Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

10.05.2023
35
A+
A-
Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak; Ramazan ayının gelmesi ile birlikte yardımların ne zaman yapılacağı merak edilmektedir. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Ramazan Yardımı Başvuru Formu nasıl olur? Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatar? Ramazan Yardımı Kimlere Yapılır? Ramazan Yardımı Nereden Alınır? Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Ramazan yardımı ramazan ayına yönelik olarak yapılan sosyal yardım türlerinden biridir. Ülkemizde ramazan ayı her yıl büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılanmaktadır. Özellikle bu ayda yardım yapmak için kişiler birbirleriyle yarış halindedir.

Ramazan yardımı kapsamında temel gıda ürünlerinin mevcut olduğu koli yardımı yapılmaktadır. Ramazan kolisi yardımını ülkemizde birçok kurum ve kuruluş yapmakta ve yoksul vatandaşlara umut olmaktadırlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, kaymakamlıklar, bazı dernek ve vakıflar muhtaç durumda olan yoksul vatandaşlara yardım elini uzatarak çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır.

Ramazan ayı öncesi en azından bir aylık gıda masrafını gidermek amaçlı yapılan ramazan kolisi yardımından binlerce vatandaş yararlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ramazan Yardımı e-Devlet Başvurusu

Ülkemizde her yıl sosyal yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta ve yardım başvuru taleplerine hızla cevap verilmektedir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte hemen hemen her yardım başvurusu artık e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

e-Devlet üzerinden yardım başvuruları alınarak artık işlemler daha hızlı yapılmaktadır. Ramazan yardımı için; e-Devlet üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Sistem üzerinden giriş yaptıktan sonra başvuru talebiniz için form doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda sizin kişisel bilgileriniz ve almak istediğiniz yardım türü yer almaktadır. Ayrıca gelir durumunuz, iş durumunuz gibi özel sorular da başvuru formunda bulunmaktadır.

Ramazan yardımı e-Devlet başvurusu yaparken doğru bilgileri vermeniz yardım talebinizin olumlu sonuçlanabilmesi için son derece önemlidir. Böylece yardımlar doğru kişilere teslim edilebilecektir.

Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu yetkili kişilerce tespit edildikten sonra yaklaşık 2 ya da 4 hafta içerisinde başvuru talebiniz sonuçlandırılmaktadır.

Ramazan Yardımı Başvuru Formu Nasıl Olur?

Ramazan kolisi yardımı her yıl çeşitli kurum ve kuruluşlar, iş adamları tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılmak üzere hazırlanmaktadır.

Ramazan yardımı başvuru formu, yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşların taleplerini ilettikleri bir araçtır. Başvuru formu adınız, soyadınız, iletişim bilgileriniz, ailede yaşayan sayınız, aylık gelir ve gider durumunuz gibi bilgilerin yer aldığı bir evraktır.

Başvuru formunda yer alan sorular ile muhtaçlık durumunuz tespit edilmeye çalışılmaktadır. Ramazan yardımı başvuru formu diğer yardımların da yer aldığı bir formdur. Örneğin yakacak yardımı, giysi yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi farklı pek çok ihtiyaca yönelik yardımlar, başvuru formunda bulunmaktadır.

Ramazan yardımı başvuruları hem e-Devlet sistemi üzerinden hem de kurum ve kuruluşlara bizzat giderek yapılmaktadır.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatar?

Ramazan yardımı bazen ayni bazen de nakdi olarak yapıldığı gibi çoğu zaman ayni olarak yapılmaktadır. Gıda ve erzak kolisi yardımı şeklinde yapılan ramazan kolisi yardımı için muhtaç vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de ramazan yardımının ne zaman yatacağı konusudur.

Ramazan ayı öncesi ya da ramazan ayı başlarında yapılan koli yardımı ya da nakdi yardımlar ile ihtiyaç sahibi aileler giderlerini karşılayabilmektedir.

Ülkemizde de sıklıkla düzenlenen gıda yardımlarına ek olarak ramazan yardımı adı altında gıda yardımı kolileri dağıtılmaktadır. Böylece muhtaç, yoksul vatandaşlar bir nebze de olsa rahatlayacaktır. Peki ramazan yardımı kimlere yapılır, gelin birlikte bakalım…

Ramazan Yardımı Kimlere Yapılır?

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan yoksul kimseler sosyal yardımlardan öncelikle yararlanabilme haklarına sahiplerdir. Özellikle de muhtarlıktan alınmış olan fakirlik ya da muhtaçlık belgesi dediğimiz belgeye sahip olanlar bir adım öndedirler.

Ramazan yardımı; hane halkı aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünün altında olanlara, işi olmayanlara, yoksul durumda olup bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine sahip olanlara, kronik hastalık sahibi olanlara, geliri olmayan dul kimselere verilmektedir.

Ayrıca engel sahibi bireylere, kimsesizlere, geliri olmayan yaşlılara, muhtaç asker yakınlarına, muhtaç şehit ve gazi yakınlarına, çalışamayacak durumda rahatsızlığı olanlara ve afetzedelere de ramazan yardımı yapılmaktadır.

Eğer kişilerin yoksulluk ya da muhtaçlık durumları, belediye ya da muhtarlıklar tarafından belirlenmişse kişiler yardım başvurusunda bulunmadan da yardımları evlerine ulaştırılmaktadır. Ramazan yardımı, üzerinde herhangi bir şey kayıtlı olan kişiye ya da çalışan maaş durumu iyi olan kişiye yapılmamaktadır.

Ramazan Yardımı Nereden Alınır?

Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş tarafından ramazan yardımı yapıldığını sizlere belirtmiştik. Peki ramazan yardımını ihtiyaç sahipleri nereden alabilirler, birlikte bakalım…

Ramazan yardımı yapan yerler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Dernek ve Vakıflar, Kızılay ve Valiliklerdir. Bu kurum ve kuruluşlar bazen gıda ve erzak kolisi olarak bazen de yardım kartlarına yükledikleri nakit para ile ramazan yardımı yapmaktadırlar.

Ramazan yardımı için bu kurum ve kuruluşlara bizzat gidebilir ya da internet üzerinden e-Devlet sistemi ile talebinizi iletebilirsiniz. İhtiyaçlık durumunuz gözetilerek yardım talebiniz sonuçlandırılacaktır.

Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ramazan yardımı için başvuru talebinde bulunduktan sonra ister yardım başvurusunda bulunduğunuz kurum ya da kuruluş ile iletişime geçerek sorgulamanızı yapın isterseniz de e-Devlet sistemi ile yardım başvuru durumunuzun sorgulamasını yapın.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu ramazan yardımına başvuruda bulundu iseniz ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını kullanabilirsiniz. Belediyeler tarafından verilen sosyal yardım başvurusunda bulunduysanız da ALO 153 hattı ile başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan yardımı başvuru talebinizi kurumun bölge müdürlükleri aracılığıyla öğrenebilmeniz mümkün iken, Kızılay tarafından yapılan yardıma başvuruda bulunduysanız ALO 168 hattını kullanarak başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Dernek ya da vakıfların yapmış olduğu her sosyal yardım için dernek ya da vakfa gitmeniz ya da iletişim numaraları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Böylece başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Valilik Ramazan Yardımı Yapar mı?

Evet.

Hane Gelirini Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık