Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

10.05.2023
126
A+
A-
Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu; Yardıma muhtaç vatandaşlar erzak kolisi için nereye başvuru yapacaklarını araştırmaktadırlar. Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapan kurumlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvurusu, Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvuru formu, Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvurusu için gerekli belgeler, Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı nasıl alınır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlara her sene olduğu gibi 2023 yılında da Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapılmaktadır. Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara birçok kurum ve kuruluş ramazan ayı sebebiyle erzak kolisi yardımında bulunmaktadır.

Belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başta olmak üzere birçok kurum Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ve ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar sosyal yardımlara başvuruda bulunmaktadır. Temel ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çeken vatandaşların başvuruda bulunduğu sosyal yardımlardan biri de gıda ve erzak kolisi yardımıdır.

Ramazan ayında birçok kurum tarafından dağıtılan gıda ve erzak kolisi sayesinde temel gıda ihtiyaçları karşılanan aileler bu mübarek ayı daha rahat atlatmaktadırlar. Pek çok aile sağlıklı besinlerin yer aldığı bu koliye ücretsiz bir şekilde sahip olmaktadır.

Ücretsiz dağıtılan ramazan gıda ve erzak kolisinde makarna, çay, şeker, peynir, bulgur, salça gibi temel besin ihtiyaçları bulunmaktadır.

Ramazan Yardımı İçin Nereye Başvurabilirim?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımını almak isteyen vatandaşlar yardımları nereden alacağını bilememektedir. Bizde sizlere kısaca hangi kurumların gıda ve erzak kolisi yardımında bulunduklarını sıraladık.

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapan kurumlar;

 • Kızılay
 • Dernek ve Vakıflar
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Valilikler
 • T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Ünlü İş Adamları
 • Ünlü Sanatçılar

Kısaca yardım yapan kurumları özetlediğimiz bu maddelerden ünlü sanatçıların yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar onların sosyal medya hesapları ya da sundukları TV programları aracılığı ile iletişime geçebilirler.

Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı için öncelikle başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldurulduktan sonra istenilen evraklarla birlikte form kuruma teslim edilir. Belgeler kurum tarafından incelendikten sonra yerinde değerlendirme yapmak için başvuruda bulunan vatandaşın evine bir inceleme komisyonu gönderir.

Daha sonra inceleme komisyonu ailenin ekonomik ve sosyal durumlarını göz önüne alarak bir rapor hazırlar ve kuruma teslim eder. Kurum bu raporu inceledikten sonra yardım alacak olan vatandaşlara karar vererek gıda ve erzak yardımlarına başlar.

Belediyelere Ramazan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her sene yardıma muhtaç birçok vatandaşa yardım eli uzatan belediyeler bu sene de vatandaşlara pek çok konuda yardım sağlamaktadır. Büyükşehir Belediyeleri veya ilçe belediyeleri birçok dar gelirli ve muhtaç ailelere gıda ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır. Özellikle Ankara, İzmir ve İstanbul belediyeleri bu konuda öncü olmuş ve diğer belediyelere örnek olmuştur.

Ramazan ayında temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara dağıtılan ramazan kolisi birçok vatandaşı mutlu etmiştir. Bu sayede pek çok vatandaş sağlıklı besinleri evlerine rahatlıkla götürebilmiştir.

Ramazan ayı dışında da gıda ve erzak kolisi yardımı yapan belediyeler bu yardımlarını iki ayda bir şekilde veya 2-3 ayda bir olacak şekilde yapmaktadır. Yapılan yardımın miktarı ve yardım süresini etkileyen faktör ise ailenin muhtaçlık durumu, başvuru yoğunluğu ve yardımı yapan belediyenin bütçesidir.

Erzak kolisi yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar e-Devlet üzerinden, belediyelerden veya sosyal hizmet merkezlerinden başvuruda bulunarak faydalanabilirler. Bulundukları yerin belediyesine giderek gıda ve erzak kolisi yardımı için başvuruda bulunacak olan vatandaşlara öncelikle başvuru formu verilmektedir.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız yardımı almanız açısından önem arz etmektedir. e-Devlet üzerinden ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. Burada belediyenizi ve yardım türünüzü seçip başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden gıda ve erzak yardımının yanı sıra ihtiyacınız olan diğer sosyal yardımlar için de başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediyelerin gıda ve erzak kolisi yardımlarına başvuran ve başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar bunun için başvuruda bulunduğunuz belediyeye gidebilir veya arayabilirsiniz. Ayrıca ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İBB erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? İBB Ramazan kolisi yardımı başvuru ekranı 2023!

Bakanlık Ramazan Yardım Başvurusu

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara birçok sosyal yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her sene olduğu gibi bu sene de yardımlarına devam etmektedir. Gıda ve erzak kolisi yardımının yanı sıra eğitim yardımı, sağlık yardımı gibi daha başka birçok yardımlarda daha bulunan bakanlık bu yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının gıda ve erzak kolisi yardımına bizzat başvuruda bulunabilirsiniz yani internet üzerinden herhangi bir başvurusu bulunmamaktadır.

Ramazan ayında gıda ve erzak kolisi yardımı yapan kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Erzak kolisi yardımını almak isteyen muhtaç durumdaki vatandaşlar bunun için bölge müdürlüklerine giderek başvuru formunu doldurur ve gerekli evrakları kuruma teslim eder.

Bölge müdürlüklerine giderek yapılan başvurunun yanı sıra posta yolu ile de başvuru sağlanabilir. Yani ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı için başvurunuzu posta ile de yapabilirsiniz. Bizzat başvuru ve posta yolu ile başvurunun dışında herhangi bir başvuru yöntemi bulunmamaktadır.

Yani e-Devlet üzerinden başvuru yapılıp yapılmayacağını merak eden vatandaşlarımıza şunu belirtmeliyiz ki; Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı internet başvurusu bulunmamaktadır.

Kızılay Ramazan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımlarının yanı sıra barınmadan giyime kadar başka birçok yardımlarda daha bulunan Kızılay, yoksul vatandaşlara her daim yardım etmektedir.

Kızılay’ın yardımlarına başvuruda bulunmak için https://www.kizilay.org.tr linkini kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sosyal yardımlar için bulunduğunuz yerin Kızılay temsilciliğine de gidebilirsiniz.

500 TL’ye Kadar Ramazan Yardımı

Valilik ve Kaymakamlık Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

Yoksul binlerce vatandaş gıda ve erzak kolisi yardımlarına başvuruda bulunmaktadır. Erzak kolisi yardımı yapan Valilik ve Kaymakamlıkların bu yardımlarına başvurmak isteyen kişiler bunun için bulundukları yerin valilik ya da kaymakamlık binasına gitmeleri gerekmektedir.

Gıda ve erzak kolisi yardımlarının yanı sıra eğitim, sağlık, burs yardımı gibi daha başka birçok yardımlarda da bulunan dernek veya vakıflar yoksul vatandaşlara her daim yardımcı olmuştur.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar gıda ve erzak kolisi yardımı ya da diğer sosyal yardımlar için internet üzerinden veya bizzat kuruma giderek başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca birçok ünlü iş adamı ve holdingler de ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Bu önemli iş adamları ve holdingler şunlardır;

 • Ahmet Kocabıyık: Borusan Holding
 • Murat Dedeman: Dedeman Holding
 • Hacı Boydak: Boydak Holding
 • Şevket Sabancı: Sabancı Holding
 • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding
 • Sinan Tara: ENKA
 • Fikret Öztürk: OPET
 • Mustafa Koç: KOÇ Holding
 • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu
 • Hüsnü M. Özyeğin: Fiba Holding

Ramazan Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvuru sonuçları ortalama 1 ay içerisinde açıklanmaktadır. Tabi bu süre başvuru yoğunluğuna göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada önemli olan konulardan biri de iletişim bilgileridir. Çünkü başvuru sonuçları vermiş olduğunuz bilgiler üzerinden yapılacağı için bilgilerinizin güncel olmasına dikkat ediniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün erzak kolisi yardım başvuru sonucu için telefonla arayarak ya da bölge müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz. e-Devlet üzerinden sonucunuzu öğrenmek için ise https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi yardım başvurusu sonucu için ALO 183 sosyal destek hattını ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilirsiniz. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sonucunuzu öğrenmek için ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Kızılay Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi yardımı için başvuruda bulunan vatandaşlar başvuru sonucu için Kızılay şubesine bizzat gidebilir ya da telefonla arayabilirler. Ayrıca 168 Kızılay Çağrı Merkezini de arayabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı için vatandaşlar öncelikle başvuru formunu doldurmak zorundadırlar. Başvuru formunda kişisel bilgilere dair yani ailedeki kişi sayısında gelir ve giderlere kadar birtakım sorular yer almaktadır.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekmektedir. Yalan yanlış beyanlarda bulunan ve yardımlardan faydalanan kişilerin fark edilmesi üzerine bu kişiler almış oldukları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler. Geri ödeme yapmayan kişiler hakkında ise dava açılır.

Ramazan Yardım Başvurusu için İstenilen Evraklar Nelerdir?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvurusu için gerekli belgeler;

 • Kimlik fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK dan alınan gelir veya gelirsizlik belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Mal beyanına dair belge

Bu belgelerin dışında başvuruda bulunan kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belgeler de talep edilebilmektedir. Örneğin engelli bir vatandaşın sağlık raporunu vermesi gibi.

Ramazan Yardım Kolisinde Neler Var?

Ramazan yardım kolisinin içinde un, tuz, yağ, mercimek, bulgur, makarna, salça, peynir, reçel, çay ve şeker gibi gıdalar yer almaktadır. Kolinin içeriği ise yardım yapan kurumun bütçesine göre değişiklik göstermektedir.

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı verilecek olan kişiler;

 • Dar gelirli ve yoksul kişiler
 • Kronik hastalar
 • Kimsesizler
 • Geliri olmayan 65 yaş üstü kişiler
 • Afetzedeler
 • Eşi vefat eden dul kadınlar
 • Engelliler
 • İşsiz ve yardıma muhtaç kişiler
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Yetim ve öksüzler

https://www.youtube.com/watch?v=741qSZblVgc

Kızılay Yardım Parası Kaç TL’dir?

500 TL yardım parası vermektedir.

Kızılay’dan Yardım Nasıl Alabilirim?

Bulunduğunuz yerin Kızılay il temsilciliklerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

editor
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık