Yardım Başvurusu

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama; Belediyeler ve devlet tarafından yapılan gıda yardım parası bazı bölgelerde gıda yardım kolisi olarak yapılmaktadır. Corana virüs sebebi ile ekonomik durumu bozulan maddi zorluk çeken kişilere yapılan gıda yardım parası ramazan ve kurban bayramında verilmektedir.

Bir çok vakıf, kurum ve kuruluşun yaptığı Gıda yardım parası banka hesaplarına yatırılırken bazı büyükşehir belediyeleri tarafından ise yardım kartına yüklenir. Yardım kartına yüklenen belediye yardım parasını dilediğiniz marketten harcayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda gıda yardım parası nasıl alınır, Gıda yardım parası ne kadar, gıda yardım parası ne zaman yatacak ve kaç ayda bir alınır sorusuna ayrıntılı cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca erzak kolisi almak için Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gıda Yardım Parası Nasıl Alınır?

Gıda yardımı ihtiyaç sahibi maddi durumu kötü olan kişilere yapılan tek seferlik yada düzenli yardımlardan biridir. Gıda yardım parası almak için alo 144 sosyal yardım hattını arayabileceğiniz gibi İl ve İlçe belediyelerin resmi internet sitelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Gıda yardım parası İzmir ve Ankara gibi illerde koli olarak verilirken İstanbul ve Bursa gibi Büyükşehirlerde Yardım Kartına TL olarak yükleme yapılmaktadır.

İBB yardım kartı hakkında detaylı bilgi için İBB Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Sorgulama 2021 yazımızı okuyabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı 

Gıda Yardım Parası Veren Yerler

Bir çok yer Ramazan ayında gıda yardımı yapmaktadır. Gıda yarımı hem koli olarak hem de nakit olarak yapılabilir. İşte gıda yardım parası veren bazı yerler.

 • Kızılay Gıda Yardımı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı
 • Belediye Gıda Yardımı
 • IHH Gıda Yardımı
 • Kaymakamlık Gıda Yardımı
 • e-Devlet Pandemi Gıda Yardımı

Gıda Yardım Parası Başvurusu

Gıda yardım parası almak için Belediyelerin resmi sitelerinden başvuru formu doldurmanız gereklidir. Gıda yardım formu doldurduktan sonra yapılan inceleme sonrası gıda yardım parası ödemesi yapılmaktadır. e-Devlet üzerinden ayrıca bu linke tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 gıda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 700 TL gıda ve erzak yardımı almak gıda yardım parası başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. 700 TL gıda yardım parası almak için aşağıda verdiğim başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardım Başvuru Formu

Gıda yardım başvurusunda bulunmak yad gıda yardım parası almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya yada Bursa’da yaşayan vatandaşlar resmi belediye sitelerinden başvuruda bulunabilirler.

Gıda Yardım Parası Nereden Alınır?

Gıda yardım parası bizzat belediye ve Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlar hizmet binasından alınabileceği gibi Belediyelerin Sosyal yardımlar masasına başvuruda bulunularak alınmaktadır.

Gıda yardım parası yapan bazı dernek ve vakıflar gıda yardımlarını nakit olarak banka hesaplarına yapmaktadırlar.

Gıda Yardımı Parası Ne Kadar?

Gıda yardımı para illere göre değişiklik göstermektedir. Gıda yardımı parası 200 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Kızılay 500 TL gıda yardımı para verirken Belediyeler ise 200 ile 400 TL arasında para vermektedir. Vakıflar Genelde müdürlüğü ise 700 TL gıda yardım parası vermektedir.

Gıda Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

Gıda yardım parası Ramazan ve Kurban Bayramından 1 hafta öncesinde yapılmaktadır. Gıda yardım parası ödemeleri yapan belediyeler ise ödemeleri her ayın ikinci haftası yapmaktadır.

Gıda Yardım Parası Kaç Ayda Bir Yapılır?

Gıda yardım parası ayni yarımlardan biridir. Gıda yardımı parası yılda 2 defa olmak üzere bayramlarda yapıldığı gibi düzenli olarak yapılan gıda yarımı paraları da bulunmaktadır. Eğer sadece yılda 2 defa yapılan gıda yardımı alıyorsanız bu yardımlarda sadece Bayramlarda yapılır.

Gıda Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gıda yardım parası başvuru ve Gıda yardım parası sorgulaması e-Devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Ayrıca dilerseniz alo 144 sosyal yardım hattını arayarak başvurunuzun sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Gıda Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama 2022 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

22 Yorum

 1. Bugun e devlete girdim 2 ay once 233 tl yatmis ve teslim edilmis diyor para yı nerden alabilirm 2 ay gectigi icin geri almislarmidir parayi buarada ilk defa gida yardimi parasi aliyorum

  1. DEĞERLİ KARDEŞİM ZIRAAT BANKASI NA BAŞVURACAKSINIZ VEYA ZIRAATBANKASI KARTINIZ VARSA ATEMEDEN ÇEKEBİLİRSİNİZ

  2. Merhaba benimde öyle oldu PTT kartım vardı 50 defa gittim baktım hiç bişey yoktu vakfı aradım size koli gelicek dediler hiç bişey yok

 2. Iyi günler e devletten gida yardim basvurusu gozukuyor ve 1.800 tl falan yaziyor ve teslim edilebilir diyor ama nerden alicaz napicaz anlamadim yardimci olabilir misiniz o para veriliyor mu acaba

  1. 5 kişi bir aileyiz iki çocuğum okuyor eşim inşaatçı
   Lütfen banada çocuklarım için gıda veya nakdi yardım yapin

 3. Kaymakamlıktan gıda yardımım çıkmış 26 tl diyo anlamadım geçen ay 230tl çıkmıştı büyük 1 koli gelmişti . Gelen birşey yok henüz yatan parada yok anlamadim

 4. Durumumyok evim kira yeşilkartliyim gelirim yok serbest iş olursa gidiyor Allah rızası için elatin lütfen 5372357167

 5. Nakti yardlm istiyorum 4çocuğum var eşim ceza evinden yeni geldi iktiyaclm var yardlma iktiyaclm var

 6. Devletten baktım adına 4OO TL gıda yardımı görünüyor. PTT ve ziraat bankasına gittim hiç bir yerde yok. Nerden alabilirim

 7. Edevletten adıma gıda yardımı yatmış. PTT ye gittim yoktu. Sonra ziraat bankasına gittim orda da adıma bir şey görünmüyor. Edevlet sisteminde önce ödemeye hazırdır yazıyordu şimdi teslim edildi diye yazıyor ama ben para falan almadım. Bu konuda yardım edebilir misiniz

 8. 1600 gelirim var 925 kira veriyorum.geçinmekte zorluk çekiyoruz.nakit ve gıda yardımı talep ediyorum.

 9. Ordu ünye saracli mhl coldur sokağı oturuyorum bana yardım edebilirmisiniz kirada oturmaktayim ve 3 ay kirami veremedim saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu