Emekliye Aile Yardımı Verilecek Mi? Başvuru ve Sorgulama

Emekliye Aile Yardımı Verilecek Mi? Başvuru ve Sorgulama
10.05.2023 16:16
1.535
A+
A-

Emekliye Aile Yardımı Verilecek Mi? Başvuru ve Sorgulama; Emekli olan vatandaşlarımızın merakla beklediği aile yardımı yapılan son zamlarla açıklandı. Emekliye aile yardımı devletimizin dikkate aldığı ve emeklilerin de heyecanla beklediği konulardan bir tanesidir. Her yıl ramazan ve kurban bayramlarında ikramiye alan emeklilerin maaşlarına, yine yılda 3 kez olmak üzere belirlenen oranlarda artışlar yansıtılıyor. Bu artışların yeterli olmadığını dile getiren emeklilere, devletten aile yardımı müjdesi de gecikmedi. Eğer emekliyseniz, sizde aile yardımı alabilirsiniz.

Peki, emekliye aile yardımı nedir? Kimler faydalanabilir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Emekliye Aile Yardımı Nedir?

Emekliye aile yardımının ne olduğu ve kimlerin yararlanabileceği şu sıra merak konusu olmaya devam ediyor. Öyleyse, emekliye aile yardımı nedir ve kimler yararlanabilir? Emekliler için 2023 yılında Kamu Personeli Danışma Kurulu tarafından gündeme getirilmiştir. Biliyorsunuz ki; memur iken eş ve çocuk parası, aile yardımı adı altında memur maaşlarına yansıtılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aile yardımı verilen memurlara, emekli olduktan sonrada aile yardımı verilmeye devam edecektir.

Emekliye aile yardımı için yeni düzenlemeler yapılmış ve bütün emeklilere duyurusu yapılmıştır. Yalnız burada bir ayrıntıyı gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Emekli kamu personellerinin çocuk sahibi olması durumunda, emekliye aile yardımı devlet tarafından yapılmaktadır. Diğer yandan emeklilere aile yardımı yapılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Verilen yardımlardan yararlanabilmek için aşağıdaki şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar:

  • Emekli eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir. Eğer eşiniz bir işte çalışıyor ise emekliler için aile yardımından yararlanamazsınız.
  • Ayrıca eşlerinin ikisi de kamu personeli ya da kamu görevinden emekli olmuş bireyler ise emekliye aile yardımından sadece bir kişi yararlanabilmektedir.

Yukarıdaki 2 şarta uyum sağladığınız takdirde, emekliye aile yardımından yararlanabilirsiniz. Yine de emekliye aile yardımından yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bakanlıkların ve sosyal hizmet merkezlerine giderek emekliler için aile yardımını alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

AİLE DESTEK PAKETİ ÖDEMELERİ YATTI MI? Aile Destek Programı ödemeleri  hesaplara yattı mı? Aile Destek Programı başvuruları e-Devlet ile nasıl  yapılacak? -

Emekliye Aile Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Emekliye aile yardımı için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız gerekmemektedir. Emekliler için aile yardımından yararlanabilmeniz için önemli olan adından da anlaşılacağı üzere emekli olmanızdır. Eğer memurken aldığınız bir aile yardımı varsa, bunu emekli olduğunuzda da aynı şekilde almaya devam edersiniz. Kısacası çalıştığınızda aile yardımı maaşınıza yansıtılması durumunda emekliyken de maaşınıza yansıtılacaktır. Aksi takdirde PTT aracılığı ile emekliye aile yardımından yararlanabileceksiniz.

Emeklilere Aile Yardımı Tutarı

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da emekliye aile yardımı güncellenmiş ve kamuoyuna duyurulmuştur. Buna göre emeklilerin alabileceği aile yardımı tutarları aşağıdaki gibidir.

  • Eşi çalışmayan ve çocuğu olmayan emekliler için aylık: 1.291 TL
  • 0-6 ya arasında çocuğu olan emekliler için aylık: 197 TL
  • 6 yaş üzerinde çocuğu olan emekliler için aylık: 98 TL

Erken Emekli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Emekliye Aile Yardımı Var Mı

Emekli maaşı olan bir kişi torba yasada görüşülen emekli aile yardımı ne zaman çıkacak ve emekliye aile yardımı var mı sorusunu sıklıkla sormaktadır. Çalışma hayatından verilen aile yardımın emekli olan kişilere de verilmesi uzun zamandır gündemde bulanmaktadır.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

https://www.youtube.com/watch?v=-aLrJe9TNFY

Aile Destek Sorgulamasını Nereden Yapabilirim?

e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Aile Yardımını Kimler Alabilir?

Evli devlet memurları alabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.