kendilerine, SGK tarafından Öğrenim ve Ek Ödeme Yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen vazife malulü ya da şehit yakını öğrencileri başvurularını e- devlet şifreleri ile birlikte e- devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

E- devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden şifrelerini alarak T.C kimlik numaraları ile birlikte sistem giriş yaptıklarında SGK sayfasında yer alan Eğitim Öğretim Yardımı Talebi üzerinden öğrencilere para yardımı başvurusu işlemini yapabileceklerdir. E- devlet başvuruları için başvuru formunun doldurulması gerekir. Okul yardımı almak için başvuruda bulunanların başvuruları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Yardım almaya hak kazananlar ilgili belgeleri teslim ettiklerinde eğitim yardımı alabileceklerdir.

2023 Yılı Son 6 Ay Sosyal Ekonomik Destek Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi olan geçimlerini sağlamada zorluk yaşayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek Kapsamında Eğitim Yardımı Ödemeleri yapılmaktadır. Bu yardımlardan ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocukları yararlanabilecektir. İhtiyaç sahibi aileler için ödenecek yardım çocuk başına 3708 TL olarak belirlenmiştir.

SED yardım ödemeleri aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır.

 • Okul öncesi çocuklara % 50 destekle 2.059 TL,
 • İlköğretimde okuyan çocuklara % 75 destekle 3.090 TL,
 • Ortaöğretimde okuyan çocuklara % 80 destekle 3.295 TL,
 • Ortaöğretim seviyesinde olup eğitime devam etmeyen çocuklara % 50 destekle 2.059 TL,
 • Yükseköğretimde okuyan çocuklara % 90 destekle 3.708 TL,
 • Bakımlı Tedbirli 18 yaş 1.648 TL yardım ödemesi verilmektedir.
2023 Yılı son 6 Ay Sosyal Ekonomik Destek Ne Kadar?

SED Parası Nasıl Alınır?

SED öğrenci parası yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okuyan öğrencilere yönelik yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik yapılan SED yardımından yararlanmak için başvuru işlemlerinin yapılması gerekmektedir. SED yardım başvuruları her ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçe yolu ile başvuru yapılabilmektedir.

SED Yardımı Başvuru Şartları

Öğrencilere para yardımı başvurusu kapsamında öğrencilere SED yardımı başvurusunda bulunmak için başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ailenin ihtiyaç sahibi olması,
 • Hane halkı aylık gelirinin asgari ücretten düşük olması,
 • Ek gelirin olmaması,
 • Okuyan öğrencinin devamsızlık yapmaması,
 • Çocukların eğitim hayatının devam etmesi,

SED Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Öğrencilere para yardımı başvurusu kapsamında SED yardım almaya hak kazananların bazı belgeleri teslim etmeleri gerekir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi ve öğrencilerin kimlik kartları,
 • Sağlık raporu,
 • Öğrenci belgesi,
 • Fakirlik kağıdı,
 • Hanede yaşayan kişilerin kimlik fotokopileri,
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi,

Öğrencilere para yardımı başvurusu için başvurular e- devlet aracılığı ile yapılabileceği gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da yapılabilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı Başvuru nasıl yapılır?

İhtiyaç sahibi aileler muhtaçlık belgeleri ve diğer gerekli evraklarla birlikte Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklara başvuru yaparak öğrencilere yönelik yapılan maddi yardımdan yararlanabileceklerdir.
https://www.youtube.com/watch?v=VXPKmVXaOOE
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu
https://www.youtube.com/watch?v=Vvpv_FM2EuA
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık