İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli? Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele yürütürken birçok güncel politika üretilmeye başlanmıştır. Salgınla birlikte ülkeler ekonomilerini iyileştirmeye yönelik çalışmaları yapmaya başladı. Koronavirüsün yaydığı Covid-19 hastalığı yerel yönetimleri de bu doğrultu da harekete geçirdi.

Bu noktada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir yardım kampanyası başlattı. Salgının getirdiği ekonomik yoksunluktan ötürü, dar gelirli ailelere nakit ve yiyecek yardımı düzenledi. Sosyal yardım kartları, yeni oluşan yardım kampanyalarıyla yeniden düzenlenerek bu yardımların arasında yer alır. Sosyal yardım kartlarıyla insanlar gerekli ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Temel ihtiyaçlarının yanında kıyafet, yakıt gibi ihtiyaçlarını da bu kart sayesinde giderebilirler. Yardım kartına sahip olanların araştırdığı konulardan biriyse, “İBB sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli?” sorusudur. Sosyal yardım kartına dair aradığını her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi dar gelirli aileler için dağıttığı yardım kartıdır. Bu noktada karta kimlerin sahip olabileceğini ise Büyük Şehir Belediyesi bizzat kendi tespit etmektedir. Kart sisteminden önce aslında bu yardım koliler aracılığıyla yapılmaktaydı. Sosyal yardım kartlarıyla birlikte, karta sahip olan vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda kendi alışverişlerini yapabiliyorlar. Bu alışverişleri ise anlaşmalı marketlerden yapmaktadırlar.

İBB Sosyal Yardım Kart Limiti

İBB sosyal yardım kartının limiti her yıl değişmiştir. Kartın ilk verildiği ay, kart hesabında 200 Türk Lirası olur. 200₺ üstüne her ay düzenli olarak karta bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Bu miktarı yine İBB kendi belirlemiştir. Devam eden aylarda karta; 50₺, 100₺, 125₺ ve 150₺ şeklinde para yüklenmektedir. Bu parayı ise, belediyenin belirlediği marketlerde harcayabilirsiniz.

İBB karta para yüklerken hanedeki yaşayan sayısına da dikkat eder. Ailenin hanesinde kaç kişi yaşıyorsa, karta kişi sayısına göre miktar yüklenmektedir. Yardım kartını teslim aldığınız günden itibaren takip eden her ayın 1’inde karta bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Sosyal yardım birimi, ek ihtiyaçları belirlemek ve ailenin durumunu görmek için kart sahiplerini ziyaret edebilirler. Böylelikle süt, kıyafet gibi kimi ihtiyaçlarınızı belediye ekipleri belirleyebilmektedir.

Sosyal yardım kartının limiti; ailedeki çocuk sayısı, hanenin toplam geliri, öğrenci çocuk sayısı gibi faktörlerle etkilenmektedir. Böylelikle hanenizin durumu iyice tespit edilerek, yardımın miktarı etkilenir.

Yardım Kart Bakiyesi Kullanılmazsa Ne Olur?

İBB tarafından belirlenen ailelerdenseniz, sizin aileniz adına, kart çıkartılarak aileye teslim edilmektedir. Ailelerin bu kartı kullanıp kullanmaması ise tamamen kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır. Ailelerin en çok merak ettiği konu ise; kartın kullanılmadığı durumlarda bakiyenin sıfırlanıp, sıfırlanmayacağıdır. İBB yardım kartlarına para yüklendiği taktirde, belediye asla o parayı sıfırlamamaktadır. Yardım kartlarına yüklenen bakiye, kartların içerisinde kalmaya devam eder.

İBB yARDIM Karta Nasıl Başvuru Yapılır?

İBB tarafından verilen karta iki farklı şekilde başvuru yapabilirsiniz. İstanbul’da ikametgah eden vatandaşlar, telefonla başvuru yapabildiği gibi bireysel başvuruda yapabilir.

 • Telefonla Başvuru: İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin telefon hattını arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu telefon numarası ise, 0212 444 00 93 olup direk belediye başkanlığına bağlanarak müracaatta bulunabilirsiniz. Yaşadığınız mağduriyetten bahsederek, kart talebinde bulunmuş olursunuz. Numara yoğunluk durumundan ötürü meşgul olabilir. Bu durumda ALO 153 beyaz masa ile de görüşme sağlayabilirsiniz.
 • Bireysel Başvuru: Muhtarlıklara, STK’lere, inceleme merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bunların yanında Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü altında olan Kadın Koordinasyon Merkezleri’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Böylelikle bireysel başvuruda bulunmuş olursunuz ve kart talebiniz alınır.

Sosyal Yardım Kartı Önceliği Nedir?

Sosyal yardım kartına başvuru yaparken kimi vatandaşlara öncelik verilmektedir. Başvuru yapan insanların başvuruları, Belediye Başkanlığı tarafından incelenmektedir. Karta ihtiyacınız olduğu kesinleşirse, başvurunuz onaylanmaktadır. Asılsız bir başvuru olduğu tespit edilirse başvurunuz onaylanmayacaktır. Peki hangi durumlar öncelik sağlar?

 • Hiçbir maaş geliri olmayanlar,
 • Maaş geliri olup, hane sayısının fazlalığı sebebiyle geçim sağlayamıyor olanlar,
 • Sağlık sorununa sahip olan vatandaşlar,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar,
 • Hiçbir malvarlığı olmayanlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Kartının kullanılacağı marketleri İBB kendisi belirlemiştir. İBB ve mağazalar anlaşma yaparak, sosyal yardım kartlarının geçerliliği korunmuş olur. Bu sebeple her marketten alışveriş yapmak imkansızdır. Marketlerin, sosyal yardım kartını okutabileceği POS cihazına sahip olması gerekmektedir. Peki İBB sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli?

 • Ucz
 • Şok
 • Çağrı
 • Kim
 • Migros
 • Onur Market
 • Rammer
 • Carrefour
 • Happy Center

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı geçerli olduğu marketlerde gıda alışverişinizi yapabilirsiniz. İBB kart hangi marketlerde geçerli ve İBB sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçiyor sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.