Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Eğitim öğretim her yıl düzenli bir takvim ile öğretmen ve öğrencilerle buluşmaktadır. Bu işi yaparken tüm emeğini ve fedakarlığını ortaya koyan öğretmenler için MEB tarafından çeşitli ayrıcalıklar bulunmaktadır. Kırtasiye yardımı da bu tanınmış olan haklardan biridir. Kırtasiye yardımının ödeneği her yıl farklı oranlarda planlanmak üzere değiştirilmektedir. Bu yıl verilecek olan kırtasiye yardımını da kurumsal bölgelerdeki tüm öğretmenler beklemektedir.

Kırtasiye yardımı her yıl eğitim ve öğretim yılının ilk zamanlarında denk getirilmektedir. Her yıl fiyatının farklılık gösterdiği kırtasiye yardımı planı geçen yıl Eylül ayında 2020 yılında yapılmıştır. Her yıl öğretmenlerin banka hesaplarına yeni yıla ön hazırlık için yatırılan kırtasiye yardımı 2021 yılında da yeni bir fiyat olarak belirlenmiştir.

Kırtasiye Yardımını Kimler Almaktadır?

Her yıl yeni bir plan çizilmekte olan kırtasiye yardımı, öğretmenler için ayrılan bir eğitim öğretim ödeneği olarak nitelendirilmektedir. Öğretmenler kendi banka hesapları doğrultusunda, kırtasiye yardımına ulaşabilmektedir. Ancak her öğretmenin bu yardımdan faydalanamadığını belirtmekte fayda var. Kırtasiye yardımından yararlanmak için bazı kriterlere uygun olma şartı vardır. Bu anlamda öğretmenlik mesleğini kurumsal olarak gerçekleştirmekte olan kişilere verilen kırtasiye yardımını alabilecek olan statüler aşağıdaki gibidir:

  • Fiilen öğretmenlik yapmakta olan kişiler
  • İlköğretim ve ortaokulda çalışan müdürler
  • Cezaevindeki okullarda çalışmakta olan öğretmenler
  • Müdür yardımcıları
  • Yöneticiler
  • Eğitim uzmanları
  • Eğitim uzman yardımcıları

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır

Kırtasiye yardımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse kırtasiye yardımı mahalle muhtarlıkları tarafından belirlenene kişilere bulunduğunuz belediye tarafından yada Sosyal Yardımlaşa vakfı tarafından yapılmaktadır. Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden bu yardımı almaya hak kazanırsınız.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Kırtasiye yardımı için başvurular muhtarlık yada direk belediyelerin yardım masalarına yapılabileceği gibi ihtiyaç sahiplerinin Sosyal yardımlaşma vakfına bizzat başvurmaları halinde verilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar

Kırtasiye yardımı her sene olduğu gibi bu yılda okullar açılmasına yakın olan tarihte yani Eylül ayında verilmektedir. Belirlenen kişilere verilen Kırtasiye yardımı okular açılmadan önce öğrencilere teslim edilir.

Kırtasiye Yardımı 2021 Fiyatları

Her yıl eğitim öğretim yılının başında verilmekte olan kırtasiye yardımının fiyatları farklılık göstermektedir. 2020 yılında 7 Eylül ayında planlanmış olan kırtasiye yardımı 2021 yılında 1.210 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl belirli bir zam oranında artmakta olan kırtasiye yardımı 2021 yılında %2,5 oranda artmıştır. Bu durumda fiilen belirtilen kurumlarda öğretmenlik yapmakta olan kişiler bu ödenekten yararlanabilmektedir. Bu ödenekten yararlanabilmek adına öğretmenlerin banka hesaplarına ücretin yatırılması gerekmektedir.

Her yıl bu ödenekten nasıl yararlanabilecekleri konusu öğretmenlerin merak ettiği konulardan biridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. Maddesi uyarınca söz konusu kırtasiye yardımı, belirtilen kurumlarda çalışan öğretmenler için geçerlidir. Seçili kurumlar harici öğretmenlik yapanlar bu ödenekten yararlanamamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.