Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Dul Maaşım Kesildi Neden? Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

10.05.2023
1.996
A+
A-
Dul Maaşım Kesildi Neden? Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul Maaşım Kesildi Neden? Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir? Dul maaşı alan kişilerin maaşlarının kesintiye uğramasının sebeplerine gelin birlikte bakalım. SGK kapsamında Emekli Sandığı, SSK ya da Bağkur’a bağlı olarak vefat eden kişinin erkek ya da kadın fark etmeksizin geride kalan eşine bağlanan dul maaşı, bazı hallerde kesilebiliyor.

Vefat eden eşin ardından çocuklara bağlanan aylık da bazı durumlarda kesilebiliyor.

Dul ve yetim aylığının hangi hallerde kesilebileceği ise dul ya da yetim aylığı alan kişilerin en çok merak ettikleri sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca dul maaşı neden kesilir? Yetim aylığı ne zaman kesilir? vb. soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, dul ya da yetim aylığı kesilme nedenlerine dair bilmeniz gereken detaylar:

Dul Maaşı Nedir?

Vefat eden sigortalı kişinin evli olduğu kişiye yani eşine bağlanan, eşin geçim sıkıntısına ve maddi güçsüzlüğe düşmesini önlemeyi hedefleyen aylığa dul maaşı ismi veriliyor.

Bununla birlikte geride kalan eşin dul maaşı alabilmesi için vefat eden eşe ve kendine dair bazı kriterleri karşılaması gerekiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dul eşe bağlanan bu maaş, resmi nikahlı olan kişilere veriliyor. Yani imam nikahlı eşin dul maaşı alma şansı bulunmuyor.

Dul maaşı alma şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Vefat eden kişinin sigortalı olması
 • Vefat eden kişinin şayet Emekli Sandığı’na tabi ise sigorta primlerinin en az 1800 gün ödenmiş olması
 • Vefat eden kişinin şayet Bağkurlu ise sigorta primlerinin en az 3600 gün ödenmiş olması
 • Vefat eden kişinin şayet SSKlı ise sigorta primlerinin en az 900 gün ödenmiş olması ve 5 yıl sigortalı olması

Dul Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

Dul maaşı başvuruları kabul edilen eşin bazı hallerde aldığı maaş, tamamen kesilebiliyor.

Dul maaşı kesilme hallerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dul kalan yani eşi vefat eden taraf, tekrar evlendiğinde evlenme gününü takip eden diğer ay başında aldığı maaş kesiliyor.

**Evlenen dul eşin yeni evlendiği kişinin ölmesi ya da evliliğin boşanma ile sonuçlanması halinde de tekrar dul maaşına başvurabiliyor.

Bununla birlikte devleti yanıltan yani boşanmasına rağmen eski eşiyle görüştüğü tespit edilen kişilerin aldığı maaş, tekrar kesiliyor.

Çalışan Eş Dul Maaşı Alabilir mi?

Çalışan kadınlar da vefat eden eşleri üzerinden dul maaşı alabiliyorlar. Hatta dul maaşı aldıkları için çifte emeklilik hakkını da elde edebiliyorlar.

Dul maaşı almaya başlarken çalışmayan, daha sonra iş bularak çalışma hayatına atılan kadınlar da dul maaşı almaya devam ediyorlar.

Yani kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması, dul maaşı almasına herhangi bir engel teşkil etmiyor.

Dul maaşı alanların sorduğu sorulardan biride Eşinden dul maaşı alan kadın sigortalı işte çalışırsa maaşı kesilir mi sorusudur. Eşinden dul maaşı alan kadın çalıştığında dul maaşı kesilmez. Dul maaşı sigortalı olunca kesilmez.

Yetim Aylığı Nedir?

Vefat eden sigortalı eşin arkada kalan çocuklarına bağlanan aylığa yetim aylığı ismi veriliyor.

Yetim aylığı bağlanan kızlar, bu aylığı evlenene ya da işe başlayana kadar alabiliyorlar.

Evlenen kadının boşanması ya da işten ayrılması durumunda anne ya da babası üzerinden aldığı aylık ona tekrar bağlanıyor.

Yetim aylığını erkekler ise şayet eğitim almıyorlarsa 18 yaşlarına, üniversite eğitimi alıyorlarsa 25 yaşlarına kadar alabiliyorlar.

Dul Aylığı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

Yetim Aylığı Neden Kesilir?

Kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylığının kesilme nedenlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kız ya da erkek çocukları yurtiçinde ya da yurtdışında sigortalı bir işte çalışmaya başladıklarında aldıkları aylık kesiliyor.
 • Yetim kız çocukları evlendiklerinde aldıkları aylık da kesiliyor.
 • Eğitim görmeyen erkek çocukları 18 yaşını doldurduklarında, orta öğretim görenler 20 yaşını doldurduklarında yükseköğrenim görenler ise 25 yaşını tamamladıklarında aldıkları aylık kesiliyor.
 • Yetim malul ve engelli çocukların aldıkları maaşlar ise yeni bir işe girdiklerinde kesiliyor.
 • Yetim engelli erkek çocuğunun engel oranının %60’a indiğinin tespit edildiği durumlarda da aldığı maaş kesiliyor.
 • Yetim ve engelli kız çocukları ise engel oranları %60’ın altına inse dahi maaş almaya devam ediyorlar.

Boşanan Eş Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşinden boşanma yoluyla ayrılan eşe hiçbir şekilde dul maaşı bağlanmıyor. Boşanan kişiler, mahkemeye başvurarak, nafaka talebinde bulunabiliyorlar.

Dul Maaşı Evlenince Kesilir Mi

Dul maaşı alanların merak ettiği sorulardan biride dul maaşı evlenince kesilir mi sorusudur. Dul maaşının alan biri evlendiğinde takip eden ilk ay başında maaşı kesilir. Eğer evlenen kişi boşanır yada eşi ölürse tekrar dul maaşı alabilir. İkinci evliliğinizi yaptığınızda dul maaşı direk olarak kesilir.

2023 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar?

Vefat eden kişinin eşine %50 oranında dul maaşı bağlanıyor. Çocuksuz eşler söz konusu olduğunda ise eşe bağlanan aylık %75 olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte eş ve çocuklara bağlanan aylıkların oranı, çocuk sayısına ve vefat eden eşin hangi sigortaya tabi olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin, Emekli Sandığı’na bağlı olarak vefat eden ve tek çocuklu kişinin eşine %60, çocuğuna ise %30 oranında aylık bağlanıyor.

2023 yılı güncel enflasyon farkı ile birlikte dul ve yetim aylığında da artış gerçekleşti. Yılın ilk altı aylık enflasyon rakamları doğrultusunda Ocak ayıyla birlikte dul ve yetim maaşlarına da %25 oranında zam yapıldı.

Dul ve yetim maaşı, 1.430-13.000 TL arasında değişmektedir. oldu. Bu rakam, vefat eden eşin sigortalılık süresine ve aldığı aylık ortalama maaşa göre artış gösterebiliyor.

Dul Maaşım Kesildi Neden? Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Dul ya da yetim maaşı alıyorsanız, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Öksüz ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınır?

https://www.youtube.com/watch?v=UOGpXmzKea8

Çalışan Kişinin Dul Maaşı Kesilir mi?

Hayır.

Dul Maaşı Her Ay mı Alınır?

2 ayda bir alınır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sirap acar dedi ki:

  Eşim vefat etti ben ablamın yanında kalıyorum ablam ve çocuklar sigortasız çalışıyor eşi mardindd bız İstanbul’dayız sigortalı dulluk maaşım kesilirmi

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık