Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

09.09.2023
1.399
A+
A-
Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kırtasiye Yardımını Kimler Almaktadır?, Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır?, Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?, Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?, Kırtasiye Yardımı 2023 Fiyatları

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Eğitim öğretim her yıl düzenli bir takvim ile öğretmen ve öğrencilerle buluşmaktadır. Bu işi yaparken tüm emeğini ve fedakarlığını ortaya koyan öğretmenler için MEB tarafından çeşitli ayrıcalıklar bulunmaktadır. Kırtasiye yardımı da bu tanınmış olan haklardan biridir. Kırtasiye yardımının ödeneği her yıl farklı oranlarda planlanmak üzere değiştirilmektedir. Bu yıl verilecek olan kırtasiye yardımını da kurumsal bölgelerdeki tüm öğretmenler beklemektedir.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı her yıl eğitim ve öğretim yılının ilk zamanlarında denk getirilmektedir. Her yıl fiyatının farklılık gösterdiği kırtasiye yardımı planı geçen yıl Eylül ayında yapılmıştır. Her yıl öğretmenlerin banka hesaplarına yeni yıla ön hazırlık için yatırılan kırtasiye yardımı 2023 yılında da yeni bir fiyat olarak belirlenmiştir.

Kırtasiye Yardımını Kimler Almaktadır?

Her yıl yeni bir plan çizilmekte olan kırtasiye yardımı, öğretmenler için ayrılan bir eğitim öğretim ödeneği olarak nitelendirilmektedir. Öğretmenler kendi banka hesapları doğrultusunda, kırtasiye yardımına ulaşabilmektedir. Ancak her öğretmenin bu yardımdan faydalanamadığını belirtmekte fayda var. Kırtasiye yardımından yararlanmak için bazı kriterlere uygun olma şartı vardır. Bu anlamda öğretmenlik mesleğini kurumsal olarak gerçekleştirmekte olan kişilere verilen kırtasiye yardımını alabilecek olan statüler aşağıdaki gibidir:

  • Fiilen öğretmenlik yapmakta olan kişiler
  • İlköğretim ve ortaokulda çalışan müdürler
  • Cezaevindeki okullarda çalışmakta olan öğretmenler
  • Müdür yardımcıları
  • Yöneticiler
  • Eğitim uzmanları
  • Eğitim uzman yardımcıları

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse kırtasiye yardımı mahalle muhtarlıkları tarafından belirlenene kişilere bulunduğunuz belediye tarafından yada Sosyal Yardımlaşa vakfı tarafından yapılmaktadır. Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden bu yardımı almaya hak kazanırsınız.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kırtasiye yardımı için başvurular muhtarlık yada direk belediyelerin yardım masalarına yapılabileceği gibi ihtiyaç sahiplerinin Sosyal yardımlaşma vakfına bizzat başvurmaları halinde verilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kırtasiye yardımı her sene olduğu gibi bu yılda okullar açılmasına yakın olan tarihte yani Eylül ayında verilmektedir. Belirlenen kişilere verilen Kırtasiye yardımı okular açılmadan önce öğrencilere teslim edilir.

Kırtasiye Yardımı 2023 Fiyatları

Her yıl eğitim öğretim yılının başında verilmekte olan kırtasiye yardımının fiyatları farklılık göstermektedir. 2021 yılında 1.210 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl belirli bir zam oranında artmakta olan kırtasiye yardımı 2021 yılında %2,5 oranda artmıştır. 2023 yılında ise kırtasiye yardımı 1.250 TL olmuştur. Bu durumda fiilen belirtilen kurumlarda öğretmenlik yapmakta olan kişiler bu ödenekten yararlanabilmektedir. Bu ödenekten yararlanabilmek adına öğretmenlerin banka hesaplarına ücretin yatırılması gerekmektedir.

Her yıl bu ödenekten nasıl yararlanabilecekleri konusu öğretmenlerin merak ettiği konulardan biridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. Maddesi uyarınca söz konusu kırtasiye yardımı, belirtilen kurumlarda çalışan öğretmenler için geçerlidir. Seçili kurumlar harici öğretmenlik yapanlar bu ödenekten yararlanamamaktadır.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

Kırtasiye yardım başvurusunu kimler yapabilir?

Kırtasiye yardım başvurusu, ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik bir sosyal yardımdır. Bu yardımdan faydalanmak için öncelikle öğrencinin belirli bir ihtiyaç sahibi kriterini karşılaması gereklidir. Kırtasiye yardımı başvurusu genellikle, öğrencinin eğitim gördüğü okul veya okul idaresi tarafından yapılır. Okullar, ihtiyaç sahibi öğrencilerin belirlenmesi için sosyal inceleme yaparlar ve bu inceleme sonucunda öğrencilerin kırtasiye yardımı alıp alamayacakları belirlenir. Başvurular genellikle okulun açılmasından birkaç hafta önce yapılır ve yardım malzemeleri, eğitim öğretim yılı başlamadan önce öğrencilere dağıtılır.

Okul kırtasiye yardımı kimlere verilecek?

Okul kırtasiye yardımı, ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik bir sosyal yardımdır. Bu yardım genellikle, öğrencinin eğitim gördüğü okul veya okul idaresi tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi kriterlerini karşılayan öğrencilere verilir. Başvurular genellikle okulun açılmasından birkaç hafta önce yapılır ve yardım malzemeleri, eğitim öğretim yılı başlamadan önce öğrencilere dağıtılır.
Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?
Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevgi sofı dedi ki:

    Merhaba benim adım sevgi sofi 4 çocuk annesiyim 3 tane engelli çocuğum var 1 normal çocuğum var heryere borcum var bakkala borcum var sağdon soldan borç aldım onu bile ödeyemedim eşim yurt dışında ceza aldı 5 sene Türkiye’ye girememez kırmızı mühür yedi ahlah için nolur bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden hayırlı günler dilerim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık