SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?
10.05.2023 17:30
2.032
A+
A-

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ülkemizde ihtiyaç sahipleri düşünülerek birçok yardım paketi hizmete sunulmaktadır. Tam açılımı Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti olan SED; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç çocukların daha rahat bir yaşam sürebilmelerini, eğitim masraflarının karşılanabilmelerini, temel gereksinimlerinin giderilmesini sağlamak amacıyla sunulan desteği ifade ediyor.

Nakdi olarak yapılan bu yardımlar, uzun süreli olabileceği gibi kısa süreli ya da tek seferli de olabiliyor. Bu noktada ailenin muhtaçlık seviyesi yani maddi durumu göz önünde bulunduruluyor.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı nedir? SED yardımına nasıl başvurulur? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, SED yardımından kimlerin yararlanabileceğine değinmeye, kısacası konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, SED yardımlarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?

SED Yardımı Nedir­?

Süreli ya da geçici olarak yapılan ekonomik destek programlarından biri olan SED yardımı, sigortalı bir işte çalışmayan, düzenli geliri olmayan ailelerin çocuklarının maddi yetersizliği hissetmemelerini, çocukların bakım ihtiyaçlarının karşılanabilmesini amaç ediniyor.

Geçici SED yardımları yılda maksimum iki sefer yapılırken, kalıcı yardımlar ise her ay düzenli bir şekilde yapılıyor.

SED Yardımına Nasıl Başvurulur?

Muhtaç olan aileler, bu yardıma e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde başvurabilecekleri gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine şahsen giderek de başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Başvuru esnasında kişiden muhtaç olduğunu gösteren birtakım belgeleri teslim etmesi bekleniyor.

SED başvurusu esnasında talep edilen bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dilekçe
 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı beyanı
 • Hastalığı olan kişiler için tam teşekküllü hastaneden alınması gereken sağlık raporu
 • Öğrenci çocuklar için eğitim görülen kurumdan alınması gereken öğrenci belgesi
 • Kişinin İşkur’a ya da meslek edindirme kurslarına katıldığını gösteren belgeler
 • Muhtaçlık(fakirlik) belgesi

SED yardımı kapsamında bir hanede yalnızca 2 çocuğa destek veriliyor. 2 çocuktan daha fazla hanelerde 3. ve sonraki çocuklar için yardıma başvurulamıyor.

Bununla birlikte daha önce hakkında korunma kararı alınmış, sosyal hizmet kurumları himayesinde yaşamış, bakanlık tarafından desteklendiği takdirde ailesi ile birlikte yaşayabilecek çocuklar söz konusu olduğunda yardım edilecek çocuk sayısında bir sınırlama olmuyor.

SED Yardımından Kimler Yararlanabilir?

SED yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Haklarında bakım kararı alınıp, sosyal hizmet kurumlarında bakılan lakin destek ile ailesinin yanında yaşama şansı bulunan çocuklar,
 • Ekonomik destekten yararlandıkları takdirde ailesi ve akrabaları tarafından bakılabilecek, desteklenmedikleri taktirde bakıma muhtaç bir hale düşecek çocuklar,
 • Bakım tedbir kararı yaş sınırlaması sonucu kaldırılmış olup, İŞKUR vb. meslek edindirme kurumlarında eğitim almalarına rağmen henüz iş bulamamış ve düzenli geliri olmayan gençler,
 • Olağanüstü bir felaket, hastalık, afet, kaza sonrası ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma düşen anne ve babaların çocukları ya da hayati tehlike arz eden ya da ameliyat olan veya ölen kişilerin çocukları

SED yardımına başvurabiliyor. Başvurular, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında müdürlük tarafından değerlendiriliyor.

Kişinin ciddi anlamda maddi yardıma muhtaç olduğunun tespit edilmesi durumunda kişiye SED bağlanıyor.

Süreli yardımlar, genellikle bir yıllığına yapılıyor. Kişinin muhtaçlık halinin devam ettiği durumlarda ise yapılan yardımlar, her defasında 2 yıl daha uzatılabiliyor.

SED e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden SED başvurusu, TC kimlik no ve e-Devlet şifresi ile kolaylıkla tamamlanabiliyor.

Ön başvuru e-Devlet üzerinden yapılmakla birlikte kişinin randevuya zamanında gitmesi ve talep edilen belgeleri yanında götürmesi gerekiyor.

e-Devlet üzerinden SED başvurusu için randevu almak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Sizlere yöneltilen kişisel bilgilerinize dair soruları net ve doğru bir şekilde yanıtlayarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Zaman Kesilir?

Yardım alan kişinin yardıma muhtaçlığının kalkması halinde süreli yani düzenli bir şekilde aldığı aylık da kesiliyor.

Kişinin iş bulması, evlenmesi yani kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir seviyeye gelmesi durumunda bakanlık tarafından yapılan aylık ödemeler durduruluyor.

Yardıma ve bakıma muhtaç çocuklara yapılan yardımlar, hiçbir şekilde haczedilemiyor ya da başka birine devredilemiyor.

Banka tarafından kişiye yönelik başlatılan haciz işlemlerinde ise kişinin haciz işleminin iptaline dair resmi yazı yazması gerekiyor.

sed yardımı nedir

Diğer SED Yardımları Neler?

SED yardımı, yardıma ve bakıma muhtaç çocuklara yapılan maddi yardım ile sınırlı tutulmuyor.

Yardım kapsamında hem kişinin hem de aile bireylerinin meslek sahibi olabilmeleri için aile bireyleri meslek edindirme kurslarına yönlendiriliyor.

Heyet tarafından yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sonrasında müracaat eden yani başvuruda bulunan kişinin de onaylaması ile aile içindeki sorunlar da çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor.

Bu bağlamda ailen içi uyum ve huzurun sağlanmasına, çocuğun okul ile uyumunun ve eğitiminin sürekliliğine, hem ailenin hem de çocukların çevre ile uyumuna dair birtakım çalışmalar yürütülüyor.

Yani SED yardımı alan kişiye ve onun ailesine psiko-sosyal destek ve rehberlik de sunuluyor.

SED Yardımı Sorgulama

SED yardım başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, başvurunuza dair son durumu e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Başvuru sonucunu ALO 144 hattını arayarak da öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkini tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2023?

Her yıl yapılan SED yardım miktarı, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğe göre güncelleniyor ve artış gösteriyor.

Memur maaş katsayısındaki artışa bağlı olarak SED yardımı da güncelleniyor.

2023 yılı itibariyle okul öncesi çocuklara ortalama 2.059 TL, ilköğretim öğrencilerine ortalama 3.090 TL, orta öğretim öğrencilerine 3.295 TL, orta öğretim öğrencisi olması gerekirken eğitimine devam edemeyen öğrencilere 2.059 TL, yüksek öğrenim gören üniversite öğrencilerine ise 3.708 TL SED yardımı yapılıyor.

Sed Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sed yardımı başvurusu kaç günde sonuçlanır ve sed yardım başvurusu kaç günde belli sorusu başvuruda bulunan bir çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Normalde 2 hafta içinde Sed yardım başvurusu sonuçlanmasına rağmen sistem yoğunluğundan belli dönemlerde bu süre 2 aya kadar çıkmaktadır.

Sed Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Sed yardımı alanlara yapılacak ödeme 2 farklı şekilde olmaktadır. Süresiz ve geçici olmak üzere 2 farklı şekilde ödeme yapıldığı için sed yardımı kaç ayda bir ödeme yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse geçici olarak ödeme alanlara yılda 2 defa ödeme yapılmaktadır. Eğer devamlı yardım alıyorsanız size her ay ödeme yapılır.

Sed Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek uyarısı ile karşılaşırsanız sed yardımı için başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmediği anlamanı gelmektedir.

Sed Yardımı Başvuru Süreci Devam Ediyor Ne Demek?

Sed yardımı başvuru süreci devam ediyor ne demek başvuruda bulunduktan sonra yoğunluktan sonra bu uyarıyı almanız doğaldır. Sed yardımı başvurusu süreci alıyorsanız yardım için mutlaka beklemelisiniz.

Sed Yardımı Değerlendirmeye Alındı

sed yardımı değerlendirmeye alındı uyarı başvurusu sürenin neredeyse tamamlandığını artık en geç 1 hafta içerisinde sonuçlanacağı anlamanı gelmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra durumunuz incelenip değerlendirmeye alınır.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2023?

2023 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi süreli yardımlar, her ayın 1’ i ile 10’u arasında kişinin hesabına yatırılıyor.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı için başvuruda bulunan bilgilerin çelişmesi, adres değişikliği ve adres değişikliğinin bildirilmemesi durumda yardım kesilir. Ayrıca ekonomik durumda düzelme ve okuyan çocukların eğitime ara vermesi durumda yardımlar hemen kesilir.

SED Yardımı e-Devlette Gözükmüyor

Sed yardımı e-Devlet üzerinden gözükmüyor sorunu bir çok kişi tarafından yaşanan bir durumdur. Hak sahipleri her ayın 13 ile 20 tarihleri arasında ödemelerini almaktadır.  Eğer ödeme için hak sahibiyseniz e-Devlet üzerinden ödeme detaylarını görebilirsiniz. Ancak hak sahibi değilseniz e-Devlet üzerinde kayıt bulunamadı şeklinde bilgi ile karşılaşırsınız.

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Sed yardımları her ay yapılmamaktadır. e-Devlet üzerinden sed yardımı gördüğünüzde yardım ödemeleri devlet bankalarından her hangi birine yapılır. Genelde sed yardımları Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

2023 Yükseköğrenim SED Yardımı Ne Kadar?

3.708 TL dir.

SED Yardımı Sürekli Olarak mı Veriliyor?

SED yardımı kişinin durumuna göre bazen sürekli bazen ise geçici olarak verilmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Eslen dedi ki:

  İyi günler ben hak sshibiyim ama yinede kayıt yok diyo geçen ay kontrole geldilir ve para yattı bu ay kayıt yok yaziyo kayseri

 2. Sema aydin dedi ki:

  Merhaba ben hak sahibiyim 2 yıl yakın sed yardımı alıyorum şimdi bakıyorum kayıt bulunamadı diyor acaba neden

 3. Fatma can dedi ki:

  Ben istanbulda ikamet ediyorum annem hasta malatyaya gidecem yatan yardım parasını malatyadaki ziraat bankasından ala bilirmiyim

  1. Fatih dedi ki:

   Hiç bir sıkıntı olmaz…istediğiniz yerden alabilirsiniz

 4. Suzan Küçükalp dedi ki:

  Ben bir kere sed yardımı aldım şimdi kayıt bulunamadı yazıyor neden ihtiyacı olanlara yardım yapılmıyor kaç tane öğrencim var iş yok ev kira lütfen bilgisi olan var mı