Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

04.11.2023
1.027
A+
A-
Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Isparta Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Isparta Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?, Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Isparta Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Isparta Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. Akdeniz Bölgemizin şahane kokan gülleri ile ünlü olan şehri Isparta’da görevde olan belediye; belirli şartları taşıyan ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara ve dar gelirlilere ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Kırtasiye yardımı, gıda ve erzak yardımı, para yardımı, giyecek yardımı vb. yardımları ile muhtaç vatandaşlarını bu zor günlerde yalnız bırakmayan Isparta Belediyesi; yardımları ile binlerce kişiye ve onların ailelerine umut oluyor.

Muhtaç ve dar gelirli aileleri tespit ederek, pandemi döneminde onlara erzak yardımı sunan Isparta Belediyesi yardımlarına Isparta il sınırlarında ikamet eden kişiler, başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Isparta Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Isparta Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Isparta Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Vatandaşlarına ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik olarak farklı sosyal yardımlarda bulunabilen Isparta belediyesinin temel ayni ve nakdi yardımlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrencilere yönelik yardımlar
 • Kira desteği
 • Giyecek yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Üniversite öğrencilerine verilen burslar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Kimsesiz dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Sağlık ve ilaç yardımları
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Engellilere yönelik yapılan yardımlar
 • Bayram yardımları
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebeklere yapılan yardımlar

Pandemi döneminde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla iş birliği içerisinde ayni ve nakdi yardımlarına devam eden belediye; korona virüs salgınından en çok etkilenen kesime yani maddi zarara uğrayan esnaflara ve işten çıkarılan kişilere de destek oluyor.

Esnaflara ve işten çıkarılanlara gıda kolileri dağıtarak, on binlerce ailenin gıda ihtiyacını karşılayan Isparta Belediyesi; muhtaç, dar gelirli ve yoksullara ise aşevinde ücretsiz yemek dağıtıyor.

Bu süreçte Isparta’da aç hiçbir vatandaşını bırakmamayı amaç edinen Isparta Belediyesi, yoksul ve muhtaç vatandaşlarının yardımına koşuyor.

Fakir ailelerin çocuklarına giysi desteğinde bulunan belediye; onların okullar açılmaya yakın bir dönemde kitap, kalem, defter gibi kırtasiye ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Kış ayları yaklaşmaya başladığında yoksul aile çocuklarına daha iyi ısınabilmeleri ve soğuklardan korunabilmeleri adına mont, kaban, bot armağan eden belediye; yoksul ailelere yakacak yardımında bulunarak, kömür ve odun dağıtmayı da ihmal etmiyor.

Pandemi dolayısıyla ortak kullanım alanlarını, camileri, tuvaletleri düzenli bir şekilde dezenfekte ederek, temizleyen belediye; kimsesiz yaşlılara yönelik olan evde yaşlı bakım hizmeti dahilinde yaşlıların evlerine yaşlıların sağlık durumlarını kontrol etmek üzere sağlık görevlileri gönderiyor. Yani periyodik bir şekilde yaşlıların muayene edilmesini sağlıyor.

Ramazan ve Kurban bayramlarında yoksul ailelere ve muhtaçlara para ve gıda yardımları sunan Isparta Belediyesi; hayırsever vatandaşlarının bağışladığı giysi, mobilya ve ev eşyalarını da ihtiyaç sahiplerine götürüyor.

Üniversite öğrencilerine para desteğinde bulunarak, öğrencilerin parasızlık ve maddi zorluklar yüzünden üniversite eğitim hayatlarının başlamadan sonlanmasına engel oluyor.

Muhtaç asker ailelerini, şehit ve gazi yakınlarını da hiçbir zaman unutmayan, onlara düzenli bir şekilde hal ve hatırlarını soran belediye; onların sosyal yardım başvurularına da gecikmeden yanıt veriyor.

Ciddi bir hastalığa yakalanan, başından sel, deprem, yangın vb. doğal afetler geçen kişilere de bu süreci daha kolay atlatabilmeleri adına yardımcı olan belediye; mağdur kişilere barınma, giysi, gıda yardımları vb. yardımlar sunuyor.

Eşinden ayrılan ve geçimini karşılamakta zorlanan dul kadınlara gıda, giysi, eşya vb. destekleri ile de hem kadınlara hem de onların velayetlerindeki çocuklara sahip çıkıyor.

Isparta il sınırlarında ikamet eden engelli bireyler; belediye sosyal yardımlarına başvurarak, ücretsiz bir şekilde tekerlekli sandalye, akülü sandalye, baston vb. cihazların sahibi de olabiliyorlar.

Kiralarını ödeyemeyecek durumda olan kişiler ise belediyenin sunduğu kira yardımı sayesinde kiralarını daha kolay ödeyebiliyor ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Yoksul aileler, yeni doğan bebekleri için belediyenin yeni doğan bebek paketi yardımına başvurmak suretiyle bebek bezi, bebek maması vb. yardımlar alabiliyorlar.

Kısacası Isparta Belediyesi; yardıma ihtiyacı olan tüm Ispartalı vatandaşlarının en kısa süre içerisinde yardımlarına koşmaya, onlara yanıt vermeye çalışıyor.

Isparta Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Isparta belediyesi de dahil olmak üzere ülkemizde belediyelerin yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarının hayatlarını kolaylaştırmak adına sürdürdüğü sosyal yardımlara muhtaçlar, yoksullar, kimsesizler, engelliler, kronik hastalar, yetimler, şehit, asker ve gazi yakınları ile afetzedeler başvurabiliyor.

Yani yardımlardan yalnızca maddi sıkıntılar çeken, giyim, gıda, kira vb. en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Hiçbir düzenli geliri olmayan, kendisine bakacak kimsesi bulunmayan muhtaçlar; yani SGK kaydı olmayanlar, belediyenin gıda, para ve diğer yardımlarından öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Düzenli bir geliri ve mesleği olmasına rağmen hane halkı aylık kişi başına düşen ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler (anne, baba, eş, çocuklar) sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvuran kişilerin başvurularının Isparta belediyesi tarafından onaylanabilmesi için kendilerinden istenilen bazı belgeleri de belediyeye zamanında teslim etmeleri, oldukça önem arz ediyor.

Belediyenin talep ettiği bu belgeler arasında engelliler için sağlık kurulu raporu, eşi vefat eden kadınlar için ölüm belgesi, çalışmayan muhtaç kişiler içinse SGK belgesi vb. bazı belgeler bulunuyor.

Yani başvuru sahipleri, muhtaçlıklarını birtakım belgelerle kanıtlamakla yükümlü tutuluyorlar.

Isparta Belediyesi, başvuran kişilerin muhtaç olduklarını gösteren bu belgeleri inceledikten sonra en çok yardıma ihtiyacı olan kişileri tespit edip, bu kişilerin ikametgah adreslerine görevliler yolluyor.

Belediye tarafından görevlendirilen komisyon; ailenin ya da kişi yalnız yaşıyorsa bu kişinin ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Bu raporu inceleyen ve birkaç kişiden oluşan belediye değerlendirme kurulu üyelerinin ortak kararı ile kimlerin sosyal yardımlardan faydalanabileceği kararlaştırılıyor.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Isparta’da yaşayan, pandemi dolayısıyla yardıma ihtiyaç duyanlar veya dar gelirli, muhtaç kişiler; bağlı oldukları Isparta belediyesine gitmek suretiyle yardımlara başvurabiliyorlar.

e-Devlet üzerinden ayni ya da nakdi yardım başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

e-Devlet şifresi olan kişiler, şifreleri ve TC kimlik numaraları ile e-Devlet resmi sitesine girip, sosyal yardım başvuru formunu doldurmak suretiyle bu formda belirtilen yardımlardan dilediklerine başvurabiliyorlar.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Teknoloji ile arası iyi olmayan kişiler ya da belediyeye gitme şansı olmayanlar; Isparta belediyesini arayarak, sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi alabiliyorlar.

Başvuru için gerekli şartları, belediyenin talep ettiği belgeleri öğrenebilecekleri gibi daha önceki sosyal yardım başvurularının sonuçlarını da sorgulayabiliyorlar.

Isparta belediyesi yetkilileri ile iletişime geçmek isteyen kişilerin 0246 211 60 00 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlar; yardım başvurularının son durumunu belediyeyi arayıp, yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar. Belediyeye giderek de başvurularının hangi aşamada olduğunu, değerlendirip değerlendirilmediğini, olumlu veya olumsuz sonucunu öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak e-Devlet başvuru sayfasına giderek de başvurularını sorgulayabiliyorlar. Bu amaçla başvuru sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Isparta Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvuru sahiplerine bazı soruları cevaplamaları adına verilen başvuru formu; başvuru sahiplerine dair belediyeye ayrıntılı bilgi veriyor.

Yani başvuru sahibinin mesleği, ailedeki kişi sayısı, aylık geliri, aylık hane halkı toplam geliri vb. sorular ile belediye; başvuran kişinin hangi yardımlara ihtiyaç duyduğunu daha kolay bir şekilde tespit edebiliyor.

Başvuru formları arasında karşılaştırma yaparak, öncelikli olarak yardım edilecek aileleri ve kişileri de belirliyor.

Bu yüzden de tüm başvuru sahiplerinin belediye yardım başvuru formundaki tüm bilgileri yanıtlamaları gerekiyor.

Yanlış bilgi paylaştığı daha sonra fark edilen kişiler; yasal suç işlemiş oluyorlar.

Örneğin; 5 ay boyunca sigortalı bir işte çalışmasına yani muhtaç olmamasına rağmen gıda kolisi yardımı almış bir kişi, daha sonra belediye tarafından tespit edildiğinde bu kişiye ceza kesiliyor. Bu kişi; 5 aylık gıda kolisinin nakit karşılığını faiziyle geri ödemekle sorumlu tutuluyor.

Isparta Belediyesi Gıda Yardımı

Isparta Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere belli aralıklarla gıda yardım ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır. Isparta Belediyesi gıda yardımı Belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından belirlenen ailelere verilmektedir.

Gıda yardımı almak için belediyenin resmi sitesinde buluna  başvurunu formunu doldurabilir yada direk belediye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Isparta Belediyesi Gıda yardımı ve Erzak kolisi yardımından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilir yada 0246 211 61 23 numarasını arayabilirsiniz.

5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, yönetmelik ve tüzükler çerçevesinde Isparta ili  sınırları içerisinde ikamet eden fakir ve yardıma muhtaç tüm kesimlere (yaşlı, engelli, kadın, çocuk vb. dezavantajlı kesimler) ayni ve nakdi her türlü yardım yapılmaktadır.

Isparta Belediyesi Yardım Kampanyası

Isparta Vefa Destek Telefon Numarası: Vefa Sosyal Destek grubunun Isparta’daki ikamet eden gönüllüleri yani jandarma, polis, belediye çalışanı vb. farklı mesleklere sahip olan gönüllüler; Vefa Destek hatlarından birini arayıp, kendilerine ulaşan ve kendilerinden pandemi sürecinde yardım isteyen kişilerin yardımlarına koşuyor.

İhtiyaç sahiplerine binlerce gıda kolisi dağıtan Isparta Vefa Sosyal Destek grubu; söz konusu kronik hastalar ya da kimsesiz 65 yaş üstü yaşlılar olduğunda onlara da sahip çıkıyor.

112, 155 ya da 156 Vefa destek hatlarından birini arayarak, Isparta gönüllüleriyle iletişime geçen yaşlılar ve kronik hastalar; ihtiyaç duydukları gıda, ilaç vb. temel malzemeleri belirtiyor ve ev adreslerinde ücretlerini ödeyerek, gönüllülerden teslim alıyorlar.

Yani gönüllüler sayesinde yaşlı ve kronik hastalar dışarı çıkmadan ve yorulmadan alışveriş yapabilme şansına sahip oluyorlar.

Hatta bankacılık işlemleri ya da özel ya da kamu kurum işlemleri için bile Isparta Vefa gönüllülerinden yardım alabiliyorlar.

Sizler de Isparta’da ikamet ediyorsanız, pandemi sürecinde her türlü yardım talepleriniz için Vefa destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Isparta belediyesi sosyal yardımlarından kimlerin yararlanabileceğine ve sosyal yardım başvuru şartlarına değinmeye çalıştık.

Sizler de Isparta’da ikamet ediyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Elektrik Tüketim Desteği Dört Kişilik Aile İçin Kaç TL?

216,82 TL.

Elektrik Tüketim Desteği Beş Kişilik Aile İçin Kaç TL?

260,19 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Isparta belediyesi dedi ki:

  O kadar gidiyorum belediye başkanı yardımcı iki defa oldu şimdi üc aydır işsizim kiramı ödeyemedim cocugumun nafakası faturalar kiram işede almiyolar yaşdan dolayı genç istiyolar calişmak istediğimi belirtiyorum ama yok ne olur yardım edin etmezseniz ya kendime zarar vercem yahutda hırsızlikmi yapalım üc çocuğum var muhtaç olmasam yazmazdim istenmezdim yardım edin lütfen başkanim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık