DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:21
A+
A-

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sinop Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. Tarihi ve kültürel yapıları ile Karadeniz Bölgemizin turizm şehirlerinden Sinop’ta yaşayan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara para yardımı başta olmak üzere birçok yardımlar sunan Sinop Belediyesi; pandemi sürecinde de muhtaç vatandaşlarını yalnız bırakmıyor.

İhtiyaç sahibi binlerce aileye ulaşmayı başaran Sinop Belediyesi; gıda ve erzak yardımları yaparak, sağlıklı ve temiz gıda malzemelerine ulaşmakta zorlanan ailelerin yardımına koşuyor.

Yoksul ve fakir ailelere yaptığı nakdi yardımları ile onların yaralarına merhem olmaya çalışan Sinop Belediyesi’nin gıda yardımı, kömür yardımı, eşya yardımı gibi ayni yardımlarına Sinop il sınırlarında ikamet eden muhtaçlar başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Sinop Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Sinop Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Sinop Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sinop Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardım türlerini yani belediyeye başvuran ve başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerine yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Nakdi yardımlar
 • Yakacak yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve kimsesiz dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Yoksul asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Giysi yardımları

Düzenli gıda ve erzak yardımları ile fakir ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi ya da ailelere destek olan Sinop Belediyesi, her ay fakir mahallerde ya da gecekondularda ikamet eden kişilere erzak kolileri dağıtıyor.

Hayır severler tarafından vakıflara bağışlanan giysi, mobilya ve eşyaları ihtiyaç sahiplerine teslim eden Sinop Belediyesi, kimi zaman da yoksul kişilerin mobilya, eşya ve giysi ihtiyaçlarını kendi bütçesinden karşılıyor.

Sinop Belediyesi; yoksul ailelerin üniversite, ilköğretim ya da lise eğitimi gören muhtaç çocuklarını unutmayarak, onlara para yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı gibi birçok yardım yapabiliyor.

Okul Müdürlükleri tarafından yoksullukları tespit edilen çocuklara eğitim ihtiyaçları için kalem, kitap, defter vb. kırtasiye malzemeleri alan, otobüsle ya da dolmuşla okula giden öğrencilere ulaşım yardımı yapan Sinop Belediyesi, yoksul aile çocuklarına giysi yardımı da yapıyor.

Üstelik öğrencilere bedenlerine uygun mont, kaban, önlük; ayak numaralarıyla uyumlu bot ve ayakkabı hediye ediyor.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan, yalnız yaşayan engellileri, kronik hastaları ve yaşlıları da düşünen Sinop Belediyesi; engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar için evde temizlik ve evde bakım hizmeti veriyor.

Temizlik yapacak gücü ve enerjisi olmayan engelliler, yaşlılar ve kronik hastaların evlerini temizlemek üzere temizlik görevlileri gönderen belediye; yaşlıların, engellilerin ve kronik hastaların rutin sağlık kontrollerini görevlendirdiği sağlık personellerine yaptırmaktan da geri kalmıyor.

Sinop’a sığınan mültecilere de eşya, mobilya, giysi yardımı yapabilen belediye; afetzedelere ise maruz kaldıkları doğal afet ya da kazanın derecesine ve büyüklüğüne göre eşya yardımı, giysi yardımı, para yardımı gibi birçok yardım sunabiliyor.

Örneğin, evinde yangın çıkan ve eşyaları kül olan kişilere mobilya ve giysi yardımı yapabilen belediye; evi tamamen kullanılmaz hale gelenlere ise yeni bir eve taşınmaları için kira desteği ya da para yardımı yapabiliyor.

Sinop il sınırlarında ikamet eden ve kirasını ödeyecek maddi gücü olmayanlara kira desteği kapsamında bir miktar para yardımı yapan Sinop Belediyesi; evinin çatısı tamir edilmesi gereken ya da evinin boya, badana ve tamirat ihtiyacı bulunan kişilere de ücretsiz tamirat ve bakım hizmeti sunuyor.

Kömür, odun ya da kabuk vb. yakacak malzemeleri kış aylarına doğru Sinop’ta yaşayan ve sobayla ısınan ailelere hediye eden belediye, sobası ya da elektrik sobası olmayan kişilerin kış aylarında ısınabilmeleri için onlara soba armağan edebiliyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları düzenleyen ve vefat eden şehitlerimizin ruhuna fakirlere yemek dağıtan belediye, muhtaç asker yakınlarına da nakdi yardım ya da ihtiyaçları doğrultusunda ayni yardım yapabiliyor.

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağlı olduğunuz Sinop ilçe belediyesine giderek, burada başvuru formu doldurmak suretiyle belediyenin ayni ya da nakdi yardımlarına başvurabilirsiniz.

Sinop Belediyesi yardımlarına TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle e-Devlet üzerinden de kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Başvurularınızı e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunda başvurmak istediğiniz ilçe belediyesini seçerek, yararlanmak istediğiniz sosyal yardım türlerinin ön kısmına tick işareti koyarak ve başvuru formunda doldurmanız gereken bilgileri doldurarak, başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardımları ile ihtiyaç sahiplerine umut olan Sinop Belediyesi yardım başvurularınızın kabul edilip edilmediğini öğrenmek için bağlı olduğunuz yani başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesine gidebilirsiniz.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız e-Devlet linki üzerinden de başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak Sinop Belediyesi telefon numarasını arayabilir, yetkililerden başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Sinop Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sinop Belediyesi yetkilileriyle iletişime geçerek, başvurabileceğiniz ayni ya da nakdi yardım türlerini öğrenmek, başvurunuzu sorgulamak, başvuru için talep edilen belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek adına 0368 261 1844 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Sinop Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sinop Belediyesi yardımlarına başvururken başvuru sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formunda muhtaç ve yoksul olduğunu beyan eden kişilerin ekonomik durumlarına, gelirlerine ve giderlerine dair bazı soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahibinden mesleği, aylık kazancı, aylık hane kazancı, hanedeki kişi sayısı, evinin mülkiyetinin kendisine ait olup olmadığı, aylık ortalama fatura giderleri vb. soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlaması bekleniyor.

Sinop Belediyesi, başvuran kişilerin başvurularını değerlendirirken, bu formda paylaştıkları bilgileri araştırıyor.

Bu bilgilere bakarak, kimlere yardım etmesi gerektiğine dair karar veriyor.

Bu yüzden de Sinoplu başvuru sahiplerinin formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde yanlış bilgi verdikleri daha sonra belediye tarafından fark edilen yani belediye yardımlarından maddi durumları kötü olmamalarına rağmen yararlanan kişiler; aldıkları yardımları geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Yardımları geri ödemeyi kabul etmeyen kişiler hakkında ise belediye, dava açıyor.

Dava sonrasında başvuru sahibinden faiziyle birlikte aldığı ödemeyi ise muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Sinop Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilerin yoğun ilgi gösterdiği gıda ve erzak yardımı dahilinde başvuruları kabul edilen yani muhtaç ya da ihtiyaç sahibi oldukları tespit edilen kişilere ve onların ailelerine Sinop Belediyesi, belirli aralıklarla gıda yardım kolileri dağıtıyor.

Bazen yardımlara başvurmasalar dahi yoksul olduğunu tespit ettiği kişilere örneğin, gecekondularda kötü şartlarda yaşayan ailelere de yardım götürüyor.

Gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyenlerin belediyeye gitmeleri gerekiyor.

e-Devlet üzerinden de erzak yardımı başvurusu yapılabiliyor.

Başvuru formunda sosyal yardım türlerinin altında listelenen yardımlardan Erzak ve Gıda Yardımı seçeneği işaretlenerek, başvurular gerçekleştirilebiliyor.

Sinop Belediyesi Sosyal Yardım ve Destek

Sinop Vefa Sosyal Destek Hattı, 7/24 Hizmet Veriyor! Sinop’ta ikamet eden kimsesiz yaşlıların, kronik hastaların ve engellilerin 7/24 arayıp, ihtiyaçlarını beyan edebilecekleri Sinop Vefa Sosyal Destek hattını arayarak, Vefa sosyal destek grubu gönüllüleriyle iletişime geçebiliyorsunuz.

Gönüllülerden markete, eczaneye hatta pazara gitmelerini ve ihtiyaç duyduğunuz temel malzemeleri satın aldıktan sonra size evinizin kapısında ürünleri teslim etmelerini talep edebiliyorsunuz.

Bankadan para çektirmek için bile 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorsunuz.

Sinop Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Sinop il sınırlarında ikamet eden, belediyenin talep ettiği belgeleri teslim eden ve başvuru formunda paylaştığı bilgiler incelendikten sonra başvurusu onaylanan kişiler, yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Yani kimsesizler, yetimler, öksüzler, kronik hastalar, engelliler, yaşlılar, dar gelirliler, muhtaçlar, dul kadınlar, şehit, asker ve gazi yakınları yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Yardıma başvuran kişilerin özel durumlarına ve başvurdukları yardım türüne göre fakirlik belgesi, SGK maaş bordrosu, ölüm belgesi vb. önemli belgeleri belediyeye götürmeleri yani muhtaç olduklarını kanıtlamaları gerekebiliyor.

Bu belgeleri detaylıca araştıran Sinop Belediyesi; binlerce başvuruyu tek tek inceldikten sonra başvuruları karşılaştırarak, acilen yardıma ihtiyacı olduğuna kanaat getirdiği kişilere yardım etmeye karar veriyor.

Kararının doğru bir karar olduğunu onaylamak adına ise yardım edeceği kişilerin ve ailelerin ikametgah adresine rapor hazırlamak üzere komisyon yolluyor.

Bu komisyon tarafından hazırlanan ve başvuru sahibiyle ailesinin maddi durumuna dair bilgiler içeren raporu da inceledikten sonra Sinop Belediyesi, sosyal yardımlara karar vermek üzere oluşturduğu belediye değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişileri belirliyor ve liste hazırlıyor.

Bu yazımızda kısaca Sinop Belediyesi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Sinop il sınırlarında ikamet ediyorsanız, Sinop belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Yaşında Kesilir?

25 yaş dolunca kesilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Yaşında Kesilir?

0-6 yaş aralığında verilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.