Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar

26.08.2023
1.095
A+
A-
Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar

Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar; Sosyal devlet anlayışı gereği, devlet tarafından birçok konuda vatandaşlara yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından yapılan eşi vefat eden kadına yapılan yardımlar bunlardan biridir.

Gerçekleştirilen bu yardım sayesinde maddi durumu belirli bir seviyenin altında olan kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. EVEK programı kapsamında gerçekleştirilen bu yardımlar ile eşi vefat eden kadınlara iki ayda bir verilmek üzere 650₺ yardım yapılmaktadır. EVEK programından yararlanmak isteyen kişilerin boşanmamış olmaları ve yeni bir evlilik gerçekleştirmemeleri gerekmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından düzenlenen eşi vefat eden kadına yapılan yardımlar için öncelikle bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en başında ise muhtaçlık seviyesinin belirlenmesi gelmektedir. 18 yaş ve üstü bireylere yapılan bu yardımlarda muhtaçlık seviyesi için hane içinde kişi başına düşen net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

EVEK programı tarafından yapılan yardımdan yararlanmayı isteyen kişiler için bir diğer şart ise başka bir sosyal yardım programından yardım almamasıdır. Ayrıca, başvuruda bulunmayı isteyen kişilerin resmi nikahlı olmaları gerekmektedir. EVEK programından yararlanmayı isteyen kişilerin son resmi nikahlı eşinin vefat etmesi gerekmektedir. Bu durumda, dini nikah yapmış olan veya eşinden boşanan kişiler EVEK yardımından yararlanamaz.

EVEK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlara vefattan sonra cenaze yardımı ve dul maaşı yardımı yapılmaktadır. Söz konusu olan yardımdan yararlanmak için ise minimum 900 gün prim olması gerekmektedir. Dul maaşı kapsamında yapılan yardım, kişinin evlilik gerçekleştirmesine kadar sürmektedir. EVEK programı ile verilen dul maaşı için kişilerin ikamet ettikleri Sosyal Yardım Derneklerine başvurmaları gerekmektedir.

Sosyal Yardım Dernekleri tarafından verilen bu yardım ile eşi vefat eden ve herhangi bir işte çalışmayan kadınlara aylık olarak 325₺ yardım yapılmaktadır. Kaymakamlıkların resmi sitelerinden ve Sosyal Yardım Derneklerine başvurarak EVEK yardımından yararlanılabilmektedir. Yardım başvurusu yapacak kişilerin başvuru sırasında T.C kimlik kartını bulundurmaları yeterli olacaktır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardım Ne Kadar?

EVEK başvurusu gerçekleştiren ve yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere aylık olarak 275₺ yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardım korona virüs önlemleri kapsamında 325₺’ye çıkarılmıştır. İki ayda bir yapılan bu yardımlar her ay için hesaplanmaktadır. Toplamda 650₺ olan EVEK yardımı, eşi vefat eden kadınların temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından gerçekleştirilen bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin boşanmamış olması gerekmektedir. Söz konusu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin son resmi nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, dini nikah gerçekleştiren kişiler de bu yardımdan yararlanamaz.

Dini nikahın resmi olarak bir bağlayıcılığı olmadığı için yardım başvurusu gerçekleştirecek kişilerin resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Yardımdan yararlanmayı isteyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise tekrar evlilik gerçekleştirmeleri durumunda yardım alamayacaklarıdır.

Eşi Vefat Eden Kadınların Hakları Nelerdir?

Devlet tarafından eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlarda kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları amaçlanmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen yardımlarda hem maddi hem de kıyafet ve gıda yardımları da yapılmaktadır.

Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardım kapsamında aylık olarak 275₺ yardım yapılmaktadır. Korona virüs tedbirleri kapsamında bu yardım 325₺ olmuştur. Eşi vefa etmiş kadınların yardımdan yararlanması için yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurmaları yeterli olacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Nedir

Eşi vefat eden kadınlara yapılan bu yardım dul yetim aylığı olarak da bilinmektedir. Eşi vefat eden kişilerin alabileceği ödenekten vefat eden kişinin kız çocuğu da bu yardımdan faydalanabilmektedir. Erkek çocuklar ise bu yardımdan 18 yaşına kadar yararlanabilmektedir. Eğer söz konusu erkek çocuk üniversite öğrencisi ise bu yaş sınırı 25’e çekilmektedir.

Kız çocukları ise evlenmedikleri ve çalışmadıkları taktirde ömür boyu bu yardımdan yaralanabilmektedir. Eğer bir kişinin hem babası hem de eşi vefat ettiyse iki aylıktan da yararlanabilmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken nokta ise vefat eden eş ve babanın sosyal güvenlik türünün birbirinden farklı olmasının gerektiğidir.

Dul yetim aylığı kapsamında eşi vefat eden kadınlar hem cenaze hem de dul maaşı için başvuruda bulunabilirler. Dul maaşı almak için vefat eden eşin emekli olması önemli olmamaktadır. Vefat eden eşin 900 günlük prim ödemesi olması halinde dul maaşı almak mümkündür.

Söz konusu prim eksik ise dul maaşından yararlanılamaz. Dul maaşı almaya hak kazanan kişiler ömür boyu bu yardımdan yararlanabilmektedir. Bu noktada eşi vefat eden kadınların resmi nikah gerçekleştirmemesi gerekmektedir. Aksi halde dul maaşı haklarını kaybedeceklerdir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Sosyal Yardım Şartları

Dul maaşı yardımı için başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuru sırasında bulundurması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuru gerçekleştirmeyen kişiler dul maaşından yararlanamaz. Eşi veya babası vefat eden kadınların yararlanabileceği dul maaşı için ilk aşamada nüfuz cüzdanı yeterlidir. Başvurunun ilerlemesi halinde bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ise şunlardır:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • 3 adet vesikalık fotoğraf,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Mal bildirim belgesi,
 • Veraset ilamı
 • Ölüm defin tutanağı,
 • Gelir durumunu gösteren belge,
 • TC kimlik fotokopisi.

Sosyal Yardım Alanlar EVEK Maaşından Yararlanabilir Mi?

SYDV tarafından eşi vefat eden kadınların temel ihtiyaçlarını gidermeleri için yapılan dul maaşı yardımı konusunda diğer sosyal yardımlardan yararlanan kişiler bu yardımdan yararlanamaz. Söz konusu yardımdan yararlanmayı isteyen kişilerin bu yardımlardan yararlanması için bir yardımı seçmeleri gerekmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadınlar Eşlerinin Maaşının Ne Kadarını Alır?

Eşi vefat eden kadınlar eşlerinin maaşının bir kısmını alabilmektedir. Bu kişilerin alabilecekleri maaş oranları ise belirli unsurlara göre değişmektedir. Eşi vefat eden kişinin çocuğu bulunmuyorsa maaşın yüzde 75’i bağlanmaktadır. Eğer vefat eden kişinin eşi çalışıyorsa bu durumda söz konusu maaşın yüzde 50’si bağlanmaktadır.

Yardım alan kişinin bir çocuğu var ise kişi maaşın yüzde 60’ını, çocuğu ise yüzde 30’unu almaktadır. Eğer kişinin iki veya daha fazla çocuğu bulunuyorsa bu durumda kişi maaşın yüzde 50’sini alırken çocukları ise diğer yarısını almaktadır. EVEK programı kapsamında yapılan yardımdan yararlanan kişiler yeni bir evlilik gerçekleştirmeleri halinde yardımdan yararlanamaz.

Sizlere bu yazımızda eşi vefat etmiş olan kadına yapılan yardımlar ve devlet destekleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Dul Maaşım Kesildi Neden? Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Ne Kadar?

Eşi vefat eden kadınlara sosyal yardım parası ne kadar?

Türkiye’de, eşi vefat etmiş kadınlara verilen sosyal yardım parası miktarı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu (SYDTF) tarafından belirlenir. Yardım miktarı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle aylık asgari ücretin belirli bir yüzdesi olarak belirlenir.

Devlet kocası ölen kadınlara destek veriyor mu?

Türkiye’de devlet, kocası ölen kadınlara sosyal yardım ve destek vermektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik sosyal yardım programları

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Lütfen yardım eder misiniz?

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık