Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

10.05.2023
147
A+
A-
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu; Zorlu şartlar altında okuyan öğrenciler para yardımı için nereye başvuru yapacaklarını araştırmaktadırlar. Devletin öğrenciye para yardımı, öğrenci para yardımı nasıl alınır, e-Devlet öğrenci yardım başvurusu nasıl yapılır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eğitim yardımları, öğrenciye para yardımı yapan belediyeler, öğrencilere para yardımı ne kadar, devletin öğrencilere verdiği para yardımından kimler yararlanabilir, okul yardım parası başvuru merkezleri neresidir, öğrencilere burs veren vakıf, dernek, iş adamları ve holdingler kimlerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Şartlı eğitim yardımı ile binlerce öğrenciye para yardımı yapılmaktadır. 2023 yılında da devam eden para yardımı sayesinde öğrenciler eğitim hayatından geri kalmıyor ve öğrenime devam edebiliyorlar. Devlet şartlı eğitim kapsamında kız çocukları için 100 TL erkek çocukları için ise 90 TL vermektedir.

Devletin şartlı eğitim kapsamında anne babası vefat etmiş öksüz ya da yetim çocuklara 150 TL yardım parası vermektedir. Maddi durumu iyi olmayan pek çok ailenin çocukları eğitim hayatını sürdürürken eğitim masraflarını karşılamakta zorlanmaktadır. Masraflarını bir nebzede olsa hafifletmek adına devlet öğrencilere para yardımı yapmaktadır.

Öğrencilere para yardımının yanı sıra kırtasiye yardımı da yapılmaktadır. Ayrıca birçok öğrenciye burs verilerek eğitim hayatı masrafları en aza indirgenir.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından okuyan öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. 2023 yılı için SED yardım parası 1259 TL dir. SED yardımı için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilere e-Devlet sisteminden başvuruda bulunabilirler.

Eğitim hayatına devam eden öğrencilere burs, SED yardımı ya da kaymakamlık yardımı gibi birçok yardım verilmektedir. Bunların yanı sıra dernek, vakıflar ve önemli iş adamları da eğitime devam eden öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Öğrenci Para Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim öğretime devam eden ve maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen eğitim desteğine öğrenci para yardımı denir. Para yardımının yanı sıra kırtasiye yardımı, barınma yardımı, şartlı eğitim yardımı ve daha birçok yardım da öğrencilere yapılmaktadır.

Öğrenci para yardımı, maddi durumu kötü olan ve eğitim hayatında zorlanan öğrencilere aylık ya da iki ayda bir verilen para yardımıdır.

Devletimizin okuyan öğrencilere sunduğu eğitim yardımları şunlardır;

 • Öğle yemeği yardımı
 • Eğitim materyali yardımı
 • Servis yardımı
 • Ders kitabı yardımı
 • Maddi yardım
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Yurt yardımı

Okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu 2023 Hemen başvur!

Öğrenci Para Yardımı Nasıl Alınır 2023

Öğrenci para yardımına başvurmak için bulunduğunuz yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat başvuru formunu doldurmalısınız. SED yardımı için başvuruda bulunacak olan kişilerin ise bazı koşulları taşıması gerekmektedir.

Öğrencilere para yardımı yapan kurumlar;

 • KYK Bursu
 • Vakıf ve Dernek Bursları
 • İş adamları ve Holdingler
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi durumu yetersiz olan aileler çocukları için para yardımına başvurmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen aileler bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Öğrenci para yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürmeniz gereken belgeler;

 • Hane üyelerinin kimlik fotokopileri
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Hem sizin hem de yardım talep edilecek öğrencinin kimliği

e-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden başvurulan eğitim yardımı, şehit-gazi ve vazife malullerine veya çocuklarına yapılmaktadır. Yılda bir kez verilen bu eğitim yardımı için;

 • e-Devlet sistemine giriş yapınız
 • Arama butonuna Eğitim Öğretim Yardım Talebi yazın
 • Açılan sayfada kimlik bilgilerini göreceksiniz
 • Daha sonra talep türünü seçin
 • Son olarak da başvur seçeneğine tıklayın.

e-Devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuz yardım talebiniz onaylanırsa öğrencilere ilköğretim için 5000TL, lise için 7500TL, üniversite için 10.000 TL yardım parası verilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Eğitim öğretim döneminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2 ayda bir öğrencilere para yardımı yapmaktadır. Bu şartlı eğitim yardımı için başvuruyu öğrencinin annesi yapar.

Yapılan yardım parasının miktarı;

 • İlköğretim erkek öğrencisi için ayda 90 TL
 • İlköğretim kız öğrencisi için ayda 100 TL
 • Ortaöğretim erkek öğrencisi için ayda 130 TL
 • Ortaöğretim kız öğrencisi için ayda 150 TL

Yukarıda yazdığımız yardım parasını almaya devam etmek için öğrencinin ayda 4 den fazla devamsızlık yapmaması gerekmektedir. Yani bir ay içerisinde 4 günden fazla okula gitmeyen öğrenci yardım parasından yararlanamaz.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler 2023

Ülkemizde birçok il ve ilçe belediyeleri eğitim öğretim yılında maddi durumu yetersiz olan öğrencilere para yardımında bulunmaktadır. Başta Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere başka birçok belediye öğrencilere yaklaşık 1200-2000 TL civarında burs imkanı sağlamaktadır.

Mahkum Yakınlarına ve Çocuklarına Maddi Yardım

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı

Maddi durumu kötü olan öğrencilere SED yardımı verilmektedir. Belli başlı şartları taşıyan kişilere verilen SED yardımının miktarı her sene değişmektedir.

Şartlı eğitim yardımının kesileceği durumlar;

 • Okulu bırakmak
 • Vefat
 • 1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapmak
 • Adres değişikliği durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirmemek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlık ve valilik hizmet binalarında bulunmaktadır. Maddi açıdan zorluk yaşayan yardıma muhtaç kişiler eğitim yardım parası için bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda talep edilen belgeler;

 • Öğrenim belgesi
 • Annenin ve öğrencinin kimlik kartı
 • Başvuru dilekçesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

Yoksul vatandaşların çocuklarına devlet tarafından eğitim yardım parası verilir. Öğrencilere ilköğretim için 5000 TL, lise için 7500 TL, üniversite için 10.000 TL yardım parası verilir. Böylelikle maddi durumu yeterli olmayan pek çok ailenin çocukları eğitim hayatında devam edebilir.

Ayrıca SED yardımı kapsamında ilkokul öğrencisi için 90 TL lise öğrencisi için ise 150 TL para yardımı verilir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Eğitim yardım parası verilecek olan kişiler;

 • Eğitime devam eden yani okuyan öğrenciler
 • Maddi durumu kötü olanlar
 • Hane halkının gelirinin düşük olması
 • Ailenin gelirini sağlayan kişinin işsiz kalması

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu 2023

Kaymakamlık öğrenci yardım parası için velinin bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Maddi durumu kötü olan öğrencilerin alabileceği bu yardım parasının yanı sıra eğitim hayatları için önemli olan kırtasiye yardımı da alabilir.

Yardım parası için başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin her ay PTT hesaplarına yardım parası yatmaktadır.

Başvuru için gideceğiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında öğrenci yardım parası için bir başvuru formu doldurmalısınız. Formu eksiksiz ve doğru doldurup teslim ettikten sonra kurum tarafından yapılan incelemeler sonrasında onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza iletilecektir.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartlar

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım için başvurulan kurumlar değişiklik göstermektedir. Yani belediyelerin yardımları için belediyelere gidebilir, belediyeyi arayabilir ya da internet üzerinden başvuruda bulunabilirisiniz.

Devletin sunmuş olduğu eğitim yardımını almak için ise bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekmektedir.

Dernek ve vakıfların çocuğu okuyan ailelere maddi yardım başvurusu için ise internet üzerinden başvuru formunu doldurmalısınız.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama 2023

Eğitim yardımını sorgulamak için https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Neresidir?

Okul yardım parası için başvuruda bulunmak istiyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekmektedir. Burada okul yardımı için talepte bulunabilirsiniz.

Okul Yardım Parası Nereden Çekilir 2023

Okul yardım parası için başvuran ve başvurusu onaylana kişilerin yardım parası PTT hesaplarına yatmaktadır. Yani yardım parasını PTT şubesinden alabilirsiniz. Yardım parası her ay olabileceği gibi iki ayda bir de olabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar 2023

Şartlı eğitim yardımı 2 ayda bir verilmektedir. Başvuruda bulunan annelerin hesabına yardım parası yatmaktadır. İlkokul öğrencisi için 90 TL lise öğrencisi için ise 150 TL şartlı eğitim yardımı verilir.

Öğrencilere Burs Veren Vakıf, Dernek, İş Adamları ve Holdingler

Öğrencilere para yardımı yapan Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları .

Burs ve maddi yardım imkanı sunanlar;

 • Sabancı vakfı
 • İbrahim çeçen vakfı
 • Marmara ve yıldız teknik üniversitesi
 • Türk petrol vakfı
 • İş dünyası vakfı
 • Nuh çimento sanayi vakfı
 • İbrahim Erdemoğlu
 • Taşkent vakfı

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Karşılıksız burs imkanı sunan kurum ve kuruluşlar;

 • TEV
 • Belediyeler
 • TÜBİTAK
 • MEB
 • İTO
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Alarko Holding
 • Türk Diyanet Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi
 • Toplum Gönülleri Vakfı
 • Şahinler Holding

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

SED yardımı için başvuru şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ek gelir kaynağının bulunmaması
 • Ailenin maddi durumunun kötü olması
 • Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olması
 • Öğrencinin okulda devamsızlık yapmaması
 • Çocukların eğitim hayatında devam etmesi
 • Gelir kontrolü 6 ayda bir yapılır ve değişme söz konusu ise yardım kesilir
 • Okulların açık olduğu sürede yardım yapılır

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu 2023

e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak para yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrenci para yardımı başvuru bilgilerini doğru ve eksiksiz doldurmanız halinde kurumlar inceleme sonrasında sizlere bilgi verir. Başvurunuz onaylanırsa para yardımı almaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek de başvuruda bulunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=7qDhExr9tio

Ortaöğretim Erkek Öğrencilerine Yardım Kaç TL?

130 TL’dir.

Ortaöğretim Kız Öğrencilerine Yardım Kaç TL?

150 TL’dir.

editor
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız iki okuyan çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık