Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

01.11.2023
1.090
A+
A-
Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Sivas Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?, Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; 2023 yılında da Sivas Belediyesi yardımlarına tüm hızıyla devam etmektedir. İç Anadolu Bölgemizin en eski şehirlerinden biri olan Sivas’ta ikamet eden dar gelirli, ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlarına destek olmayı sürdüren Sivas Belediyesi; muhtaç kişilere nakdi yardımlar sunmaya devam ediyor.

Belediyeye başvuran kişiler, başvurularının kabul edilmesi halinde 500 TL nakdi yardımdan yararlanabiliyorlar.

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına onlara zaman zaman nakdi yardımlar yapan Sivas Belediyesi, gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, eşya yardımı vb. yardımlarıyla da vatandaşlarına yardımcı oluyor.

Bu yazımızda kısaca Sivas Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Sivas Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Sivas Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sivas Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • Nakdi yardımlar
 • Yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve beyaz eşya yardımı
 • Muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Genç, çocuk ya da yaşlı fark etmeksizin Sivas il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara, kimsesizlere ve düşkünlere yardımcı olmaya çalışan Sivas Belediyesi; yardımlarını bütçesi doğrultusunda süreli, tek seferli ya da birkaç seferli olarak yapabiliyor.

Gelir seviyesi düşük olanlara, işsiz vatandaşlarına, asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta maddi zorluk çekenlere, pandemi yüzünden işleri duran esnaflara ve işten çıkarılanlara gıda ve erzak yardımı dahilinde makarna, bulgur, peynir, zeytin vb. kahvaltılık ve yemeklik malzemeler içeren besinler dağıtan Sivas Belediyesi; sokak çocuklarına, kimsesizlere de yardımcı olmaya çalışıyor.

Madde bağımlılarına bu kötü alışkanlıklarından kurtulabilmeleri noktasında da psikolojik destek sunan Sivas Belediyesi; Gıda Bankası ile yoksul vatandaşlarının gıda ihtiyaçlarının dışında temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemeleri vb. ihtiyaçlarını da ücretsiz bir şekilde temin edebilmelerine aracılık ediyor.

Yoksul ve fakir ailelere kömür, odun dağıtan Sivas Belediyesi; evinde yatacak yatağı olmayan ya da ısınmaları için gerekli kömür sobası bulunmayan kişilere ve ailelerine de ücretsiz olarak ihtiyaç duydukları malzemeleri teslim ediyor.

Asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul ailelerin çocuklarını unutmayan belediye, onların morallerini yükseltmek adına onlara kırtasiye desteği kapsamında okul önlüğü, kitap, kırtasiye vb. malzemeler hediye ediyor.

Muhtaç dul kadınların ve kimsesiz çocukların giyim ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayan Sivas Belediyesi, çocuklara bedenlerine göre önlük, eşofman, mont, kaban; ayak numaralarına göre ise ayakkabı, bot armağan etmekten geri kalmıyor.

Eğitim hayatında ve derslerinde başarılı olan, ancak eğitimine devam edecek mali gücü olmayan çocuklara nakdi yardım yapabilen belediye, lise ya da üniversite öğrencilerine eğitim giderlerini karşılamaları için para desteği sunabiliyor.

Afetzedelerin yaşam şartlarını iyileştirmek için onlara barınma yardımı, giysi yardımı, gıda yardımı gibi birçok yardımlar yapan belediye, Sivas’a sığınan mültecilerin de yardımına koşarak, aynı yardımları onlara da yapıyor.

Evi tadilata ve tamirata ihtiyaç duyan ailelere ücretsiz boya, badana, tamirat, tadilat konusunda da yardımcı olan belediye, kimsesiz yaşlılara, engellilere ve hastalara ise ihtiyaçları için tekerlekli sandalye, havalı yatak gibi tıbbi araç ve gereçleri ve protez cihazları dağıtabiliyor.

Yalnız başına yaşayan kimsesiz yaşlılar ve engelliler için evde temizlik hizmeti sunarak, onların evlerini temizlik görevlilerine iyice temizleten ve bulaşıklarını yıkatan Sivas Belediyesi, yaşlıların ve engellilerin sağlıklı yaşamalarını da önemsiyor. Bu bağlamda evde sağlık hizmeti vererek, yaşlıların ve engellilerin genel muayenelerini evlerinde sağlık görevlilerine yaptırıyor.

Ramazan aylarında binlerce kişi için iftar çadırları düzenleyen kimsesizlerin, sokak çocuklarının ve muhtaçların karınlarını doyuran belediye, fakir ailelerin yeni doğan bebeklerine Hoş Geldin hediyesi olarak, bebek beşiği, bebek maması, bebek bezi vb. hediyeler sunuyor.

Mobilya ve beyaz eşya yardımı dahilinde hayırsever vatandaşlar tarafından yoksul ve muhtaç kişilere teslim edilmek üzere bağışlanan ikinci el koltukları, çamaşır makinelerini ve buzdolaplarını da ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Kira yardımı da yapan Sivas Belediyesi, kirasını ödeyemeyen veya kira borcu biriken kişilerin başvuruları üzerine onlara bir miktar nakdi yardım yaparak, birikmiş borçlarını ödemelerine yardım edebiliyor.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kimsesiz, engelli, yaşlı ve yoksul vatandaşlarının daha iyi şartlar altında yaşamlarını devam ettirebilmelerini hedefleyen ve bu amaçla da sosyal yardımlar yapan Sivas Belediyesi yardımlarına bağlı olduğunuz Sivas ilçe belediyesine giderek başvurabilirsiniz.

Başvurularınızı dışarı çıkmadan online platformda başvuru formu doldurarak, gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi sisteme girdikten sonra Sivas Belediyesi sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Henüz e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sivas Belediyesi, binlerce başvuruyu detaylı bir şekilde inceleyip, karşılaştırmalı olarak değerlendirdiğinden başvuruları sonuçlandırması 3-4 hafta sürebiliyor.

Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde bu süre, bir aydan daha da uzun olabiliyor.

Sivas Belediyesi’nin 500 TL para yardımına ya da diğer yardımlarına yaptığınız başvurularınızın kabul edilip edilmediğini öğrenmek istediğinizde belediyeye ait telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bağlı olduğunuz ilçe belediyesinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın sonucunu yine aynı belediyeye giderek öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden de başvurularınızın son durumunu takip edebilirsiniz.

Bu noktada yukarıda paylaştığımız Sivas Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sivas Belediyesi sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvurularınızı sorgulamak, başvuru için gerekli şartları ve belgeleri öğrenmek için hemen 444 5 844 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numara üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sivas Belediyesi; yardım başvuru formu ile belediye sınırlarında yaşayan ve yardımlara başvuran kişilerin yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarına karar vermeyi amaç ediniyor.

Bu yüzden de başvuru formunda başvuran muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarının ne denli yoksul olduklarını anlayabilmek adına onlara bazı sorular soruyor.

Örneğin, kişinin mesleğine ve aylık kazancına ya da aylık fatura ödemelerine yönelik sorular sorabiliyor.

Muhtaç olduğunu beyan eden ve ayni ya da nakdi yardım başvurularının belediye tarafından onaylanmasını dileyen kişilerin formu doğru ve eksiksiz doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formunda yanlış bilgi paylaşmak, yasal suç teşkil etmekle birlikte sırf yardım almak için maddi durumu kötü olmasa bile kendilerini yoksul olarak gösteren ve yardım almaya hak kazananlar, daha sonra bu durumun Sivas Belediyesi tarafından tespit edilmesiyle suç işlemiş kabul ediliyorlar.

Bu kişiler, ceza olarak aldıkları yardımları faizleriyle geri ödüyorlar.

Ödemeyenlere ise Sivas Belediyesi mahkemeye giderek, dava açıyor.

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Sivas Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sivas Belediyesi gıda ve erzak yardımına belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Gıda yardım başvurunuzun Sivas Belediyesi’ne iletilebilmesi için başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Aynı anda yani Gıda ve Erzak Yardımı başvurunuz esnasında diğer yardımlara da başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuz kabul edildiğinde makarna, bulgur, peynir vb. besinlerin yer aldığı malzemeleri ev adresinizden belediye görevlilerinden teslim alıyorsunuz.

Sivas Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Sivas Belediyesi; il sınırlarındaki kimsesizlere, sokak çocuklarına, yetimlere, öksüzlere, gazi, asker ve şehit yakınlarına, dul kadınlara, yaşlılara, muhtaç ve dar gelirlilere yardım ediyor.

Yani yardımlara başvuracak kişilerin asgari temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan kişiler olmaları gerekiyor.

Bu bağlamda işsiz gençler, işsiz yetişkinler yani muhtaçlar ve dar gelirliler yani hane kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde olmayan aileler; yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Belediye, başvuru formlarını inceledikten sonra kişilerden engelli belgesi, SGK maaş bordrosu, fakirlik belgesi vb. bazı belgeler talep ediyor.

Belgelerin teslimi sonrasında yardım edeceği kişilerin evine bir ön değerlendirme yapmaları için komisyon yolluyor.

Komisyon tarafından hazırlanan rapordaki bilgilerle başvuru formundaki bilgileri karşılaştırdıktan sonra Sivas Belediyesi değerlendirme kurulu, üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği hanelere dair nihai kararını veriyor.

Sivas Belediyesi Sosyal Yardım ve Destek Başvurusu

Sivas Vefa Sosyal Destek Grubu, Sivaslıları Yalnız Bırakmıyor! Ülkemizin tüm diğer illerinde olduğu gibi Sivas’ta da kimsesiz yaşlıları, engellileri ve kronik hastaları yalnız bırakmayan Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine Sivaslı yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar; 112, 155 ya da 156 hatlarını arayarak ulaşabiliyorlar.

Gönüllülerle iletişime geçenler, market, ilaç vb. ihtiyaçları için gönüllülere alışveriş yaptırabiliyorlar.

Bankaya para çekmeye de giden gönüllüler, daha sonra ürünleri yani yaşlı, kronik hasta ya da engellilerin ihtiyaç duydukları malzemeleri onların ev adreslerine kadar götürüyor.

Bu yazımızda Sivas Belediyesi yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Sivas il sınırlarında ikamet ediyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Öksüz ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınır?

https://www.youtube.com/watch?v=a8k20mPeCKE

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatıyor?

Kişinin PTT kartına yatırılacaktır.

Doğalgaz Yardımım Onaylandıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Fatura ile PTT giderek yardımdan faydalanabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kübra dedi ki:

  Maddi yardım almak istiyorum.esim seyyar satıcı 3cocugum var çok mağdurum.Allh rızası için yardım almak istiyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık