Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? (Başvurular Başladı)

02.09.2023
994
A+
A-
İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? (Başvurular Başladı)

İBB Yardım Çeki Nedir?, İBB Yardım Çeki Ne Kadar?, İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?, İBB Yardım Çeki Sorgulama Nasıl Yapılır?, İBB Yardım Çeki Kimlere Verilir?, İBB Yardım Çeki Nerelerde Kullanılır?,

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Koronavirüs kapsamında özellikle büyük illerde vatandaşlara bazı sosyal yardım destekleri sağlanabiliyor. Bu konuda kapsamlı çalışmalar yürüten İBB yardım çekleri dağıtılmaya başlandı.

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki, İstanbul şehrinde yaşayan ve maddi sorunları bulunan vatandaşların başvurabileceği bir hizmettir. İstanbul’un ülkenin diğer şehirlerine oranla daha zorlu yaşam koşullarına sahip olması nedeniyle çok sayıda başvuru gerçekleşebilmektedir. Durum böyleyken oldukça merak edilen konuların başında da İBB yardım çeki başvurusu ve sorgulamasının nasıl yapıldığı gelmektedir. “İBB yardım çeki nedir?” konusuna tüm detaylarıyla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Sizlere bu yazımızda İBB yardımcı çeki başvurusu nasıl yapılır? İstanbul’da ikamet eden kişilere sunulan bu sosyal yardım hakkında merak edilen tüm sorular yazımızda.

İBB Yardım Çeki Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan sosyal hizmetler bölümünün, ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi ve manevi yönden destek vermek amacıyla geliştirdiği bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan biri de yardım çeki hizmetidir.

Farklı sosyal yardım destekleriyle vatandaşlarına kolaylık sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bazı koşulları sağlayan kişilere yardım çeki veriyor. Öyle ki bu uygulama 2014 yılından beri sürdürülen geniş kapsamlı bir çalışmadır. Pandemi dönemiyle artan işsizlik oranı ve Ramazan nedeniyle ihtiyaç sahibi kişilere belli bütçede sunulan bu alışveriş kartları, marketlerde kullanılabiliyor. Tek kullanımlık olmayan yardım çekleri her ay düzenli olarak vatandaşların kartına belirlenen miktarlar gözetilerek yatırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından maddi imkansızlıklar nedeniyle sorun yaşayan vatandaşlara yardım çeki verilmektedir. Yardım çeki, halk arasında Sosyal Destek İstanbul kart yardımı olarak da bilinmektedir.

İBB Yardım Çeki Ne Kadar?

İBB yardım çekine dair en çok merak edilen konulardan biri de ne kadar olduğudur. Yardım çekleri, yardıma muhtaç ailelerin tespit edilmesinden sonra sadece market alışverişlerinde geçerli olacak şekilde verilmektedir.  Bu çeklerin miktarları genel olarak 50₺, 100₺, 150₺ olmaktadır ve anlaşmalı marketlerde geçerlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım çeki için başvurusu onaylanan kişilere, ilk aşamada düzenli olarak 200₺ verilir. Sonrasında ihtiyaca göre bu çeklerin tutarları 50₺, 100₺ ve 150₺ olarak düzenlenebilir.

Genel olarak üç sınıflandırmaya ayrılan İBB yardım çeki kampanyası düşük, orta ve yüksek isimli limitlerden oluşuyor. Belediye tarafından bizzat araştırılması yapılan kişilere teslim edilen İBB yardım çekleri, yine başvuran kişinin maddi durumu göz önüne alınarak yapılıyor. Bu doğrultuda verilen çeklerin limitleri; 50, 100 ve 150₺ olarak belirlenmiştir. Ancak bu durum ilk yüklemelerde geçerli değildir. Başvuru yapıp ilk defa bu yardım çekini alacak kişilere ilk ödemelerde 200₺ verilmektedir. Sonraki aylarda yapılması planlanan ödemeler kişinin maddi durumuyla paralel olarak ilerleyecektir.

İBB Yardım Çeki Başvurusu

Yapılan gruplandırmalar sonucu İBB çalışanları tarafından yakından takip edilen yardım çeki kampanyasına birkaç yöntemle başvurabilirsiniz. Destek alabilecek kriterlere sahip kişiler İBB yardım çeki için bağlı bulundukları muhtarlıkları, sivil toplum kuruluşları ya da kadın koordinasyon merkezlerinden birebir başvuru yapabilir. A

ncak dünya ve ülke genelinde yaşanılan virüs salgını nedeniyle kişilerin telefon aracılığıyla başvuru yapmaları daha sağlıklı olacaktır. İster ALO 153 Beyaz Masa hattını kullanarak isterseniz de 0212 444 00 93 numaralı hatlardan İBB yardım çeki başvurusu yapabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki başvurusu yapabilmeniz için birden fazla yol izleyebilirsiniz. Bu hizmeti alabilmeniz için belediye bünyesinde yer alan ilgili kurumlara başvurmanız gerekir. Aynı şekilde İBB sosyal yardım kartı , göç yardımı ve eğitim yardımı gibi hizmetler için de aynı kurumlarda işlem yapılmaktadır. Yardım çeki almak için başvurulacak kurumlar şunlardır:

 • İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü

İBB yardım çeki almak için başvuru yapmak isteyen vatandaşların izleyeceği yol ise hayli basittir. Bu hizmet kapsamında sunulan üç farklı başvuru yöntemi bulunmaktadır. İsteğe göre yüz yüze, kurum üzerinden veya telefon ya internet aracılığıyla başvuru yapılabilir:

 • Bağlı bulunduğunuz muhtarlık, Kadın Aile Hizmetler Müdürlüğü ya da sivil toplum kuruluşlarına bağlı merkezler üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.
 • Telefon ile “Alo 153 Beyaz Masa” hattını ya da 0212 444 00 93’ü arayarak başvurabilirsiniz.
 • Online olarak başvuru formunu doldurmak isterseniz; Birlikte Başaracağız internet sitesinden ya da İBB Beyaz Masa portalı üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB tarafından verilen yardım çeki için başvurusundan sonra sorgulama işlemlerini 444 00 93 numaralı hat üzerinden yapabilirsiniz. Online olarak sorgulama yapmak isterseniz; İBB resmi internet sitesine girebilirsiniz. Burada sorgulama yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar olacaktır:

 • İBB resmi sitesine girin ve “Hizmetler” bölümünden “Bilgi Hizmetleri” seçeneğine tıklayın.
 • Bu hizmet menüsü altında yer alan “Beyaz Masa” bölümüne gelin.
 • Yeni açılan sayfada karşınıza çıkacak üst menüler içinde “Başvuru Sorgula” seçeneğini seçin.
 • Başvuru numaranız ve güvenlik numaranız ile sorgulama işlemini gerçekleştirin.

İBB Yardım Çeki Kimlere Verilir?

Belli koşullar gözetilerek verilen bu hizmet için ilk koşul kuşkusuz İstanbul’da ikamet ediyor olmaktan geçiyor. İhtiyacı olan ya da olmayan herkes tarafından başvuru gerçekleştirildiği için sonuçlanmalar maalesef 5 – 7 ay sürebiliyor. Bu noktada gerçek ihtiyaç sahiplerinin engellenmemesi adına aşağıdaki kriterleri taşımayan kişilerin başvuru yapmamaları rica edilmektedir. Başvuruda bulunabilecek kişiler:

 • Herhangi bir geliri, sabit maaşı olmayan kişiler,
 • Eşini vefat sebebiyle kaybeden kişiler,
 • Hane nüfusunda fazla kişi olması nedeniyle geçim konusunda sıkıntı yaşayanlar,
 • Mal varlığı bulunmayan kişiler,
 • Sağlık sorunları yaşayan ve bu konuda desteğe ihtiyaç duyanlar olmalıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İBB Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Askıda Fatura Nedir? Askıya Fatura Bırakma

İBB Yardım Kartı Başvurusu

İBB Yardım Kartı Limiti 

İBB Yardım Kartları Ne Zaman Yüklenecek

İBB Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İBB Yardım Çeki Nerelerde Kullanılır?

Oldukça faydalı bir sosyal destek olarak karşımıza çıkan İBB yardım çeki kampanyası kişilere verilen kartlarla sağlanmaktadır. Ancak bu alışveriş kartları her markette geçerli değil. İBB’nin bizzat anlaşma sağladığı noktalarda kullandığınızda ödeme yapabileceksiniz. Buna göre İBB yardım çeki kullanılan marketler:

 • Migros
 • Kim
 • Carrefour
 • RAmmer
 • Şok
 • Çağrı Marketler
 • Onur Market
 • Happy Marketler
 • UCZ Marketler

Sizlere bu yazımızda İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu ve Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İBB 1200 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sağladığı 1200 TL yardım için online başvuru sistemi bulunmaktadır. Bu başvurular, İBB’nin resmi web sitesinde yer alan “Sosyal Yardım Başvuru Formu” sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmadan önce gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Yardım başvurusu yapmak isteyenlerin İBB’nin belirlediği başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Başvuru sonrası inceleme süreci tamamlandığında, başvurusu kabul edilenlere yardım tutarı ödenecektir.

İBB nakdi yardım parası ne kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sağladığı nakdi yardım tutarı, 2021 yılı için 1200 TL olarak belirlenmiştir. Ancak, İBB tarafından sağlanan nakdi yardım tutarı her yıl değişebilir. Yeni bir nakdi yardım programı duyurulduğunda, tutar ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi verilir.
İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? (Başvurular Başladı)
İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? (Başvurular Başladı)

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık