Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

01.09.2023
1.113
A+
A-
İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

İBB Kırtasiye Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?, İBB Kırtasiye Yardımını Kimler Alabilmektedir?, İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadardır?, İBB Kırtasiye Yardımını Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?, İBB Şehit Çocukları Yardımdan Nasıl Yararlanmaktadır?, Okul Öncesi Çocuklar Bu Yardımdan Faydalanabiliyor mu?, Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı Nedir?, İBB Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?, Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı Şartlarında Neler Bulunmaktadır?, Genç Üniversiteli Eğitim Yardımından Kimler Faydalanamamaktadır?

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? İBB kırtasiye yardımı İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından uygulanmakta olan ve öğrencilere yönelik olarak yapılmaktadır. Bu yardımın kimlere, nasıl verileceği konusu oldukça merak edilen konulardan biridir.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

Öncelikle İBB kırtasiye yardımı ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri için sağlanmaktadır. Bu kurumlarda eğitim gören öğrenciler belirli başvuruları yaptıktan sonra kırtasiye yardımını edinme imkanına sahip olmaktadırlar. Eğer sizler de öğrenci veya öğrenci okutmakta olan bir veliyseniz ve ‘’İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır?’’ merak ediyorsanız aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

Sizler de kendiniz veya velisi olduğunuz çocuğunuz için İBB kırtasiye yardımı almak istiyorsanız öncelikle bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için başvuru noktası İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında bulunmakta olan Edirnekapı veznesine başvurabilme şansına sahipsiniz. Edirnekapı veznesi kırtasiye yardımı konusunda en çok müracaat edilmekte olan kurumlardan biridir. Bunun yanı sıra eğer Anadolu yakasında ikame ediyorsanız, Selimiye veznesine giderek kolaylıkla kırtasiye yardımı başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımını Kimler Alabilmektedir?

İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır, konusunda başvuru aşamalarından sizlere bahsettik. Peki İBB kırtasiye yardımından kimler yararlanabilmektedir? Yardımdan aşağıdaki niteliklere sahip kişiler faydalanabilmektedir:

 • Şehit çocukları,
 • Yetimler,
 • Öksüzler,
 • Engelli öğrenciler gibi hususlara uyan öğrencilerin ilkokul, ortaokul, lise veya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görmeleri gerekmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadardır?

İBB kırtasiye yardımı lise düzeyine kadar olan ve gerekli nitelikleri barındıran öğrenciler için bir kereye mahsus olarak 300₺ olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra üniversiteliler için yapılan kırtasiye yardımının miktarı değişiklik göstermektedir.

İBB Kırtasiye Yardımını Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İBB kırtasiye yardımı almak istiyorsanız gideceğiniz vezneye yanınızda mutlaka belirtilmiş olan belgeleri götürmek zorundasınız. Aksi takdirde öğrencinin yardımı almak için durumu ispatlanamamakla birlikte olumsuz bir geri dönüş ile karşılaşabilirsiniz. Kırtasiye yardımı için sahip olmanız gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 1. Öğrenci belgesi (Eğer öğrencinin öz annesi, babası veya yasal vasisi bulunmuyorsa öğrenci belgesi götürülmelidir. Bunun yanı sıra öğrencinin velisi olduğuna dair belgeyi okul müdürüne imzalatıp belgenin mühürlenmesi gerekmektedir.
 2. Kırtasiye yardımı almakta olan öğrenci ve velisinin kimlik fotokopileri ile birlikte gitmeleri gerekmektedir.
 3. Eğer engelli bir öğrenci için yardım tashih edilecekse öğrencinin engel durumunu gösteren ve geçerlilik süresi hala devam etmekte olan bir belge gerekmektedir.

İBB Şehit Çocukları Yardımdan Nasıl Yararlanmaktadır?

Şehit çocukları için kırtasiye yardımı almak istiyorsanız, ilçenizin Nüfus Müdürlüğü’ne gidip oradan ölüm belgesi almalısınız. Bunun yanı sıra öksüz ve yetim çocukları için alınan kırtasiye yardımı ise “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’’ dahilinde tahsis edilebilmektedir.

Okul Öncesi Çocuklar Bu Yardımdan Faydalanabiliyor mu?

İBB kırtasiye yardımı konusunda en çok merak edilmekte olan hususlardan biri de okul öncesi, kreş, yaşı küçük olan özel okul öğrencilerinin bu yardımdan faydalanabilmesi üzerinedir. Milli Eğitimin koymuş olduğu yaş sınırı dolayısıyla okul öncesinde olan çocuklar için kırtasiye yardımı sağlanamamaktadır. Fakat küçük yaşta olan ve özel okulda okumakta olan çocuklar için şehit yakınları tarafından getirilmekte olan şehadet belgesi sayesinde bu yardımdan faydalanabilme imkanı elde edebilirsiniz.

Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı Nedir?

İBB kırtasiye kapsamında yürütülmekte olan “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı’’ belirli kurallar dahilinde üniversiteli gençlere verilmekte olan para yardımıdır. Bu yardımdan faydalanabilmek için herhangi bir üniversitede ön lisans veya lisans öğrencisi olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte okulunuzu hiçbir dönem aksatmamış olmanız da bu yardımdan yararlanabilmeniz için önemli olan unsurlardan biridir.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?

İBB kırtasiye yardımı ne zaman yatacak sorusuna cevap vermek gerekirse İBB kırtasiye yardım okullar açılmadan 1 ile 2 hafta içerisinde yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sen Oku Diye Eğitim Yardımı ayrıca size mesaj ile bildirilmektedir.

Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı Şartlarında Neler Bulunmaktadır?

Genç üniversiteliye eğitim yardımına başvurmayı istiyorsanız, aşağıdaki şartlara uymanız gerekmektedir:

 • T.C. Vatandaşı olmak.
 • Bu yardımdan yalnızca İstanbul’da ikamet eden öğrenci ve veliler yararlanabilmektedirler.
 • Öğrencinin ön lisans ya da lisans derecesinde üniversite eğitimi görüyor olması şarttır.
 • Öğrencinin okulu uzatmamış olması ve eğitimi normal süresi dahilinde alıyor olması gerekmektedir.
 • Yardımı alabilmek için eğitim görülen okul devlet üniversitesi olmak zorundadır. Yahut öğrenci özel üniversitede okuyorsa bursunun %100 olması şartı konulmuştur.
 • Üniversiteli gençlerin kırtasiye yardımından ancak maddi durumu iyi olmayan öğrenciler yararlanabilmektedirler.
 • Yıl sonu başarı puanı hesaplandığında ara ve son sınıf öğrenciler için 100 üzerinden en az 53 ya da 4,00 üzerinden 2,00 olmalıdır.

Genç Üniversiteli Eğitim Yardımından Kimler Faydalanamamaktadır?

Genç üniversiteli eğitim yardımından faydalanamayan kişiler aşağıdaki gibidir:

 1. Üniversite eğitimini açık öğretimden okuyan öğrenciler,
 2. Yurt dışında okumakta olanlar,
 3. 25 yaşından büyükler,
 4. Öğrencilik hayatı boyunca yüz kızartıcı bir suç işlemiş olan öğrenciler,
 5. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu yardımdan yararlanamamaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek?

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı kimler alabilir?

Kırtasiye yardımı, genellikle maddi durumu yetersiz olan öğrencilere, okulda öğrenim gören engelli öğrencilere veya dar gelirli ailelerin çocuklarına verilebilir.

Kırtasiye yardimi almak icin ne gerekli

Kırtasiye yardımı almak için genellikle okul yönetimine müracaat ederek, başvuru formunu doldurmak ve belirtilen şartları karşılamak gerekmektedir.
İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları
İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Remzi Karadağ dedi ki:

  Merhaba saygı değer yetkililer siz insanlarla dalgamı geciyorsunuz allah aşkına 2 aydır bekliyoruz ne yardımmiş beee ha bu gün ha yarın yatar diye ne arayan var ne soran bir açıklama yapında biz gariban insanların duygularıyla oynamayın ne olursunuz rica ediyorum hayırlı görevler temenni ediyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık