Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Emekli Maaşı Ne Kadar Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama

10.05.2023
2.721
A+
A-
Emekli Maaşı Ne Kadar Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Ne Kadar Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama; Emekli maaşını nasıl hesaplayabiliriz gelin birlikte bakalım. Çalışma hayatının sonra ermesi anlamına gelen emeklilik döneminde emeklilerin ne kadar maaş alacakları, en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor.

Öyle ki yıllar boyunca çalışan, emekli olmanın ve rahata ermenin hayalini kuran pek çok kişi; maalesef ki yeterli olmayan emekli maaşları ile geçinmek zorunda kalıyorlar.

Emekli maaşlarının nasıl hesaplanacağı, yani kişinin ne kadar maaş alacağı üzerinde mesleği, kaç yıl boyunca çalıştığı, SSK, Bağkur yoksa Emekli Sandığı’na mı bağlı olacağı vb. pek çok etmen belirleyici oluyor.

Bu yazımızda yakın zamanda emekli olacak kişiler için ‘emekli maaşı nasıl hesaplanır’; sorusunu kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, emekli maaşına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir çok kişi emekli olunca ne kadar maaş alacağını merak etmektedir. Emekli olunca ne kadar maaş alırım, Emekli maaşı ne kadar alırım sorusunun cevabı yazımızda.

SSK Emekli Maaşı Hesaplaması

Özel sektörde SSK kapsamında çalışan kişilerin alacakları maaş hesaplanırken, birbirinden farklı 3 yöntemden yararlanılıyor.

Emekli Maaşı Hesapla Yöntemi

Bunlardan ilkine göre 2000 yılı öncesi sigorta başlangıcı olan kişilerin emekli maaşları hesaplanırken gösterge rakamı olarak aylık bağlanma oranı ve katsayı dikkate alınıyor.

Aynı zamanda gösterge rakamı olarak emekli olduğu yıldan bir yıl öncesi temel alınıyor.

Adım adım SGK emekli maaşı hesaplamasını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Öncelikle kişinin yıllık ortalama kazancı hesaplanıyor. Hesaplama, kişinin son on yıllık kazancı doğrultusunda yapılıyor.
 • Ardından son on yıllık kazanç toplamı, 10’a bölünüyor. Emekli maaşları hesaplamasında temel alınan gösterge tablosundaki mevcut değerlerden elde edilen yıllık kazanca en yakın olan değer; gösterge rakamı olarak belirleniyor.
 • SSK emekli maaşı hesaplamasında katsayı 12000, aylık bağlanma oranı ise %60 olarak kabul ediliyor.

Sonuç olarak, SSK emekli maaşı hesaplamasında kullanılan formülün ‘gösterge rakamı x aylık bağlanma oranı x katsayı’ şeklinde bu 3 etmenin çarpılması sonrasında elde edildiğini ifade edebiliriz.

Emekli Maaşını Hesaplama Yolu

2000-2008 yılları arasında işe başlayan yani sigorta başlangıç tarihi bu yıllar arasında olan kişilerin emekli oldukları maaş hesaplanırken birinci yöntemde olduğu gibi gösterge rakamı kullanılmıyor.

Bu hesaplama esnasında gösterge rakamı yerine güncelleme katsayısı kullanılıyor.

Güncelleme katsayısı, kişinin emekli olduğu yılın bir yıl öncesindeki büyüme ve TÜFE rakamları doğrultusunda hazırlanıyor.

Yani kişinin 2000-2008 yıllarındaki tüm kazançları önce güncelleniyor sonra da bu rakamın ortalaması alınıyor.

2.yöntemle emekli maaşının adım adım nasıl hesaplandığını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Güncelleme rakamı hesaplandıktan hemen sonra aylık bağlama oranı hesaplanıyor.
 • Aylık bağlama oranı kişinin çalıştığı ilk 10 yıl için %3,5; sonraki 5000 gün için %2 sonraki 9000 gün içinse %1.5 olarak kabul ediliyor.

Sonuç olarak, ikinci yöntemle emekli maaşı hesaplamasında güncelleme katsayısı x aylık bağlanma oranı; formül olarak kullanılıyor.

Emekli Maaşımı Nasıl Hesaplarım

Sigorta başlangıcı 2008 yılı sonrası olan kişilerin emekli maaşları hesaplanırken üçüncü yöntemden yararlanılıyor.

Bu hesaplama, kişinin aylık kazancının ortalaması ve bağlanma oranı temel alınarak yapılıyor.

3.yöntemle SSK emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığını aşağıdaki şekilde anlatabiliriz:

 • Kişinin öncelikle ortalama aylık kazancı hesaplanıyor. Hesaplama esnasında bir önceki seneye ait %30 olarak kabul edilen TÜFE ve büyüme hızından yararlanılıyor.
 • Aylık bağlanma oranı ise %40 oranında kabul ediliyor.

Yatırılan sigorta primlerinin 7200 günden daha fazla olması durumunda ise her yıl için bağlanma oranı %2 oranında arttırılıyor.

4A Emekli Maaşı hesaplamasını internet üzerinden de kolaylıkla yapabilmeniz mümkün.

Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkini tıklamalı, sizden istenilen tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Bağkur Emekli Maaşı Hesaplaması

Bağkur yani 4B emekli maaşı hesaplaması yapılırken tıpkı SSK hesaplamasında olduğu gibi sigorta başlangıç tarihinin temel alındığı 3 yöntemden yararlanılıyor.

1.yöntem:

2000 yıl öncesinde sigortası başlamış olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken kişinin emekli olduğu tarihte bir tam yıl boyunca prim ödemesi yapıldıysa kişinin ödemiş olduğu primlerin %70’i emekli maaşı olarak kabul ediliyor.

2.yöntem:

2000-2008 yılları arasında sigortası başlayan kişilerde hesaplama sırasında aylık bağlanma oranı x ağırlıklı ortalama formülü kullanılıyor.

Ağırlıklı ortalama hesaplanırken ise toplam prim gün sayısı ağırlıklı ortalama olarak hesaba katılıyor.

3.yöntem:

2008 yılı sonrasında sigortası başlayan kişiler için geçerli olan 3.yöntemde öncelikle büyüme hızı ve TÜFE rakamlarının ortalaması alınıp, ağırlıklı ortalama elde ediliyor.

Ağırlıklı ortalamanın aylık bağlanma oranı ile çarpılması ile 4B Bağkur emekli maaşı hesaplanmış oluyor.

Emekliye Aile Yardımı Verilecek Mi? Başvuru ve Sorgulama

Emekli Maaşı Hesaplama e-Devlet

e-Devlet üzerinden emekli maaşını hesaplayabilirsiniz. e-Devlet üzerinden T.C. numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra emekli maaşı hesapla işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emekli Maaşı Hesaplaması

4C’ye tabi olan yani kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev alan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken kişinin mesleği, kademesi vb. etmenler dikkate alınıyor.

Temel alınan bu faktörleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Emekliliğe esas unvan yani meslek
 • Derece/kademe
 • Emekliliğe esas derece/kademe
 • Hizmet yılı ve ayı
 • Kıdem yılı
 • İkramiye yılı

https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ linkini tıklayıp, sizden talep edilen bilgileri doldurup, pratik bir şekilde emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Ek gösterge; memur maaşları hesaplanırken son derece belirleyici oluyor.

Ekim 2008 öncesi sigortası başlayan ve 25 yıl boyunca çalışan memurlarda ortalama aylık kazancın %75 gibi yüksek bir oranı emekli maaşı olarak belirleniyor.

Ekim 2008 sonrasında sigortası başlayan memurlar, 25 yıl çalışmış olmalarına rağmen ortalama aylık kazançlarının yalnızca %50’sini emekli maaşı olarak alabiliyorlar.

Yani aylık ortalama kazancı 5000 TL olan ve 2008 Ekim’den önce işe başlayan kişi; 25 yılı geride bırakıp emekli olduğunda ortalama 3750 TL emekli maaşı alırken; 2008 Ekim’den sonra işe başlayan ve 25 yıl çalışan başka bir kişi emekli olduğunda sadece ortalama 2500 TL maaş alabiliyor.

Yani eski memurlar, yeni memurlara nazaran daha yüksek rakamlarda emekli maaşı alıyorlar.

Emekli Maaşı Hesaplama Formülü 2023

Emekli maaşım ne kadar ve emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusuna cevaplamak için Emekli maaşı hesaplama formülü 2023 ile emekli maaşını öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sunduğu emekli maaşı hesaplama robotunu kullanarak güncel emekli maaşını öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

İşte ne zaman emekli olurum robotunu kullanma şekli ve yolu;

 1. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine giriş yapın
 2. TC Kimlik Numarası bilginizi girin
 3. SSK Sicil Numarası bilginizi girin
 4. Baba Adınızı yazın
 5. Nüfusa Kayıtlı olduğunuz ili yazın
 6. Doğum Tarihinizi girin

Eğer emekli gün sayınız 3600 günden an ise size emekli maaşı bilgilerini göstermeyecektir.

Emekli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Kişinin çalıştığı süre, ödemiş olduğu toplam prim miktarı; emekli maaşının hesaplanmasında etkili oluyor.

Bununla birlikte emekli maaşlarına her yılın Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkı baz alınarak zam yapılıyor.

SGK tarafından hazırlanan, kişinin kolaylıkla emekli maaşını hesaplamasını sağlayan otomatik sayfaya girerek, emekli maaşınızı şimdiden öğrenebilirsiniz.

Sorgulama için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkini tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca emekli maaşı nasıl hesaplanır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, öneri ve bilgilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Nasıl Emekli Olunur?

https://www.youtube.com/watch?v=ChoGKvZlqnc

Hangi Sigorta Koluna Bağlıyım Nasıl Bulabilirim?

e-Devlet üzerinden sigorta bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

İşe Giriş Tarihini Nereden Bulabilirim?

e-Devlet sistemine girerek SGK hizmet dökümünden bulabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ramazan Çelik dedi ki:

  Sonra ülkede neden haber okunmuyor da falan! Aynı cümleyi farklı farklı şekillerde 1 A4 olacak şekilde yazıp hemen arkasından içeriği veriyor gibi herkesin anlamayacağı şekilde ifade edip sonra bunu açıklarken yarım sayfa daha tüketip en sonunda yine tam anlaşılmayacak şekilde (çünkü bu kadar boş cümle okuyunca beyin suyun akıyor) yazıyı bitirip “Bak işte hepsi bu,” havasında son sözler. Belanızı bulun

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık